0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #20 -: Април 15, 2009, 17:03:33 pm »
Мила Elist,
благодаря ти за споделената история!
Пожелавам ти лека бременност, здрави бебенца и много радости!
Възхитена съм от жеста на приятелката ти! Поздрави я от мене!  :wink:

На мене ми откриха леко намалена функция на щитовидната жлеза, затова сега си пия хапченцата и по тази причина имаме възможност още известно време да си мислим, къде да направим опита...

Моето мнение е като на Niemand, че е много важно, на какъв лекар ще попаднеш.
Niemand, и на тебе сърдечни поздрави за момченцето! Как се казва?


Мила Оси, благодаря ти много за съветите (някак се чувства, че са отправени от сърце)!...
Но аз не знам защо все още имам някакви странни задръжки по отношение на опит в БГ... (Може би, защото съм чувала лоши отзиви от немалко момичета, правили опити в родината... Но то и Германия много имат лош опит... не знам...) ...

Сега умуваме за вариант Чехия... Някой има ли мнение по въпроса?

Поздрави на всички
« Последна редакция: Април 15, 2009, 17:09:19 pm от Chandra »
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

*

    elist

  • **
  • 57
  • Ерфурт,Германия/Варна
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #21 -: Април 15, 2009, 18:55:28 pm »
При моята лекарка,тук в DE има едно момиче което е правило в Чехия успешно с близнаци.Знам че е останала доволна,но лично не я познавам.
  Колкото до решението къде,за Германия трябва да мислиш,не само за отношението на лекарите а и за снобските им закони,които ти намаляват шансовете съвсем.А и в къщи си е в къщи(БГ).На мъжа ми  в ДЕ спермограмите му бяха под всякаква критика.Много се бяхме шашнали нестига женски фактор,ами че и мъжки.Ама като се прибрахме в отпуска за процедурата резултатите бяха съвсем в норма.Нали има една поговорка,че в къщи и стените помагат.
  Но решението в крайна сметка си остава твое.
  Благодаря за поздравите и да ви се връща на всички.
*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #22 -: Април 15, 2009, 19:13:21 pm »
...Колкото до решението къде,за Германия трябва да мислиш,не само за отношението на лекарите а и за снобските им закони,които ти намаляват шансовете съвсем...

Напълно си права. Ние всъщност сме много доволни от нашия лекар тук. Всички в клиниката са много мили... и според мене тя е най-добрата в града (Хамбург), имат дългогодишен опит и т.н...

Нямам чувството, да сме на конвейр, професора ме разпитва за най-незначителни подробности... Преди 10 години, като правихме ин-витро опит (не в същата клиника), имах 8 яйцеклетки,(аз съм с един яйчник), заплодиха се 5... и професора от сега си прави грижи, че миналия път били малко...защо ли... как да се стимулираме... Според него дори имам останала част от яйчника (видя на ултразвука някаква тъкан) и много се развълнува...

...Обаче и аз като тебе се притеснявам за тъпите закони, които ни вързват... Затова напоследък си мислим за Чехия...
Обаче си права и за друго - в къщи си е в къщи... Ако ги нямах задръжките (нерационални)... Хм... Може пък и да се решим и за БГ... Така като ви слушам, май ме навивате полека-лека  :wink:

Благодаря ви още веднъж, че пишете, споделяте мнения... Много ми помагате!
:balk_81:

Успехи на всички! :bighug:
« Последна редакция: Април 15, 2009, 19:16:51 pm от Chandra »
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #23 -: Април 28, 2009, 16:26:55 pm »
макар и с малко Забавяне и аЗ да се включа:

3 неуспешни опита в Мюнхен, а и един ЗамраЗен трансфер. причина За неуспеха неясна, но не се и тьрси.аЗ сьм теоретично "само" сьс Запушени трьби. при пьрвите 2 опита много добьр отговор, 13 Я. сьс 150 ед. меногон дневно. вече смених клиниката За 3ти пьт. при неуспех отношението е невероятно лошо, лекарят не желае да раЗговаря с мен и ми каЗват по телефона, че ще ми иЗпратят по пощатата нов план За стимулация (всьщност идентичен сьс стария) и като реша да опитам пак, да им се обадя. това е. няма индивидуален подход. това е най-големият проблем. естествено, че има и положителни реЗултати, но както каЗват немците:  "selbst ein blindes huhn findet mal ein korn"

поисках да ми направят ЦС, За да иЗключим евентуален хидросалпингс, откаЗаха ми с аргумента, че нямало нужда, Защото той се виждал на УЗИ 8O

е, ами как да препорьчам на някого да опитва в Германия?
*
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #24 -: Април 28, 2009, 19:20:06 pm »
gallardo , а коя е въпросната клиника в Мюнхен?
*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #25 -: Април 28, 2009, 20:45:24 pm »
Здравей Gallardo!
Много съжелявам за лошия опит, който имаш!  :(
Какви са ти плановете от тук нататък?

