0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #480 -: Април 14, 2010, 19:33:06 pm »
 :welcome_1: Не знам дали ще ме приемете във вашите редици/приключих със зачатието/. Моето съкровище май месец е абитуриентка. Но мисля че,можем да си бъдем полезни. След представянето се връщам на темата. Аз имам хлебопекарна "Зелмер"/подарък от мама/.Имам опит в правенето на хляб,козунак и тесто.Хляба винаги го правя с прясно мляко и масло/само веднъж беше със зехтин/.Чела съм че става по-хубав с тях. Пекла съм козунак и в машината и в печката/в машината само меся/.Осмелявам се да ви дам няколко изпитани съвета.
  1.Относно миенето в миалната машина-препаратите които ползваме там са агресивни за някой сплави. Ако можете ползвайте препарати с ензими а не с фосфати.С тях пестите и от тока/действат на по-ниски градуси/.
   2. Ако ви се вижда недопечен хляба просто го врътнете в печката за малко на горен реотан/аз съм го пробвала/.
   3.Бързата програма се използва когато в помещението е много топло/и на мен не ми е ставал хляба когато е било студено/.
   4.Без захар няма да ви стане хубав хляб,защото захарта активира маята.Можете да намалите захарта,но не я изключвайте
   5.Когато правите козунак можете спокойно да замените част от маслото с мас/не мирише след това/.Изпитано е.
Стига съм ви наставлявала. Ако някой иска дапопита нещо аз съм на среща  :balk_104: :balk_64:
Бях девойка!  Станах жена!  Сега съм благословена с дъщеря!  Дано след време да стана и баба!
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #481 -: Април 14, 2010, 20:24:35 pm »
 здравейте,толкова е интересно тук! имам 'Delonghi'от 4м,но нещо не ми се получават нещата.преписа някои от вашите рецепти и ще ги пробвам,но ме интересува някой дали знае какво представлява програмата за паста? благодаря предварително!
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #482 -: Април 15, 2010, 11:39:58 am »
Здравейте отново. Искам да ви попитам дали някой от вас е ползвал брашното на София Мел за домашни хлебопекарни/червено-бяла опаковка/.Ако някой го е ползвал моля за отзиви.
Бях девойка!  Станах жена!  Сега съм благословена с дъщеря!  Дано след време да стана и баба!
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #483 -: Април 15, 2010, 20:55:42 pm »
Много ехубаво има и едно,което е с набухватели.Стават страхотни неща,но не съм го ползвала в машината.
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #484 -: Април 16, 2010, 20:07:09 pm »
Искам да ви питам,маята имали значение?В нашия магазин има турска от 7гр. и дрожжи от 11гр.Коя е по-хубава и по колко слагате? Моите опити са все неуспешни.
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #485 -: Април 17, 2010, 08:47:07 am »
cote, аз основно ползвам маята на д-р Йоткер - зелено пакетче, на прах, 7 грама. Скоро намерих и една на фирма "Лидер" - българска - по 11 грама, също добре се получава. Мъжът ми, обаче е фен на живата, прясната мая. Успех в хлебопроизводството!
bolqrka64, правила съм хляб с всякакви брашна. Основно си вземам това, което има в мелницата ни. Сега съм с "Мелко". Ползвала съм и на "София мел" - има и по 2 кг. На "Техра" и на "Панино" също са много добри. Царевичното ми брашно е на "Мако". Брашното за козунаци основно ползвах на "София мел". Те имат освен нормалното и много специални брашна, които са супер! До сега не сме имали фалове, независимо от брашното! Благодаря ти за съветите!

Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #486 -: Април 17, 2010, 12:52:14 pm »
Здравейте, аз съм нов член и нов притежател на хлебопекарна Мулинекс 2000 - едва от Великден. Досега не съм правила два еднакви хляба и два еднакви сладкиша. Спазих рецептата от книжката само първия път и оттам нататък започнаха измишльотините. Досега нямам провал. Правих хляб само с типово брашно и само с пълнозърнесто, и със смеси от различни, добавих овесени трици. Все става чудесен и вкусен, с продукти за 750 грама запълва кофичката и аха да излезе от нея. Слагам суха мая Йоткер малко повече от 1 ч.л. Не се притеснявайте, екпериментирайте, е - гледайте да купувате от качествени марки, например София мел, макар че и с други марки стана. Всичките ми познати и приятели са възхитени и от козунака. Стана страхотен, непременно накиснете стафидите в ароматен алкохол и добавете ВАНИЛИЯ! Да ви е сладко.
*

    assya_g

  • ***
  • 168
  • мама на нинджи
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #487 -: Април 17, 2010, 13:40:38 pm »
Аз съм най-голямата патка на света. Последния хляб от преди 2 седмици не стана и аз го изхвърлих, като с него съм изхвърлила и бъркалката. Обикновенно я вадя преди втасване и печене, но този път се бях залисала с децата и ето на... Направо умирам от яд.
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #488 -: Април 17, 2010, 16:29:25 pm »
Не се притеснявай толкова! Продават бъркалки, до колкото си спомням, в сервизите за поправка на различните марки. Попитай.

Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #489 -: Април 20, 2010, 11:00:10 am »
Вече имам Moulinex 2000. Започнах с рецептите, само хляб по основната рецепта стана. Правих и френски хляб, на нищо не приличаше,остана си на хубава топка, предположих, че или маята е малко/ в рецептата е дадена 1 ч.л/465 г брашно/, или защото няма захар в рецептата.Вчера правих хляб с прясно мляко, сложих мая според рецептата-резултата същия. Преизчислих маята, днес пак правя хляб с мляко, програмата се оказва недостатъчна за да втаса добре. Сега съм я изключила преди печенето, оставих тестото да втасва, после ще го пека на програмата за печене. Не мога да схвана къде е грешката, постоянно се въртя край хлебопекарната...Не е това, което очаквах. Имах Аляска преди това, хубаво месеше и печеше и горната коричка си ставаше добре, но бъркалката и падна. Та се спрях на този Мулинекс, вече хвърлих няколко хляба,а уж имам опит с температурата на продуктите,имам везна и т.н. Кажете, моля ви, какво да променям-маята според указанието на пакетчето, програмите ли...
Да имаш кураж не значи да не се страхуваш, а да си господар на страха си!
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #490 -: Април 20, 2010, 12:14:02 pm »
На коя програма го правиш?На мен и маята ми се вижда малко.
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #491 -: Април 20, 2010, 13:41:23 pm »
kapka_lubov, и аз съм с мулинекс и до сега всичко е ок и си става, хем нямам везна. Но винаги правя хляба по рецептата от книжката. Само козунака нещо не ми хареса...този от книжката не е сладък, опитах и рецептата на мини, но нещо тиклав ми остава, не може като че ли да се доопече, особено отгоре, не че не се изяжда. Мисля си да го пека във фурната следващия път.
Ти рецептите от книжката ползваш, нали?
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #492 -: Април 20, 2010, 16:37:11 pm »
Ползвам рецептите от книжката.
Основния хляб се получи,защото преизчислих маята и се получи.Ползвах 1 програма-3:13 часа.
Френския-не стана.Направих го точно по рецептата.
Хляба с мляко-ето днес сложих вместо 1 ч.л. мая,както е по рецептата,2.5 ч.л., колкото отговаря за 400 г брашно. Пак не се получи - не се наду и е тестян.Програмата е 2:12 часа, дали не е недостатъчно, за да втаса добре? Дали следващия път да сложа този хляб на дългата програма? Омръзна ми да хвърлям.
Количеството мая в рецептите е с до 2.5-3 пъти по-малко, отколкото пише в указанието на маята. Напр: за пълнозърнест хляб дават 1 ч.л.мая/300 г пълнозърнесто+200 г бяло брашно. Това е адски малко. Вече почвам да си мисля, че книжката ми не е наред.
Да имаш кураж не значи да не се страхуваш, а да си господар на страха си!
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #493 -: Април 20, 2010, 17:04:53 pm »
да не е от маята :ask:  аз използвам сухата мая на др. Йоткер и съм много доволна :wink:
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #494 -: Април 20, 2010, 17:17:35 pm »
Не знам в този модел как е, аз съм с по-голямата машинка, но имам мерителна лъжичка. Използвам нея. Тя не съответства на чаената. Използвам и на д-р Йоткер и на други фирми - фал до сега не съм имала. Пу-пу-пу. Мъжът ми ползва суха мая, писах на горе. Маята не трябва да е нито повече, нито по-малко. За начало ползвай точните рецепти от книжката.

