0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    crow

  • *****
  • 2670
  • Вяра имам ... мира нямам!
За и Против Тампоните
« -: Февруари 21, 2009, 11:32:57 am »
 Дълго време ползвах само тампони, понеже са доста по-удобни и няма опасност да се нацапам или да се види под дрехата, че съм неразположена. Просто така си свикнах и не усещах изобщо, че съм в цикъл. Обаче на доста места се натъквах на критики, че това е нездравословно. В същото време от компаниите, които ги разпространяват, естествено си рекламират продукта и казват, че е абсолютно безвреден.
 Та, как мислите ? Някой има ли повече информация, дали е по-добре да си с тампон или да се ползват превръзки ? Продължителното им ползване би ли могло да доведе до проблеми, които накрая да завършат дори със стерилитет ?
Предварително се извинявам, ако има вече подобна тема, но аз поне не открих такава.
"I'll follow him to the ends of the earth," she sobbed. Yes, darling. But the earth doesn't have any ends. Columbus fixed that.
*

    julia_m

  • ****
  • 665
  • Най-хубавото нещо тепърва предстои :)
Re: За и Против Тампоните
« Отговор #1 -: Февруари 21, 2009, 12:13:29 pm »
Аз лично съм повече за, но гледам да не прекалявам. През лятото например наблягам на тях, пък през зимата слагам превръзки, така и така през зимата през всички тия дрехи дето носим, няма как да се забележи. Иначе, ако си спазваш хигиената при поставяне на тампона мсля, че няма какво толкова да навреди, та чак и до стерлитет да доведе.
Единствено след като родих съм чела по книгите, че за лохиите не е много добре да се ползват тампони.
*
Re: За и Против Тампоните
« Отговор #2 -: Февруари 21, 2009, 12:17:00 pm »
Ползвам тампони, само когато ходя на плаж.
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: За и Против Тампоните
« Отговор #3 -: Февруари 21, 2009, 12:39:29 pm »
Навремето редовно ползвах само тампони.Сега само за плаж.
*

    Марина75

  • *****
  • 3039
  • Скоро и ние ще бъдем родители!Вярваме в това!
Re: За и Против Тампоните
« Отговор #4 -: Февруари 21, 2009, 13:48:59 pm »
И аз също само на плаж като ходя слагам тампон.То вече има какви ли не тънки превръзки,тъй че няма опасност да се забележи през дрехите.Пък и все пак това е мръсна кръв,която трябва да изтече.Не знам това си е мое мнение.

 "Преживените трудности не определят живота ти, а те научават да бъдеш победител!"
*
Re: За и Против Тампоните
« Отговор #5 -: Февруари 21, 2009, 14:41:40 pm »
Рядко ползвам тампони, все наблягам на превръзките , и не ми личи че съм неразположена през дрехите...
Личен избор , кой както му е удобно...
*

    *слонче*

  • *****
  • 1764
  • вече сме трима и съм най-щастливата жена на света!
Re: За и Против Тампоните
« Отговор #6 -: Февруари 21, 2009, 14:48:50 pm »
Използвам тампони но рядко. За плаж са удобни, но непрекъснато само с тях не мисля, че е най-доброто решение без значение марката. Всеки избира сам за себе си.
никога не отстъпвай на принципите си!
*
Re: За и Против Тампоните
« Отговор #7 -: Февруари 21, 2009, 15:02:16 pm »
Не е полезно да се ходи на плаж в менструация.

Ако не вярвате в чудеса вероятно сте забравили,че всеки от нас е чудо!
*
Re: За и Против Тампоните
« Отговор #8 -: Февруари 21, 2009, 15:11:50 pm »
Не е полезно да се ходи на плаж в менструация.

Така е но с тампон мисля че не пречи и дори когато си на басейн, също но рябва да се смени веднага след излизане от водата. Но за такива случай е по добре консултация с лекар.
*

    baracuda

  • *****
  • 5348
  • Най-голямото щастие?Да бъдеш полезен!
Re: За и Против Тампоните
« Отговор #9 -: Февруари 21, 2009, 17:18:23 pm »
  Аз пък цял живот само тампони съм ползвала,не съм имала проблеми.Но,когато започнах борбата за бебче,постепенно се прехвърлих на превръзки.В началото ми беше адски неудобно с тях,но с времето свикнах.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: За и Против Тампоните
« Отговор #10 -: Февруари 21, 2009, 17:19:04 pm »
За мен тампоните са велико достижение на човешкия ум. В частност - на женския.  :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    crow

