0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
До момичетата в Германия.
« -: Март 10, 2009, 01:42:48 am »
Здравейте, попаднах на много интересни статии за ин-витрото в Германия и в други страни в Der Spiegel 22/2008. По-приятно е, да се четат на нартия, но ги намерих и тук:

http://wissen.spiegel.de/wissen/dokument/dokument.html?id=57119336&top=SPIEGEL
http://wissen.spiegel.de/wissen/dokument/dokument.html?id=57119337&top=SPIEGEL

Погледнете ги, ако ви остане време... Интересно ми е, какво мислите  :)
Приятен ден!
« Последна редакция: Март 10, 2009, 01:51:39 am от Chandra »
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #1 -: Март 11, 2009, 00:08:15 am »
Прочетох първата статия с интерес, Чандра благодаря за линковете!
Аз не живея в Германия и бях учудена да разбера, че двойките с репродуктивни затруднения в тази страна се борят почти със същите проблеми като България: лошо отношение и недостатъчно финансиране, възрастови ограничения и т.н. Дори са в доста по неизгодна ситуация заради действащия закон за защита на ембрионите, който за мен, преминала през ivf, също е безкрайно непонятен: без право на подпоб на ембрионите и задължителен трансфер до 3-ти ден на всички оживели, независимо от качеството. Това означава ли, че не съществува ограничение до 3?


МОМИЧЕТА, НЕ ПРОПУСКАЙТЕ ЗАДЪЛЖИТЕЛНИЯ ПРЕГЛЕД НА МЛЕЧНАТА ЖЛЕЗА, НАПОМНЯЙТЕ НА БЛИЗКИ И ПРИЯТЕЛКИ!!! http://www.mamolog.info/profilaktika
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #2 -: Март 11, 2009, 10:57:18 am »
Съществува ограничени до три. По скоро връщат два, рядко три.
Четох статиите, и двете, но не до край, защото тези неща са ми известни. Нищо ново под слънцето. Една от причините да се откажа от други опити е всичко това. Много пъти преди съм споменавала, че нещата тук не са розови. И мога също да кажа, че успеваемостта, поради изброените причини е ниска. Аз съм сигурна, че в България  успеваемостта е по-висока, и никой не може да ме убеди в обратното. Освен това, тук няма индивидуален подход, всичко е на конвейр. По време на самата процедура много на рядко се изследват хормоните, ( един или два пъти ) което и доведе моето последно Икси да се провали преди пункцията.

Ако аз някога реша отново да опитам, което не ми се вярва на този етап, то този опит ще бъде само в България и никъде другаде.
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #3 -: Март 11, 2009, 11:51:52 am »
Съществува ограничени до три. По скоро връщат два, рядко три.

Тогава какъв е подходът на работа при повече от три ембриона, замразяване ли, или пък аритметика  при оплождането?
Не знаех, че в Германия нещата стоят точно така, нищо чудно че - както е описано в статията - процъфтява здравният туризъм в посока Чехия, Словакия, Австрия, спомената е дори България като евтина алтернатива.
Еех, нека да има едно нещо дето да функционира ок в България!
Оси, прегръщам те, ще се радвам да се видим в родината!


МОМИЧЕТА, НЕ ПРОПУСКАЙТЕ ЗАДЪЛЖИТЕЛНИЯ ПРЕГЛЕД НА МЛЕЧНАТА ЖЛЕЗА, НАПОМНЯЙТЕ НА БЛИЗКИ И ПРИЯТЕЛКИ!!! http://www.mamolog.info/profilaktika
*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #4 -: Март 11, 2009, 12:12:29 pm »
Да, всъщност аз за това исках да си побъбрим... - доколко ви се срува рационално решението, да се прави ин-витро "зад (немска) граница"

Оси, не знам докъде успя да прочетеш... но примерно първата статия на мене започна да ми става интересна едва след 30-тия абзац  :) След следното:

"...Zu Hunderten pilgern deshalb deutsche Paare über die Grenze, nach Spanien oder Belgien, Tschechien oder Polen, England oder in die Slowakei..."

И пак бях с предразсъдъците, че знам достатъчно и имам мнение, ама нещо ме замислиха...

Ето, за да ви заинтригувам  :wink::
"...Die Berlinerin Nadine S. entschied sich erst mit 37 Jahren, ein Kind bekommen zu wollen. Als sich auf natürlichem Wege nichts rührte, ging die Zahnärztin in ein anerkanntes Berliner Institut für Reproduktionsmedizin und ließ sich künstlich befruchten. Einmal, zweimal, dreimal, vergebens.

Vor dem sechsten Versuch - sie war mittlerweile 41 Jahre alt - eröffnete sie dem Klinikprofessor, dass sie es nun in den USA versuchen wolle. Warum denn das, habe der gefragt: "Fahren Sie doch nach Bregenz." Nadine S. war fassungslos. In all den fünf erfolglosen Jahren hatte ihr niemand gesagt, dass es im nahen Österreich viel leichter geht: "Weil sie an mir verdienen wollten", glaubt die Frau. Weil die Ärzte die Flucht ins Ausland nicht empfehlen dürfen, sagt der Gesetzgeber.

Wenig später saß Nadine S. in Bregenz am Bodensee. Professor Zech entnahm ihr 14 Eizellen und befruchtete alle im Reagenzglas. Nach zwei Tagen hatten sieben überlebt, nach fünf Tagen waren nur noch drei übrig, von denen ihr die Mediziner zwei einpflanzten. Eine Zelle entwickelte sich wunschgemäß: Neun Monate später gebar Nadine S. einen Sohn..."


Ах да, и още една интересна тема:
"[...] 'es gibt keine Belege für einen Zusammenhang zwischen psychischem Stress und Unfruchtbarkeit." Der Frust mit dem Babywunsch habe ebenso wenig Einfluss auf die Fruchtbarkeit wie eine schlechte Ehe oder eine schlimme Kindheit, "es sei denn, aus diesem Grund hat das Paar keinen Sex'. [...]

Ein Märchen sei es, dass Frauen genau dann schwanger würden, wenn sie ihren Kinderwunsch gerade aufgegeben hätten, etwa nach einer Adoption. "Gerade mal vier Prozent der Frauen haben solches Glück", sagt Wischmann. "Wenn Stress zur Unfruchtbarkeit führt, dann dürften im Krieg oder nach Vergewaltigungen keine Kinder geboren werden."...


И втората статия според мене също си струваше, да се прочете…

(Може би трябваше да преведа цитатите за онези, които искат да знаят за какво иде реч, а не разбират немски… но в момента нямам много време. Извинете! Затова и не мога да ви пиша мнението си - нямам време (в момента ;) )

« Последна редакция: Март 11, 2009, 12:17:24 pm от Chandra »
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #5 -: Март 11, 2009, 12:34:22 pm »
Мира, ами предварително се решава колко ще се върнат, останалите още преди да се развили отиват в канала, оглеждат тези които се делят добре и толкова, а ако искаш замразяваш.

Чандра, мен ме притеснява не толкова законите им, колкото небрежното им отношение повреме на процедура, бездушието, когато за n-ти път не успееш, без да се търси причина.

И това изречение на Надин:
Цитат
"Weil sie an mir verdienen wollten"
Е за съжаление вярно. :?
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #6 -: Март 11, 2009, 12:44:59 pm »
Съществува ограничени до три. По скоро връщат два, рядко три.

Тогава какъв е подходът на работа при повече от три ембриона, замразяване ли, или пък аритметика  при оплождането?
Не знаех, че в Германия нещата стоят точно така...

И аз се изненадах като прочетох, че не било позволено да се изхвърлят ембриони, защото това всъщност е некоректно написано...

Имам позната (34 годишна), която направи вече 2 опита в клиниката, в която сме и ние в момента (в Хамбург). И двата пъти имаше над 15 яйцеклетки. И двата пъти обаче след Polkörperdiagnostik избрали само по две яйцеклетки и след оплождане ги имплантирали.  Оказа се, че нямало какво да замрази, защото останалите били некачествени и ги изхвърлили... (?!)

Сега професора и на мене ми предложи това изследване (Polkörperdiagnostik), което не се плаща от касата и струва 1000 Евро... а аз още нямам мнение...

P.S. Между другото, нали знаете, че ако решите да опитате в България (или в друга европейска държава, както и в Швейцария), касата също поема половината от 3 опита (общо, все едно къде са правени)...
« Последна редакция: Март 11, 2009, 13:43:10 pm от Chandra »
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #7 -: Март 11, 2009, 22:53:55 pm »
А тази диагностика, хм, се налага заради законите, да не се изхвърлят ембриони ли? Може би не разбирам достатъчно, но при достатъчен брой яйцеклетки, всичките иксирани, какво има да се проверява предварително, нали се вижда кои се развиват и кои не, т.е. 1000 евро пара в джоба на дофторите, за да угодят на законодателството?? Тя тая работа българска :lol:


МОМИЧЕТА, НЕ ПРОПУСКАЙТЕ ЗАДЪЛЖИТЕЛНИЯ ПРЕГЛЕД НА МЛЕЧНАТА ЖЛЕЗА, НАПОМНЯЙТЕ НА БЛИЗКИ И ПРИЯТЕЛКИ!!! http://www.mamolog.info/profilaktika
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #8 -: Март 11, 2009, 23:27:08 pm »
"Weil die Ärzte die Flucht ins Ausland nicht empfehlen dürfen, sagt der Gesetzgeber."  8O
 
Тц Тц Тц...Такова , грозно и най-лошото, ЗАКОННО оправдание, за умишлено НЕинформиране  на хорицата . Лишават ги от най-ценното им и умишлено не им се казва,че в съседната държава, имат  по-голям шанс за успех ???
Тая работа и от българската по-зле. :x :(
  Въпреки,че "Надин", би могла да се информира малко по- добре за нещата и възможностите в другите държави в Европа. Хората явно вярват сляпо на докторите си и през ум не им минава, че онея премълчават ,полезни за тях неща... :(
You can't report your own post to the moderator, that doesn't make sense!