*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #495 -: Април 20, 2010, 17:46:41 pm »
Аз до сега съм направила 2 хляба и едно тесто за мекици. Имам машинка от петък. Днес сложих хляб с прясно мляко. Като се прибера ще видя какво се е получило.

[/url]
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #496 -: Април 20, 2010, 17:55:34 pm »
Аз до сега съм направила 2 хляба и едно тесто за мекици. Имам машинка от петък. Днес сложих хляб с прясно мляко. Като се прибера ще видя какво се е получило.
Честито!  :lol: И той ще се е получил!  :wink: Само няма да ти хареса после резултатът на лентичката!  :lol:

Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #497 -: Април 20, 2010, 18:06:28 pm »
Използвам маята на Др Йоткер и една друга Vili, ползвам качествено брашно, като всичките са проверени колко са качествени още с предишната ми хлебопекарна. Правих и точните рецепти от книжката, въпреки,че виждам, че маята е малко. Е не става и това е.
Душка, в твоите рецепти количеството мая съвпада ли с количеството, оказано на опаковката на маята, напр? Ако на опаковката пише, че маята/мерих я-3 мер.л/ е за 500 г брашно, в рецепта за хляб на Мулинекса за 500 г брашно дават 1 мер.л. Аз се обърках вече, дано си ме разбрала.
Да имаш кураж не значи да не се страхуваш, а да си господар на страха си!
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #498 -: Април 20, 2010, 18:33:35 pm »
Капчице, аз слагам мая точно, колкото е нарисувано и написано в книжката. Не съм мерила. Аз правя основно среден хляб - 1000 гр.Основната рецепта в моята книжка н-р е: за 750 гр хляб - 500 гр брашно и 1,5 малки мерителни лъжички мая. За 1000 гр хляб - 600 гр брашно и 1,5 малки мерителни лъжички мая. За 1500 гр хляб - 750 гр брашно и 2 малки мерителни лъжички мая. Не съм ги мерила. Ако нямаш мерителна лъжичка, ще ти ги премеря после на електронната везна.

*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #499 -: Април 20, 2010, 20:08:45 pm »
Капчице, разгледах рецептите в твоята книжка и видях,че наистина няма захар/и не само за този хляб/. osi_10 Може би е печатна грешка, защота захарта активира маята и без нея просто няма как да стане хляба. Ако искаш да опиташ пак този хляб моят съвет е да сложиш 1ч.л./мерителната към машината/ захар и да споделиш резултата. Аз имам Зелмер но от рецептите в книжката и съм правила само белия хляб. Сега ще ти напиша една рецепта от BG mama коята съм изпробвала. Ще ти напиша оригиналната рецепта и промените които аз съм направила.
 френски хляб/много хубав/
-вода-1чаша/аз сложих пр.мляко/
-сухо мляко-2суп.лъж./ако слагаш вода а не пр. мляко/
-олио-1суп. лъж./аз слагам масло/
-захар-1суп.лъж./аз слагам чаена защото ми е сладък/
-сол-1ч.лъж.
-брашно-3чаши/аз не слагам цялото наведнъж а си оставям малко и го дослагвам после и ако потрябва дослагвам още/
-мая-1ч.лъж
  използвай мерителната чаша и лъжици на машината
А ето ти и сайта който често използвам
http://forum.bg-mamma.com/index.php?topic=489523.300
Щом си имала и преди машина сигурно знаеш че,брашното е оринтировъчно.Ти винаги си следи тестото и си добавяй брашно или течност ако потрябва.
 Успех!!!И пиши дали се е получило.   :balk_121:
Бях девойка!  Станах жена!  Сега съм благословена с дъщеря!  Дано след време да стана и баба!