0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Лекарства - вече само с рецепта!
« -: Април 23, 2009, 14:32:13 pm »
Пускам темата  като информативна ,за тези които не са чули или незнаят,за да не изпаднат в положение  да им свършат таблетките  /както стана с мен :oops:/

Повечето лекарства  вече се продават само срещу рецепта.Доколкото разбрах за витамините не важи .
Обезболяващите    аулин/немизил  са с рецепта.

Аз си имах рецепта  -за Л тироксина  и метформина  -написана от д-р Тодорова  -  обаче  била стара и не можело с нея да си ги закупя.
Следва отиване  при личния лекар  ,за да ми напише рецепта.
А как  реагира  той за това ,че приемам Метформин  8O-за отслабване ли го пия  или за диабет -обясних му -загледа ме много учудено  и май не ме разбра ,но важното е ,че ми написа рецептата.


Re: Лекарства - вече само с рецепта!
« Отговор #1 -: Април 23, 2009, 16:08:24 pm »
 :hello2: Изобщо не е удобно за повечето хора!Чух по новините за това,но все още не ми се е налагало да се сбласквам с този проблем,но си е доста неприятно...! :BangHead: Главоблъсканица си е...който го е измислил... :bonk:

*
Re: Лекарства - вече само с рецепта!
« Отговор #2 -: Април 23, 2009, 16:18:20 pm »
Нинче, наскоро говорех с една позната, която е фармацефт и държи аптека.Та тя ми каза така-отиваш при който и да е лекар, изписват ти рецепта и с нея си купуваш лекарствата.Валидноста на рецептата е 6 месеца.Което ще рече, че с 1 рецепта можеш да купуваш изписаното лекарство през това време.Не е обходимо всеки път да взимаш нова рецепта.Иначе и на мен не ми харесва новото изискване, но друг избор нямаме.
*
Re: Лекарства - вече само с рецепта!
« Отговор #3 -: Април 23, 2009, 16:21:10 pm »
Струвами се че и това ще е ден до пладне както повечето приумици на нашите депутати,това е толкова неудобно,сега какви опашки има пред личните лекари камо ли сега да се наредим и за рецепта за аулин или каквото и да е било лекарство!

*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Лекарства - вече само с рецепта!
« Отговор #4 -: Април 23, 2009, 16:21:42 pm »
Я стига се поддавайте на масови психози - наредбата не е от вчера. Просто сега решиха да затегнат контрола. Лекарствата на чиято опаковка пише "по лекарско предписание" би трябвало да са ви изписани от лекар. Вчера като ходих да си взема утрогестана и аспирин протекта, аптекарката ми поиска рецепта сама за утрогестана. За ношпато също не са ми искали рецепта. И защо да не е удобно - знаете ли колко хора си изписват сами лекарства и си вредят, че и на децата си също.
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Лекарства - вече само с рецепта!
« Отговор #5 -: Април 23, 2009, 18:03:50 pm »
Не говоря ,че  е психоза или огромен проблем -просто  е формалност,която отнема време.Наложи  се да почакам при личния лекар ,за да ми напише рецепта ;да му обясня ,че  метформина не съм си го предписала аз  за отслабване-въпреки че му носех рецептата от ендокринолога .И да се  съмнявам сама -абе трябва ли да пия този тироксин  или не ,щот д-ра ме попита -ама сигурна ли си ,че всичко това е за теб.
За обезболяващите аулин -немизил обърнах внимание ,защото аз съм с дисменорея  и само те ме спасяват донякъде .Просто момичетата да знаят ,че не могат свободно да си ги купят без рецепта.


*
Re: Лекарства - вече само с рецепта!
« Отговор #6 -: Април 23, 2009, 18:28:10 pm »
Пак ще се затвърждават американски стандарти на местна почва... Не се научиха, че просто да се привнася чужда практика не води до добро... И сега какво - всеки месец ще търча до двама доктори, за да ми дават редовно рецепти за еутирокс и ацикловир. Да не дава Господ да ми трябва и нещо друго... А имайки предвид колко е компетента моята лична, ще ми мига на парцали на всяко име... Нямам думи просто! За Биозина дали ще искат рецепта? И с една рецепта колко пъти може да се взима от съответното лекарство? Както и да е, ще проверя...
Особеност на огъня е, че гори независимо от посоката на вятъра!
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Лекарства - вече само с рецепта!
« Отговор #7 -: Април 23, 2009, 18:43:28 pm »
издадена сега рецепта важи за следващите  6 месеца -т.е с нея може да вземаш лекарства в този период.

