0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Моята Градинка 5
« Отговор #100 -: Април 04, 2009, 11:51:30 am »
Благодаря ти baraсuda! Пускам ви и част от стайните ми цветенца заедно с първия пролетен букет който си набрах в гората. И като добавка и малко великденско настроение, че мен вече ме е разтресло :D



Ивинявам се, че снимките са толкова големи-все още незнам как да ги намалям :oops:



Смалих смимките, защото са прекалено големи. Петя, преди да си качиш снимките в нета, още в твоя компютър ги обръщай, ако са снимани вертикално. (бел.мод)
« Последна редакция: Април 05, 2009, 01:18:42 am от Osiana »
[/url]
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #101 -: Април 05, 2009, 14:40:31 pm »
Това е част от моята пролетна "градинка"  :D Имам и страхони карамфили, които сега започват да цъфтят и скоро ще ги снимам и ще ви ги покажа. Преди седмица направих грешката да ги извадя всички на балкона, но слънцето беше силно и те поизгоряха (особено розата остана без листа) милите...  :( и за това обратно на сянка.
Моля ако някой знае какво е бялото цвете и как се гледа да ми каже, аз ще му пусна и по-големичка снимка по-късно, че сега нямам.

*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #102 -: Април 05, 2009, 20:12:13 pm »
Бялото цвете е Стефанотис / Мадагаскарски жасмин.

По-късно ще кача статия за него.
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #103 -: Април 05, 2009, 20:18:03 pm »
Бялото цвете е Стефанотис / Мадагаскарски жасмин.

По-късно ще кача статия за него.

Mного благодаря  :hug2:

*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #104 -: Април 05, 2009, 20:43:46 pm »
СТЕФАНОТИС (МАДАГАСКАРСКИ ЖАСМИН)



Стефанотисът (Stephanotis) е цвете, което няма да ви разочарова. В превод от гръцки името му означава венец - напълно заслужено название за красивата лиана от тропически Мадагаскар.
Представител на семейство Asclepiadaceae.
Родината на стефанотиса е Мадагаскар, откъдето произхожда и названието, с което е известен - Мадагаскарски жасмин. Той притежава елегантни и бели ухаещи на жасмин цветове, които контрастират на тъмнозелените и плътни листа. Колкото е красиво това растение, толкова е и чувствително. Стефанотъсът е бързо растящо, пълзящо растение.

Растението ще ви радва с цветовете си през цялото лято и чак до късна есен, ако му осигурите оптималните за него условия - обилна, но не пряка слънчева светлина, редовно поливане и пръскане с вода, подхранване с разтворим тор веднъж седмично.
През зимата температурата на отглеждане трябва да е 10-15° С , поливането се намалява, но не бива да се допуска пълно изсъхване на почвата.
Въпреки че произхожда от влажните тропици, стефанотисът понася добре умерената влажност на въздуха. Пулверизирането с вода от време на време е отличен начин да поглезите растението и да помогнете за развитието му.
По време на цъфтежа се полива обилно, но само с неваровита вода със стайна температура, в противен случай се появяват петна по листата. Пожълтелите листа са признак на хлороза, причинена от твърде варовита вода.
Втори цъфтеж може да има по страничните леторасли. След като прецъфти, намалете поливането, а при хладно време, го сведете до минимум, колкото да не изсъхне корена.
От април до септември се тори на всеки две седмици.
Пресаждайте всяка година. Защо колкото повече пространство му се дава, толкова по-разкошно цъфти. За да не загниват корените, осигурете добър дренаж.
Не е подходящ за съвместно отглеждане с други растения, тъй като "държи да расте свободен" и изисква много чист въздух. Нуждае се от много светлина, но да е защитено от преките слънчеви лъчи.
Прекалено сухият и топъл въздух е предпоставка за появата на щитоносни и власести въшки. Своевременното лечение с подходящи инсектициди обикновено дава добър резултат.
Когато закупувате Мадагаскарски жасмин, ако той е цъфнал, пазете цветовете от слънцето. Щом се аклиматизира в новата си обстановка, отбележете на саксията откъде пада светлината, за да предотвратите местенето й. Растението реагира много остро на преместване - започват да опадат пъпките и цветовете.
Размножава се чрез резници от двойка листа (март-април). Нарязва се миналогодишно стъбло, като всеки резник трябва да има двойка листа. Засадени в смес от торф и пясък, те се вкореняват за около месец при температура 24-26°C.
След това се прехвърлят в саксии с почвена смес, а температурата може да се намали до 16-18°С. За по-голямо разклоняване връхните части могат да се прищипват.
 
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #105 -: Април 05, 2009, 21:55:38 pm »
Osiana , страхотна си  :youwoman: !!! Много ти благодаря за инфото  :balk_5:

Надявам се да го гледам добре... Още му търся място...

