0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Лекарства - вече само с рецепта!
« -: Април 23, 2009, 14:32:13 pm »
Пускам темата  като информативна ,за тези които не са чули или незнаят,за да не изпаднат в положение  да им свършат таблетките  /както стана с мен :oops:/

Повечето лекарства  вече се продават само срещу рецепта.Доколкото разбрах за витамините не важи .
Обезболяващите    аулин/немизил  са с рецепта.

Аз си имах рецепта  -за Л тироксина  и метформина  -написана от д-р Тодорова  -  обаче  била стара и не можело с нея да си ги закупя.
Следва отиване  при личния лекар  ,за да ми напише рецепта.
А как  реагира  той за това ,че приемам Метформин  8O-за отслабване ли го пия  или за диабет -обясних му -загледа ме много учудено  и май не ме разбра ,но важното е ,че ми написа рецептата.


Re: Лекарства - вече само с рецепта!
« Отговор #1 -: Април 23, 2009, 16:08:24 pm »
 :hello2: Изобщо не е удобно за повечето хора!Чух по новините за това,но все още не ми се е налагало да се сбласквам с този проблем,но си е доста неприятно...! :BangHead: Главоблъсканица си е...който го е измислил... :bonk:

*
Re: Лекарства - вече само с рецепта!
« Отговор #2 -: Април 23, 2009, 16:18:20 pm »
Нинче, наскоро говорех с една позната, която е фармацефт и държи аптека.Та тя ми каза така-отиваш при който и да е лекар, изписват ти рецепта и с нея си купуваш лекарствата.Валидноста на рецептата е 6 месеца.Което ще рече, че с 1 рецепта можеш да купуваш изписаното лекарство през това време.Не е обходимо всеки път да взимаш нова рецепта.Иначе и на мен не ми харесва новото изискване, но друг избор нямаме.
*
Re: Лекарства - вече само с рецепта!
« Отговор #3 -: Април 23, 2009, 16:21:10 pm »
Струвами се че и това ще е ден до пладне както повечето приумици на нашите депутати,това е толкова неудобно,сега какви опашки има пред личните лекари камо ли сега да се наредим и за рецепта за аулин или каквото и да е било лекарство!

*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Лекарства - вече само с рецепта!
« Отговор #4 -: Април 23, 2009, 16:21:42 pm »
Я стига се поддавайте на масови психози - наредбата не е от вчера. Просто сега решиха да затегнат контрола. Лекарствата на чиято опаковка пише "по лекарско предписание" би трябвало да са ви изписани от лекар. Вчера като ходих да си взема утрогестана и аспирин протекта, аптекарката ми поиска рецепта сама за утрогестана. За ношпато също не са ми искали рецепта. И защо да не е удобно - знаете ли колко хора си изписват сами лекарства и си вредят, че и на децата си също.
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Лекарства - вече само с рецепта!
« Отговор #5 -: Април 23, 2009, 18:03:50 pm »
Не говоря ,че  е психоза или огромен проблем -просто  е формалност,която отнема време.Наложи  се да почакам при личния лекар ,за да ми напише рецепта ;да му обясня ,че  метформина не съм си го предписала аз  за отслабване-въпреки че му носех рецептата от ендокринолога .И да се  съмнявам сама -абе трябва ли да пия този тироксин  или не ,щот д-ра ме попита -ама сигурна ли си ,че всичко това е за теб.
За обезболяващите аулин -немизил обърнах внимание ,защото аз съм с дисменорея  и само те ме спасяват донякъде .Просто момичетата да знаят ,че не могат свободно да си ги купят без рецепта.