*
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #9 -: Март 12, 2009, 00:59:12 am »
Здравейте и от мен!

Чандра, благодаря за статиите! Аз съм ги чела и дори мисля, че ги имам на хартия.
Съгласна съм с Оси, че процедурите често протичат на конвейер. На мен ми пускаха хормони всеки път по време на стимулацията, но имунологични и генетични ми отказаха след един неуспешен опит (аз пък си ги направих в Бг, но не трябва да е така). И цветна снимка нямах.  :? И съм напълно съгласна, че в Бг успеваемостта е по-висока заради индивидуалния подход. За протокола - бременна съм след трансфер на замразени ембриони от първо икси в Германия. Исках първо да опитам тук, където живея, защото за процедура в Бг трябваше да си ползвам цялата отпуска, а при неуспешен опит трябваше да чакам до другата година. Но с оглед на финансите си бях запазила час и в Бг, който, за мое щастие, не ми се наложи да ползвам. Ако се стигне до още опити, просто няма да мога да си ги позволя тук, защото си поемаме всичко сами.

Иначе за статиите - проблемът е в този остарял закон и консервативните политици. Намирам за неразбираемо защо е забранена ПГД, както и донорството на яйцеклетки. Да не говорим за абсурда (според мен) донорът на сперма да няма право да остане анонимен и някой ден детето да може да го намери.  8O  Броят на върнатите ембриони също е ограничен - два пресни и три, ако са били замразени, при жени до 35 г. Над тази възраст с по един повече. За изхвърлени ембриони не мога да се оплача, но в закона пише, че е забранено. Селектирането на ембриони също е забранено - всички делящи се трябва да се върнат. Редукцията е забранена. Отношението на здравната каса е абсурдно за една от най-големите и могъщи икономически европейски държави - поема 50 % от процедурите. И много хора спират след третата, ако могат и толкова да си позволят. И са прави да се чувстват ощетени от здравната реформа през 2004 г., до която се поемаха 4 опита напълно. Несключилите брак двойки нямат право на помощ от здравната каса. Все едно те не плащат данъци и техните деца няма да го правят. Дано семейната министърка постигне нещо в насоката за по-голямо участие на касата в процедурите!


*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #10 -: Март 12, 2009, 09:43:24 am »
А тази диагностика, хм, се налага заради законите, да не се изхвърлят ембриони ли? Може би не разбирам достатъчно, но при достатъчен брой яйцеклетки, всичките иксирани, какво има да се проверява предварително, нали се вижда кои се развиват и кои не, т.е. 1000 евро пара в джоба на дофторите, за да угодят на законодателството?? Тя тая работа българска :lol:

...
Съгласна съм с Оси, че процедурите често протичат на конвейер. На мен ми пускаха хормони всеки път по време на стимулацията, но имунологични и генетични ми отказаха след един неуспешен опит (аз пък си ги направих в Бг, но не трябва да е така). И цветна снимка нямах.  :? И съм напълно съгласна, че в Бг успеваемостта е по-висока заради индивидуалния подход...

Хм... Много ме замислихте, момичета!


На мене ми направиха някакви там изследвания и установиха леко намалена функция на щитовидната жлеза. Получих едно писмо с рецепта, направление за радиолог и обяснение, как да пия лекарствата (което не пречи, да си ги имат тези писма готови в компютъра)... А след като пратих резултатите от радиолога и се обадих по телефона на клиниката, за да говоря с професора за тях (понеже радиолога каза, че щит.жлеза си ми е ок и според него не съм за лекарства), сестрата ми каза, да си пия хапчетата и че нямало нужда, да говоря с него... И така де, сега си ги пия... Вие ми се леко свят, а не знам, дали се дължи на тях... Ама както и да е...

Блу скай, тайна ли е, къде прави опитите?
« Последна редакция: Март 12, 2009, 09:48:19 am от Chandra »
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

*
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #11 -: Март 12, 2009, 11:22:36 am »
Не е тайна, Чандра, но е доста далече от теб. Ти май беше в Хамбург по мои спомени.

http://www.kinderwunsch-trier.de/


*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #12 -: Март 12, 2009, 18:07:54 pm »
Блу Скай,
благодаря ти за отговора! (Вярно, че ми е далечко тази клиника  :wink:)

Желая ти лека бременност до края, здраво бебче, много радости и
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

*
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #13 -: Март 12, 2009, 23:17:29 pm »
Благодаря за пожеланията! И скоро всички да ме последвате!  :grouphug:

Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #14 -: Март 17, 2009, 18:12:43 pm »
Здравейте момичета, и аз съм една от вас. Българка в Германия. Моето ходене по мъките с Ин Витро започна преди повече от две години. Да ви кажа честно точно поради всички тези прични от статията в Spiegel, въобще се отказах да започна с опитите в Германия.
Действам направо в родината. За информация на всички, тъй като минах лично през мъките с немската бюрокрация и здравна каса. Ако решите да правите опитите в БГ направо забравете за покриване на каквито и да било от разходи от немските здравни каси. Може би с частните нещата не са така...
При мен се наложи да преведа сума ти документи, изследвания, атестат от лекаря, абсурден протокол, че аз и съпругът ми сме способни да имаме деца (и това за Ин Витро?!!!!). Всичко през заклет преводач тук.
След цялото това тичане и събиране на документи, получих бездушно писмо, че нямам основание да правя опит в друга ЕU страна и здравната каса няма да покрие абсолютно нищо. Аз съм от 6 години немски гражданин и си плащам там доста солени здравни осигуровки (към DAK).

Тук има много добри лекари, подходът е индивидуален и успеваемостта наистина е по-висока. 
Моят съвет е, ако имате възможност да се пробва тук, а не в Германия.

Успех на всички и съм насреща, ако имате въпроси.
Only those who can see the invisible can do the impossible
*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #15 -: Март 19, 2009, 16:16:43 pm »
… Действам направо в родината. За информация на всички, тъй като минах лично през мъките с немската бюрокрация и здравна каса. Ако решите да правите опитите в БГ направо забравете за покриване на каквито и да било от разходи от немските здравни каси. Може би с частните нещата не са така...
При мен се наложи да преведа сума ти документи, изследвания, атестат от лекаря, абсурден протокол, че аз и съпругът ми сме способни да имаме деца (и това за Ин Витро?!!!!). Всичко през заклет преводач тук.
След цялото това тичане и събиране на документи, получих бездушно писмо, че нямам основание да правя опит в друга ЕU страна и здравната каса няма да покрие абсолютно нищо. Аз съм от 6 години немски гражданин и си плащам там доста солени здравни осигуровки (към DAK).
… Успех на всички и съм насреща, ако имате въпроси.

Ама те трябва да са много тъпи, да ти отказват да правиш ин-витрото в България, след като в крайна сметка и на тях им е по-евтино… :?

Aз доколкото разбрах, всякакви изследвания и атестати могат да се направят в Германия и след като е доказано, че двойката е за ин-витро/икси, се взема предварително (!) един Kostenvoranschlag от немска клиника  и един от българска, представят се на касата с молба за разрешение, да се направи опита (примерно) в България по финансови причини… и чак след това се тръгва зад граница.

Не знам защо, но аз все още имам някакви задръжки по отношение на България... И в България чета за ин-витро „на конвейр”,  ненаправени изследвания (май точно в "Зачатие" пишеше, че на едно семейство се провалила процедурата заради хепатит?!?!), избиране на по-млади пациентки, за да не се развали статистиката на клиниката… Ама знам ли, утре какво ще мисля…   :wink: :)

Исках да ви попитам, запознати ли сте с тази Polkörperdiagnostik и  според вас има ли смисъл от нея?

Прегръщам ви всички!
Хубав ден!
« Последна редакция: Март 19, 2009, 17:27:39 pm от Chandra »
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

*
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #16 -: Март 19, 2009, 23:38:31 pm »
За пореден път се убеждавам, че и в Германия има лекари печалбари. След като прочетох всички коментари по темата виждам, че съм имала голям късмет и съм попаднала в добра клиника. ОтноШението е перфектно, генетични ми направиха оЩе при първото представяне в клиниката, хормоните и при трите ми инсеминации ги иzследваха поне по 4 пъти. Днес прочетох, че правят и трансфер на бластоцити на 5 ден. И определено нямам чувството, че се работи на конвейр.  :wink:
*
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #17 -: Април 05, 2009, 14:43:06 pm »
Когато а3 правих моите опити, общо 8, 3а справка на новите момичета, които пишат от скоро в 3ачатие, също много се чудих къде е по_добре и по_евтино и т.н.
Нещата са почти еднакви, както в БГ, така и в ДЕ. Важното е да попаднете на точния лекар. На добрия лекар. Не смених клиниката, но и а3 много дълго умувах. А3, или ние всички успяхме с 8 опит. Общо 6 ми пое касата наполовина. Тогава в БГ не се поемаше от касата. Опитът струваше толкова, колкото плащах тук в ДЕ половината. Можех да си го по3воля, но лошото отношение по телефона с д_р Маркова от Варна ме спря. Вярно е, че са много строги и стриктни 3аконите тук, но отношението на екипа към пациента беше много сърдечно. Благодарение на тях и 3ачатие, ра3бира се, се радваме на момченцето ни, което след 10 дни ще стане на 1 годинка  :babyflips:
Правихме много и3следвания, както и активна имуни3ация.
Толкова добро отношение, лекар_пациент, едва ли бих могла да получа другаде.
*

    elist

  • **
  • 57
  • Ерфурт,Германия/Варна
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #18 -: Април 15, 2009, 12:03:45 pm »
Здравейте,
Имам два неуспешни опиа в ДЕ.Аз бях само един номер,никакво лично отношение.Дори на кожен лекар съм се увствала по добре.Първи опит 3 яйцеклетки 1 плодена разделена на 6/неуспешен.Втори опит 8 яйцеклетки 2 оплодени??? разделени на 3 ден на 4-неуспешен естествено.И питам и сега какво(по тел.със сестрата)а тя ми казва ами обадете се когато решите за следващия опит.Искам да говоря с лекаря,няма часове????правя скандал и получавам час.Диагнозата некачествени яйцеклетки.Те разбрали още на първия опит ама решили да го премълчат.Ако не бях нахалствала сигурно и на втория щяха да го премълчат.....
  Сега съм бременна в 12 седмица с близнаци от донорски яйцеклетки благодарение на екипа на д-р АЛЕКСАНДРОВ и екипа му в АГ Варна.Един прекрасен човек и чаровник на когото винаги ще се покланям за професионализма му и отношението му към хората.Поклон и на най добрата ми приятелка която се подложи на стимулация само заради мен,защото искаше и аз да знам какво е да имаш съкровища в къщи.
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #19 -: Април 15, 2009, 15:44:12 pm »
Честита бременност, elist. И здрави бебета след няколко месеца.

