0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Последна януарска седмица 26.01 - 01.02
« Отговор #100 -: Януари 31, 2009, 20:08:12 pm »
Освен това казва, че дупето и мирешело на "анел" /Шанел/  :lol:

хехе, при нас беше "Кензоки" :)
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Nina

  • *****
  • 2643
  • Понякога седя и мисля, понякога само седя...
Re: Последна януарска седмица 26.01 - 01.02
« Отговор #101 -: Януари 31, 2009, 20:36:28 pm »

Я сподели тайната как говорите толкова много и ръпате филии на закуска.

Сватя, наследствено е  :lol: Както казваше една колежка, аз не помня да не е могла да говори, ужас. Говори ужасно много и най-лошото е, че все в команди :) Говори й се на нея непрекъснато и постоянно, обяснява се всичко до пълна подробност, не спирам да мелям, разглеждат се книжки нон-стоп, но пак съм убедена, че си е до дете. Тя нямаше оше година, на 11 месеца беше на морето и аз я уча как да покаже с пръстче, че ше става 'на една" /годинка/ и ей така си я питам по някое време я питам да ми покаже - на колко годинки ще станеш и тя изръси - "на ена"  :lol: :lol: :lol: Никви пръсти. Ще ви пусна един клип тия дни.

Jam, Кензоки..хаха, той пък с чувство за хумор Мартинко.  :D
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Последна януарска седмица 26.01 - 01.02
« Отговор #102 -: Януари 31, 2009, 22:10:46 pm »
в тая връзка, на описание на какво дете попаднах в бг-мамма... скри ми се шапката.
и съм сигурна, че майката не преувеличава. ще си позволя да копирам списък на уменията на детето на възраст 1 година и 7 месеца.

" Петърко на 19 месеца вече знаеше цялата азбука и беше неудържим. Постоянно искаше да ми показва буквите. Знае как се пишат главните и малките. На скоро му показах, че има и ръкописни и той веднага разбра, че са едни и същи, но се изписват различно. Ръкописните още не е научил, но просто няма кой да му ги показва. Реших, че ще му дойде много. Отдавна знае ляво и дясно. Може да се облича сам, е не като голям човек, но се справя много добре. Затруднява го само обуването на панталон, когато е с памперс, но лелките в яслата държат децата да са с памперси. Борави свободно с компютърната мишка. Пуска си сам програми. Оцветява онлайн и то целенасочено комбинирайки цветовете и запълвайки конкретни фигури. Извършва целенасочено действия, за които са необходими не само кликания, а и хващане и привлачване. Мнооого отдавна умее да се храни самостоятелно и с лъжица, и с вилица, същото важи и за пиенето от чаша. Езикът му е много богат и обяснява разбираемо"

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Nina

  • *****
  • 2643
  • Понякога седя и мисля, понякога само седя...
Re: Последна януарска седмица 26.01 - 01.02
« Отговор #103 -: Януари 31, 2009, 23:09:16 pm »
Според мен, jam, майката не преувеличава. Аз също мисля като теб. И също, че детето е надарено. Кристина също може някои от изброените неща, но ме впечатли това за големите и малките букви и оцветяването, както и за боравенето с комп. мишка.
Иначе като цяло си мисля, че повечето деца могат, разбират и усещат всичко, но не обичат да се изявяват. 


Я сподели тайната...... и ръпате филии на закуска.

Ръпа филии...Сватя, снаати е будна мома, че ви разпертушини  :lol: Какви филии, тя се храни сама с лъжица и вилица, от чаша си пие сама. Не ракия, да не си помислиш, че и без това е серта.
Филия яде от 11 месечна, на морето започна да яде печена принцеса с кашкавал. Тогава и чупех залци, после режех на квадратчета. Сега хваща филията и я яде. Понякога пак и ги режа, ако реши, че ще яде и ще строи кула, примерно. Ти на Вики не му ли даваш сухари, бисквити - по същия начин си яде Кристина филията. Само ако е с масло внимава да не се омаже, знае как да я държи.
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Последна януарска седмица 26.01 - 01.02
« Отговор #104 -: Февруари 01, 2009, 00:00:49 am »
Мешко, една голяма  :bighug: от мен.
Бързо възстановяване и никога повече страдание!

