0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    baracuda

  • *****
  • 5348
  • Най-голямото щастие?Да бъдеш полезен!
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #20 -: Март 07, 2009, 18:51:29 pm »
 :D Меченце,прекрасен подарък!Браво на големия мечок! :wink:
*
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #21 -: Март 07, 2009, 18:55:24 pm »
 Моята Гузмания беше такава ярка, но нещо и избледня цвета  :( , може би през зимата е така. Иначе си е ок, даже има 2 нови израстъка, очаквам скоро да почервенеят.
 Спатифилиумът ми започва да цъфти, но засега само 1 цветче.
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #22 -: Март 08, 2009, 10:54:10 am »


Днешния подарък. :wink:
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*

    baracuda

  • *****
  • 5348
  • Най-голямото щастие?Да бъдеш полезен!
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #23 -: Март 08, 2009, 16:57:15 pm »
 :D  Честит празник на всички градинарки и цветарки!

  Оси,прекрасна нолина!
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #24 -: Март 08, 2009, 18:52:49 pm »


Честит празник момичета! Да сте винаги усмихнати, щастливи, слънчеви и свежи като цветята!!!
Оси, честито! Супер е нолинката! И аз си имам ама е по- малка. Честити придобивки и на мечето! И аз съм за разделянето на цветята  osi_9
И аз получих една гуцмания и азалия, за която стискам палци и на двете ръце да оцелее :crossfingers: :crossfingers: :crossfingers: , че каквито са претенции...
*
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #25 -: Март 08, 2009, 19:10:51 pm »
Ето малко пролетно настроение от мен с 2 снимки на иглики от градинката пред вкъщи:

*
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #26 -: Март 09, 2009, 11:39:35 am »
Двата спатифилума вкъщи пък имат по 4 цвята всеки. Ще ви се отчета и със снимка скоро.  :wink:

Оси, от твоя подарък нищо не се вижда.

Ох, като ви гледам градинките и си мисля, че при вас вече е пролет, а тук си е още зима.  :(

*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #27 -: Март 09, 2009, 11:54:03 am »
Цитат
Оси, от твоя подарък нищо не се вижда.

Защото сайта е в профилактика.

Ето го отново:

Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #28 -: Март 09, 2009, 15:21:40 pm »
Момичета, как да си изрежа клематиса, от този вид ми е, а за първа година е при мен..пресадих си го у нас мин. пролет..

*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #29 -: Март 09, 2009, 16:30:22 pm »
Може да го подрежеш до 15 см. сега, рано на пролет.
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #30 -: Март 09, 2009, 16:34:02 pm »
Благодаря ти, Оси! Видях, че е започнал да изкарва листенца и се притесних да не закъснея с резитбата :wink:
Още сега отивам  да го поокастря  :lol:
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #31 -: Март 09, 2009, 16:45:57 pm »
http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=21180.msg406812#msg406812 тук инфо за клематиса.

И още малко:

Клематис


Името му идва от гръцката дума "clema", която означава "пълзящ, увивен". Клематисите са част от същото семейство, към което принадлежат анемониите, божурите и лютичето. В Англия, където клематисите са любими градински и паркови растения, ги наричат с множество имена - "радостта на пътешественика", радостта на пастира", "момински коси", "честност" и дори "сняг по време на жътва".

  Един от първите култивирани сортове клематиси е виолетовия клематис (Clematis viticellaL), пренесен през 1569 г. в Англия от Испания. Много скоро започнали да го отглеждат в парковете и градините не само в Англия, но и в други страни. Основният източник на диворастящи видове клематис е все пак Азия и най-вече Китай. От 300 вида, които се отнасят към рода Clematis, 108 растат в Китай.

 Първият градински сорт клематис, получен през 1835 г. от кръстосването на два вида клематиси (C. viticella x C. integrifolia), е Сlematis Hendersonii. А първият хибриден клематис бил отгледан през 1858 г. в разсадника на Жакман в Англия. През 1863 г. на изложба в Кенсингтон той получил първа награда. По-късно на основата на този хибрид били създадени и други сортове клематиси - по-издръжливи и с разнообразни по форма и багра цветове. Така Англия станала родина на културния клематис. Именно там през 1984 година е учредена международна организация, обединяваща любителите на клематиси.

  След 1945 година активен център за селекция на клематиси става Швеция. Сортовете, създадени от шведските селекционери са по-издръжливи при зимни условия. Холандия, Полша, Русия, Франция, САЩ, Канада, Япония също имат голям принос в създаването на нови сортове от това красиво и любимо градинско цвете.
   
  Най-често срещани са едроцветните клематиси от групата на Жакман, чийто родоначалник е Сlematis Jackmanni. Това са лиани с дължина 3-4 м, пищно цъфтящи от юли до септември с едри цветове -12-16 см. Цветовете се образуват по върховете на разклоненията от текущата година.
  Съществуват множество сортове, които цъфтят в червено, бяло, ярко розово, нежно синьо, с по-едри или по-дребни цветове, студоустойчиви и такива, които не понасят сурови зими.

