0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Фонд за асистирана репродукция
« Отговор #1360 -: Май 04, 2011, 21:13:15 pm »
Извинявам се прдварително, но какво е РМС?
Re: Фонд за асистирана репродукция
« Отговор #1361 -: Май 04, 2011, 21:26:06 pm »
Аз не разбирам тези промени касаят ли молбите в заварено положение или само новоподаващите. Явно стана голяма каша...
Re: Фонд за асистирана репродукция
« Отговор #1362 -: Май 04, 2011, 21:28:10 pm »
По какъв начин можем да протестираме срещу негативните промени, които се подготвят.
Re: Фонд за асистирана репродукция
« Отговор #1363 -: Май 04, 2011, 21:37:40 pm »
и аз не разбирам  - в линк-а който Стефи пусна пише че се суздава някакъв вид отчетност на фонда както и експертна комисия. не разбирам как това означава че фонда ще се закрива?...
*
Re: Фонд за асистирана репродукция
« Отговор #1364 -: Май 04, 2011, 22:15:01 pm »
С какво ще е по-добър този експертен съвет? Не виждам с какво, освен да задоволи нечии апетити!!!
Все още не ми е ясна целта на това нещо, но не ми звучи добре! Това със сигурност не подобрява правилника и организацията на дейността на фонда.
За отчетността - хубаво, идеята не е лоша. Но тази отчетност няма да я прави този експертен съвет!
И не на последно място не мисля, че е добре в съвета да не участват пациентските организации. Напротив - задължително е - както до сега!
Трябва да се намери начин това да не влиза в сила!!
Защо трябва всичко в тази държава, което работи добре, да бъде стопирано, спазано, опорочено и да бъде напълнено с "наши хора", които да му разкажат играта......
« Последна редакция: Май 04, 2011, 22:18:20 pm от mira_m66 »
„Ние се раждаме в света на природата.
Второто ни раждане е в света на духа."



Re: Фонд за асистирана репродукция
« Отговор #1365 -: Май 04, 2011, 22:19:29 pm »
Стефи, проекта на постановлението ли имаш предвид? Наистина не останах с впечатление, че положението е толкова сериозно,въпреки че има неща, които ме смутиха малко, но явно нещо не съм разбрала от прочита. Моля те, кажи какво точно имаш предвид!
Аз лично изразявам готовност да стоя колкото и където е необходимо за да подкрепя и помогна за нашата кауза. Само моля те внеси малко яснота. Благодаря предварително!




My first, my last, my everything!
Re: Фонд за асистирана репродукция
« Отговор #1366 -: Май 04, 2011, 22:32:16 pm »
Момичета, за съжаление не е ясно кога ще излезе новия правилник. какво чакахме какво излезе....
Днес на сайта на МЗ е публикуван проект за промяна на Постановлението за създаване на Фонда, за което ние лично научихме преди 2 часа, в момента на публикуването

http://www.mh.government.bg/Articles.aspx?lang=bg-BG&pageid=393&categoryid=3583

съжалявам, аз съм писимист по въпроса :(
Момичета напишете нещо за това, защо Експертният съвет не трябва да остава само с "наблюдатели" от страна на пациентските организации... Това е нелепо и Държавата няма право отново да се подиграва с нас и НЕ разбирам чии височайши интереси се засегнаха, за да се опитват да подминат и оставят на заден план хората, които извоюваха този Фонд?!?Това е поредното безумие ..., което се опитва да срине мечтите и надеждите на хиляди български семейства, борещи се детенце!!!
Ето линк, където може да изразите мнението си, което вярвам, че ще е от полза, макар и "символична":
http://www.facebook.com/notes/iskam-bebe/%D0%B2%D0%B0%D0%B6%D0%BD%D0%BE/219878701358745?ref=notif&notif_t=like
/Ако нямам право да публикувам този линк се извинявам предварително на модераторският екип!/
« Последна редакция: Май 04, 2011, 22:35:59 pm от evita1717 »
*