За протокола-прощъпулката мина.
Ще си имаме танцуващ стоматолог.
Тръгна по питката отиде до масичката с предметите
взе с едната ръка малка танцувална обувка, а в другата четка за зъби.
И без тва го закъсах откъм зъби, доволна съм!
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*

    Nina

  • *****
  • 2643
  • Понякога седя и мисля, понякога само седя...
Re: Последна януарска седмица 26.01 - 01.02
« Отговор #105 -: Февруари 01, 2009, 00:05:03 am »
Ще си имаме танцуващ стоматолог.
И без тва го закъсах откъм зъби, доволна съм!


Да ти е жив и здрав, Мишантичко!  :D

И ние ще се възползваме от стоматолог Миташки, че буля Кристина нещо не е наред със зъбките.

Препоръчайте добът детски стоматолог? Да има подход към хлапетата, че как ще се преглежда Кристина - не знам.
« Последна редакция: Февруари 01, 2009, 00:07:06 am от Nina »
Re: Последна януарска седмица 26.01 - 01.02
« Отговор #106 -: Февруари 01, 2009, 00:07:01 am »
Мише, а честито на колегата :lol: (Стилияна също си взе четката за зъби 8))!
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Последна януарска седмица 26.01 - 01.02
« Отговор #107 -: Февруари 01, 2009, 00:15:55 am »
Благодарим  :flower:Нинко и :flower:Марито! (между другото страхотен нов ник, браво!)...

За детски зъбар ще пиша другата седмица, като отида при моя такъв...
Съпругите на братята стоматолози при които ходя главно с деца работят, ще попитам?
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Последна януарска седмица 26.01 - 01.02
« Отговор #108 -: Февруари 01, 2009, 01:00:50 am »
Иначе като цяло си мисля, че повечето деца могат, разбират и усещат всичко, но не обичат да се изявяват. 

а, това докато го разбера за моя син, знаеш ли що нерви съм изхабила и колко сълзи съм проляла, че детето ми е глупаво. докато постепенно разбрах, че никак не е глупав, просто не е от този, да го нарека "театралния" тип дечица...

и аз се интересувам от детски стоматолог, моля! някой вече водил ли е детето при такъв? дайте препоръки и координати. моят стоматолог е добър, но според мен не става за деца, малко е брутален.
« Последна редакция: Февруари 01, 2009, 01:02:46 am от jam »
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Последна януарска седмица 26.01 - 01.02
« Отговор #109 -: Февруари 01, 2009, 01:25:14 am »
и аз се интересувам от детски стоматолог, моля! някой вече водил ли е детето при такъв? дайте препоръки и координати. моят стоматолог е добър, но според мен не става за деца, малко е брутален.
Момичета извинявам се че се набърквам в темата ви, но мога да помогна с инфо.Тъй като племеника ми  има проблеми със зъбките още от бебешка възраст, поради голяма консумация на сокчета, и е със доста пломби. Той сега е на 3г и 7 мес., та имаме опит в ходене по зъболекари.Не ходете във Юниорндент-отношението към родители и дечица е ужасно.Поне при нас бе така.На малкия му направиха 5 пломби със някаква упойка, не ни допуснаха в кабинета и даже лекарката не пожела да обясни какво точно е направила, каква е упойката и т.н.Не ми се влиза в подробности.Само дето взеха на сестрами 600лв.Та от сестра ми знам за страхотна детска зъболекарка при която сега водят малкия.Той ходи без страх, а по принцип не дава да му се пипа много много къде и да е било.Та ето и адреса.  Доц.Маркова детски стоматолог
Клиника "Медстом" Намира се на ъгъла на бул.Дундуков и бул.Раковски .Тел.:02 9810000.Надявам се да съм била полезна.
« Последна редакция: Февруари 01, 2009, 01:27:03 am от tanj74 »
*
Re: Последна януарска седмица 26.01 - 01.02
« Отговор #110 -: Февруари 01, 2009, 08:26:56 am »
Абе верно това дете за възрастта си е супер развито. Деси ги прави също повечето от тия неща, но е на 27м. все пак. Разбира се изключваме това с печатните и ръкописните букви и с мишката не е такъв факир, ама се оправя. Иначе се облича, съблича, обува събува, яде с лъжица и вилица, знае повечето букви, но ги назовава на някой познат, може да брои до 10, в началото беше наизуст, но сега вече може да преброи 10 предмета.
А ето и последния й бисер:
като й кажеш Деси ти беладжийка, например а тя казва - неее не съм "аз съм Детитава Домомиова Ааиева и живея в Цофия" и улицата казва, но е почти невъзможно да я пресъздам :lol:
*
Re: Последна януарска седмица 26.01 - 01.02
« Отговор #111 -: Февруари 01, 2009, 10:17:24 am »
Meshko, дано не се налага повече да минаваш през такъв кошмар.... Оздравявяай бързо!
Момичета, като чета за малките и кувьозите си давам сметка колко сте силни и колко борбени са дечицата! Желая  ви: НИКОГА ВЕЧЕ да не се налага да го преживявате.

