0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #60 -: Февруари 18, 2009, 23:38:53 pm »
Докторе може ли да ми препоръчате марка инхалатор и какви са критериите за добър инхалатор


Предварително благодаря
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #61 -: Февруари 18, 2009, 23:56:17 pm »
Medel- Италиански са.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
трета сливица
« Отговор #62 -: Февруари 19, 2009, 00:29:12 am »
Здравейте доктор Бърди,

Моля да ми помогнете с вашето компетентно мнение. Дъщеря ми е на 5, 5 годинки. От около две години е с постоянен безцветен заден секрет в носоглътката. Всяка година боледува средно 4 - 5 пъти, от които 1 ангина и 2 отита. Проблемът ни е този секрет, който от време на време се увеличава и затруднява дишането и тя започва да кашля и хърка. Особено зле са нещата от декември до март.Ходили сме при трима лекари - единият казва алергия и предписва антиалергични, вторият казва че просто това е нормално състояние за възрастта и ще отшуми, третият настоява да направим операция на третата сливица. Правили сме и посявки - два пъти показва различни бактерии, след лекуване показа чист резултат. Преди 2 седмици сме пили антибиотик цефзил заради отит и в момента пак има силен заден секрет.
Въпросите ми са:
- какви са предпоставките за операция на трета сливица? Достатъчно основание ли е този безцветен заден секрет, при положение, че тя не боледува често от ангини?
- Има ли медикаментозен начин за свиване на третата сливица?
- Установих, че Ериусът значително  намалява дразненето, честота му взимане има ли вредни страницни ефекти?   
- кой лекар ще ни препоръчате за консултация в София

Много благодаря за времето и вниманието
*
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #63 -: Февруари 19, 2009, 09:55:00 am »
Добро утро докторе, пак с въпроси към Вас се обръщам.


Тони от вечерта до рано сутринта поддържаше температурта 37.1-37.3, но преди да заспи нямаше някакъв ефект от това. Рано сутринта беше горещ към 5-5.30 ч., термометъра показваше 37.5, но беше много неспокоен, хленчеше, ту за мляко, ту че му се спи и ... Дадох доза Нурофен и след 30 минути заспа. Друго ме притесни, аз и прдни дни съм го констатирала, но го отдавах на игрите и закачките. Като си играе сам или пък задено, чувам вдишвания, като при асматик, но преди вечеря беше по продължително и на често.Вентолина свърши работа. Това не е само от близките дни, може би от месец, но рядко и предимно по време на игра, на това и хълцането не "обръщах внимание" обаче.Още нещо смущаващо ме и си мислех, че е засилен интерес на гениталиите е, че преди седмица, преди началото на АБ, непрекъснато  се опитваше да си дърпа пениса.Събличаше се и сваляше памперса, прави всичко възможно да е гол и да дърпа. Когато сменям памперси, взима ръката ми и я слага на пениса. Когато има позиви за изхождане по голяма нужда, забелязах че отново натиска пениса си или някъде около тестисите. Рано сутринта, отново се опитваше да си сваля памперса, все едно нещо му пречи.
Тук в Бургас никой досега не е обръщал внимание на моите наблюдения.Параноични или не има фрапантни ситуации, като това с пениса, на които неможеш да не обърнеш.
Дали е възможно не отлепеният препуциум да го дразни или дискомфорта явно е от нещо друго?
Не е зачервено, не казва да го боли. От време на време посочва нослето, че му е запушено, гърлото че неможе да преглътне и често коремчето, което в момента е и леко балонирано, но за пениса нищо.

Незнам дали Ви стана ясно, ще се консултирам днес и с новият педиатър, но ми се искаше и вашето мнение.

Ако уроинфекцията е напреднала освен посявка и УЗИ, какво друго е нужно да се направи за да се диагностицира точно?

Спорен ден.
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #64 -: Февруари 19, 2009, 12:36:31 pm »
9кг тежи дете на годинка...  8O
Нямат ли с какво да хранят децата? не вярвам... .

ами то не е и за вярване....но живота е по-богат от въображението...децата в домовете ги хранят с разредени млека, боб и изобщо като при сталинградската обсада. Персонала често краде от храните за децата ... Плодове не виждат с години, ако някое НПО не се погрижи. Така че въобще не ме изненадва за съжаление, само ме натъжава безкрайно.