    *слонче*

  • *****
  • 1764
  • вече сме трима и съм най-щастливата жена на света!
Re: Фонд за асистирана репродукция
« Отговор #1367 -: Май 04, 2011, 22:48:31 pm »
това уби всичко живо в мен....
недоумавам как 7 човека, от които 3 акушер-гинеколози, 2 специалсти в олбастта на АРТ и едни "чиновници" по медицина ще изваршват дейността в т. 4 а именно "...разглежда ФИНАНСОВАТА и ...ДОКУМЕНТАЦИЯ"......
и как може създателите на този фонд да се пренебрегнат, защото някой е спал с години в МЗ и сега се е събодул от дълбок зимен сън и юруш на марулите  :x :x :x
никога не отстъпвай на принципите си!
*
Re: Фонд за асистирана репродукция
« Отговор #1368 -: Май 04, 2011, 23:52:52 pm »
Ами опитваме се да реагираме, всъщност от два дни само това мисля и правя, но не е лесно. Надявам се утре следобед да имам малко яснота по въпроса, защото повярвайте ми никой не беше чувал дори за подготвянето на такава промяна :(
Re: Фонд за асистирана репродукция
« Отговор #1369 -: Май 05, 2011, 00:20:21 am »
С какво ще е по-добър този експертен съвет? Не виждам с какво, освен да задоволи нечии апетити!!!
Все още не ми е ясна целта на това нещо, но не ми звучи добре! Това със сигурност не подобрява правилника и организацията на дейността на фонда.
....
И не на последно място не мисля, че е добре в съвета да не участват пациентските организации. Напротив - задължително е - както до сега!
Трябва да се намери начин това да не влиза в сила!!
Защо трябва всичко в тази държава, което работи добре, да бъде стопирано,......

 :good_post:

Можем ли да помогнем по някакъв начин, за да не се приемат промените?
*
Re: Фонд за асистирана репродукция
« Отговор #1370 -: Май 05, 2011, 04:04:13 am »
основният момент в предлаганите промени е следният:

създава се експертен съвет от лекари и служители на МЗ, който ще одобрява молбите за финансиране.
пациентските организации не са включени в него. те са предвидени за участие в обществен съвет, който да има надзорни и анализаторски функции.

досега, имаше само един съвет - общественият - който се състоеше от лекари, чиновници и пациентски организации, и който разглеждаше молбите.

Прочетох какви промени се замислят в оригиналния файл. Цитирам Джам, защото е обобщила замислените промени кратко и ясно.
По същество - искат да разделят една работа, която досега се е вършила от един екип хора, да я вършат "два отбора". Като този отбор, в който следва да "играе" "Зачатие" оттук насетене е чисто бутафорен като замисъл. Бла-бла, надзор, джиджи-биджи - дефакто пациентските организации няма да имат никаква тежест при взимането на решение кой е одобрен и кой не е. Ще се въздържа от размисли по въпроса, защо се прави такава промяна, понеже не са много красиви за споделяне.
Дори лекар, отговарящ на критериите за попадане в "експертния съвет" не може да бъде вкаран там, като представител на пациентска организация /която и да е тя/. Сладури  :?
Не преследвам лични цели неодобрявайки предвидените промени, просто "монополизирането" на дадени решения по тази начин не ми допада. Така положението с ФАР ще стане съвсем безотчетно, именно пред хората, които най-много се нуждаят от Фонда. А пациентските организции ще са с абсолютно вързани ръце, независимо какви простотии реши да върши т.нар. "експертен съвет".
Бих подкрепила всякакви протестни действия срещу подобни промени, които Сдружение "Зачатие" счита за уместни.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Re: Фонд за асистирана репродукция
« Отговор #1371 -: Май 05, 2011, 06:08:37 am »
М даа лисицата винаги си има опашка.... На мен ми се иска да поразсъждавам в/у мотивите за тези промени:
Ако МЗ има съмнения или не одобрява начина на разходване на средствата до сега на направи ревизия или както там се нарича, да излезе с анализ и да каже поради следните причини се налага промяна и създаване на Експертен съвет, но не просто го създаваме - с каква цел - изрично е записано, че Общественият съвет не получава възнаграждения, а Експертния - 7 човека? ще се възнаграждават от бюджета на Фонда - доста користно. Тогава защо не регламентират размера на възнаграждението? Освен това във връзка със Закона за конфликт на интереси как и по какви критерии ще се избират членовете на този Е. съвет след като репродуктивните специалисти у нас са малко и работят в клиники с такава дейност - сигурно трябва да ги внесем от вън.
И не на последно място как новия съвт ще подобри работата и оперативността за да се намали чакането - напротив изглежда процедурата ще стане още по-тромава.
Жалко. Вместо да се повиши прозрачността всичко ще потъне в гъста мъгла.
Предлагам да се поискат мотивите на МЗ и ако те са неудовлетворителни - протести.
Ако имат проблеми нека си ги кажат, а не така тайно и под сурдинка да се елиминират едни за да се нагласяват други.
« Последна редакция: Май 05, 2011, 06:17:37 am от шматка »
*