...Ние на 25.05. имаме час в клиниката и много ми се искаше, до тогава да знаем, къде ще опитаме…

В крайна сметка има успешни и неуспешни опити навсякъде... И навсякъде има предимства и недостатъци... Лично аз познавам немалко момичета, забременели чрез АРТ в Германия... (само в тази темичка тук има  2 такива... а и сестра ми също е една от тях... ) …Познавам и такива, които не са успели (засега ;))…
Но и в България, както навсякъде, не всичко е перфектно... И там много жени не успяват след не един опит... И за български клиники съм чела негативни отзиви… (между другото, в България са двама лекарите, на които бих се доверила и при които бих отишла – Стаменов и Владимиров)… Ето например, тъкмо се натъкнах на една темичка. (прочетох само първия пост, но…) вижте (!!):
http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=35517.0

Според мене независимо в коя част на света много зависи от клиниката и от специалистите... Както и от нас самите...  Пък и в крайна сметка  немалка част си е и Божа работа...

Много поздрави и приятна вечер! :)
« Последна редакция: Април 28, 2009, 20:48:17 pm от Chandra »
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

*
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #26 -: Април 28, 2009, 22:29:16 pm »
Чандра, права си за успешните и неуспешни опити, но в Германия нещата с индивидуалния подход наистина куцат. Много по-малко изследвания се правят отколкото в България. Аз съм бременна, но ние бяхме от леките случаи - влошена спермограма и знаехме и защо и се насочихме натам. Ами ако имаше и друго нещо?! 

gallardo, ще успееш, но има нужда да се потърси причината за неуспеха. Не е просто случайността при три опита. Знаеш какво мисля.  :bighug:

Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #27 -: Април 29, 2009, 13:41:29 pm »
благодаря ти, Деска :flower:

jul4e, както сьм написала по горе, вече сьм в трета клиника. бях пьрво в Hormonzentrum in Westend, 1 инвитро и един ЗамраЗен при тях, смених ги, Защото лекарят вьобще не пожела да раЗговаря с мен, дори по телефона и на мен ми се стори много лошо отношение :oops: още повече, че след 1. опит човек има толкова много вьпроси и неясноти...
каква беше иЗненадата ми обаче, когато установих, че и в следващия центьр, Kinderwunschzentrum Pasing, положението е сьщото 8O тогава малко се примирих с отношението и направих 2 опита при тях. вьпросния втори опит там беше катастрофален, но и няма нищо чудно в това лекарят ме прегледа За 1. пьт едва на 9ти ден от стимулацията и чак тогава ми пусна хормони 8O.  в крайна сметка, след акто вдигнахме скандал ни даоха след 1 месец час при доктора и той ми каЗа "ами, лоши яйцеклетки, ама ако искате може да опитаме още един пьт". това не е тьрсене на причина.

сега сьм в BBN im Tal, тук отношението е по добро, но те пьк ми каЗаха директно, че работят само с 2 протокола, дьльг и антагонисти, и че не правят индивидуални планове, Защото няма смисьл...

Сhandra, естествено, че навсякьде има успели и неуспели. Но За сравнение ти давам пример сьс Стаменов, с който се консултирах преЗ ноември (и до който най вероятно ще опра 8), той каЗа "преди да почваме каквото и да било трябва да се раЗровим и да потьрсим причината За неуспехите досега". това не ми се хареса тогава, Защото ми проЗвуча като Забавяне, обаче това което правим тук с немските лекари са иЗстрели в нощта. :? клиниката която мисля че ти е наблиЗо и има най добра репутация е таЗи в Бад Мюндер, ако имаш вьЗможност опитай там.

