0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #60 -: Юни 15, 2009, 18:13:29 pm »
Темата ми харесва , както и предната на Джам .Чета и намирам много полезни неща , казвала съм и друг път,че сте ми умници. :D Аз не съм голяма писателка , често допускам правописни грешки и не само , но се старая да пиша правилно и все проверявам.

Ефирче това , което написах май е по-емоционално от колкото е подходящо за темата , съгласна съм с коментара ти и все пак на моменти звученето на форума е досто елитарно.   
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #61 -: Юни 15, 2009, 18:36:12 pm »
Вижте какво, сега  :D ... ... досега се пише слято отвсякъде  :D ...
досега е местоименно наречие, което като част на речта означава признак на глаголното действие, в случая време.
по състав е сложно, образувано от предлог и наречие ....

edit а когато наречието е образувано от предлог и наречие, предлог и съществително и предлог и предлог, се пише винаги слято ...

по повод наречията, издивявам като чуя и/или прочета думичката напредвид  - ауууу, много се дразня  :lol:

правилното е предвид и нищо друго  :D
в случая  - сложно наречие, образувано от предлог и съществително.
няма наречия, образувани от два предлога и съществително едновременно.
има такива с два предлога, като назад, има с предлог и съществително като навреме,
но такива животни като наизподнадпредвид НЯМА  :D
« Последна редакция: Юни 15, 2009, 18:59:31 pm от mmary »
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #62 -: Юни 15, 2009, 18:53:25 pm »
mmary, като взема ИЗпредвид твоята категоричност, признавам си пропуска. :lol:
Дори и повече, никога не съм ги писала слято тези две думи.
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #63 -: Юни 15, 2009, 19:06:01 pm »
Добре, съгласих се. Вече ще го изписвам слято досега. :)

Но пък затова и за това са правилни и двете и имат различно значение.

Пример:
Трябва да поговорим за това, което ме пита одеве.
Сега бързам и затова ще поговорим, като се върна.

Ето ви още малко примери на грешки от форума ни:
пантоВки - проверка - пантови :)
кУрмуване - тук проверката няма да я пиша, защото е нецензурна :wink:
зъбите рЪстат или растЪт

Бъдете добри и не губете кураж! :)
*
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #64 -: Юни 15, 2009, 19:06:53 pm »
Отдавна чакам подобна темичка  :D. Питам се защо се излива тази вълна от неграмотност? Грешка на образователната система ли що ли?. Някои писания са вбесяващи наистина. Цитат от този форум
"....днес посещението при зъболекър не може да се сръвни с онези соц. год. за щастие!  
Първо че има голямо разнообразие на зъболекъри и второ , че ако си готопва да платиш упойка нямат нищо против да ти я сложат  
Много от зъболекърите са готови да успокоят пациента като им обесняват какво точно ще работи по въпросния зъб, което донякъде помага и човек се пристрашава.Но ако зъболекъря е някоя изнереевена пенсионерка тя допълнително напряга обсановката."

п.п Открийте колко грешки са направени в горния цитат
"Всеки от нас се ражда, защото преди това Бог го е обикнал, оценил, видял е смисъл в това и той да стане част от мирозданието"

Митрополит Антоний Сурожки
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #65 -: Юни 15, 2009, 20:23:06 pm »
Чела съм някъде, че думата "врата" не е имала ед.число. И до днес се запазила като словосъчетание , просто остатък от по-стара езикова форма.Може и да греша.
Да, и аз така знам. Като очила.

и уста, да речем ...

"затворени врата" е архаичната форма, която не се счита за грешна.
Но конкретно в съдебната система, където се използва този израз, изписват "затворени врати" - съвременната книжовна форма


Моля ви, оставяйте празно място СЛЕД препинателните знаци! Освен правописът, който в повечето форуми в нета е потресаващ, е изключително нечетивно, когато един текст е написан с препинателни знаци без интервали след тях.

Въпросът за неправилната употреба или липсата на шпация е свързан и с изучаването на текстообработка, в частност форматиране и т.н. Основите идват от древната вече машинопис ...
Естествено не всеки е длъжен да е минавал такава подготовка, но като знаем, че няма CV без редче "владея Word" /найста версия, да речем/, може да се отдели една книжка време за някои правила ...

По-скоро, като ще си казваме кусурите  :D, по отношение оформянето на постовете имам забележка към много гъсто изписаните такива.

Направо ми изтичат очите понякога, когато не виждам нови редове или "дишащи такива" /форумният език много носи на нови редове и по тази линия "нарушаването" на правилата от книжовния си е направо належащо  :D/...