Джам, това детенце наистина е доста развито за възрастта си. Аз пък все се чудя далии е необходимо всеки ден и по цял ден да обяснявам разни неща от корена, та до проявлението им. Не трябва ли да им се даде например и един ден за осмисляне на чутото и видяното? Защото ми прави впечатление, че няколко сутрини поред Валери става с огромно желание и започва от стъпването долу да разглежда навсякъде и да обяснява всичко, което знае. След това се събужда една сутрин, сяда си на гърнето мълчалив, гледа възможно най-бързо пак да си легне в леглото и чак след събуждането от следобедния сън става с някой нов бисер или умозаключение.
Стефи, Деси е страхотна :lol:


*
Re: Последна януарска седмица 26.01 - 01.02
« Отговор #112 -: Февруари 01, 2009, 10:22:32 am »
абе страхотна тя, ама още си пика и ака в гащите :?
оня ден едната им директорка в градината ми казва как от другата седмица трябвало да нося вече по 5 чифта гащи и панталони, защото ще махат памперсите, че "било срамота да ходи на английски, а да е с памперс" :oops:
чак ме хвана срам, ама ако могат да я научат те поне ще съм им благодарна цял живот, щото аз нещо не се справям с тая задача :lol:
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Последна януарска седмица 26.01 - 01.02
« Отговор #113 -: Февруари 01, 2009, 10:48:23 am »
via, аз си мисля, че ние трябва преди всичко да задоволяваме изцяло детското любопитство и интерес - с показване, обясняване - когато ги има. освен това, трябва да учим на съответните нужни за ежедневието неща, на които им е дошло времето. за останалото - да осигурим нужните условия и материали, и да се оставим на темповете на детето. някои дечица дърпат по-рано и сами си го показват, други са късни цветя и наваксват после. разбира се, изключвам случаите, когато има налице някакъв проблем в развитието.

но да напъваме излишно децата едва ли е нужно. помня онова детенце от популярния клип, дето на 2 години можеше да посочи и изговори всички държави от картата. извинете, това за какво е пример? за надареност - съмнявам се. има ли полза от подобно познание на тая възраст - едва ли.
пак искам да припомня, че едва ли някой е обръщал такова внимание на нашите дядовци и баби, едва ли са имали толкова развиващи играчки, възможности и ресурси за занимания и забавления, а пак са станали хора и са функционирали нормално, даже са направили технологичната революция, чиито плодове берем днес.