Момичета, моят съвет, от опит е: ако имате възможност, правете опити в България. Аз много съжалявам, че не направих опит в Бг и пропилях всичките си шансове тук. Ако знаех какво ще се случи и ако знаех предварително за отношението и ниската успеваемост тук (DЕ), нямаше да се подложа дори на една единствена стимулация.
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #20 -: Април 15, 2009, 17:03:33 pm »
Мила Elist,
благодаря ти за споделената история!
Пожелавам ти лека бременност, здрави бебенца и много радости!
Възхитена съм от жеста на приятелката ти! Поздрави я от мене!  :wink:

На мене ми откриха леко намалена функция на щитовидната жлеза, затова сега си пия хапченцата и по тази причина имаме възможност още известно време да си мислим, къде да направим опита...

Моето мнение е като на Niemand, че е много важно, на какъв лекар ще попаднеш.
Niemand, и на тебе сърдечни поздрави за момченцето! Как се казва?


Мила Оси, благодаря ти много за съветите (някак се чувства, че са отправени от сърце)!...
Но аз не знам защо все още имам някакви странни задръжки по отношение на опит в БГ... (Може би, защото съм чувала лоши отзиви от немалко момичета, правили опити в родината... Но то и Германия много имат лош опит... не знам...) ...

Сега умуваме за вариант Чехия... Някой има ли мнение по въпроса?

Поздрави на всички
« Последна редакция: Април 15, 2009, 17:09:19 pm от Chandra »
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

*

    elist

  • **
  • 57
  • Ерфурт,Германия/Варна
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #21 -: Април 15, 2009, 18:55:28 pm »
При моята лекарка,тук в DE има едно момиче което е правило в Чехия успешно с близнаци.Знам че е останала доволна,но лично не я познавам.
  Колкото до решението къде,за Германия трябва да мислиш,не само за отношението на лекарите а и за снобските им закони,които ти намаляват шансовете съвсем.А и в къщи си е в къщи(БГ).На мъжа ми  в ДЕ спермограмите му бяха под всякаква критика.Много се бяхме шашнали нестига женски фактор,ами че и мъжки.Ама като се прибрахме в отпуска за процедурата резултатите бяха съвсем в норма.Нали има една поговорка,че в къщи и стените помагат.
  Но решението в крайна сметка си остава твое.
  Благодаря за поздравите и да ви се връща на всички.
*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #22 -: Април 15, 2009, 19:13:21 pm »
...Колкото до решението къде,за Германия трябва да мислиш,не само за отношението на лекарите а и за снобските им закони,които ти намаляват шансовете съвсем...

Напълно си права. Ние всъщност сме много доволни от нашия лекар тук. Всички в клиниката са много мили... и според мене тя е най-добрата в града (Хамбург), имат дългогодишен опит и т.н...

Нямам чувството, да сме на конвейр, професора ме разпитва за най-незначителни подробности... Преди 10 години, като правихме ин-витро опит (не в същата клиника), имах 8 яйцеклетки,(аз съм с един яйчник), заплодиха се 5... и професора от сега си прави грижи, че миналия път били малко...защо ли... как да се стимулираме... Според него дори имам останала част от яйчника (видя на ултразвука някаква тъкан) и много се развълнува...

...Обаче и аз като тебе се притеснявам за тъпите закони, които ни вързват... Затова напоследък си мислим за Чехия...
Обаче си права и за друго - в къщи си е в къщи... Ако ги нямах задръжките (нерационални)... Хм... Може пък и да се решим и за БГ... Така като ви слушам, май ме навивате полека-лека  :wink:

Благодаря ви още веднъж, че пишете, споделяте мнения... Много ми помагате!
:balk_81:

Успехи на всички! :bighug:
« Последна редакция: Април 15, 2009, 19:16:51 pm от Chandra »
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #23 -: Април 28, 2009, 16:26:55 pm »
макар и с малко Забавяне и аЗ да се включа:

3 неуспешни опита в Мюнхен, а и един ЗамраЗен трансфер. причина За неуспеха неясна, но не се и тьрси.аЗ сьм теоретично "само" сьс Запушени трьби. при пьрвите 2 опита много добьр отговор, 13 Я. сьс 150 ед. меногон дневно. вече смених клиниката За 3ти пьт. при неуспех отношението е невероятно лошо, лекарят не желае да раЗговаря с мен и ми каЗват по телефона, че ще ми иЗпратят по пощатата нов план За стимулация (всьщност идентичен сьс стария) и като реша да опитам пак, да им се обадя. това е. няма индивидуален подход. това е най-големият проблем. естествено, че има и положителни реЗултати, но както каЗват немците:  "selbst ein blindes huhn findet mal ein korn"

поисках да ми направят ЦС, За да иЗключим евентуален хидросалпингс, откаЗаха ми с аргумента, че нямало нужда, Защото той се виждал на УЗИ 8O

е, ами как да препорьчам на някого да опитва в Германия?
*
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #24 -: Април 28, 2009, 19:20:06 pm »
gallardo , а коя е въпросната клиника в Мюнхен?
*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #25 -: Април 28, 2009, 20:45:24 pm »
Здравей Gallardo!
Много съжелявам за лошия опит, който имаш!  :(
Какви са ти плановете от тук нататък?

...Ние на 25.05. имаме час в клиниката и много ми се искаше, до тогава да знаем, къде ще опитаме…

В крайна сметка има успешни и неуспешни опити навсякъде... И навсякъде има предимства и недостатъци... Лично аз познавам немалко момичета, забременели чрез АРТ в Германия... (само в тази темичка тук има  2 такива... а и сестра ми също е една от тях... ) …Познавам и такива, които не са успели (засега ;))…
Но и в България, както навсякъде, не всичко е перфектно... И там много жени не успяват след не един опит... И за български клиники съм чела негативни отзиви… (между другото, в България са двама лекарите, на които бих се доверила и при които бих отишла – Стаменов и Владимиров)… Ето например, тъкмо се натъкнах на една темичка. (прочетох само първия пост, но…) вижте (!!):
http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=35517.0

Според мене независимо в коя част на света много зависи от клиниката и от специалистите... Както и от нас самите...  Пък и в крайна сметка  немалка част си е и Божа работа...

Много поздрави и приятна вечер! :)
« Последна редакция: Април 28, 2009, 20:48:17 pm от Chandra »
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

*
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #26 -: Април 28, 2009, 22:29:16 pm »
Чандра, права си за успешните и неуспешни опити, но в Германия нещата с индивидуалния подход наистина куцат. Много по-малко изследвания се правят отколкото в България. Аз съм бременна, но ние бяхме от леките случаи - влошена спермограма и знаехме и защо и се насочихме натам. Ами ако имаше и друго нещо?! 

gallardo, ще успееш, но има нужда да се потърси причината за неуспеха. Не е просто случайността при три опита. Знаеш какво мисля.  :bighug:

Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #27 -: Април 29, 2009, 13:41:29 pm »
благодаря ти, Деска :flower:

jul4e, както сьм написала по горе, вече сьм в трета клиника. бях пьрво в Hormonzentrum in Westend, 1 инвитро и един ЗамраЗен при тях, смених ги, Защото лекарят вьобще не пожела да раЗговаря с мен, дори по телефона и на мен ми се стори много лошо отношение :oops: още повече, че след 1. опит човек има толкова много вьпроси и неясноти...
каква беше иЗненадата ми обаче, когато установих, че и в следващия центьр, Kinderwunschzentrum Pasing, положението е сьщото 8O тогава малко се примирих с отношението и направих 2 опита при тях. вьпросния втори опит там беше катастрофален, но и няма нищо чудно в това лекарят ме прегледа За 1. пьт едва на 9ти ден от стимулацията и чак тогава ми пусна хормони 8O.  в крайна сметка, след акто вдигнахме скандал ни даоха след 1 месец час при доктора и той ми каЗа "ами, лоши яйцеклетки, ама ако искате може да опитаме още един пьт". това не е тьрсене на причина.

сега сьм в BBN im Tal, тук отношението е по добро, но те пьк ми каЗаха директно, че работят само с 2 протокола, дьльг и антагонисти, и че не правят индивидуални планове, Защото няма смисьл...

Сhandra, естествено, че навсякьде има успели и неуспели. Но За сравнение ти давам пример сьс Стаменов, с който се консултирах преЗ ноември (и до който най вероятно ще опра 8), той каЗа "преди да почваме каквото и да било трябва да се раЗровим и да потьрсим причината За неуспехите досега". това не ми се хареса тогава, Защото ми проЗвуча като Забавяне, обаче това което правим тук с немските лекари са иЗстрели в нощта. :? клиниката която мисля че ти е наблиЗо и има най добра репутация е таЗи в Бад Мюндер, ако имаш вьЗможност опитай там.