А пък ако потребителят не ми е от интересните или нов - направо го прескачам  :oops: 

едит: разхождайки се из форума сега, срещнах:
удобря и оведомявам - сори  yahoo_33 - пише се /ако за някой от авторите е съществено  :D/: одобрявам и уведомявам 
« Последна редакция: Юни 15, 2009, 20:49:42 pm от mmary »
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #66 -: Юни 15, 2009, 20:46:21 pm »
.................
зъбите рЪстат или растЪт

Нито едното :lol: растат зъбите. Няма глагол в бг. език който да звършва на ъ, то и дума няма даже.
Иначе признавам си не пиша запетаите където трябва. Пропускам ги често, но с тях си имаме стара вражда :lol:. А новата мисъл я забравям :oops:.
Но за правописа съм си инсталирала речник на Мозилата и както си пиша той ми подчертава грешните думички.
А пък за интервалите след препинателен знак - онзи ден го обсъждах с приятелка. Вярно не  са учили машинопис, но не е и нужно - да четат книги, пак би трябвало да забележат кое как е.
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #67 -: Юни 15, 2009, 22:28:08 pm »
.................
зъбите рЪстат или растЪт

Eстествено, Пешек, че и двете са грешни!
Аз казвам, че и в двата грешни варианта съм го срещала. Аз тук не ви изпитвам, :wink: а споделям какво съм виждала из форума.

Бъдете добри и не губете кураж! :)
*
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #68 -: Юни 16, 2009, 01:26:15 am »
Ще призная, че има някои потребетели тук, които отдавна съвсем целенасочено съм ги игнорирала, т.е. не ги чета, а продължавам нататък. Не ги чета, защото се дразня от неграмотността им.
Но тази грешка бе неколкократно повторена от този потребетел и стана ясно, че просто си е от неграмотност.
Разбрах, че искаш да пишеш правилно, затова си позволявам да ти покажа грешка, която явно не е случайна. Пише се "потребител"  :)
*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #69 -: Юни 16, 2009, 02:11:03 am »
Много любимо ми е "здравей те" - сигурно го употребяват хора, които поздравяват множество други хора по няколко пъти...
Ама и такова ли има?  :D Наистина, какво ли означава? :crazy: Няма как да е твоето предположение…  :wink: (заради синтаксиса – местоимението "те" е в именителен падеж…)

Обаче аз имам едно въпросче относно това "Здравейте"
Според мене "здравей" означава нещо като "бъди здрав" и може да се спряга във второ лице – както в единствено, така и в множествено число…  Примерно:
Здравей Ани!
Здравейте колеги!

Обаче някои редактори не одобряват израза:
Здравейте всички!
А дават предложение:
Здравейте на всички!

Това леко ме обърква… Може ли някой да ми помогне?

Относно рода и числото на "врата", аз предполагам, че в съвременния език се допуска, тази думичка да е в ед.ч.,.. при това в ж.р. :). Примерно:
„Боядисах входна-та врата бял-а”
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

*

    Zai

  • ****
  • 955
  • Вкъщи сме вече 4 заека!
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #70 -: Юни 16, 2009, 11:46:25 am »
Много любимо ми е "здравей те" - сигурно го употребяват хора, които поздравяват множество други хора по няколко пъти...
Ама и такова ли има? 

Има, има... Както и "искашли", "знаешли" и други подобни.

Вчера се натъкнах на Египет, написано като ЕгипеД!!!

 
Спермограма - задължително с морфология по Крюгер и САМО в клиника по репродуктивна медицина!
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #71 -: Юни 16, 2009, 12:05:59 pm »
Обаче някои редактори не одобряват израза:
Здравейте всички!
А дават предложение:
Здравейте на всички!

Това леко ме обърква… Може ли някой да ми помогне?

Може би по сходство с "Привет на всички", друго обяснение нямам  :lol: Умните глави да кажат :lol:

Лекарства след процедура се спират само след изрична консултация с лекуващия лекар!!!
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #72 -: Юни 16, 2009, 12:12:39 pm »
Ще призная, че има някои потребетели тук, които отдавна съвсем целенасочено съм ги игнорирала, т.е. не ги чета, а продължавам нататък. Не ги чета, защото се дразня от неграмотността им.
Но тази грешка бе неколкократно повторена от този потребетел и стана ясно, че просто си е от неграмотност.
Разбрах, че искаш да пишеш правилно, затова си позволявам да ти покажа грешка, която явно не е случайна. Пише се "потребител"  :)

E, Мими, очевидно, грешката е печатна. :wink: А и точно в тази публикация си признавам, че правя често печатни грешки. :wink:

Бъдете добри и не губете кураж! :)
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #73 -: Юни 16, 2009, 12:24:57 pm »
Мен ме дразни силното навлизане на чуждици в езика. Особено в големите корпоративни компании си говорят един "български", в който преобладават английски думи с българско окончание. Това си говорихме с един приятел във Фейса-а оня ден.
Примери:

ще се билдваме - ще правим тийм-билдинг (сплотяване на екипа)
сърчвам - търся
правя рисърч - изследвам
пускам уийклито - пускам седмичния си отчет
оферирам - пускам оферта, предложение (но в българския език няма такъв глагол)
кол център - телефонен център (вярно, че "кол" е по-кратка дума, но в нашия език тя означава дълъг заострен прът - за какъв кол център тогава говорим)