ето малко "крайъгълни камъни" по месеци, преписани от моята книга "Какво да очакваме - от 1 до 3 години" (давам по-важните месеци):

на 18 месеца
трябва да може: да използва 3 думи; да посочи желан предмет
вероятно ще може: да тича; да използва нож/вилица, но не постоянно; да посочи 1 част от тялото при запитване
някои дори могат: да ритат топка напред; да изпълнят команда от 2 стъпки, обяснена без жестове; да посочат 1 картинка по име; да използват над 50 думи

на 24 месеца
трябва да може: да свали 1 елемент от облеклото си; да "храни" куклата; да построи кула от 4 кубчета; да посочи 2 предмета от картинка
вероятно ще може: да построи кула от 6 кубчета; да хвърли топка от ръка; да говори и да бъде разбирано през половината от времето; да идентифицира 1 предмет чрез назоваване; да идентифицира 4 предмета по картинка чрез посочване
някои дори могат: да скачат нагоре; да си облекат 1 елемент от облеклото; да начертаят вертикална линия; да водят разговор с 2-3 изречения

на 30 месеца
трябва да може: да идентифицира 1 предмет по картинка чрез назоваване; да облече 1 елемент от облеклото си; да скочи нагоре; да назове 6 части на тялото; да идентифицира 4 предмета по картинка чрез посочване
вероятно ще може: да идентифицира 4 картинки чрез назоваване; да начертая вертикална линия; да идентифицира приятел по име;
някои дори могат: да идентифицира 1 цвят; да използва 2 прилагателни; да опише употребата на 2 предмета; да скача на дължина; да балансира на 1 крак за 2 секунди

на 36 месеца
трябва да може: да идентифицира 4 предмет по картинка чрез назоваване; да мие и суши ръцете си; да идентифицира приятел по име; да хвърли топка с ръце; да говори и да бъде разбирано през половината от времето; да води разговор с до 2-3 изречения; да използва предлози
вероятно ще може: да използва 2 прилагателни; да си облече тениска; да скача на дължина
някои дори могат: да опише употребата на 2 предмета; да балансира на всеки крак за 2 секунди; да начертая кръгче; да се облича без помощ; да идентифицира 4 цвята



« Последна редакция: Февруари 01, 2009, 10:49:56 am от jam »
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Последна януарска седмица 26.01 - 01.02
« Отговор #114 -: Февруари 01, 2009, 11:25:54 am »
Мда... чета, чета и си мисля - моят син не можеше всичко това когато дойде у нас на почти 3 години, но наваксва, бавно но сигурно наваксва. Ако ви кажа, че в момента, на 4 години и месец, се учим да оцветяваме картинки, сигурно ще ми се изсмеете, че на 3 години и 10 месеца не му се разбираше, какво говори и го разбирах само аз, сигурно ще ме вземете за луда... имам още доста истории, но ще се въздържа. Знам, че неможенето е следствие на престоя в институция, но наваксването показва, че любовна и вниманието вършат чудеса. Исках само да кажа, че децата са си деца, нашите деца и това, че не са "гениални" на година и девет месеца, не значи че няма да станат гениални на 18 години  :wink:
Баткото - 11.12.2004 г., по-малката сестра - 07.01.2008 г.
*

    Nina

  • *****
  • 2643
  • Понякога седя и мисля, понякога само седя...
Re: Последна януарска седмица 26.01 - 01.02
« Отговор #115 -: Февруари 01, 2009, 11:42:03 am »
Напротив, Фоксче, няма да ти се изсмеем. Поздравявам те искрено!!!

via, аз си мисля, че ние трябва преди всичко да задоволяваме изцяло детското любопитство и интерес - с показване, обясняване - когато ги има. освен това, трябва да учим на съответните нужни за ежедневието неща, на които им е дошло времето. за останалото - да осигурим нужните условия и материали, и да се оставим на темповете на детето. някои дечица дърпат по-рано и сами си го показват, други са късни цветя и наваксват после.