Много много ви благодаря докторе!
В очакване ....
*
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #65 -: Февруари 19, 2009, 13:22:30 pm »
Здравейте докторе,
слава Богу скоро не съм имала повод да пиша, но имам въпрос по един по-стар проблем, ако изобщо може да се класифицира като такъв. Послушах съвета ви и не срязахме скъсената долна юздичка на дъщеря ми. Оказа се обаче, че и горната е много къса и според педиатърката ни, това е причината да има разстояние между двете горни предни зъбчета. Налага ли се някаква интервенция или и в този случай е по-добре да не предприемаме нищо. Детето се храни нормално, допреди 2 седмици (дотогава кърмех) нямаше проблеми и със сукането. Предварително благодаря за отговора!
П.П От лентата не се вижда добре, но като се изплезе, езичето се разделя леко на две от опъването.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #66 -: Февруари 19, 2009, 14:46:54 pm »
Оставете детето на спокойствие щом храненето не е затруднено.
Не режете и не пипайте.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #67 -: Февруари 19, 2009, 14:48:55 pm »
Добро утро докторе, пак с въпроси към Вас се обръщам.


Тони от вечерта до рано сутринта поддържаше температурта 37.1-37.3, но преди да заспи нямаше някакъв ефект от това. Рано сутринта беше горещ към 5-5.30 ч., термометъра показваше 37.5, но беше много неспокоен, хленчеше, ту за мляко, ту че му се спи и ... Дадох доза Нурофен и след 30 минути заспа. Друго ме притесни, аз и прдни дни съм го констатирала, но го отдавах на игрите и закачките. Като си играе сам или пък задено, чувам вдишвания, като при асматик, но преди вечеря беше по продължително и на често.Вентолина свърши работа. Това не е само от близките дни, може би от месец, но рядко и предимно по време на игра, на това и хълцането не "обръщах внимание" обаче.Още нещо смущаващо ме и си мислех, че е засилен интерес на гениталиите е, че преди седмица, преди началото на АБ, непрекъснато  се опитваше да си дърпа пениса.Събличаше се и сваляше памперса, прави всичко възможно да е гол и да дърпа. Когато сменям памперси, взима ръката ми и я слага на пениса. Когато има позиви за изхождане по голяма нужда, забелязах че отново натиска пениса си или някъде около тестисите. Рано сутринта, отново се опитваше да си сваля памперса, все едно нещо му пречи.
Тук в Бургас никой досега не е обръщал внимание на моите наблюдения.Параноични или не има фрапантни ситуации, като това с пениса, на които неможеш да не обърнеш.
Дали е възможно не отлепеният препуциум да го дразни или дискомфорта явно е от нещо друго?
Не е зачервено, не казва да го боли. От време на време посочва нослето, че му е запушено, гърлото че неможе да преглътне и често коремчето, което в момента е и леко балонирано, но за пениса нищо.

Незнам дали Ви стана ясно, ще се консултирам днес и с новият педиатър, но ми се искаше и вашето мнение.

Ако уроинфекцията е напреднала освен посявка и УЗИ, какво друго е нужно да се направи за да се диагностицира точно?

Спорен ден.
Развитието характерно както при вирусни заболявания.
Направете първо УЗ и после ще видим.

Другото,което описвате е нормално. Но и показва известна липса на контрол и разглезеност. Не че съм "за" казармените Руски подходи, но все пак... ред трябва да има.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #68 -: Февруари 19, 2009, 15:22:21 pm »
Здравейте докторе!Тази нощ пак започнахме да се давим и преглъщаме :(
Писах Ви вече ,че спряхме Мотилиума ,защОто детето започна да криви вратлето.
Вдругия форум се включи лекар,според който това е индикация за хиатална херния.
Понеже имаме час за детСки гастроентеролог,чак на 10 МАРТ,
днес я записах при нас в ПЗ.при лекар гастроентеролог ,който работи и с деца,но не е детски .Ехографията ,може ли и до колко да докаже,Рефлукса ,или хиаталната херния.Да настоявам ли за ренгенова снимка?От тази вечер почваме Алмагела,отново и Омепразол но под друго наименование-Пробитор(не съм сигурнадали точно така се казва)Лекарствата ги изписа лекуващата ни пуулмоможка
« Последна редакция: Февруари 19, 2009, 15:24:20 pm от palikarova.br »
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #69 -: Февруари 19, 2009, 15:30:20 pm »
Да може с УЗ, но изисква специална техника и умение.
"Индикация за хиатална херния"? може, но е рядко.
Може да направите изследване с "каша"-много информативно е в опитни ръце.

Нужно е също:

*спешно обзорно УЗ на коремче
*изследвания на урина за уроинфекция

Имайте пред вид също възможност за:
*пилорна дисфункция,стеноза
*язва на стомах, дуоденум ?
*проблеми с панкреатичната функция

Нужно е детето да се приеме в болница и да се проведат изследвания в пълен обем.
"Токуда"?