*
Re: Лекарства - вече само с рецепта!
« Отговор #6 -: Април 23, 2009, 18:28:10 pm »
Пак ще се затвърждават американски стандарти на местна почва... Не се научиха, че просто да се привнася чужда практика не води до добро... И сега какво - всеки месец ще търча до двама доктори, за да ми дават редовно рецепти за еутирокс и ацикловир. Да не дава Господ да ми трябва и нещо друго... А имайки предвид колко е компетента моята лична, ще ми мига на парцали на всяко име... Нямам думи просто! За Биозина дали ще искат рецепта? И с една рецепта колко пъти може да се взима от съответното лекарство? Както и да е, ще проверя...
Особеност на огъня е, че гори независимо от посоката на вятъра!
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Лекарства - вече само с рецепта!
« Отговор #7 -: Април 23, 2009, 18:43:28 pm »
издадена сега рецепта важи за следващите  6 месеца -т.е с нея може да вземаш лекарства в този период.

За  биозина не сетих да питам -но не би трябвало да е с рецепта.Виж и за Ацикловира  не сетих  да питам,че си имам  и дано не ми  и притрябва.


*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Лекарства - вече само с рецепта!
« Отговор #8 -: Април 23, 2009, 18:49:55 pm »
на мен ми поискаха рецепта за ампули с витамин С...
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Лекарства - вече само с рецепта!
« Отговор #9 -: Април 23, 2009, 18:51:58 pm »
Пак казвам вижте какво пише на опаковката - "по лекарско предписание" = рецепта, "без лекарско предписание" = без рецепта. И да по 6 месеца важат рецептите, аз моята от началото на март я ползвам през 5 дни.


п.п. за всичко в ампули май задължително искат.
*

    crow

  • *****
  • 2670
  • Вяра имам ... мира нямам!
Re: Лекарства - вече само с рецепта!
« Отговор #10 -: Април 23, 2009, 18:53:26 pm »
 Аз също съм безкрайно недоволна от този факт !!! Мисля, че който иска да си навреди - пак ще го направи. Ще иде при личната си лекарка веднъж, два пъти и пак ще си набави желаните лекарства. да не говорим че с тези рецепти после може да обиколи колкото си иска аптеки и да си накупи маса лекарства ( това в случай например , че иска да се трови или да навреди на някого волно или неволно ). Обаче какво да правя аз като ме заболи зъб ( недай си Боже ) ??? Да ида да чакам пред Джи-пито няколко часа и после да си изпия аулина, а след това да си дочакам часа за зъболекаря ( всичкото това как ще стане през нощта ??? ). Абе всякакви ситуации възникват -  не дай си Боже ... А ако се окаже, че и Валидол с рецепта само дават .. леле-мале ...
 Понякога ми се появяват и киселини и т.н. да не изреждам всичките си болежки, за които с 1 хапченце си оправям стомаха :)
Хайде, много дълго стана, но с 2 думи - не ми е кеф за тази новост :) А и смятам, че аптекарите скоро след спад в оборотите ще се опитат да заобикалят тази норма.
"I'll follow him to the ends of the earth," she sobbed. Yes, darling. But the earth doesn't have any ends. Columbus fixed that.
*
Re: Лекарства - вече само с рецепта!
« Отговор #11 -: Април 23, 2009, 18:53:55 pm »
В малките градове на са чак толкова стриктни  :mrgreen:
Re: Лекарства - вече само с рецепта!
« Отговор #12 -: Април 23, 2009, 18:59:32 pm »
Само да вметна, че и за Витамин C ампули ми искаха рецепта...
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Лекарства - вече само с рецепта!
« Отговор #13 -: Април 23, 2009, 19:07:44 pm »
Наистина е редно да се иска рецепта за лекарствата по лекарско предписание.Но аз мисля, че това по-скоро трябва да се отнася за по-опасните лекарства, които съдържат психотропни вещества..знам ли.Може да не се изразявам правилно :oops:, извинете за което.Всичката олелия е заради скандалните репортажи как в аптеките се продават опиати на деца.Но както някои вече подчертаха, човек ако иска да се отрови или да навреди на някого, ще го направи.
Миналия понеделник в 15:00 следобед ми се обаждат от клиниката, че на следащия ден в 8:30 трябва да съм там за лапроскопията.Аз съм от Бургас, клиниката е във Варна.Казват ми, че трябва да си купя x-prep и в 17:00 часа да го изпия, но не са сигурни дали без рецепта ще ми дадат 8OКакво правим сега?По това време аз бях по улиците, по работа.Добре че по съвпадение, същия ден имах час за моята АГ, за да ми даде тя пък рецепта за Микомакс.Та я помолих да ми даде и за слабителното.Тя умря от смях жената, ама ми даде.И слава богу, защото ми поискаха в аптеката.Също така ми записаха трите имена и адреса 8O.Ако нямах час, какво щях да правя.Същия ден моето джи пи беше първа смяна на работа.А слбителното пих по-късно и цяла вечер да не ви разправям.....
Както казва гарга, ситуации всякакви може да изникнат.Аз като питах в аптеката кое може без рецепта, ми то се оказа, че само аспирин и аналгин едва ли не..и витамини.Аз съм с мигрена.....и аналгина не ми помага.
Малко трябва да се мисли, като се правят някои работи.

