0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #260 -: Януари 05, 2010, 09:41:28 am »
1 доза суха мая = 4 дози жива мая. но не мога да гарантирам достоверност.

jam доза, грам ли ще рече? Аз пак да си кажа, че в моята книжка си пише да се умножава по три 1 гр. суха= 3 гр. жива.

JBrul, браво на теб, видя ли че стана и как добре се е запекъл.На коя програма го прави?
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #261 -: Януари 05, 2010, 10:14:39 am »
Jbrul, браво, супер ти се е получил хлябът! Айде, сега, ти казвай точната рецепта! Моите хлябове що така по-препечени ми се виждат от вашите, особено от страни?

*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #262 -: Януари 05, 2010, 10:47:07 am »
Имам питанка към използването на жива мая? Какви са й предимствата? Сега съм му хванала цаката - слагам едно пакетче суха на Йоткер на хляб 1500 гр - доволна съм от резултата и съм се запасила вече.
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #263 -: Януари 05, 2010, 11:02:40 am »
Ами аз не виждам разлика (според някои има в начина, по който мирише хляба), със сухата просто е по-лесно - изсипваш, и готово! При живата има  рязане на кубчето, размиване във вода и т.н. За мен сухата е мързеланска, бих я ползвала, ако се намираше тук. Май е по-евтина живата.

п.п. По този повод - преди около месец (може и повече) имаше тв репортаж за хората, които си правят хляб в домашни условия. Бяха изчислили, че  направен в хлебопекарна, белият ни излиза около 2.40 лв.
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #264 -: Януари 05, 2010, 11:13:53 am »
И аз не съм чела за някакви предимства на живата мая пред сухата, но пък скоро прочетох една статия, че маята е много вредна, което направо ме втрещи  8O.

А ето и моя първи козуначен опит. Получи се нещо между кекс и козунак... . Бяхме приготвили да сложим и бъдеми, но мъжо счупи орехомелачката заедно със смлените бъдеми :bonk:, та затова козунака беше само със стафиди. Е няма конци, но пък на вкус се получи добре.

Момичета, на мен единствения му проблем за сега ми е, че хлябът става прекалено сладък. Дали не може да намаля малко захарта в рецептите?

Душе и на мен ми е сладък, ако слагам захар по рецепта, затова намалям малко захарта и пак става, пробвай  osi_9
« Последна редакция: Януари 05, 2010, 13:07:58 pm от Delphin »
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #265 -: Януари 05, 2010, 11:21:37 am »
Ами да, и ние снощи смятахме колко ни излиза бяло хлебче от 750 гр., ами около 1.60-1.70 лв.
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #266 -: Януари 05, 2010, 11:22:20 am »
Бяха изчислили, че  направен в хлебопекарна, белият ни излиза около 2.40 лв.
Със сигурност излиза повече от купешкия, особено и тока като сложиш. Но пък вкуса не може да се сравни и това, че е топъл.

Ако искаш мая суха да ти купя и да ти пратя? Колко пакетчета?
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #267 -: Януари 05, 2010, 11:25:55 am »
Благодаря ти  :D Но за мен няма особена разлика, такаа че ще си караме на жива.


Бяха изчислили, че  направен в хлебопекарна, белият ни излиза около 2.40 лв.
Със сигурност излиза повече от купешкия, особено и тока като сложиш. Но пък вкуса не може да се сравни и това, че е топъл.
Токът е в калкулацията.


Допълвам се - става въпрос за бял хляб, 1 кг.
« Последна редакция: Януари 05, 2010, 12:10:13 pm от Елфи »
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #268 -: Януари 05, 2010, 12:06:04 pm »
Ами да, и ние снощи смятахме колко ни излиза бяло хлебче от 750 гр., ами около 1.60-1.70 лв.

как я получихте тая цифра - може ли разбивка?
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #269 -: Януари 05, 2010, 12:21:47 pm »
ето я и разбивката  :)

калкулация на цените при Мулинекс 5000

за 1 кг хляб по основна рецепта:

І. продукти
- вода 325 мл  - около 0.01 лв (да не е без хич)
- олио 2 с.л.  - около 0.12 лв (грубо)
- сол 2 ч.л.   - около 0.02 лв
- захар 2 с.л. - около 0.10 лв
- сухо мляко 2.5 с.л. - около 0.25 лв
- брашно 600 гр - около 0.80 лв
- мая суха 1.5 ч.л. - около 0.18 ст
-----
за продукти общо 1.48 лв

ІІ. ток
цена на 1 киловатчас ток - 0.11 лв с ДДС дневна тарифа
мощност на машината 800W
работа на машината 3 часа 20 мин = 2.664 киловатчаса = 0.29 лв.