факт е, че всичките ми три опита бяха с една и сьща стимулация, никой не си направи труда да опита нещо ново или да се Замисли. това не е индивидуален подход.
« Последна редакция: Април 29, 2009, 14:17:09 pm от Osiana »
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #28 -: Април 29, 2009, 13:46:07 pm »
ох, иЗвинете, неЗнам какво сьм натиснала и така сьм си ЗагроЗила поста с праЗно поле... :oops:
*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #29 -: Април 29, 2009, 16:05:06 pm »
Gallardo, напълно те разбирам, защо си сменила клиниката - това са недопустими неща и всеки нормален човек би постъпил като тебе!
Стискам ти палци и се моля от сърце, този път да успеете!...:goodluck:

Благодаря ти за съвета относно клиниката! :) Странното е, че аз имам познат лекар в Бад Мюндер, от когото преди години бях мнооого доволна и затова вече сме се замисляли и за тази дистинация. ;) :D

Иначе сестра ми опита в Кьолн:
http://www.fertilitycenter-koeln.de/
Тя разказва, че там също били малко като на конвейр... Но пък е можело по всяко време да се обади по телефона и нямало неотговорени въпроси... (дори на линка който постнах, има форум, в който на въпросите отговарят специалисти... Интересен е,ако искате го погледнете...)
На сестра ми също не и се усмихна веднага щастието - първият път не стана, вторият беше спонтанен аборт, след това след трансфер на замразен ембрион роди момченце и на следващата година пробваха отново със замразени ембриони и роди близнаци...
И въпреки това тя смята, че ще е най-добре да опитаме в Чехия... Разказа ми, как при нея лекарят след трансфера директно си и казвал примерно, че са трансферирали 3 ембриона, от които два били добри, но единият не бил ок... Затова според нея проблема е в законите - лекарите наистина нямат право да избират ембрионите, които импланртират...

Аз не съм много запозната и затова не знам, дали протоколите може да са чак толкова различни... Според мене е много важно, да се правят изследвания за да се разберат причините за неуспех... Иначе са си точно "Изстрели в нощта", както казваш...
Моят лекар тук, обаче, се интересуваше от абсолютно всичко. Примерно като разбра, че в БГ съм била оперирана заради киста, искаше на всяка цена да му занеса епикризата, за да разбере, що за киста съм имала и дали е била еднометриозна... Ние вече имаме един ин-витро опит в Германия (преди 10 години... Тогава също имах киста, която пунктираха преди опита) и професора държеше да получи и този бефунд, както и цялата стимулация от тогава...
И въпреки това си мисля за това неизбиране на ембрионите... Колкото и добра да е клиниката, все ще са "изстрели в нощта"...  или?  :dontknow:

Поздрави на всички и   :crossfingers: :crossfingers: :crossfingers:


"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

*
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #30 -: Април 29, 2009, 17:47:36 pm »
Чандра, такъв е законът. При мен не знам дали са подбирали нещо, но имах 6 оплодени, от които 2 върнати на първи опит (неуспешен), 4 замразени и същите размразени (един дегенерирал при размразяването) и останалите 3 ми ги върнаха. Уж казаха, че всичките са били хубави. По скоринга бяха оценени два като "В" и един "В-С". Първия път двата ми също бяха "В". Като цяло при мен не е имало кой знае какъв избор май. Не знам как са решили първия път кои да оставят и кои да замразяват (замразяването го направиха около 24 ч след пункцията, май към 18 ч от началото на оплождането).

Аз по принцип бях решила да продължавам в Бг и заради финансовата страна.  :?



Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #31 -: Април 29, 2009, 17:49:55 pm »
това, че няма подбор не го мисли толкова, Защото на нашата вьЗраст едва ли ще направим чак мнооого яйцеклетки :wink: та да имат и да иЗбират. да му мислят по младите от нас :?  особено пьк ако, вьпреки всичко, се спреш на Бад Мюндер няма да имаш милиони ЯК, Защото те поддьржат теЗата, че меката стимулация прави малко на брой, но качествени ЯК. много ми е симпатичен тоЗи подход, но ми е много далече таЗи клиника.

иначе, да, центьрьт в Кьолн сьщо е супер. и това го Знам. не са случайни успехите й, сестра ти просто е попаднала на клиника :) това са определено двете най добри клиники в Германия. Бавария е много консервативна, тука няма как да има лекари които да са в час с най новите методи в инвитрото.

....но и кьсмет винаги е нужен, де 8)

...и благодаря За стиснатите палци :oops:
*
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #32 -: Април 29, 2009, 18:03:53 pm »
gallardo, благодаря ти за отговора. Това като цяло е лоша новина за мен, защото съм се спряла точно на Kinderwunschzentrum Pasing и по-специално на Prof. Dr. Würfel, при когото ме прати Fr. Dr. Reichel от Щутгарт.

Ако си спомняш при кои лекари си била там и не си доволна от тях, ще съм ти много благодарна да ми напишеш за да имам предвид.

Успех на всички участнички в темата желая!
*
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #33 -: Април 29, 2009, 18:04:52 pm »
gallardo, не знам дали при мен искаха повече яйцеклетки или просто ги беше страх от хиперстимулация, но дозите ми бяха доста ниски и имах 9 яйцеклетки, от които една незряла (бях на 29 г. тогава).

Момичета, когато бях най-отчаяна, едно момиче от тук ми каза, че е въпрос на време. Действайте и ще стане!  :grouphug:

Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #34 -: Април 29, 2009, 19:57:11 pm »
gallardo, благодаря ти за отговора. Това като цяло е лоша новина за мен, защото съм се спряла точно на Kinderwunschzentrum Pasing и по-специално на Prof. Dr. Würfel, при когото ме прати Fr. Dr. Reichel от Щутгарт.

Ако си спомняш при кои лекари си била там и не си доволна от тях, ще съм ти много благодарна да ми напишеш за да имам предвид.

Успех на всички участнички в темата желая!

е, тогава не се притеснявай! Той е светилото тук и единственият май, който си раЗбира от работата. особено по имунологичните проблеми е супер.

аЗ когато си Записвах час За таЗи клиника, бях нетьрпелива да чакам За час при него -  при другите му колеги се чакаше 4-5 седмици, а За него 3 месеца...не сьм Знаела тогава, че правя грешка :oops: в последствие раЗбрах, че той е добьр специалист. според някои, е най-добрият в Мюнхен. така че  :crossfingers:
*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #35 -: Май 06, 2009, 00:45:43 am »
Blue_sky, много ти благодаря за подкрепата!

При нас варианта с Чехия отпада по следната причина:
http://www.ivf.at/FuerPaare/Administratives/KostenerstattungVonKassenInDeutschland/tabid/138/language/de-DE/Default.aspx
(Става въпрос за законодателството и материалчето сигурно ще е интересно за всички, които мислят да опитат извън Германия)

Ах да, забелязах, че линка към форума на Пан-Клиник, за който ви бях споменала (специалист отговаря на въпросите на пациенти), е доста забутан, затова ще ви го постна набързо  :wink::
http://www.fertilitycenter-koeln.de/patientenforum_2009

Между другото, някой от вас чувал ли е за някаква прясна промяна в закона, според която трябвало да се поема по-голяма част от разходите за АРТ-лечение?

Приятна вечер и поздрави!
Стискам палци на всички вас!


П.П. Много интересно - реших да погледна линка с информацията от чешката клиника и забелязах, че страничката е променена... Преди няколко дни четох на същото място, че GKV поема разходите по АРТ лечение в чужбина само, ако получи от чуждестранната клиника подписана декларация, че лечението ще бъде съобразено с Embrionschutzgesetz...    :?
« Последна редакция: Май 06, 2009, 01:06:19 am от Chandra »
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #36 -: Май 06, 2009, 14:37:16 pm »
Между другото, Gallardo (и останалите :) ),
исках само да споделя, че днес отиваме на инфоабенд в Бад Мюндер  :D

Приятен ден на всички!
 :witch:
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #37 -: Май 06, 2009, 23:31:48 pm »
браво :cool: много сьм доволна от теб :wink:

иначе, доколкото чух, само са внесли предложение за промяна в законодателството да се вьрне старият закон до 2004г. / 4 напьлно платени опита/, но не е още одобрено и не е ясно ще го одобрят ли наистина :(
...пьк и сега идеално могат да си измият рьцете с финансовата
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #38 -: Май 07, 2009, 01:10:59 am »
Цитат
...само, ако получи от чуждестранната клиника подписана декларация, че лечението ще бъде съобразено с Embrionschutzgesetz...   

Типично германски простотии... :?
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #39 -: Май 07, 2009, 02:02:05 am »
Аз знам, че семейната министърка иска по-голяма част от разходите да се поемат директно от провинциите (Bundeslaender), така че финансовото участие на двойките да се намали. Но нищо по-конкретно.  :(

*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #40 -: Май 29, 2009, 15:52:25 pm »
Блу Скай, благодаря ти за инфото!  :)
Мерси и за даденото мнение в "Мнения по дневника на Чандра":wink: Исках да ти отговоря там, но нещо се залисах, тъй като се бях стреснала от предстоящото ми лапаро... После се замислих, че всъщност няма да е зле, да пиша и тук...

Във връзка със следното:
Цитат
...Освен това, тук няма индивидуален подход, всичко е на конвейр...
Цитат
...мен ме притеснява не толкова законите им, колкото небрежното им отношение повреме на процедура, бездушието, когато за n-ти път не успееш, без да се търси причина...
Цитат
...И съм напълно съгласна, че в Бг успеваемостта е по-висока заради индивидуалния подход...
Цитат
...Аз бях само един номер,никакво лично отношение...

(понеже не знам, дали сте попадали на дневника ми  :wink:)...исках да ви разкажа, че това изобщо не се отнася за клиниката в Бад Мюндер (която в крайна сметка си избрахме)! Аз слециално по-индивидуален подход не мога и да си представя! :) Докторът при първа среща си взе повече от 2 часа, да си говори с нас. Разпита ни за най-"незначителни" подробности... Реши, че иска да направи лапароскопия, преди да започнем опита, за да изключим вероятно незахващане на ембриончета заради полипи в матката или ендометриоза... Пусна ми изследване за инсолинова резистентност, само защото дядо имали диабет и мама също върви натам... Пусна ми всякакви ТАТ-ове и МАТ-ове и прочее... И най-важното: Имаме чувството, че сме в добри ръце, че този лекар ще даде всичко от себе си, за да стане... и че ако не се получи, няма да е заради клиниката...