П.П.Извинявайте, че толкова дълго стана :oops:
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: Лекарства - вече само с рецепта!
« Отговор #14 -: Април 23, 2009, 19:11:15 pm »
Доколкото разбрах и в спешния кабинет могат да издадат рецепта, ако нямате връзка с личния.
*

    crow

  • *****
  • 2670
  • Вяра имам ... мира нямам!
Re: Лекарства - вече само с рецепта!
« Отговор #15 -: Април 23, 2009, 19:18:32 pm »
Доколкото разбрах и в спешния кабинет могат да издадат рецепта, ако нямате връзка с личния.
Да, може и така да е, но си е неудобство. А и нали пред спешния е редно хората да не се струпват, а да чакат само наистина спешните случаи. Сега подозирам и там ще има по-голяма навалица. Няма да добавям и факта, че и там ще трябва да си платя 2.40лв. такса. И това са пари, нали ?
"I'll follow him to the ends of the earth," she sobbed. Yes, darling. But the earth doesn't have any ends. Columbus fixed that.
*
Re: Лекарства - вече само с рецепта!
« Отговор #16 -: Април 23, 2009, 19:21:36 pm »
Докога в БГ няма да ценят времето на хората,докога!Това е излишно губене на време,а времето е пари!И кво сега ,трябва да ходя до джи пи то в поликлиниката,да чакам и да се бутам с бабите и дедаците,щото те от там не излизат  :lol:,за да си взема рецепта за тъпата настинка,щото и нурофен не дават!Кой ще ме пусне мен от работа да си се мотам аз 2 -3 часа по доктори за 1 нурофен!Пак не е доизмислено както трябва,на умниците в парламента - евала!
И в крайна сметка какво ще стане - ще се пишат фалшиви рецепти на поразия,та пушек ще се вдига!
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Лекарства - вече само с рецепта!
« Отговор #17 -: Април 23, 2009, 19:24:15 pm »
Докога в БГ няма да ценят времето на хората,докога!Това е излишно губене на време,а времето е пари!И кво сега ,трябва да ходя до джи пи то в поликлиниката,да чакам и да се бутам с бабите и дедаците,щото те от там не излизат  :lol:,за да си взема рецепта за тъпата настинка,щото и нурофен не дават!Кой ще ме пусне мен от работа да си се мотам аз 2 -3 часа по доктори за 1 нурофен!Пак не е доизмислено както трябва,на умниците в парламента - евала!
И в крайна сметка какво ще стане - ще се пишат фалшиви рецепти на поразия,та пушек ще се вдига!