факт е, че всичките ми три опита бяха с една и сьща стимулация, никой не си направи труда да опита нещо ново или да се Замисли. това не е индивидуален подход.
« Последна редакция: Април 29, 2009, 14:17:09 pm от Osiana »
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #28 -: Април 29, 2009, 13:46:07 pm »
ох, иЗвинете, неЗнам какво сьм натиснала и така сьм си ЗагроЗила поста с праЗно поле... :oops:
*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #29 -: Април 29, 2009, 16:05:06 pm »
Gallardo, напълно те разбирам, защо си сменила клиниката - това са недопустими неща и всеки нормален човек би постъпил като тебе!
Стискам ти палци и се моля от сърце, този път да успеете!...:goodluck:

Благодаря ти за съвета относно клиниката! :) Странното е, че аз имам познат лекар в Бад Мюндер, от когото преди години бях мнооого доволна и затова вече сме се замисляли и за тази дистинация. ;) :D

Иначе сестра ми опита в Кьолн:
http://www.fertilitycenter-koeln.de/
Тя разказва, че там също били малко като на конвейр... Но пък е можело по всяко време да се обади по телефона и нямало неотговорени въпроси... (дори на линка който постнах, има форум, в който на въпросите отговарят специалисти... Интересен е,ако искате го погледнете...)
На сестра ми също не и се усмихна веднага щастието - първият път не стана, вторият беше спонтанен аборт, след това след трансфер на замразен ембрион роди момченце и на следващата година пробваха отново със замразени ембриони и роди близнаци...
И въпреки това тя смята, че ще е най-добре да опитаме в Чехия... Разказа ми, как при нея лекарят след трансфера директно си и казвал примерно, че са трансферирали 3 ембриона, от които два били добри, но единият не бил ок... Затова според нея проблема е в законите - лекарите наистина нямат право да избират ембрионите, които импланртират...

Аз не съм много запозната и затова не знам, дали протоколите може да са чак толкова различни... Според мене е много важно, да се правят изследвания за да се разберат причините за неуспех... Иначе са си точно "Изстрели в нощта", както казваш...
Моят лекар тук, обаче, се интересуваше от абсолютно всичко. Примерно като разбра, че в БГ съм била оперирана заради киста, искаше на всяка цена да му занеса епикризата, за да разбере, що за киста съм имала и дали е била еднометриозна... Ние вече имаме един ин-витро опит в Германия (преди 10 години... Тогава също имах киста, която пунктираха преди опита) и професора държеше да получи и този бефунд, както и цялата стимулация от тогава...
И въпреки това си мисля за това неизбиране на ембрионите... Колкото и добра да е клиниката, все ще са "изстрели в нощта"...  или?  :dontknow:

Поздрави на всички и   :crossfingers: :crossfingers: :crossfingers:


"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

*
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #30 -: Април 29, 2009, 17:47:36 pm »
Чандра, такъв е законът. При мен не знам дали са подбирали нещо, но имах 6 оплодени, от които 2 върнати на първи опит (неуспешен), 4 замразени и същите размразени (един дегенерирал при размразяването) и останалите 3 ми ги върнаха. Уж казаха, че всичките са били хубави. По скоринга бяха оценени два като "В" и един "В-С". Първия път двата ми също бяха "В". Като цяло при мен не е имало кой знае какъв избор май. Не знам как са решили първия път кои да оставят и кои да замразяват (замразяването го направиха около 24 ч след пункцията, май към 18 ч от началото на оплождането).

Аз по принцип бях решила да продължавам в Бг и заради финансовата страна.  :?



Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #31 -: Април 29, 2009, 17:49:55 pm »
това, че няма подбор не го мисли толкова, Защото на нашата вьЗраст едва ли ще направим чак мнооого яйцеклетки :wink: та да имат и да иЗбират. да му мислят по младите от нас :?  особено пьк ако, вьпреки всичко, се спреш на Бад Мюндер няма да имаш милиони ЯК, Защото те поддьржат теЗата, че меката стимулация прави малко на брой, но качествени ЯК. много ми е симпатичен тоЗи подход, но ми е много далече таЗи клиника.

иначе, да, центьрьт в Кьолн сьщо е супер. и това го Знам. не са случайни успехите й, сестра ти просто е попаднала на клиника :) това са определено двете най добри клиники в Германия. Бавария е много консервативна, тука няма как да има лекари които да са в час с най новите методи в инвитрото.