Цитат
...Тук [в БГ] има много добри лекари, подходът е индивидуален и успеваемостта наистина е по-висока...
По този повод... Разбрах, че в клиниката (Бад Мюндер)има три българки на лечение ( :D За съжаление не ги познавам... Ако някоя от тях прочете това и има желание, много ще се радвам, да ми пише)[/i] По тази причина се оказа лекарят ни е горе-долу запознат с положението в България и това, което спомена, на мене ми се стори много логично. Според него не може да се казва обобщено "В България така и така", защото там действително има много добри специалисти, но статистиките не са толкова високи, тъй като в немалко клиники положението не е много розово...

И едно въпросче:
сега сьм в BBN im Tal, тук отношението е по добро, но те пьк ми каЗаха директно, че работят само с 2 протокола, дьльг и антагонисти, и че не правят индивидуални планове, Защото няма смисьл...

В Бад Мюндер също не харесват късия протокол, не знам защо  :( На нас ни предложиха антагонисти... а аз не съм много запозната... По каква причина може да са против този къс протокол? При антагонистите няма ли риск, да се образуват твърде малко яйцеклетки и изобщо, да се прекъсне процедурата заради слаба стимулация?

Поздрави и приятен ден на всички!
« Последна редакция: Май 29, 2009, 16:11:57 pm от Chandra »
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #41 -: Май 29, 2009, 16:58:35 pm »
супер много се радвам За теб, Chandra, че се чувстваш добре в клиниката, Знаех си аЗ че това е добьр иЗбор :wink:

За протоколите:

от кьсия протокол се страхуват повечето лекари, Защото той "теоретично" не поЗволява така добре да се подтисне овулацията. слагам го в кавички, Защото всьщност при стимулацията с гонадотропини е почти иЗключено да настьпи спонтанна овулация, тя настьпва едва след прилагането на чгх. това е т.нар. естествена предпаЗна клапа на гонадотропините. на това свойство на гонадотроп. се баЗира кьсият протокол - при него няма блокаж, просто се следят фоликулите по-внимателно. мен например, след 7-ия ден от стимулацията ме гледаха преЗ ден.
аЗ лично сьм му фенка на тоЗи протокол, стимулацията беше само 9 дни и имах най-добьр отговор досега (13 ЯК сьс само по 150 единици меногон).

протокола с антагонисти е според мен добьр, Защото не блокира естествената функция на яйчниците, тьй като не са подтиснати от самото начало. това е предимство За нас, които сме около и над 35, както и За теЗи от нас с намаляващ реЗерв. в сьщото време, прециЗно овладява покачването на ЛХ, което би предиЗвикало преЗряване на ЯК. е, да има го тоЗи момент, че се правят малко по малко ЯК, но говорим примерно За раЗлика от 1 до 3 ЯК, което не е фатално. а и според много специалисти напоследьк, качеството е по-добро. от моя опит досега мога да кажа, че света на АРТ е като всички останали, има си своите теории и техните поддрьжници и противници. та така е и с протоколите.

аЗ За себе си мога да кажа, че не бих правила повече опит на дьльг протокол, Защото се чувствах Зле с него, а и реЗултатите бяха по-лоши.

но мисля, че един отговор в рамките на 5 до 9 ЯК си е напьлно вьЗможен с антаг. протокол и би бил напьлно достатьчен. не се притеснявай, ще видиш че ще има желания ефект 8)

XXX

*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #42 -: Май 29, 2009, 18:24:15 pm »
Толкова добре си го обяснила, Gallardo, че дори и на мене ми стана ясно!  :D
Страхотно! Благодаря ти!   :flower:

Вие докъде сте стигнали? Започнали ли сте процедура?
 

Хубав ден на всички и прегръдки!
yahoo_17 yahoo_17 yahoo_17 :bighug: yahoo_17 yahoo_17 yahoo_17
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #43 -: Юни 02, 2009, 15:19:10 pm »
Chandra, аЗ сьм ти отговорила на вьпроса в мнения по дневника, ама да си кажа и тук, така само За протокола:

на 18.06. ми предстои трето лапаро, Защото лекарят ми видя "нещо" на десния ми яйчник. но аЗ и беЗ друго исках да ме проверят За хидросалпингс, така че дори се радвам. е, малко ме е страх де, какво ли ще се окаже "нещото" :?, но сьм настроена оптимистично.

 :balk_104:
*
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #44 -: Юни 04, 2009, 22:25:01 pm »
gallardo, стискам палци всичко да е наред.  :bighug:

*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #45 -: Юни 17, 2009, 12:18:13 pm »
Gallardo,
стискам палци утре, всичко да мине гладко... и това "нещо" на десния яйчник... да е "нищо"...  :wink: :D
С теб сме... и ще чакаме добрите резултати...

А после пиши, как е минало!  :wink:
:bighug: :bighug:
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #46 -: Юни 20, 2009, 15:22:56 pm »
благодаря Chandra  :flower: че си мислила за мен :bighug:

лапарото мина, вече сьм вкьщи.

ами имаше няколко изненади. на яйчика ми слава богу, нямаше нищо. обаче си имах на едната трьба хидросалпингс, както си и подозирах. а как ли не ми се клеха репродокторите преди това, че с днешните супер УЗИта хидрото се виждало osi_7

както и да е, благодарение на гинеколога ми, който се застьпи за мен, пак ме отвориха....иииии имало е защо. това което не бях подозирала беше ендометриоза osi_12 в начален стадий, но все пак налице.

имаше и една приятна изненада, де, едната ми трьба е проходима, била е само леко срастнала при фимбриалния апарат. но хирурга ми каза да не разчитам на нея ами след 3 месеца да почвам пак с инвитро. така и ще направя.

изводите са, момичета, настоявайте до последно, ако нещо ви се струва не наред. лекарят не може да види и не може да знае всичко.

*
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #47 -: Юни 20, 2009, 20:56:52 pm »
gallardo, сега поне знаете причината за неуспехите. Съжалявам за неприятните изненади, но по-добре така отколкото опит след опит. И на мен тук ми излязоха с номера, че на узи се виждало дали тръбите са проходими.  :x   

Желая ти хубаво лято и много късмет наесен, но със сигурност ще се чуем преди това! Почини си малко сега! Имаш нужда.  :bighug:

Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #48 -: Юни 21, 2009, 15:37:18 pm »
gallardo, сега поне знаете причината за неуспехите. Съжалявам за неприятните изненади, но по-добре така отколкото опит след опит. И на мен тук ми излязоха с номера, че на узи се виждало дали тръбите са проходими.  :x   

Желая ти хубаво лято и много късмет наесен, но със сигурност ще се чуем преди това! Почини си малко сега! Имаш нужда.  :bighug:

благодаря ти от сьрце :balk_5:

да, сега само хубави работи ще правя :eating: osi_18 :balk_172: :balk_117:
*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #49 -: Юни 21, 2009, 16:01:11 pm »
Мила Галардо, както казва Блу Скай, страхотно е, че  вече е зад гърба ти и че няма неизвестни! Неприятни проблемчета, но не са нерешими… Сега само…
:eating: osi_18 :balk_172: :balk_117:
  :D
Но чух (една съфорумка ми писа), че след лапаро трябвало и много (разходки  :))
Иначе ти как се чувстваш?  :bighug:

... ... ...


Тъй като си в Германия, ще те затрупам мъничко с въпроси, които силно ме вълнуват ;) :oops:
Дано не те товаря много!

Амбулантна ли беше операцията? Взема ли очистително предната вечер? (момичетата в БГ ги карат)…Трябваше ли да се бръснеш?  Колко време след като заспа, се събуди? Правиха ли ти хистероскопия или само лапаро?

Май засега е това. :)

Поздрави! :ballons:
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #50 -: Юни 22, 2009, 13:58:22 pm »
хихи, и на мен ми се разхожда, ама тук нали е 15 градуса и :rain: много шантаво време...

... ... ...
ОП не е амбулантна, трудно ми е да си представя как ги правят амбулантни, в САЩ знам че е така. колкото и лека да е операцията, тя си е сьс сериозна упойка и в часовете след нея си наистина матирана. много зависи и дали е само диагностична или има нещо за ремонт :wink: , защото от това зависи колко крьв губиш и колко време си под упойка.

при мен е имало доста за работа: пластика на трьби, хистероскопия и хромопертурбация (течноста за проверка на трьбите я вкарват през матката ), както и отстраняване на на енд. огнище на коремната стена. предполагам че поне час са ме оперирали и после сьм била кьм 2 часа в реанимация. дойдох в сьзнание кьм обяд, но после спах целия следобед до 17:00, малко на крьпки, де, защото сестрите те будят през час и ти следят крьвното или ти гледат корема. имах до кьм 18:00 абокат на рьката и ми вливаха течност. пьрвият ден имах и дренаж, който ми махнаха още на другият ден сутринта при визитацията. като го махнат и сьстоянието ти се подобрява ВЕДНАГА. изобщо като мине пьрвата нощ вече се чувстваш добре. ставаш си, разхождаш се, можеш вече да се миеш...абе, аз не спирам да се изумявам колко бьрзо тялото се вьзстановява след ОП.

мен ме изписаха в сьбота, но ако бях настояла можех да си трьгна още в петьк. аз обаче прецених, че предпочитам да ме наблюдават още една нощ. сега сьм сьвсем добре, придьрпва ми малко, ама е не е БОЛКА, а напомня на ПМС. вчера даже брахме ягоди и варихме сладко...т.е. ако не подлагаш тялото си на сьтресения (бьрзо ходене, дьлго возене в кола по неравен пьт), не усещаш нищо.