:good_post: За нашето време на никой не му пука, мече, на никой!Ще се спасяваме самосиндикално.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*

    anizi

  • *****
  • 1806
  • Е вярно е, че сърцето ми заби извън тялото!!!
Re: Лекарства - вече само с рецепта!
« Отговор #18 -: Април 23, 2009, 19:43:25 pm »
Поредната нашенска простотия, която измислиха! Посред нощ ще звънна на личната или ще вися в спешното за рецепта за аулин, защото лелката взела че ме посетила....... или зъб.......Да за по-специалните лекарства, включително антибиотици-да съгласна съм ама за тези обезболяващи...... нямам думи направо!!!
*
Re: Лекарства - вече само с рецепта!
« Отговор #19 -: Април 23, 2009, 19:47:23 pm »
Глобите са солени и трябва да са стриктни.
1 нарушение - предупреждение писменно
2 нарушение - 10 минимални заплати
3 нарушение - закриване на обекта
на който му стиска да дава без рецепта. :D
а контрол е ясно ,че няма как да има защото няма единна система - личен лекар,рецепта,аптека.а дневниците които водим са смешни.
17.01.2005                                                                              21.11.2013
Re: Лекарства - вече само с рецепта!
« Отговор #20 -: Април 23, 2009, 20:23:28 pm »
nia72,
А как се осъществява този контрол?
много ми е интересно, защото два пъти купувах медикаменти с рецепта. И двете рецепти ми бяха от минали години, изрових ги ...
На първата сложиха печат на гърба - добре, ама тях какво ги грее?
Втората само я погледнаха, отгоре, отгоре и ми я върнаха ...
Всъщност си мисля, че и двата пъти щяха да ми дадат лекарствата и без рецепта ...

Но мисълта ми е друго, ако продадените лекарства срещу рецепта не се регистрират и засичат с налични и продадени количества за какъв контрол говорим?
Много ми е побългарена цялата тази история ... загрижили се те за здравето на самолекуващите се пациенти ... какво безсрамно лицемерие ...
*

    crow

  • *****
  • 2670
  • Вяра имам ... мира нямам!
Re: Лекарства - вече само с рецепта!
« Отговор #21 -: Април 23, 2009, 20:40:42 pm »
mmary, контрол не се осъществява. По-скоро работата е "на страх". Преди месец бях извън града и ми свърши антибиотика - трябваха ми само 2 хапченца, за да не си наруша програмата, но се започна едно обикаляне по аптеките ... И понеже в този малък град, в който бях - явно бях непозната личност и всички аптекарки ме отпращаха за рецепта ( а моята си седеше във Варна, тогава още не знаех за този затегнат режим ). Как им се молех на всички " Дайте ми лекарството, за да не получа някоя алергия за в бъдеще" и т.н. Накрая една добра женичка ми даде - ама с 300 условия - "Нали не сте проверяващи, че оня ден ме глобиха. Едно младо момиче беше и аз не очаквах да е проверяваща, спортно облечена" и т.н. Затова подозирам, че по-скоро ги е страх да не дойде комисия, а не че по някакъв начин могат да ги следят. Да не говорим, че не искаха да ми дадат само едно блистерче АБ, а искаха да купя цяла кутия с 10 блистера, която струва 120 лв !!! А на мен ми трябваха само 2 хапченца ... Като, че ли ги харам да ми чупят хапчето на две ... исках само един блистер, вместо 10 с по 6 хапчета във всяко ...
 Това е измислено, за да се помогне на някой политик да му вирее бизнеса. Даже по ТВ казаха как преди еди си колко години, сина на някой политик имал печатница и за да се купуват само от него бланки за рецепти и разни рецептурни книжки и прочее документи издавани от лекари - наредили на всички, че ще важат само определени бланки !!! Смятайте ... Така, че явно пак някой, някъде интерес има ... То е като номерата на колите -  вече за незнам кой път искат да ни ги сменят уж по евр-стандарти, а в Испания например си карат с номера от преди 20 години, да не казвам и че си вървят с един номер цял живот дето се вика, а не с всяка смяна на кола - нов номер !!!
 БГ измислици !!!
"I'll follow him to the ends of the earth," she sobbed. Yes, darling. But the earth doesn't have any ends. Columbus fixed that.
*
Re: Лекарства - вече само с рецепта!
« Отговор #22 -: Април 23, 2009, 20:43:57 pm »
о, няма контрол разбирасе според мен.дневника,който водим е на обикновенна тетрадка от книжарницата -вписваме пореден номер, УИН на личния лекар,кво сме отпуснали и наш подпис.преди няколко дена говорих с контролен орган,който уж трябва да ни следи и той самия каза ,че е с вързани ръце.няма как да хване движението - получено,продадено,наличност.рецептите трябва да са 2 вида за свободна продажба - за 6-кратна употреба и за 1-кратна.затова се поставят печати отзад на рецептата.повечето колеги си имат празни подпечатани рецепти и само ги попълват :lol: - типично по български,нали.
другия абсурд - няма излязъл нов лекарствен справочник,в който да четем за лекарства с и без рецепта.
най големия абсурд - помощник фармацевт няма право да отпуска лекарства ПО рецепта без контрола на магистър фармацевт.имаме глобена аптека в Русе с 5 000лв при положение, че и помощника и магистъра са били в аптеката.и какво излиза, че помощника е вълк вегетарианец :lol: :lol:  хем учил, хем с диплома пък няма да продава нищо с рецепта без надзор.
17.01.2005                                                                              21.11.2013
Re: Лекарства - вече само с рецепта!
« Отговор #23 -: Април 23, 2009, 20:51:47 pm »
Също така ми записаха трите имена и адреса 8O