общо за 1 кг хляб - 1.77 лв.

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #270 -: Януари 05, 2010, 12:23:49 pm »
ми ето ти за 750 гр.:

55 ст. брашно
15 ст. мая
50 ст. масло
40 ст. прясно мляко

1.60 лв., без дребните суми като ток, вода и т.н. :lol:
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #271 -: Януари 05, 2010, 12:34:53 pm »

работа на машината 3 часа 20 мин = 2.664 киловатчаса = 0.29 лв.

Тя дори не работи активно 3 часа, та може да излезе по-евтин. Този господин с тая цена вероятно е бил производител на хляб, целящ да ни откаже да си правим хляб вкъщи.  :lol: :lol: :lol:

*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #272 -: Януари 05, 2010, 12:45:08 pm »
:lol: убихте ме с тея разбивки...
У дома хляб много не се яде, но моя човек вика да купим машина
ама и житце да си посеем под нас  :lol: .
С удоволствие ви чета и преглъщам хрупайки ябълки!
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #273 -: Януари 05, 2010, 12:52:38 pm »
Машината пече само 1 час (повечето програми). Преди това е много леко подгряване за поддържане  на температура за втасване и няколко месения. Не може да се сложи в калкулацията, че работи на пълна мощност 3 часа и половина, просто не е така.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #274 -: Януари 05, 2010, 12:58:39 pm »
Машината пече само 1 час (повечето програми). Преди това е много леко подгряване за поддържане  на температура за втасване и няколко месения. Не може да се сложи в калкулацията, че работи на пълна мощност 3 часа и половина, просто не е така.

знам, коте, но разликата е минимална, при тая цена на тока - затуй го сложих на ангро. махни 2.5 часа от тая сума и ти остават 0.10 лв максимум за ток.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #275 -: Януари 05, 2010, 13:19:02 pm »
 :offtopic:
Ето как би звучала реклама от поредицата priceless ...

55 ст. брашно
...
15 ст. мая
...
50 ст. масло
...
40 ст. прясно мляко
...
10 ст. ток (на нощна тарифа)
...
...
...
удоволствоето да приготвяш нещо прясно и качествено за семейството си - priceless :-)
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #276 -: Януари 05, 2010, 13:24:24 pm »
Искам да питам за солта, може и да е дискутирано вече, но аз пак да си попитам.
Ако сложа повече сол или пък по малко захар /по скоро ако сложа повечко сол/ , това по някакъв начин влияе ли на втасването, че ни сладни хлебеца нещо.
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #277 -: Януари 05, 2010, 13:27:04 pm »
 :D целият мод пече хляб
...
и ако сметнем цената на хлебопекарната, да речем 300 лв.,
да я ползваме, да речем 10 г.,
да правим хляб през три дни ...
ето още 0,25 лв. на ползване  :D...

а ако си като мен, който ще я ползва три пъти ... отиваме в поредицата priceworth  :D
 
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #278 -: Януари 05, 2010, 13:32:08 pm »
правилно - mmery ни напомни, че забравихме амортизационните отчисления... :)
труд не калкулирам, щото е пренебрежима величина, особено ако не миеш контейнера, като мен.

но отчетете и спестеното време за ходене до магазина и купуване на хляб - често пъти без право на избор на вид и качество...
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #279 -: Януари 05, 2010, 13:35:08 pm »
Искам да питам за солта, може и да е дискутирано вече, но аз пак да си попитам.
Ако сложа повече сол или пък по малко захар /по скоро ако сложа повечко сол/ , това по някакъв начин влияе ли на втасването, че ни сладни хлебеца нещо.
Не съм увеличавала солта, но пък винаги слагам по-малко захар. Само в първия хляб сложих количеството по рецепта. И аз не обичам да ми сладни хляба.
Не са се променили качествата му от тази промяна.