  • *****
  • 2670
  • Вяра имам ... мира нямам!
Re: За и Против Тампоните
« Отговор #11 -: Февруари 21, 2009, 19:35:56 pm »
 Добре де, как се прехвърлихте от тампони на превръзки. В дните на по-силно течение, нямате ли чувство, че яко ще се "оклепате". Особено, ако сте някъде вън на улицата и нямате достъп близките минути тоалетна под ръка ?
"I'll follow him to the ends of the earth," she sobbed. Yes, darling. But the earth doesn't have any ends. Columbus fixed that.
*

    Starlet

  • *****
  • 1937
  • Добротата ще спаси света!!!
Re: За и Против Тампоните
« Отговор #12 -: Февруари 21, 2009, 19:48:57 pm »
Добре де, как се прехвърлихте от тампони на превръзки. В дните на по-силно течение, нямате ли чувство, че яко ще се "оклепате". Особено, ако сте някъде вън на улицата и нямате достъп близките минути тоалетна под ръка ?

Случвало ми се е да ми пропусне тампон, но преврезка не. Аз съм против тампоните, разбира се че ги ползвам когато ми се налага, но като цяло възпрепятстват естественото оттичане на кръвта и лигавицата, а това не е добре тази кръв и лигавица да се задържат вътре. В първите опаковки на О.В. тампоните навремето като ги пуснаха на пазара имаше специално предупреждение че могат да предизвикат алергичен шок. Това се въвежда в америка след редица такива случаи, сега не съм гледала скоро листовките.
БЪДЕТЕ ОПТИМИСТИ, А НЕ ПЕСИМИСТИ!!!
*

    daninaa

  • ****
  • 700
  • Все някога ще успеем
Re: За и Против Тампоните
« Отговор #13 -: Февруари 21, 2009, 21:17:33 pm »
Не използвам отдовна тампони само за плаж и то не влизам въобще във водата.
*

    Nina

  • *****
  • 2643
  • Понякога седя и мисля, понякога само седя...
Re: За и Против Тампоните
« Отговор #14 -: Февруари 21, 2009, 23:56:28 pm »
Ползвам основно тампони. От доста отдавна.
Цикълът ми е лек, къс, не обилен и тампон + лека превръзка ми е идеално. Не усещам дискомфорта на големите превръзки.
Смятам и в бъдеще да си ползвам тампони.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: За и Против Тампоните
« Отговор #15 -: Февруари 22, 2009, 05:09:05 am »
Ползвам и двете - в зависимост от случая. Ако цял ден няма да се прибирам, позлвам тампон с превръзка и по някое време го сменям като последните часове си оставам само с превръзката. Определено ми се струва по-хигиенично, от колкото да сменям рпевръзки в обществени тоалетни.
garga, това за токсичният шок е вярно. В САЩ са го открили , когато са въвели тампони, които поемат повече и в началото са твърдяли, че едва ли не може да си ходиш 6-8 часа с тях. Оказало се обаче, че при някои жени това може да доведе до токсичен шок от вещества които са в микроорганизмите. До ден днешен не е изяснено защо при някои хора се получава, а при други не, но е в следствие рекация на имунната ти система. За да се предотврати това ( което и без това е в много редки случаи)се препоръчва да се махат най-много след 4 часа. Тогава не би трябвало да има проблем.

Мели , абосолютно съм съгласна с твоето мнение.

Б.


  
*

    crow

  • *****
  • 2670
  • Вяра имам ... мира нямам!
Re: За и Против Тампоните
« Отговор #16 -: Февруари 22, 2009, 17:47:21 pm »
Намерих интересна статия за тампоните и реших да я споделя с всички вас:

"За тампоните
Тези малки пресовани късчета памук, за които сме чували, че са незаменими за плажа, при спорт или в дискотеката, не са откритие на XX век.
Историческите данни са категорични -тампони са използвали още жените в Древен Египет. Промишленото производство на това уникално хигиенично средство започва през 1936 г. Истински бум обаче тампоните отбелязват през 80-те години на миналия век. И макар, че не са новост на пазара у нас, все още много жени избягват да ги употребяват, робувайки на неоправдани страхове и слухове.
Много от нашите читателки ги вълнуват редица въпроси за ползването на това средство на интимната хигиена. Ето някои от тях и отговорите.