По принцип има логика в това. Моята приятелка живее в Германия и преди време по рецепта беше купувала някакво лекарство за децата. Няколко часа по-късно аптекарката ги беше намерила у тях, защото се е сетила (един Господ знае как), че е дала лекарството от рецептата, но в по-голямата доза и силно притеснена да не би приятелката ми да е започнала вече да го дава, беше отишла да занесе правилното.

Но щастието трябва да се търси - то никога не идвало само.
*
Re: Лекарства - вече само с рецепта!
« Отговор #24 -: Април 23, 2009, 20:52:49 pm »
Миналата седмица си купих лекарство с рецепта от преди 1 година че може и повече.Дадоха ми ги без никакъв проблем.Вчера изпратих мъжа ми за Аулин.Попитали го за рецепта,казал че няма ама му дали защото го познават.
За мен всичко е направено за пари.Нали и личните лекари трябва да печелят-и те семейства хранят.За щяло и нещяло при тях за рецепта и законен рекет 2.40лв.
*

    crow

  • *****
  • 2670
  • Вяра имам ... мира нямам!
Re: Лекарства - вече само с рецепта!
« Отговор #25 -: Април 23, 2009, 21:01:58 pm »
За мен всичко е направено за пари.Нали и личните лекари трябва да печелят-и те семейства хранят.За щяло и нещяло при тях за рецепта и законен рекет 2.40лв.
Извинявам се, но личните лекари както така уж нямат конкретна специалност и са едно стъпало под специалистите - така са и много по-добре от профилираните. Сега даже искаха да ги упълномощяват да не изпращат за какво да е на специалист, да не дават направление, а сами да пишат диагноза и да лекуват вместо специалист. Е, това на какво прилича ? Не искат да ми дадат направление за кардиолог, а ще ме гледа джи-пи ? А не е като да нямам проблеми ... но това е друга тема.
 Казвам също, че и касови бележки НИКОГА не дават, респ. всичко им идва "чиста печалба", а аз всеки месец си знам удръжките, нали ???
 Искам да подчертая също, че моето джи-пи взема 10 лв. за обикновено медицинско, за което само ме пита "Имаш ли някакви оплаквания, болести?" и ме кара да гледам едни числа на едно табло и хайдеееее .... готова си .. а после следва не 2,40 а 10 лв.
 После ми се струва, че вече доста им стана ...
"I'll follow him to the ends of the earth," she sobbed. Yes, darling. But the earth doesn't have any ends. Columbus fixed that.
*
Re: Лекарства - вече само с рецепта!
« Отговор #26 -: Април 23, 2009, 21:09:38 pm »
Народа се рекетира здраво,за едно кихане - 2.40лв.Вярно смешни пари са за някой,но за социално слабите и пенсионерите не са.
Питам се това ли е най-големият проблем за оправяне в тая държавица?Може би в другите страни наистина е така,но при тях поне няма проблем в здравеопазването!И като се замисля защо въобще е и това джи пи ина кой му е притрябвало?Не може ли да ни въведат сошал секюрити номер като в Щатите и да не ни занимават с направления и простотии,ама нейсе!
Поттплеснах се малко,исфинете  :lol:
*
Re: Лекарства - вече само с рецепта!
« Отговор #27 -: Април 23, 2009, 21:15:19 pm »
за личните лекари си е виновна държавата - системата.тя ги научи така,да си седят в кабинетите и да вземат едни пари.вероятно и ние на тяхно място ще го правим,незнам.касов апарат не се използва,ресто никога нямат да ти върнат....повечето и нямат тесни специалности.хората масово се оплакват, че чакат 2.40 в момента от изписаните рецепти.
17.01.2005                                                                              21.11.2013
*