Надявам се астмата отпадна и е време и Сингюлера да се спре!
« Последна редакция: Февруари 19, 2009, 15:32:41 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #70 -: Февруари 19, 2009, 15:48:35 pm »
Благодаря за отговора!Пирогов ,май е по-добрия вариант ,въпреки,ужасните условия?
Да започнем ли лечение или да изчакам,в Пирогов могат да ни приемат в понеделник
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #71 -: Февруари 19, 2009, 16:00:27 pm »
Алмагел само. Другото би "покрило" картината.
Но все пак зависи от това какви оплаквания има детето-колко са смущаващи ежедневието му.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #72 -: Февруари 19, 2009, 16:03:17 pm »
Алмагел само. Другото би "покрило" картината.
Но все пак зависи от това какви оплаквания има детето-колко са смущаващи ежедневието му.
симптомите са само през ноща,през деня ,нищо смущаващо,нито хълцане,нито уригване,повръщане,или пък оплакване за болка.през ноща давене и непрекъснато преглъщане,кашлица за сега няма
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #73 -: Февруари 19, 2009, 16:17:39 pm »
Бърди ,не помня споменавала ли съм,но детето се роди недоносено,29 г.с.,Физически и психически е здраво дете.Може би това има някаква връзка със заболяването?Но пък до една година детето нямаше никакви стомашни проблеми,нито пък боледуваше.Проблемите ни започнаха между втората и третата година,лекувахме я за алергия ,за рефлукса ,се спомена едва преди месец.а толкова сериозни симпроми има от три месеца
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #74 -: Февруари 19, 2009, 16:30:19 pm »
Бих искал да прегледам за да мога да кажа нещо повече достоверно и с тежест.
А не мога... .
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #75 -: Февруари 19, 2009, 16:41:15 pm »
Разбирам Ви,но и без да сте я прегледали ме насочвате,поставяте диагнозата без преглед,и после тук я потвърждават.Развива се съвсем нормално ,психически и физически за възраста си-5 г-118 см,30 кг(дори я водят с наднормено тегло)
Безкрайно съм Ви признателна,за помоща която ми оказвате
*
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #76 -: Февруари 19, 2009, 17:31:45 pm »
А Вие какво мислите под "пулмонална стеноза" се крие?
На медицински жаргон това в повечето случаи означава стеноза на пулмонална клапа, което и е и най-честото.

Простете, въпросът бе зададен от Fussii... Вие сте? :wink:

За кореспонденция между двама души са личните съобщения. В форумите всеки има право да задава въпроси и да отговаря. Това е особено полезно и насърчително когато нещата се уточняват и хората могат да предприемат подобаващи действия. В случая става въпрос за съдбовно решение което касае живота на двама души този на жената и на детето кандидат за осиновяване.
Моят ник е изписан в ляво на същото разтояние и с същия цвят както този на Фусии. Нея не я питаш коя е с изкривена усмивка. Дали това е защото  въпросите и не подлагат на съмнение знанията ти? Фусии не е лекар  и не и е работата да знае че освен пулмонална клапа има и пулмонална артерия, че стеноза може да има на пулмоналната клапа на пулмоналната артерия или на клоновете и. Не и е работа да знае че децата компенсират пулмоналната стеноза (където и да е) много по-добре от колкото аортната, че ако се налага  корекция
все пак в повечето случаи  това може да се извърши с катетеризация далеч по-лесен и щадящ метод за разлика от другите стенози. Та затова Фусии не би могла да ти зададе въпроса "От къде разбра че става въпрос за клапа?"
Неоснователното плашене с генетични аномалии, умствени поражения (за пръв път чувам за такива извън интелектуалната сфера) и  кой знае какво още може да повлияе решението на осиновителката така както предишни осиновители са били повлияни и детето да продължава да деградира физически и интелектуално в домовете, плащайки данък с живота си за престъпното безхаберие на отговорни лица и, или задоволяване на нарцисистките потребности на недоучени специалисти, които нямат доблестта да кажат "НЕЗНАМ" когато това е така.
*
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #77 -: Февруари 19, 2009, 17:42:14 pm »
Много моля да не се спекулира и разисква повече темата. Жената е взела решение и детенцето ще си има една всеотдайна и грижовна майка, която ще се грижи безрезервно за него :)
*
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #78 -: Февруари 19, 2009, 18:04:45 pm »
Много моля да не се спекулира и разисква повече темата. Жената е взела решение и детенцето ще си има една всеотдайна и грижовна майка, която ще се грижи безрезервно за него :)

Честито на майката и детенцето Чудесна новина!
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #79 -: Февруари 19, 2009, 18:15:19 pm »
А Вие какво мислите под "пулмонална стеноза" се крие?
На медицински жаргон това в повечето случаи означава стеноза на пулмонална клапа, което и е и най-честото.