  Клематисите са светлолюбиви, предпочитат слънчево място и завет, но понасят и леко засенчване. Обикновено се засаждат до стена или ограда, стига само почвата да не е прекалено тежка, влажна или заблатена. По-добре е ако е водопроницаема, лека, добре наторена. През лятото е добре да се подхранва с оборски тор или минерални торове - фосфорни и калийни, за да цъфти обилно.

  На едно място клематисът може да расте дори до 20 години, стига да е бил засаден правилно и на подходящо място. Растението има мощна коренова система и се нуждае от доста голяма яма (60 х 60 х 60 см) при засаждане. На дъното се прави 15-20 см дренаж от дребен чакъл, счупени керемиди. Останалото пространство се запълва с пръст. Клематис може да се отгледа и на слънчев балкон, ако му се осигури достатъчно голям контейнер - сандъче, саксия.

  Може да се сади през пролетта (в края на април, началото на май) или рано наесен. Ако сте купили голямо растение, преди засаждането то трябва да се отреже над 1-2 пъпки от основата, корените му също трябва да се намалят. Корените се разполагат добре и равномерно в ямата, а кореновата шийка трябва да бъде поне на 10-12 см под повърхността на почвата. Обикновено първите 2-3 години след пресаждането клематисите нарастват и започват да цъфтят обилно едва след третата година.
   
  Клематисите се нуждаят от редовно поливане и разрохкване на почвата. И макар че обичат слънчеви места, полезно им е ако основата им не се нагрява прекалено. Затова около тях може да се засеят едногодишни цветя - невени, тагетиси и др.

  Важен и отговорен момент в отглеждането на клематисите е обрязването, което за различните сортове се прави или рано напролет, или през есента, когато се оставят до 15 см разклонения, а болните и сухи клонки се отстраняват изцяло.

  За да оцелеят през зимата, растенията се покриват с шума, слама, ако са много високи се свиват в кръг и се навеждат към земята и тогава се покриват с клони, слама, сухи листа, талаш.

  През пролетта растенията постепенно се освобождават от покритието, за да не започнат преждевременно да се развиват пъпките и да измръзнат от пролетните студове. Отначало е добре да им се осигури засенчване, за да не изсъхнат пъпките.

За всички наши грижи клематисът ще ни се отблагодари с обилен цъфтеж и ще ни радва с красотата и настроението, които създава.       
   
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*

    baracuda

  • *****
  • 5348
  • Най-голямото щастие?Да бъдеш полезен!
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #32 -: Март 10, 2009, 15:36:34 pm »
 :D Ето какво подарих на приятелки и колежки за осми март.Декорацията на саксийките е моя,а цветето се нарича "Пеперомия":

                             
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #33 -: Март 10, 2009, 15:59:11 pm »
Браво, Фани, очарована съм! :D
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #34 -: Март 10, 2009, 19:02:29 pm »
баракудке,страхотни сте-и ти и цветята :lol:
*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #35 -: Март 11, 2009, 16:28:58 pm »
Страхотни цветя  :D. Ох клематис, страшно го обичам  :)
Като ми остане малко време ще ви пусна и аз нещичко :)
http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
*

    altea

  • ***
  • 214
  • щастието не е крайна спирка, а начин на пътуване.
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #36 -: Март 12, 2009, 12:14:16 pm »
Момичета,знаете ли откъде мога да си купя левизия-много е подходяща за алпинеуми и цъфти красиво.
*

    baracuda

  • *****
  • 5348
  • Най-голямото щастие?Да бъдеш полезен!
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #37 -: Март 12, 2009, 14:27:48 pm »
                         :wink: Ето ни след баня:


                             
*
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #38 -: Март 12, 2009, 15:33:42 pm »
 :D :D :D Любимата ми тема  :D Само дето още няма с какво да се похваля. Цветята ми доста са поизстрадали през зимата. А с цъфтящите още не съм започнала  :oops:

Много ми харесват цветята ви

Оси, страхотна нолина  :D Все се каня да си взема такова цвете  :D
Фани, ти цял ден саксийки ли опакова бе душа  :D Страхотни са  :D

Ся, понеже умря циганката дет ме хвалеше :oops:, да покажа едни иглики, които подарих на две чуми  :wink: Едната май изобщо не влиза тук, но винаги има първи път  :lol: И от мишки я беше страх, ама ... 8)
Другата може и да я покаже в засаден вид :?



А тая красота е пред очите ми от няколко дни  :D - Двете големи циклами са за майка ми и свекърва ми, но понеже още не сме се виждали след 8 март, та ги държа на работа че у дома няма къде  :oops:

Мъничките са ни подарък за женския колектив на работа, но тук са и на 2 колежки още  :D
« Последна редакция: Март 12, 2009, 15:36:41 pm от Eли :) »
*

    Lisko

  • *
  • 5448
  • Липсваш ми Бари:)
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #39 -: Март 12, 2009, 16:13:59 pm »
Чакам си аз да ни се размрази още малко земята, и ще я видите засадена със сигурност:):):)

Фани...подсещаш ме ти, че и аз имам подобна работа да върша:)

Зарекла съм се другата седмица да си засадя всички рози (около 10 броя), 4 магнолии, лозичките, японска дюля и не се сещам още какво. Дано всичко се хване и ще имам много работа после със снимките:)
« Последна редакция: Март 12, 2009, 17:56:43 pm от Lisko »