    daninaa

  • ****
  • 700
  • Все някога ще успеем
Re: Лекарства - вече само с рецепта!
« Отговор #28 -: Април 23, 2009, 22:34:14 pm »
За мен всичко е направено за пари.Нали и личните лекари трябва да печелят-и те семейства хранят.За щяло и нещяло при тях за рецепта и законен рекет 2.40лв.
Извинявам се, но личните лекари както така уж нямат конкретна специалност и са едно стъпало под специалистите - така са и много по-добре от профилираните. Сега даже искаха да ги упълномощяват да не изпращат за какво да е на специалист, да не дават направление, а сами да пишат диагноза и да лекуват вместо специалист. Е, това на какво прилича ? Не искат да ми дадат направление за кардиолог, а ще ме гледа джи-пи ? А не е като да нямам проблеми ... но това е друга тема.
 Казвам също, че и касови бележки НИКОГА не дават, респ. всичко им идва "чиста печалба", а аз всеки месец си знам удръжките, нали ???                                                                                 
 Искам да подчертая също, че моето джи-пи взема 10 лв. за обикновено медицинско, за което само ме пита "Имаш ли някакви оплаквания, болести?" и ме кара да гледам едни числа на едно табло и хайдеееее .... готова си .. а после следва не 2,40 а 10 лв.
 После ми се струва, че вече доста им стана ...
На моя колежка и се случи нещо подобно и абсурдно личната не иска да и дама направление за гинеколог а и казала аз ще те прегледам преди месец завършила някакви квалификационни курсове за гинеколог и моята колежка останала изумена не може да повярва на очите си какво и се случва и и обяснила аз имам сериозни оплаквания искам гинеколог оная пак почнала да и предлага да я прегледа и лекува тя ама накрая не излязла на глава и и дала направлението силно обидена и сърдита.Ей това не го разбирам те личните почнаха вече от всичко да разбират само и само да не изтърват парите за един преглед поради факта че ще дадат направление и даден специалист ще опъне парите.Нямам думи просто за тази ситуация но явно има доста подобни !
*
Re: Лекарства - вече само с рецепта!
« Отговор #29 -: Април 23, 2009, 22:52:49 pm »
Аулина и Нимезила и разни такива силни обезболяващи съм чувала че са като наркотик и ето ти причина вече да ни ги дават без рецепта. И аз съм с дисменорея почти откакто се помня, което са ми казвали че е съвсем нормално явление при жената, а само аулин и нимезил ме спасяват. Ами трябва да се примирим със ситуацията...
*
Re: Лекарства - вече само с рецепта!
« Отговор #30 -: Април 23, 2009, 23:44:59 pm »
фанта, не са наркотик нито едното нито другото.и не се привиква.просто имат доста странични ефекти и не бива да се приемат без лекарски контрол.а като силно обезболяващо се харчат повече от нашенския аналгин.
17.01.2005                                                                              21.11.2013
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Лекарства - вече само с рецепта!
« Отговор #31 -: Април 24, 2009, 00:00:38 am »
Също така ми записаха трите имена и адреса 8O