Опасно ли е да се ползва това средство?
- Не, не е опасно, стига да се спазват определени правила.
Препоръчват се тампони с апликатор, които да се ползват само по време на менструация, като редовно се сменят през 4-5 часа. Ако се усети известен дискомфорт при вкарването на тампона, не трябва да се притеснявате - вероятно не е сложен достатъчно дълбоко. Махнете го и след известно време пъхнете нов тампон.

Има ли опасност тампона да се измъкне от влагалището?
Не. Мускулите на влагалището обгръщат плътно тампона и дори не му позволяват да мърда.
Така че бъдете спокойни.

Вярно ли е, че тампонът блокира менструалните секрети във влагалището?
- Не, това въобще не е вярно!
Тампонът ги попива, докато изцяло се напои, а след това започва да ги пропуска и да тече.

Тампоните увеличават риска от инфекции, защото не позволяват на нечистата кръв да изтече навън?
Това не е вярно. Ако се подменят според инструкциите на производителя (обикновено указанието е да ги сменяте през 4 часа), няма никакъв риск от инфекция, тъй като абсорбирането на кръвта става вътре в тялото, т.е. изтичащата от матката течност няма допир с външната среда.

Честата употреба на тампони води до пресъхване на лигавицата на влагалището? - Не е вярно. Съвременните тампони се произвеждат от пресована памучна вата. Те са с цилиндрична форма, лесно се поставят и по никакъв начин не нарушават целостта на лигавицата на влагалището.

Не е ли по-добре да се използват дамски превръзки? - Имате право на избор - можете да ползвате различни средства на интимната хигиена, стига да се чувствате комфортно. Но е добре да знаете, че при ползването на дамски превръзки има вероятност да се появят някои чревни бактерии във влагалището. Затова трябва да сменяте превръзките при всяко отиване до тоалетната.
При тампоните няма такава опасност - просто само внимателно преместете шнурчето настрани. И докато сте в тоалетната, дръпнете леко конеца - измъква ли се тампонът, налага се да го смените.

Може ли да се ползва тампон и през нощта? - Да, при условие че не го държите не повече от 5 часа. Изберете тампон с необходимата ви степен на попиване, пъхнете го във влагалището точно преди лягане, а като се събудите, веднага го сменете.

Може ли да се плува с тях?
- Да. Препоръчително е да се използват в басейна или в морето.
На практика тампоните действат като бариера срещу всякакви външни дразнители.

Не могат да се ползват от девствени момичета?- Не е вярно. Но все пак в този случай тампоните трябва да се използват много внимателно, и то след консултация с гинеколог, който да обясни как точно да ги употребявате.
Дори и да имате по-обилна менструация, не се изкушавайте да си купите тампони, на които изрично не е отбелязано, че могат да се използват от девици."
"I'll follow him to the ends of the earth," she sobbed. Yes, darling. But the earth doesn't have any ends. Columbus fixed that.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: За и Против Тампоните
« Отговор #17 -: Февруари 22, 2009, 20:35:21 pm »
Изинявам се, сега видях,че отговорът ми към garga всъщност е трябвало да е към Starlet.

B.


  
*

    Starlet

  • *****
  • 1937
  • Добротата ще спаси света!!!
Re: За и Против Тампоните
« Отговор #18 -: Февруари 23, 2009, 15:43:52 pm »
Изинявам се, сега видях,че отговорът ми към garga всъщност е трябвало да е към Starlet.

B.

Този шок може да се получи и в първите минути на поставянето на тампона  :wink: без значение дали са или не са минали препоръчителните часове за носене от производителя. Като цяло продължавам да са против постоянното ползване на тампоните. Под въпрос е хигиента на производство както на превръзките така и на тампоните, а също така и материалите от които са направени, но по-добре да не си вкарваме в организма разни неща на които не им е мястото там  :). А, и да те попиват кръвта, но пречат на парчетата лигавица да изпаднат веднага и така те се задържат във влагалището. Тези неща не са добре нито за хигиената на жената нито за последващи чисти МБ. В крайна сметка избора си е на всеки, а и наистина на плаж и в други редки случаи се налага да се ползват тампони.

БЪДЕТЕ ОПТИМИСТИ, А НЕ ПЕСИМИСТИ!!!
Re: За и Против Тампоните
« Отговор #19 -: Февруари 23, 2009, 15:57:24 pm »
Никога не съм ползвала тампони.Пробвала съм 2-3пъти,ама хич не се чувствам комфортно.Кой както свике.
Препятствията са тези ужасни неща, които виждаш, когато не гледаш към целта си