Простете, въпросът бе зададен от Fussii... Вие сте? :wink:

За кореспонденция между двама души са личните съобщения. В форумите всеки има право да задава въпроси и да отговаря. Това е особено полезно и насърчително когато нещата се уточняват и хората могат да предприемат подобаващи действия. В случая става въпрос за съдбовно решение което касае живота на двама души този на жената и на детето кандидат за осиновяване.
Моят ник е изписан в ляво на същото разтояние и с същия цвят както този на Фусии. Нея не я питаш коя е с изкривена усмивка. Дали това е защото  въпросите и не подлагат на съмнение знанията ти? Фусии не е лекар  и не и е работата да знае че освен пулмонална клапа има и пулмонална артерия, че стеноза може да има на пулмоналната клапа на пулмоналната артерия или на клоновете и. Не и е работа да знае че децата компенсират пулмоналната стеноза (където и да е) много по-добре от колкото аортната, че ако се налага  корекция
все пак в повечето случаи  това може да се извърши с катетеризация далеч по-лесен и щадящ метод за разлика от другите стенози. Та затова Фусии не би могла да ти зададе въпроса "От къде разбра че става въпрос за клапа?"
Неоснователното плашене с генетични аномалии, умствени поражения (за пръв път чувам за такива извън интелектуалната сфера) и  кой знае какво още може да повлияе решението на осиновителката така както предишни осиновители са били повлияни и детето да продължава да деградира физически и интелектуално в домовете, плащайки данък с живота си за престъпното безхаберие на отговорни лица и, или задоволяване на нарцисистките потребности на недоучени специалисти, които нямат доблестта да кажат "НЕЗНАМ" когато това е така.
Пишете нонсенси.
Отговорих на база предложената ми информация.
Нито знам дали детето е болно от тези неща, нито твърдя че е.

Определението "пулмонална стеноза" е събирателно понятие. Не е коректно да оставя другите да гадаят за какво става въпрос- "пулмонална клапна стеноза" или "стеноза на белодробна артерия/ии" като две различни понятия.

Ето някои генетични състояния пряко свързани с дискутираната "пулмонална стеноза" (ако изобщо детето има такава патология):

*майчина рубела синдром
*Alagille syndrome
*Noonan syndrome- съпровожда се в около 25% от случаите с ментална ретардация.
*Williams syndrome

Не знам за кои случаи имате пред вид "катетеризация". Нужно е обаче да кажете истината на родителите, за възможността и успеха на подобна манипулация в рамките на конкретната диагноза, и като процедура извършена не в Мюнхен, Атина, или Оксфорд,и пълно покриваща се от застраховката на родителите, а в Бг.

Другата ми бележка беше във връзка с отбелязаната възможност за хипотиреоидизъм (както бе и споменат термина във въпроса). Вие ще кажете колко форми има той. А това дали хипотиреоидизма може да предизвика тежко умствено изоставане, когато е не диагностициран и нелекуван от първите дни след раждането, това го оставям на Вас-тази ваша фраза "...умствени поражения (за пръв път чувам за такива извън интелектуалната сфера)" издава опасна неосведоменост и пълна липса на възможности да боравите с терминологията.

Няма "нарцисизъм"-питат ме, отговарям честно. Информирано съгласие-хората ще поемат тежестта и отговорността за това дете на "сляпо"?? без да имат реална информация за реалното състояние на детето? Въпросът не е емоционален, а рационален. "Щом като са го обикнали са готови на всичко"- да, така е, но за страни където медицината може всичко, или почти всичко.
Където Перденцето ще си гледа спокойно Тони-бой и ще посещава лекаря, на който вярва.
Или "паликарова" ще се радва на грижи и внимание, без да и говорят глупости, изписват Сингюлер за 2 години и Фликсотайд за 1.
Или "коки" ще си лекува детенцето с АД с обикновена кожна козметика, без други идиотии.
Така че, постъпките ни като хора са мотивирани само и единствено в рамките на конкретните условия, в които живеем. Ах как го мразя това двуличие, тази мизерия... .


Ако имате да добавите нещо към гореизложеното с научни аргументи, с радост бих Ви изслушал (изчел).
« Последна редакция: Февруари 19, 2009, 18:40:28 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.