По принцип има логика в това. Моята приятелка живее в Германия и преди време по рецепта беше купувала някакво лекарство за децата. Няколко часа по-късно аптекарката ги беше намерила у тях, защото се е сетила (един Господ знае как), че е дала лекарството от рецептата, но в по-голямата доза и силно притеснена да не би приятелката ми да е започнала вече да го дава, беше отишла да занесе правилното.
Щеше да има логика, ако не бяхме в България, Марипоса.Иначе си права.Това е идеята, ама в БГ никога няма да се случи това, което е станало с приятелката ти.Тук на никой за никого не му пука.
А това за личните лекари, че специализирали и лекували каквото сварят - нямам думи.Не съм чувала по-голям абсурд.Те в повечето случаи самите "специалисти" не са достатъчно кадърни да ни лекуват, а какво остава за джи пи-то 8OВърха на простотията е това.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*

    crow

  • *****
  • 2670
  • Вяра имам ... мира нямам!
Re: Лекарства - вече само с рецепта!
« Отговор #32 -: Април 24, 2009, 00:01:37 am »
фанта, не са наркотик нито едното нито другото.и не се привиква.просто имат доста странични ефекти и не бива да се приемат без лекарски контрол.а като силно обезболяващо се харчат повече от нашенския аналгин.
А като се спомена лекарски контрол, да си кажа че това дали ще се продава нещо с рецепта никак не означава, че лекарят знае дали лекарството ще ни понесе. Аз като ида на лекар и като ме попитат "Имаш ли алергии ?" , аз откровено си казвам "Ами незная .. " и познайте какво следва - Изписват ми напосоки АБ и никакъв тест за чувствителност не ми правят. Що за контрол е тогава ?
 Да не говоря последните месеци колко АБ за разни бактерии изпих и то доста време преди да ме светне някой, че трябвало антибиограма първо да ми направят. Лекарите и това си спестяват !!! Уффф, темата за здравеопазването в БГ ми е направо болна ...
 Контрол ... не само, че няма такъв, ами и като ида на лекар чакам по 2 часа, а накрая ме претупват за 3 минути, вземат ми парите, не ми обясняват нищо и какъв ли е изовда ?
  Все пак да си кажа, че не всички лекари са некадърници, но пък доста от тях хич не ги е еня за здравето ни. Добре, че ги има форумите та да обменяме опит ! Използвам темата отново да ви кажа "Благодаря за всички съвети, които съм получила тук !!! "
"I'll follow him to the ends of the earth," she sobbed. Yes, darling. But the earth doesn't have any ends. Columbus fixed that.
*

    denisa

  • *****
  • 2681
  • Човек предполага, Господ разполага!
Re: Лекарства - вече само с рецепта!
« Отговор #33 -: Април 24, 2009, 00:21:29 am »
Искам само да вметна,че май не всички рецепти са за 6 месеца аз във вторник ходих при личния за рецепта за утрогестан и той ме пита колко време ще го ползвам аз казах ами ако всичко е ок три месеца(за съжаление няма да ми трябва) и той написа в единия горен ъгъл на рецептата(многократно)и ми каза че важи 6месеца.На мен също не ми дадоха вит.С казаха ми,че е инжекционен разтвор и затова неможе  8O ,на моя приятелка не са дали Вигантол(това е вит.Д който се дава на бебетата)за дъщеричката и.Съгласна съм за АБ.успокоителни,приспивателни и т.н.т. ама за елементарни неща е доста неудобно.
*
Re: Лекарства - вече само с рецепта!
« Отговор #34 -: Април 24, 2009, 00:33:59 am »
ами точно, многократно е за 6 месеца.инжекционно няма нищо без рецепта.и Вигантола никак не е безобиден.в една аптека почти няма елементарни неща.да не говорим за злоупотреби с лекарства и самолечение.мога да пиша до утре за такива случаи.
17.01.2005                                                                              21.11.2013