За  биозина не сетих да питам -но не би трябвало да е с рецепта.Виж и за Ацикловира  не сетих  да питам,че си имам  и дано не ми  и притрябва.


*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Лекарства - вече само с рецепта!
« Отговор #8 -: Април 23, 2009, 18:49:55 pm »
на мен ми поискаха рецепта за ампули с витамин С...
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Лекарства - вече само с рецепта!
« Отговор #9 -: Април 23, 2009, 18:51:58 pm »
Пак казвам вижте какво пише на опаковката - "по лекарско предписание" = рецепта, "без лекарско предписание" = без рецепта. И да по 6 месеца важат рецептите, аз моята от началото на март я ползвам през 5 дни.


п.п. за всичко в ампули май задължително искат.
*

    crow

  • *****
  • 2670
  • Вяра имам ... мира нямам!
Re: Лекарства - вече само с рецепта!
« Отговор #10 -: Април 23, 2009, 18:53:26 pm »
 Аз също съм безкрайно недоволна от този факт !!! Мисля, че който иска да си навреди - пак ще го направи. Ще иде при личната си лекарка веднъж, два пъти и пак ще си набави желаните лекарства. да не говорим че с тези рецепти после може да обиколи колкото си иска аптеки и да си накупи маса лекарства ( това в случай например , че иска да се трови или да навреди на някого волно или неволно ). Обаче какво да правя аз като ме заболи зъб ( недай си Боже ) ??? Да ида да чакам пред Джи-пито няколко часа и после да си изпия аулина, а след това да си дочакам часа за зъболекаря ( всичкото това как ще стане през нощта ??? ). Абе всякакви ситуации възникват -  не дай си Боже ... А ако се окаже, че и Валидол с рецепта само дават .. леле-мале ...
 Понякога ми се появяват и киселини и т.н. да не изреждам всичките си болежки, за които с 1 хапченце си оправям стомаха :)
Хайде, много дълго стана, но с 2 думи - не ми е кеф за тази новост :) А и смятам, че аптекарите скоро след спад в оборотите ще се опитат да заобикалят тази норма.
"I'll follow him to the ends of the earth," she sobbed. Yes, darling. But the earth doesn't have any ends. Columbus fixed that.
*
Re: Лекарства - вече само с рецепта!
« Отговор #11 -: Април 23, 2009, 18:53:55 pm »
В малките градове на са чак толкова стриктни  :mrgreen:
Re: Лекарства - вече само с рецепта!
« Отговор #12 -: Април 23, 2009, 18:59:32 pm »
Само да вметна, че и за Витамин C ампули ми искаха рецепта...
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Лекарства - вече само с рецепта!
« Отговор #13 -: Април 23, 2009, 19:07:44 pm »
Наистина е редно да се иска рецепта за лекарствата по лекарско предписание.Но аз мисля, че това по-скоро трябва да се отнася за по-опасните лекарства, които съдържат психотропни вещества..знам ли.Може да не се изразявам правилно :oops:, извинете за което.Всичката олелия е заради скандалните репортажи как в аптеките се продават опиати на деца.Но както някои вече подчертаха, човек ако иска да се отрови или да навреди на някого, ще го направи.
Миналия понеделник в 15:00 следобед ми се обаждат от клиниката, че на следащия ден в 8:30 трябва да съм там за лапроскопията.Аз съм от Бургас, клиниката е във Варна.Казват ми, че трябва да си купя x-prep и в 17:00 часа да го изпия, но не са сигурни дали без рецепта ще ми дадат 8OКакво правим сега?По това време аз бях по улиците, по работа.Добре че по съвпадение, същия ден имах час за моята АГ, за да ми даде тя пък рецепта за Микомакс.Та я помолих да ми даде и за слабителното.Тя умря от смях жената, ама ми даде.И слава богу, защото ми поискаха в аптеката.Също така ми записаха трите имена и адреса 8O.Ако нямах час, какво щях да правя.Същия ден моето джи пи беше първа смяна на работа.А слбителното пих по-късно и цяла вечер да не ви разправям.....
Както казва гарга, ситуации всякакви може да изникнат.Аз като питах в аптеката кое може без рецепта, ми то се оказа, че само аспирин и аналгин едва ли не..и витамини.Аз съм с мигрена.....и аналгина не ми помага.
Малко трябва да се мисли, като се правят някои работи.