*
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #106 -: Април 05, 2009, 22:47:37 pm »
Дано не ми излязат много големи снимките. Още пролетно настроение с малко иглики и от мен, макар да нямаше отзиви за последните:






« Последна редакция: Април 05, 2009, 23:11:49 pm от fanta_24 »
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #107 -: Април 05, 2009, 22:51:37 pm »
Много иглики, Фанта. Къде ги снима?
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #108 -: Април 05, 2009, 23:09:30 pm »
Много иглики, Фанта. Къде ги снима?


Малко от разходки из квартала и малко от градината пред в къщи!
*
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #109 -: Април 06, 2009, 01:11:10 am »
Ех, момичета, надзъртам от време на време при вас. Аз нищо нямам да показвам, е освен една нова бяла теменужка, но тя не  е нищо специално. Радвам ви се на красотите и въздишам, е то и по цветарските сергии и магазини въздишам, едвам успявам да се въздържа. :oops: :P
От вчера започнах с градината да се занимавам, е пораженията не са чак толкова много, мислех че е по-зле, но кали, лилиуми и половината гладиоли май ги отписвам. Но като видях колко празни саксии имам направо лошо ми стана, може би над 20, че и повече. Аз винаги съм имала недостиг на саксии, но сега са други времена. :lol: Живи и здрави ще започнем по малко да се окопитваме.
Тия дни ще кача снимки на цветенцата които цъфтят в момента, за съжаление изпуснах минзухарите / бяха великолепни/ и кокичета.
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #110 -: Април 06, 2009, 15:52:40 pm »
Ееех какви цветя сте наредили тука...супер сте
Неде, а това жасминче откога съм си го харесала..да видим кога ще си взема и аз...
А сега и малко снимки от мен

вижте и новите ми придобивки



и още няколко луковици на бегонии, лилиуми и гладиоли, които ще ви покажа като цъфнат лятото...дано да покарат все пак :lol: :crossfingers:
*

    baracuda

  • *****
  • 5348
  • Най-голямото щастие?Да бъдеш полезен!
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #111 -: Април 06, 2009, 22:10:58 pm »
     Добре дошли на новите цветарки!  :D Ето и последните ми рози,които купих за тази   година.Сега само чакам да видя,"какви ще ги цъфнат"! :wink:

                     
*

    Lisko

  • *
  • 5448
  • Липсваш ми Бари:)
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #112 -: Април 06, 2009, 22:33:10 pm »
ммммммале, какви красоти момичета:):):)
Прекрасни цветя:)

Аз днес снимах ли снимах недоцъфналите си цветя и се оказа, че съм си забравила кабела в апартамента при голямото местене:):):)
Тези дни ще се постарая да го взема и ще ви покажа събуждащата ми се градинка:)

Re: Моята Градинка 5
« Отговор #113 -: Април 07, 2009, 10:52:44 am »
Ще чакаме с нетърпение Лиско :D
Баракуда, тази роза по средата- червено и жълто...направо се влюбих в нея.... :biglove: те всички са супер браво!!!
*

    Lisko

  • *
  • 5448
  • Липсваш ми Бари:)
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #114 -: Април 07, 2009, 11:27:03 am »
Днес сутринта се сетих, че мога да прехвърля снимките и с картата:)
Понеже вилата ни е на доста високо и сравнително по-хладно от града, тук всичко цъфти със закъснение:)
Цялата ни поляна става ето в такива зюмбюли и разбира се немога да кося защото ми е жал:)

част от кичестите ми зюмбюли



специално за Фани:)


Това русото ушато цвете не съм го канила ама той се вре навсякъде.Ето това са ми част от градинките, които още не са разцъфнали:)

и един мини нарцис
« Последна редакция: Април 07, 2009, 11:34:28 am от Lisko »
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #115 -: Април 07, 2009, 11:33:12 am »
 :balk_46: :balk_46: :balk_46:
а онова русото ушатото много ми хареса :lol:
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #116 -: Април 07, 2009, 18:20:50 pm »
Малко пролетно настроение от мен

карамфилче

карамфилче

карамфилче

далия и петунии

фуксия

фуксия





Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #117 -: Април 07, 2009, 18:22:39 pm »
мушката и тагетиси

лале

теменужка

магнолия

магнолия

магнолия

петуния
« Последна редакция: Април 07, 2009, 21:55:39 pm от Osiana »
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*

    baracuda

  • *****
  • 5348
  • Най-голямото щастие?Да бъдеш полезен!
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #118 -: Април 07, 2009, 20:44:00 pm »
 :D Уааау,замая ми се главата от красоти!Браво,момичета!Възхитена съм! :balk_47:
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #119 -: Април 08, 2009, 11:19:38 am »
Оси, в тази висящата саксия колко фуксии си засяла? Аз си купих 3 на разсад, но незнам в такава ли да ги засея или в малко по- голяма :ask:
Пък и как съм ги взела ...избирах, избирах и накрая съм взела 2 каскадни и една бордюрна :balk_132:...май със сигурност няма да е много добре в една..