Мъжът ми оня ден предложи да направим "шопинг"!
Отговорих: "А не можем ли просто да идем и да напазаруваме? :wink:"

... и т.н. Примери много.
« Последна редакция: Юни 16, 2009, 12:29:08 pm от синьо кокиче »

Бъдете добри и не губете кураж! :)
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #74 -: Юни 16, 2009, 12:44:12 pm »
синьо кокиче - има и по-драстични примери в тази насока, особено във софтуерните фирми :lol:

Говорим за локализация (т.е. превод на сайтове), фиксване на бъгове (оправяне на грешки), сейвване (съхраняване) и рисайз (оразмеряване), и т.н.; с две думи - бъгава работа ни е езика  :lol: :lol: :lol:

Лекарства след процедура се спират само след изрична консултация с лекуващия лекар!!!
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #75 -: Юни 16, 2009, 12:53:26 pm »
синьо кокиче - има и по-драстични примери в тази насока, особено във софтуерните фирми :lol:

Говорим за локализация (т.е. превод на сайтове), фиксване на бъгове (оправяне на грешки), сейвване (съхраняване) и рисайз (оразмеряване), и т.н.; с две думи - бъгава работа ни е езика  :lol: :lol: :lol:


 :lol: :lol:  :lol: Хе хеее, Рали, много ме развесели.
Благодаря ти. :D
Днес ми предстои среща с жураналисти, та дано не се "бъгна" нещо. :lol:

Бъдете добри и не губете кураж! :)
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #76 -: Юни 16, 2009, 13:01:01 pm »
Дразня се , когато прочета в меню - гювеДЖ, вместо гювеч.

По отношение на думите - врата, уста , очила и пр. завършващи на "а" и изразяващи двоен предмет, макар и архаично, ще се доверя на ботевото :"уста проклина цяла вселена", без при това да отричам съвременното развитие на езика. :wink:

Интересен факт от ученическите ми спомени:
- произходът на думата съпрузи, идва от старобългарски - "сом прогом (или пругом)", което означава - заедно впрегнати.
Ако не се лъжа, "свекърва", също има сходен произход.

И като казах старобългарски, дразня се и на църковно-славянския в нашата църква. Нищо не разбирам... :?
« Последна редакция: Юни 16, 2009, 13:03:00 pm от Eфирче »
*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #77 -: Юни 16, 2009, 14:12:30 pm »
Мен ме дразни силното навлизане на чуждици в езика. Особено в големите корпоративни компании си говорят един "български", в който преобладават английски думи с българско окончание. Това си говорихме с един приятел във Фейса-а оня ден.
Примери:... ...
...

Е, то и "Фейса-а" не е много български израз... :D :wink:
И аз се дразня от чуждици... Но към професионалните жаргони съм по-толерантна...

Ефирче, благодаря ти! Много интересна лекция, дай да я прочетем цялата...:)

Обаче някои редактори не одобряват израза:
Здравейте всички!
А дават предложение:
Здравейте на всички!

Това леко ме обърква… Може ли някой да ми помогне?

Може би по сходство с "Привет на всички", друго обяснение нямам  :lol: Умните глави да кажат :lol:

Предполагам, че е така, но според мене нещо в семантиката куца…
"Привет" е нещо като "Поздрав" и е нормално,  да е "Поздрав на всички"
А "Здравейте!" (според мене, де  :wink:) е нещо като "Бъдете здрави!" (както, да речем, "хубавейте", "младейте" (вие, а не на вас) … и съответно няма как да се каже "хубавейте на всички"… Хм… освен, може би, ако е изпусната една думичка и пълното изречение гласи: "(Казвам) здравейте на всички"…
То много философско стана…  :D :wink: Извинете, пак се отплеснах...

Аз така или иначе продължавам да си имам проблема и въпросът ми е:
Грешно ли е изречението: „Здравейте всички” (защото ако пиша в Word, редактора го подчертава за грешно)…
(И правилно ли е изречението "Здравейте на всички"...)


« Последна редакция: Юни 16, 2009, 14:16:36 pm от Chandra »
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #78 -: Юни 16, 2009, 14:25:04 pm »
Добре де, ама как да му кажа на Фейс-а? Фейсбук-а? Ами то същата работа. :wink:

В случая, просто е наименование на сайт. Как да го преведа? Лицевата книга? :lol:

Тогава ще звуча така: "Вчера си писахме с един приятел в Лицевата книга." :lol: И така не става. :?

Бъдете добри и не губете кураж! :)
*
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #79 -: Юни 16, 2009, 15:04:03 pm »

оферирам - пускам оферта, предложение (но в българския език няма такъв глагол)

Според мен има - предлагам. :wink:

В някои среди се налага използването на чуждици с цел кратко и бързо да се разберат общуващите за какво иде реч. Все пак времето е пари. Нека не се вглеждаме толкова в тях.

Както по-горе се писа, общуването във форумите е неформално, а и какво са няколко грешки между приятели. :wink: Важното е да си помагаме, да обменим информация и да бъдем полезни.