Абсолютно съгласна съм, jam. Даже си мисля, че не точно наваксват, по-скоро се отпускат и започват да показват всичко, което по-рано са трупали тихичко като знания и умения. И то във възраст, в която започват по-активно да общуват с други дечица.
Има доста фактори, които влияят върху умението на децата. Миналата седмица една приятелка, която има детенце на 5 год. и нещо сподели, че друга и се е скарала, че детето и не можело да се храни само на тази възраст. Е, да, ама нейното дете е ужасно злоядо и тя каза, че ако го остави само да се храни, никога няма да се е наяло. Не е въпросът в това, че не може да ползва лъжица, то не иска да яде.
Иначе и аз смятам като вас, че детето не бива да се насилва. Никога не съм си поставяла за цел да науча Кристина да се храни с лъжица сама. Тя изяви желание да яде "ама" /сама/ и естествено доста пъти самата тя приличаше на супа или на едно подвижно кюфте яхния :) но си се научи. Не я притискам, но пък я насърчавам, независимо от кочината, която се получава. Общо взето с всичко сме така. Но съм твърдо убедена, че говоренето на детето, лично, като го гледаш и му обясняваш е много полезно, а не само да присъства като една мебел и да слуша разговор м/у двама възрастни.
Кристина например може да различава повече от 4 цвятя, да не говорим, че от доста време знае имената на всичките си 8-9 приятелчета и се обръша към тях по име. За у нас е ясно - всички са по име, само мама и тати не. В речника си има около 50 думи и строи кула от 8-9 кубчета, като ги крепи много внимателно да не паднат. И това не ми е било самоцел - тя си прави нещата сама.
Междудругото, jam, търсих интересни детски за бебета и мисля, че от теб видях за "бейби Айнщайн" /в мамата, май/ - страхотно е, благодаря. :) Аз съм за всичко умерено и Кристина понякога гледа това детско на комп. и се научава на много неща. И на песнички :)

tanj74, много благодаря за информацията за стоматолога. От Джуниордент и аз съм меко казано доста разочарована, но и от услугите им за възрастни.
« Последна редакция: Февруари 01, 2009, 11:45:56 am от Nina »
Re: Последна януарска седмица 26.01 - 01.02
« Отговор #116 -: Февруари 01, 2009, 11:54:52 am »
Джам, би ли споделила коя е тази книга? Не я намирам с чичко Гугъл :?

Аз да препоръчам "Как да приучим децата си към дисциплина" на Д-р Додсън.

lb2f
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Последна януарска седмица 26.01 - 01.02
« Отговор #117 -: Февруари 01, 2009, 12:23:42 pm »
Джази, първите 2 части на тая книга ги има преведени на български:

http://helikon.bg/?act=books&do=detailed&id=127557&PHPSESSID=ade02bf20c2fcc275e40fb15ed311b7b

http://family-bg.com/prX_477.htm?products_id=477


за съжаление, тази 3-та част, дето ни вълнува сега - What to expect: The toddler years - не е преведена. аз си я купих употребявана миналата година от благотворителния базар на IWC, за който Нинчето ни уведомява любезно. тази година пак я имаше.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    z22

  • *
  • 3293
  • мама на слънцa
Re: Последна януарска седмица 26.01 - 01.02
« Отговор #118 -: Февруари 01, 2009, 14:59:40 pm »
Мише,браво на Митачето,много хубави неща си е избрал.Ще стават колеги стоматолози с Жори. :D

<br />
*
Re: Последна януарска седмица 26.01 - 01.02
« Отговор #119 -: Февруари 01, 2009, 15:28:57 pm »
Джам не помня, но беше споменала за някаква книга за детските болести, която пак така си закупила. Би ли написала заглавието й и автора.
Нищо не пишеш за въглавницата, аре че вас чакам.


Хубава професия на Митак юнак, а да ви е Честита  :D пък като гледам доста колеги има. Аз си мислех, че по друг род доктори, ще са повечето от този сайт деца, пък то всичкото зъбари сбрано тука. :lol:

Мешко мила, тежкото е минало и слава богу. Здраве и само здраве ти желая , няма да спра да го пожелавам, другото е вятър и мъгла, плюс човешка суета.

За бебетата в кувьози като прочета и сълзите си немога да спра.Аз съм изстрадала , макар и леко параноична майка, но знам как усеща сърцето, че болка има детето.
Ще се справите, бъдете силни, така още повече помагате на своите рожби да се борят.
« Последна редакция: Февруари 01, 2009, 15:30:54 pm от Perdeto »
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!