....но и кьсмет винаги е нужен, де 8)

...и благодаря За стиснатите палци :oops:
*
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #32 -: Април 29, 2009, 18:03:53 pm »
gallardo, благодаря ти за отговора. Това като цяло е лоша новина за мен, защото съм се спряла точно на Kinderwunschzentrum Pasing и по-специално на Prof. Dr. Würfel, при когото ме прати Fr. Dr. Reichel от Щутгарт.

Ако си спомняш при кои лекари си била там и не си доволна от тях, ще съм ти много благодарна да ми напишеш за да имам предвид.

Успех на всички участнички в темата желая!
*
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #33 -: Април 29, 2009, 18:04:52 pm »
gallardo, не знам дали при мен искаха повече яйцеклетки или просто ги беше страх от хиперстимулация, но дозите ми бяха доста ниски и имах 9 яйцеклетки, от които една незряла (бях на 29 г. тогава).

Момичета, когато бях най-отчаяна, едно момиче от тук ми каза, че е въпрос на време. Действайте и ще стане!  :grouphug:

Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #34 -: Април 29, 2009, 19:57:11 pm »
gallardo, благодаря ти за отговора. Това като цяло е лоша новина за мен, защото съм се спряла точно на Kinderwunschzentrum Pasing и по-специално на Prof. Dr. Würfel, при когото ме прати Fr. Dr. Reichel от Щутгарт.

Ако си спомняш при кои лекари си била там и не си доволна от тях, ще съм ти много благодарна да ми напишеш за да имам предвид.

Успех на всички участнички в темата желая!

е, тогава не се притеснявай! Той е светилото тук и единственият май, който си раЗбира от работата. особено по имунологичните проблеми е супер.

аЗ когато си Записвах час За таЗи клиника, бях нетьрпелива да чакам За час при него -  при другите му колеги се чакаше 4-5 седмици, а За него 3 месеца...не сьм Знаела тогава, че правя грешка :oops: в последствие раЗбрах, че той е добьр специалист. според някои, е най-добрият в Мюнхен. така че  :crossfingers:
*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #35 -: Май 06, 2009, 00:45:43 am »
Blue_sky, много ти благодаря за подкрепата!

При нас варианта с Чехия отпада по следната причина:
http://www.ivf.at/FuerPaare/Administratives/KostenerstattungVonKassenInDeutschland/tabid/138/language/de-DE/Default.aspx
(Става въпрос за законодателството и материалчето сигурно ще е интересно за всички, които мислят да опитат извън Германия)

Ах да, забелязах, че линка към форума на Пан-Клиник, за който ви бях споменала (специалист отговаря на въпросите на пациенти), е доста забутан, затова ще ви го постна набързо  :wink::
http://www.fertilitycenter-koeln.de/patientenforum_2009

Между другото, някой от вас чувал ли е за някаква прясна промяна в закона, според която трябвало да се поема по-голяма част от разходите за АРТ-лечение?

Приятна вечер и поздрави!
Стискам палци на всички вас!


П.П. Много интересно - реших да погледна линка с информацията от чешката клиника и забелязах, че страничката е променена... Преди няколко дни четох на същото място, че GKV поема разходите по АРТ лечение в чужбина само, ако получи от чуждестранната клиника подписана декларация, че лечението ще бъде съобразено с Embrionschutzgesetz...    :?
« Последна редакция: Май 06, 2009, 01:06:19 am от Chandra »
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #36 -: Май 06, 2009, 14:37:16 pm »
Между другото, Gallardo (и останалите :) ),
исках само да споделя, че днес отиваме на инфоабенд в Бад Мюндер  :D

Приятен ден на всички!
 :witch:
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #37 -: Май 06, 2009, 23:31:48 pm »
браво :cool: много сьм доволна от теб :wink:

иначе, доколкото чух, само са внесли предложение за промяна в законодателството да се вьрне старият закон до 2004г. / 4 напьлно платени опита/, но не е още одобрено и не е ясно ще го одобрят ли наистина :(
...пьк и сега идеално могат да си измият рьцете с финансовата
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #38 -: Май 07, 2009, 01:10:59 am »
Цитат
...само, ако получи от чуждестранната клиника подписана декларация, че лечението ще бъде съобразено с Embrionschutzgesetz...   

Типично германски простотии... :?
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #39 -: Май 07, 2009, 02:02:05 am »
Аз знам, че семейната министърка иска по-голяма част от разходите да се поемат директно от провинциите (Bundeslaender), така че финансовото участие на двойките да се намали. Но нищо по-конкретно.  :(