основният момент в предлаганите промени е следният:
създава се експертен съвет от лекари и служители на МЗ, който ще одобрява молбите за финансиране.
пациентските организации не са включени в него. те са предвидени за участие в обществен съвет, който да има надзорни и анализаторски функции.
досега, имаше само един съвет - общественият - който се състоеше от лекари, чиновници и пациентски организации, и който разглеждаше молбите.
Прочетох какви промени се замислят в оригиналния файл. Цитирам
Джам, защото е обобщила замислените промени кратко и ясно.
По същество - искат да разделят една работа, която досега се е вършила от един екип хора, да я вършат "два отбора". Като този отбор, в който следва да "играе" "Зачатие" оттук насетене е чисто бутафорен като замисъл. Бла-бла, надзор, джиджи-биджи - дефакто пациентските организации няма да имат никаква тежест при взимането на решение кой е одобрен и кой не е. Ще се въздържа от размисли по въпроса, защо се прави такава промяна, понеже не са много красиви за споделяне.
Дори лекар, отговарящ на критериите за попадане в "експертния съвет" не може да бъде вкаран там, като представител на пациентска организация /която и да е тя/. Сладури
Не преследвам лични цели неодобрявайки предвидените промени, просто "монополизирането" на дадени решения по тази начин не ми допада. Така положението с ФАР ще стане съвсем безотчетно, именно пред хората, които най-много се нуждаят от Фонда. А пациентските организции ще са с абсолютно вързани ръце, независимо какви простотии реши да върши т.нар. "експертен съвет".
Бих подкрепила всякакви протестни действия срещу подобни промени, които Сдружение "Зачатие" счита за уместни.