преди лапарото при нас изискването беше да пренощуваме в болницата преди ОП. като след 17:00 не бива да ядеш нищо (аз си попостих целия ден) и ти правят малка клизма. ама наистина малка, може би с 200мл течност. е, това на никой не му е приятно, но е далеч по-приемливо отколкото да взимаш очистително  osi_12 ако не си обрьсната, те брьснат. аз сьм епилирана винаги, така че не ме нападнаха :wink:

по принцип, ако бях решила, можех още днес да си отида на работа, толкова добре се чувствам. но понеже са ми дали за цялата седмица болничен, ще се вьзползвам от това 8)
 :bighug:

П.С. Chandra, на теб ще ти правят ли?






*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #51 -: Юни 22, 2009, 15:21:27 pm »
Миличка Галардо, благодаря ти, че писа толкова бързо!
Радвам се, че се възстановяваш добре… или по-скоро, че вече си възстановена  :D

Цитат
вчера даже брахме ягоди и варихме сладко...
Оха, че хубаво звучи!  :D (и вкусно...) ... Ти сама ли го правиш това сладко?

Вярно е, че времето е шантаво… Не знам при вас как е, но тук се сменят на половин час дъжд и слънце и така – вече три дни...

Дано днес се сменят поне на час (тези две явления), че да са по-приятни евентуалните разходки…
 

Галардо, вие как продължавате нататък? Какво ще го правите хидросалпинкса? А за ендометриозата предписаха ли ти нещо? Питах се, тя като е в корема (а не по тръбите), пречи ли по някакъв начин на бременност?...

Цитат
П.С. Chandra, на теб ще ти правят ли?
Ами да. Само, че досега се бях объркала за датата – всъщност операцията е на 14.07. (вторник). Казаха ми, че ще е амбулантна (ето в тази клиника).

Първоначално д-р. Чандра искаше, да ми направят лапароскопия и хистероскопия… а сега каза (по повод мое питане ;)), че след като нямам тръби, не държи на лапароскопията и остави на другия доктор да прецени… Доколкото разбрах, ако установят определени деформации на матката (примерно,  Uterusseptum ), или ако без да искат боцнат нещо, тогава ще трябва да погледнат и през корема…

Иначе ми обясниха, че ако в 11:30 заспя (операцията е назначена за 11 часа), в 12:30 вече съм щяла да съм будна и вечерта е можело да си ходя за Хамбург ( (!) това е на час и половина път с кола)… Малко се притеснявам…
 

Момичета, желая ви хубав и много слънчев ден (гледам, че днес времето е по-стъбилно)… Поздрави и много
 :bighug:
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #52 -: Юни 22, 2009, 21:19:21 pm »
е, мила, тя хистероскопията си е амбулантна. те си влизат през влагалището и вьобще няма да те режат. така че няма да има крьв и мозьци при тебе :wink:

за ендометриозата се знае много малко.  както за причините така и за лечението й има няколко теории. какви точно поразии прави сьщо не се знае сьвсем. смята се обаче, че тя дори когато още не е обхванала трьбите и яйчниците и преди да причини техническа невьзможност за забременяване (като запуши трьбите или разруши тьканта на яйчника), оказва влияние на ЯК, защото тя е хормонално ативна тькан. тя нали е, така да се каже, маточна лигавица, която не си е на мястото :?

моят лекар не ми предложи медикаментозно лечение след ОП-то, както чета че се практикува в БГ. той каза, че Ендото рецидивира често. но не е задьлжително да е така. имам около 2 години време,  през което вероятността тя да рецидивира е сравнително малка. той ми препорьча да не му мисля сега, ами да действам сьс опитите за забременяване.

следващият ми час в клиниката за инвитро е на 11.08., тогава ще решим с лекаря кога да почнем. ако всичко е наред, живот и здраве - още през септември :cheerleader:

а дотогава ще пробваме с любов и по старомодния начин :00001754: имам все пак около 5 % шанс, няма да го губим я :wink:
 :bighug:

*
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #53 -: Юни 23, 2009, 01:53:51 am »
 gallardo и Chandra с интерес чета раzкаzите ви и преz главата ми минава лента с преживяното и мноого спомени.
Пожелавам ви много късмет. Не спирайте да пишете. Ще наминавам да ви чета и дано скоро се похвалите :bighug:
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #54 -: Юни 26, 2009, 17:05:14 pm »
И аз би пожелавам момичета, съвсем скоро да да се похвалите. А и то няма друг начин, след толкова борба, изследвания, манипулации....

Аз само да кажа, че правих моите лапаро -  и хистероскопия, т. к. да се каже амбулаторно.
В една частна клиника в Мюнхен, специализирана точно за ендоскопски операции. Отидох сутринта ок 9.00, около 16ч следобяд дойде мъжа ми да ме вземе. Моите бяха само диагностични /просто се  е оказало, че няма нищо за корекция/.
Ако някой се интерисува, че поразровя за координати, че това беше в далечната 2003. :)
Успех на всички

*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #55 -: Юни 27, 2009, 13:40:25 pm »
Албенче, Niemand, благодаря че писахте!

Аз много бих се радвала, да се познаваме повече "хайдутки" от немската чужбина…  :wink: :lol:

Ами така, де… В България си образуват чума-партита…  срещат се в Пловдив, в София…
Може и ние да си организираме нещо…

Поздрави и приятен ден на всички!
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

*
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #56 -: Юни 28, 2009, 15:26:19 pm »
Чандра, за съжаление сме много далече. Идване към вашия край сме планирали чак за май другата година.

*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #57 -: Юни 28, 2009, 23:25:12 pm »
Можем да изберем място на срещата - някъде по средата на пътя...  :D :wink:

Не, шегувам се...   :wink: ... Знам, че практически е малко трудно осъществимо, затова само си мечтая ...  Въпросът е принципен...

Приятна вечер!  :)
« Последна редакция: Юни 29, 2009, 00:00:54 am от Chandra »
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

*

    mimaa79

  • *
  • 16
  • много искам бебе
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #58 -: Юли 10, 2010, 13:06:20 pm »
Здравейте момичета

Аз съм една от вас ,бореща се вече 7 години за рожба и до сега все отрицателни тестове...
Искам да ви попитам, за една клиника в Германия и по-точно в Байройт ...д-р.С.Тодоров..Ако някой е правил там опита си или има някакви впечатления ,опити или дори инфо ,ще съм ви благодарна да ми пишете..Аз подготвям следващият си опит и мисля да е там ..

Благодаря ви и много сбъднати мечти пожелавам на всички :wink: :wink: :wink:
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #59 -: Юли 12, 2010, 18:02:29 pm »
не ти го препоръчвам този доктор.

брат му практикува в БГ и има много отрицателни мнения за него ( а те работят в някои случаи съвместно) във форума. виж темата "братя Тодорови"
*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #60 -: Юли 13, 2010, 20:18:54 pm »
Здравей Мimaa79! :)

Може би е най-добре да се обадиш по телефона и да си създадеш сама впечатление. Д-р Тодоров поне е приказлив - Аз също се интересувах от клиниката, живея далече от нея и затова се обадих по телефона,... казаха ми, че докторът ще се свърже с мене по-късно и наистина той ми се обади и говорихме над един час...

Предполагам, че имаш адреса, но за всеки случай - това са контактните данни:
Dr. med. Stefan Todorow  
Richard-Wagner-Str. 34-36,
95444 Bayreuth,
Тел.: 0921 7454440‎


Аз лично не се реших за тази клиника. Отзивите и в Германия като цяло не са особено добри. Ето, например:
http://www.jameda.de/bayreuth/aerzte/frauenheilkunde-u-geburtshilfe/dr-med-stefan-todorow/bewertung/81006361_1_47881/
Забележи, от 1.662 обаждания само 45 са препоръките...

Ето и запитване в един форум:
http://www.wunschkinder.net/forum/read/1/3593061

Ти къде си правила предишните опити? Защо се насочваш към клиниката в Байройт и съответно към д-р Тодоров?
« Последна редакция: Юли 13, 2010, 20:25:12 pm от Chandra »
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

*

    mimaa79

  • *
  • 16
  • много искам бебе
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #61 -: Юли 13, 2010, 22:03:34 pm »
Здравей Мimaa79! :)

Може би е най-добре да се обадиш по телефона и да си създадеш сама впечатление. Д-р Тодоров поне е приказлив - Аз също се интересувах от клиниката, живея далече от нея и затова се обадих по телефона,... казаха ми, че докторът ще се свърже с мене по-късно и наистина той ми се обади и говорихме над един час...

Предполагам, че имаш адреса, но за всеки случай - това са контактните данни:
Dr. med. Stefan Todorow 
Richard-Wagner-Str. 34-36,
95444 Bayreuth,
Тел.: 0921 7454440‎


Аз лично не се реших за тази клиника. Отзивите и в Германия като цяло не са особено добри. Ето, например:
http://www.jameda.de/bayreuth/aerzte/frauenheilkunde-u-geburtshilfe/dr-med-stefan-todorow/bewertung/81006361_1_47881/
Забележи, от 1.662 обаждания само 45 са препоръките...

Ето и запитване в един форум:
http://www.wunschkinder.net/forum/read/1/3593061

Ти къде си правила предишните опити? Защо се насочваш към клиниката в Байройт и съответно към д-р Тодоров?


Благодаря ти за изчерпателният отговор.. :wink:

Аз имам правено едно инвитро в Лондон в частна клиника..
Преди няколко месеца се запознах лично с д-р. Тодоров ,бях в клиниката в Байройт и разговаряхме ,та той ме нави за 2ро лапаро и съмнения за ендометроза а до сега в БГ или тук в Англия ,многократно съм казвала ,че се съмнявам ,но никой не ми обърна внимание .Та той ми направи лапарото и изряза ЕНД и също така откри миома -махна и нея,и имам план за ново инвитро при него ,но все още се двуомя защото досега не съм намерила инфо за успеваемоста на клиниката а и незнам момиче да е забременяло от негова процедура..Затова незнам какво да правя.Но и имам час за февруари 2011 за д-р.Стаменов в БГ .....чуденката ми е голяма .да отида в Байройт или в БГ???
Вие какво мислите?
*
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #62 -: Юли 14, 2010, 00:00:40 am »
А в Англия как стоят нещата? Няма ли специалисти там?