    Iffi.13

  • ****
  • 641
  • НАПРЕД И НАГОРЕ !!!
Re: Фонд за асистирана репродукция
« Отговор #1372 -: Май 05, 2011, 09:02:20 am »
Ами опитваме се да реагираме, всъщност от два дни само това мисля и правя, но не е лесно. Надявам се утре следобед да имам малко яснота по въпроса, защото повярвайте ми никой не беше чувал дори за подготвянето на такава промяна :(


Следя какво се случва и откровено се възмущавам. Заставам изцяло срещу това недоразумение! Стефи, ще чакам новини и съм готова по всякакъв начин да изразя подкрепата си.
Re: Фонд за асистирана репродукция
« Отговор #1373 -: Май 05, 2011, 11:03:57 am »
Бих подкрепила всякакви протестни действия срещу подобни промени, които Сдружение "Зачатие" счита за уместни.
Аз също.





My first, my last, my everything!
Re: Фонд за асистирана репродукция
« Отговор #1374 -: Май 05, 2011, 12:19:01 pm »
Правителството достатъчно краде и унищожава, сега до това ли опряха. Свършиха ли се парите по другите места!? Какво пък видяха че могат да вземат от тук, освен последната надежда на хиляди семейства.
Пълна подкрепа за Фондация „Искам бебе” и сдружение „ Зачатие" , каквото е необходимо да се направи, ние сме с вас.  Не позволявайте МЗ да има достъп до фондацията, под каквато и да е форма. Иначе, протести във всички градове.
*
Re: Фонд за асистирана репродукция
« Отговор #1375 -: Май 05, 2011, 13:57:19 pm »
Мили момичета, мисля постигнахме успех за което искам да благодаря на Мария Чипилева и министър Константинов. Диалога, който проведохме с тях беше конструктивен и ползотворен, получило се е леко "недоразумение", чиновническа грешка ако мога така да се изразя. Проекта на ПМС е свален от сайта на МЗ, както обещаха, поне аз не го намирам, което означава, че към момента структурата на Фонда и ОС не се променя. :)
Обсъдихме и някой чисто технически въпроси за подобряване на работата на фонда, надявам се нещата да вървят, дори по-добре от преди.
*
Re: Фонд за асистирана репродукция
« Отговор #1376 -: Май 05, 2011, 14:00:19 pm »
Стефи ти си нашата гордост! И Ради също! Надявах се така да стане, цял ден ми беше свито всичко! Обичам ви!
Мария Чипилева, мин. Константинов  :bighug: :bighug:
« Последна редакция: Май 05, 2011, 14:02:40 pm от cygnus »
*
Re: Фонд за асистирана репродукция
« Отговор #1377 -: Май 05, 2011, 14:03:30 pm »
Поздравления, Стефи! Убедена бях, че това е правилният подход да се изясни това недоразумение. Благодарности към Мария Чипилева и министър Константинов, които съдействаха това да се случи.
Re: Фонд за асистирана репродукция
« Отговор #1378 -: Май 05, 2011, 14:10:35 pm »
 :bighug:
Браво!! Чудесна новина
*

    *слонче*

  • *****
  • 1764
  • вече сме трима и съм най-щастливата жена на света!
Re: Фонд за асистирана репродукция
« Отговор #1379 -: Май 05, 2011, 14:11:38 pm »
"чиновническа грешка"-как познах, че след дълбок зимен сън не се работи..
Стефи поздравления за диалога и дано занапред няма проблеми и фонда да остане с целта да помага на всички нуждаещи се.
никога не отстъпвай на принципите си!