П.П.Извинявайте, че толкова дълго стана :oops:
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: Лекарства - вече само с рецепта!
« Отговор #14 -: Април 23, 2009, 19:11:15 pm »
Доколкото разбрах и в спешния кабинет могат да издадат рецепта, ако нямате връзка с личния.
*

    crow

  • *****
  • 2670
  • Вяра имам ... мира нямам!
Re: Лекарства - вече само с рецепта!
« Отговор #15 -: Април 23, 2009, 19:18:32 pm »
Доколкото разбрах и в спешния кабинет могат да издадат рецепта, ако нямате връзка с личния.
Да, може и така да е, но си е неудобство. А и нали пред спешния е редно хората да не се струпват, а да чакат само наистина спешните случаи. Сега подозирам и там ще има по-голяма навалица. Няма да добавям и факта, че и там ще трябва да си платя 2.40лв. такса. И това са пари, нали ?
"I'll follow him to the ends of the earth," she sobbed. Yes, darling. But the earth doesn't have any ends. Columbus fixed that.
*
Re: Лекарства - вече само с рецепта!
« Отговор #16 -: Април 23, 2009, 19:21:36 pm »
Докога в БГ няма да ценят времето на хората,докога!Това е излишно губене на време,а времето е пари!И кво сега ,трябва да ходя до джи пи то в поликлиниката,да чакам и да се бутам с бабите и дедаците,щото те от там не излизат  :lol:,за да си взема рецепта за тъпата настинка,щото и нурофен не дават!Кой ще ме пусне мен от работа да си се мотам аз 2 -3 часа по доктори за 1 нурофен!Пак не е доизмислено както трябва,на умниците в парламента - евала!
И в крайна сметка какво ще стане - ще се пишат фалшиви рецепти на поразия,та пушек ще се вдига!
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Лекарства - вече само с рецепта!
« Отговор #17 -: Април 23, 2009, 19:24:15 pm »
Докога в БГ няма да ценят времето на хората,докога!Това е излишно губене на време,а времето е пари!И кво сега ,трябва да ходя до джи пи то в поликлиниката,да чакам и да се бутам с бабите и дедаците,щото те от там не излизат  :lol:,за да си взема рецепта за тъпата настинка,щото и нурофен не дават!Кой ще ме пусне мен от работа да си се мотам аз 2 -3 часа по доктори за 1 нурофен!Пак не е доизмислено както трябва,на умниците в парламента - евала!
И в крайна сметка какво ще стане - ще се пишат фалшиви рецепти на поразия,та пушек ще се вдига!

:good_post: За нашето време на никой не му пука, мече, на никой!Ще се спасяваме самосиндикално.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*

    anizi

  • *****
  • 1806
  • Е вярно е, че сърцето ми заби извън тялото!!!
Re: Лекарства - вече само с рецепта!
« Отговор #18 -: Април 23, 2009, 19:43:25 pm »
Поредната нашенска простотия, която измислиха! Посред нощ ще звънна на личната или ще вися в спешното за рецепта за аулин, защото лелката взела че ме посетила....... или зъб.......Да за по-специалните лекарства, включително антибиотици-да съгласна съм ама за тези обезболяващи...... нямам думи направо!!!
*
Re: Лекарства - вече само с рецепта!
« Отговор #19 -: Април 23, 2009, 19:47:23 pm »
Глобите са солени и трябва да са стриктни.
1 нарушение - предупреждение писменно
2 нарушение - 10 минимални заплати
3 нарушение - закриване на обекта
на който му стиска да дава без рецепта. :D
а контрол е ясно ,че няма как да има защото няма единна система - личен лекар,рецепта,аптека.а дневниците които водим са смешни.
17.01.2005                                                                              21.11.2013