За съвет не може и да става въпрос, а за мнение по-скоро - аз лично не бих се хвърлила към клиника, където успеваемостта е ниска и отзивите не са добри.
Д-р Стаменов със сигурност е добър специалист, но и графикът му е препълнен. Можеш да прочетеш отзиви за клиниката тук: http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=42099.0

Аз си избрах клиника на географски принцип, но доста въпроси поставих на доктора, докато се убедя, че си знае работата.  :lol: Няма ли да е много сложно, когато клиниката е на такова разстояние?

*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #63 -: Юли 14, 2010, 12:20:17 pm »
Принципно биха могли да ти обясняват, че според Deutsches IVF-Register не бива да се изнасят статистики, за може пациентите да се ориентират предимно, както казва Блу Скай, по "географски принцип" и съответно да няма претоварване на една клиника. Вярно е, че никъде няма да намериш сравнителни таблици, отразяващи всички немски центрове. Но истината е, че ако една клиника има висока успеваемост, то тя намира начин (логично е) да отрази това на интернет-страницата си. Ето примери:
Hamburg
Köln
Berlin
Bad Münder (за съжаление твърде стара информация)
Триер и.т.н.

Радвам се, че д-р Тодоров ти е направил успешна операция!
Пишеш, че живееш в Лондон и не съм сигурна дали говориш немски, затова ще преведа следното мнение:
Ето, например:
http://www.jameda.de/bayreuth/aerzte/frauenheilkunde-u-geburtshilfe/dr-med-stefan-todorow/bewertung/81006361_1_47881/

oweiha (за д-р Тодоров)
"Оперира ме без задълбочено изследване преди това. Диагнозата (Ендометриоза, съмнение за злокачественост, стерилитет) беше невярна. Резултат – животозастрашаващо заболяване след лапароскопията, интензивно отделение, две спешни операции с голям разрез на корема.
Родих сина си след това по естествен път."

Ще преразкажа набързо коментарите и от този линк:
Ето и запитване в един форум:
http://www.wunschkinder.net/forum/read/1/3593061

annna пише за неправилно лечение с Меногон – приемала го е 6 месеца заради някакъв недостиг на жълто тяло и е била или хиперстимулирана или не е произвеждала яйцеклетки. Спермограмата на съпруга и е била лоша, и д-р Тодоров е настоявал, че нищо не може да се направи. След известно време хората се ориентирали към друг лекар (д-р Вагнер – ендокринолог), съпругът получил медикаменти и след още 3 месеца спермограмата му била подобрена, (по думите на авторката "върхът") и при това трайно.
В последствие заради слабостта на жълтото тяло решили да правят инсеминация, но взели часове в Нюрнберг и в Ерланген. Като на въпрос къде са се лекували преди обяснявали, че идват от Байройт, хората независимо едни от други се смеели и обяснявали, че трябва да отворят втори кабинет за пациентите, които бягат от д-р Тодоров.

Sterni_01 пише, че няма опит от Байройт (БТ), че правила нейния опит в Ерланген и е успешен.

Sunnyclaudi пише, че също не се чувства добре в БТ . Чуди се, дали да смени клиниката и пита може ли някой да я насочи при вземането на решение…

Charlotte69 не разбира острата критика спрямо клиниката и особено спрямо д-р Тодоров. Тя е правила там лапароскопия, при която са отпушени тръбите и, а в Ерланген са и правили инсеминация – естествено без изгледи за успех със запушени тръби. Д-р Тодоров направил ИКСИ, върнал 2 бластоциста и жената била веднага бременна. Казва, че Д-р Тодоров е най-добрия лекар – човечен, чувствителен, учтив… Той обаче трябвало да оперира много за разлика от лекарите в Ерланген, които само пунктирали яйца…

Pauline05 също пише, че не разбира критиката и се ужасява да разбере, как семейства, които нямат опит, биват така сплашвани… Те също са в клиниката на д-р Тодоров и се чувстват в много добри ръце. Човек обаче трябвало да реши, дали иска да му държат ръчичката при всяко посещение или предпочита лекар перфекционист и творец …

Traumfresserchen се възмущава от мнението на annna, която е описала д-р Тодоров като "катастрофа в човешки план"… Но според мене го прави леко грубо… Примерно, относно думите на annna, че д-р Тодоров се е ядосвал при задаването на въпроси пише, че и тя би се ядосвала ако някой лаик поставя под съмнение квалификацията и на специалист, при това в случая не ставало въпрос за прическа…

Kuerkchen намира описанието на д-р Тодоров ("катастрофа в човешки план") съвсем точно и се присъединява към мнението на annna. Пише, че и тя не се е чувствала добре при този лекар. Казва, че той е: "на настроения, нелюбезен, избухлив, арогантен и бързо става неделови, когато някой му противоречи"... Д-р Тодоров бил нелюбезен включително и спрямо персонала и изглежда на първо място било желанието за печалба... Тя не можела да прецени качествата му на специалист, тъй като след лапароскопията е сменила клиниката заради недопустимо отношение. Прехвърлили се в Ерланген, където получили добро отношение и веднага е станало и със забременяването и се радват на бъдещето си момиченце.

Следва обръщение от страна на клиниката в Байройт към Kuerkchen. Екипа (сигурно д-р Тодоров) разказва, че в случая на тази съфорумка е ставало въпрос за неплатени сметки към външни лаборатории. Освен това били обяснили на семейството, че спермограмата на съпруга е лоша и ще се наложи ИКСИ лечение, като съответно последвалото успешно лечение доказвало правотата им...  След това се казва, че отношенията между персонала в клиниката са хармонични…
"Вашите необективни нападки не са нищо друго, освен неприемане на факта, че 'обувката убива другаде'"...
Обясняват, колко добра клиника са и в тази връзка казват:
"Повече от 5000 родени деца и повече от 15.000 пациенти, оперирани ендоскопски от нас, доказват това"

Следващите мнения няма смисъл да ги споменавам, защото явно са поръчкови и както пише по някое време interrupted:
"Добре продиктувано, д-р Тодоров"  :D

--- --- ---

Спомних си, че при нашия разговор аз споменах на д-р Тодоров съвсем рутинно, че съм прочела за него в един форум. Той веднага попита, за кой форум става дума и каза, че пишели глупости за него (аз бях видяла само името му в Зачатие)… Прояви голям интерес към темата и настояваше на отговор… Чудя се, след като толкова много оперира и стимулира, кога му остава време да се вълнува и да чете тези неща…

Мimaa79, и аз бих искала да попитам, защо се насочи точно към д-р Тодоров?
Поздрави!  

« Последна редакция: Юли 14, 2010, 12:57:51 pm от Chandra »
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

*
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #64 -: Юли 14, 2010, 15:26:24 pm »
Чандра, за тези в Триер знам, че докторът кара сестрите да четат в съответния форум.

*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #65 -: Юли 14, 2010, 16:03:07 pm »
Не знаех, че ги интересуват тези неща :) ... Интересно...
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

*
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #66 -: Юли 14, 2010, 17:27:58 pm »
Да, интересува ги явно какво мислят хората.

А ти да вземеш да направиш една преводаческа фирма!  :wink:

*

    mimaa79

  • *
  • 16
  • много искам бебе
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #67 -: Юли 15, 2010, 23:17:43 pm »
Благодаря ви много за превода и за всичко което сте ми изкарали да прочета..Мерси момичета..

Навсякъде както и тук има положителни и отрицателни мнения ,но пък аз до този момент не бях чела нищо за него ..,имам много малки впечатления и мога да кажа ,че не са ми достатъчни за да се реша все още.
Иначе колкото до Англия ,тук нещата са малко по-различни ..аз бях УЖ в една от най-добрите клиники и с много висок рейтинг ,но уви -резултат отрицателен, за други немога да кажа защото не съм ходила .Но на частно е много скъпо,ама много..Сега кандидатствах чрез здравната им каса ,но още намам отговор /и само да отбележа чакам 9 месеца за да се срещна с лекуващит ми лекар/абе всичко става ,но много бавно .А и англичаните са едни коне с капаци ,правят всичко както си е ,да сменят лекарства или да направят нещо допълнително ....ооо..ще отнеме може би минимум 6 месеца до 1 година.

А на въпроса ви защо се насочих точно към Тодоров??- Е моя позната прави там инвитро-отрицателно ,втора позната -предстой тест...,та те ме навиха ,бил много добър ,прави много екстри /който в БГ не се правили/ а и нали той ми прави лапарото и той ме навиваше ,но аз все немога да кажа ,че съм ЗА на 100% ,повече клоня към Стаменов в София..

*
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #68 -: Юли 16, 2010, 00:39:35 am »
mimaa79, от един неуспешен опит не можеш да вадиш заключения. И аз имам един такъв, а уж всичко беше перфектно. Понякога е просто малшанс. :(

Без съмнение ще ти излезе по-евтино в България отколкото в Германия. Аз също имах час за д-р Стаменов, но забременях преди това. Иначе трябваше да си ползвам цялата годишна отпуска за една процедура. Затова реших първо да опитам наблизо.

Каквото и да решиш, едно е сигурно - всички тук ти желаем успех.

*
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #69 -: Юли 16, 2010, 11:12:35 am »
Mimaa, би ли споделила повече за клиниката, в която си била в Англия.
Много живо ме интересува.

ПП. Моля те да ми пишеш на лични, за да не отклоняваме повече темата :P




"What other people think of you is none of your business" - Paulo Coelho
*

    mimaa79

  • *
  • 16
  • много искам бебе
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #70 -: Юли 16, 2010, 12:40:28 pm »
Mimaa, би ли споделила повече за клиниката, в която си била в Англия.
Много живо ме интересува.

ПП. Моля те да ми пишеш на лични, за да не отклоняваме повече темата :P


Клиниката се казва LONDON WOMEN'S CLINIC, частна е ако напишеш в U.K. търсачката името й ще ти излезе и тяхната страница.
Иначе аз немога да се оплача от клиниката ,напротив -държанието ,обноските,самия опит ...всичко беше на ниво ,но може би това не стига след като не стана.Според мен можеше да се направи още нещо за да се постигне полож резултат ,но ......не стана. Имах 16 фоликула ,13 изкараха,9 оплодени ,2 върнати и според тях нищо не е останало с добро качество да се замръзи..Цената 7 000 паунда,вкл. Инвитро + Икси..

blue_sky -много си права ,един опит ще ми излезе много по -евтино в бг а и незнам защо ,много си мисля ,че Стаменов ще ми помогне /а все още не съм била при него/ :lol:..някакво предчуствие..
Надявам се да те последвам и аз  :bfp:

*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #71 -: Юли 17, 2010, 13:55:03 pm »
Навсякъде както и тук има положителни и отрицателни мнения ,но пък аз до този момент не бях чела нищо за него ...
За много клиники в Германия трудно се намират негативни мнения, така че според мене донякъде е показателно, че за д-р Димитров се срещат немалко такива... Но и аз не се наемам да съветвам - каквото и да решиш е важно да вярваш и да се оставиш в ръцете на доктора...

В Германия цената за ИКСИ (без участие на Здравната каса) - медикаменти + процедура, прегледи е някъде към 3500? (така е поне според нашия финансов план, но досега на нас винаги ни е излизало по-малко от тази сума)...

Между другото, аз също имам час за д-р Стаменов, но е чак след година :)

Пожелавам ти много успех, каквото и да решиш!
« Последна редакция: Юли 17, 2010, 14:41:33 pm от Chandra »
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #72 -: Юли 17, 2010, 16:12:50 pm »
...така че според мене донякъде е показателно, че за д-р Димитров се срещат немалко такива... 

Имах в предвид д-р Тодоров, разбира се...  :oops:
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

*
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #73 -: Юли 18, 2010, 00:15:35 am »
Чандра, вие много тънко сте минали. Аз за 3500 не съм си и мечтала. На сестра ми за ин витро в Дармщат са й казали 4000 и пак много малко ми се видя. Явно моята клиника е със специални цени.  :lol:

*

    mimaa79

  • *
  • 16
  • много искам бебе
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #74 -: Юли 18, 2010, 11:21:28 am »
Чандра, вие много тънко сте минали. Аз за 3500 не съм си и мечтала. На сестра ми за ин витро в Дармщат са й казали 4000 и пак много малко ми се видя. Явно моята клиника е със специални цени.  :lol:

Да и на мен Тодоров ми каза ,че ще излезе толкова ..Инвитро + Икси и дори с лекарствата който ще струват някъде около 400 лв..
*
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #75 -: Юли 18, 2010, 11:26:07 am »
Аз имах предвид 4000 евро за ин витро. А ние платихме повече за ИКСИ. Но най-важното е резултатът. Желая ви да бъде много, много положителен!
« Последна редакция: Юли 18, 2010, 11:27:54 am от blue_sky »

*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #76 -: Юли 18, 2010, 17:45:20 pm »
Я да погледна пак в плана... Ето :) :

ИКСИ:
Сума за лекарско лечение: 1451,91? + 16,63?
Разход за медикаменти: 1600,00?
Административни разходи и тел. консултации: 51,94?
Обща сума за един цикъл: 3103,85? + 16,63?

И аз като Блу скай мисля, че в крайна сметка е важен резултата... :)

Изборът на клиника и при мене продължи доста време :D... Мimaa79, вие решихте ли вече? Стискам много палци!
« Последна редакция: Юли 18, 2010, 18:10:31 pm от Chandra »
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

*

    mimaa79

  • *
  • 16
  • много искам бебе
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #77 -: Юли 18, 2010, 23:14:04 pm »
Я да погледна пак в плана... Ето :) :

ИКСИ:
Сума за лекарско лечение: 1451,91? + 16,63?
Разход за медикаменти: 1600,00?
Административни разходи и тел. консултации: 51,94?
Обща сума за един цикъл: 3103,85? + 16,63?

И аз като Блу скай мисля, че в крайна сметка е важен резултата... :)

Изборът на клиника и при мене продължи доста време :D... Мimaa79, вие решихте ли вече? Стискам много палци!

Ама естествено ,че цената няма смисъл да се коментира ,аз съм сигрна ,че всяка една от нас би дала всичко да за види двете чертички и едно пракрасно бебе на финала си ..така ,че парите са си пари ,но стига да си постихнем целта.
Ние все още не сме решили къде да правим опита ,а и да ви кажа моя иска при Тодоров а аз искам да си изчакам февруари часа за Стаменов и евентуално там и опит..Ох незнам ,все още мислим .Сега се стягаме за море  :lol:и цялото ми внимание е насочено на там :wink:....

Chandra
-много скъпи медикаменти???На мен Тодоров ми каза ,че мога да си ги закупя от БГ,че са по-евтини и се оказа прав .За медикаменти в БГ ще платя 400 лв а в Германия -700-900 евро..
Незнам на вас ,но на мен схемата която ми даде Тодоров е малко силничка та се притеснявам от евентуална хиперстимулация,като се има предвид ,че аз реагирам много добре и му го казах???иди и разбери???

Дано скоро всички успеем :goodluck: :kickgirl:
*
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #78 -: Юли 19, 2010, 10:38:23 am »
Не забравяй, че цената на медикаментите зависи от броя им, а той зависи от годините на жената и начина, по който реагират яйчниците й. Аз правих стимулация, когато бях на 29 г. и минах с много малко лекарства.
Освен това съм чела, че доста момичета от Варна ходят да купуват лекарствата в Румъния, което ще рече, че в България съвсем не са толкова евтини.

Знам, че има много онлайн аптеки във Франция, Холандия и прочие, които продават по-евтини лекарства и ти ги пращат по пощата. Чела съм, че германки си ги поръчват. Моят лекар каза, че са по-евтини в Люксембург и си ги купих от там.


Починете си сега хубаво и после ще го мислите на свежа глава! Приятно моренце!

*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #79 -: Юли 19, 2010, 18:59:01 pm »
Chandra -много скъпи медикаменти??? На мен Тодоров ми каза ,че мога да си ги закупя от БГ,че са по-евтини и се оказа прав .За медикаменти в БГ ще платя 400 лв а в Германия -700-900 евро..

Цифрите са цитирани по плана (Behandlungsplan), който се одобрява от Здравната каса, като сумата разбира се може да е много по-малка. Но тя не бива да надвишава 10% от предположеното и затова клиниката един вид просто си "връзва гащите"  :).

Нашите медикаменти при първия опит (антагонистичен протокол), закупени от Германия, струваха към 950? (ние платихме към 475?, тъй като Касата пое половината). Стимулацията беше с Гонал 150 на ден и Меногон 1 ампула през ден. Използвахме мисля общо Gonal 1200I.E., Menogon HP 6 ампули; Cetrotide 0,25mg, Brevactid 15000IE... Отделно платихме упойката за пункцията (80?), катетъра за трансфера, изследвания за HIV/HEP, Utrogest...

При втория опит бяхме с (ултра) дълъг протокол и лекарствата наистина излязоха над 1600? (ние платихме към 900?, а останалото - Касата). Но този път имахме инжекция, регулираща хипофизната жлеза - блокаж: (Золадекс - мисля, че струваше 90?) и стимулацията беше с двойни дози (по 150 Гонал и 150 Меногон всеки ден)...

Това са само тазходите за медикаменти. За лечението платихме както е описано.

--- --- ---


И аз съм чувала, че цените в Румъния са най-изгодни. Мисля, че в Зачатие даже имаше теми специално за тях... Според мене хората от Германия не са се насочили нататък просто, защото са малко по-мнителни.
Както пише Блу Скай, германки често пазаруват от Франция, предимно ако лечението не се заплаща от касата. Ето тук едно сравнение:
За определен списък с медикаменти, които са изброени в първия пост тук: Preisvergleich Medikamente Deutschland/Ausland
цените са както следва:
В Германия – около 2.066 Euro;
във Франция – около 1.360 Euro;
в Люксембург - около 1.220 Euro


Още едно примерче, цитирано от следната тема: Gonal aus dem Ausland - viel billiger!!!!:
"Gonal 1050 тук в аптеката е 640,00 ? а във Франция е 420,20 ?"

А на този линк има адреси на аптеки с по-изгодни медикаменти: Къде може да се поръча по-изгодно Гонал и Овитрел?
Франция:
Pharmacie Centrale (Hr.Billmann)
Tel: 0033/388940010
Fax: 0033/388543811
pharmaciebillmann@wanadoo.fr

Luxemburg
Pharmacie de Wasserbillig (Serge Oth)
Tel: 00352/740310
Fax: 00352/748519
pharmaoth@logic.lu

Italien
Farmacia Madonna (Maximin Liebl)
Tel: 0039/471976749
Fax: 0039/471980824
maximin.liebl@madonnaapotheke.com


Но сега искам да ви пожелая весела отпуска, приятно изкарване на моренцето... 8) :) и много поводи за щастие след това...  :D

« Последна редакция: Юли 19, 2010, 19:05:12 pm от Chandra »
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

*
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #80 -: Юли 19, 2010, 23:18:44 pm »
Да, Чандра е права, че ако са по касата лекарствата, трябва в Германия да се купуват. Ние нашия опит сами го платихме и затова лекарствата от Люксембург ги взех (точно от същата аптека, тя май е само една, където нещата ги има на склад).

Чандра, на немеца Румъния му е много далечна и мътна. Няма да тръгне там да купува лекарства. Иначе масово правят опити в Полша и Чехия, но там докторите по границата знаят немски.

*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: До момичетата в Германия.
« Отговор #81 -: Януари 20, 2011, 12:05:44 pm »
Здравейте момичета!  :)
Днес попаднах на интересен материал, според който в Германия в определени случаи са позволени изследвания с цел установяване на генетични дефекти при ембрионите:

http://www.kinderwunsch.com/allgemein/bundesgerichtshof-gentest-an-embryonen-erlaubt/
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."