0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Общонационален протест на 14 Януари
« -: Януари 06, 2009, 12:45:11 pm »
Ще ми се да публикувам и тук , информация за общонационалния протест на 14 януари.
Ще ми се , защото съм гражданин на тази държава и нейните проблеми също ме касаят !
Не искам да си завирам главата в пясъка и да мисля само върху тези , които ме засягат лично.
Това е и начин да изразя солидарност към будното гражданско общество.

в.Труд от днес



и още:

http://big.bg/modules/news/article.php?storyid=72085
« Последна редакция: Януари 06, 2009, 13:11:47 pm от Eфирче »
*
Re: Общонационален протест на 14 Януари
« Отговор #1 -: Януари 06, 2009, 13:18:29 pm »
Отделих го в нова тема, защото става дума за съвсем нов протест.

Поздрави
Re: Общонационален протест на 14 Януари
« Отговор #2 -: Януари 06, 2009, 15:08:14 pm »
beast, благодаря!

Ето един чудесен анализ , на процесите в нашата държава:
Какво да се прави или как да запазим поне малко достойнство

и една политическа клюка ,

Пръква се нова пропрезидентска партия, заверата е да управлява с ГЕРБ
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Общонационален протест на 14 Януари
« Отговор #3 -: Януари 07, 2009, 09:33:18 am »
в четвъртък, инициативна група за протеста на 14-ти януари ще участва в едночасово предаване по Дарик радио. поканени са и представители на хората със стерилитет, засегнати от действията на парламента във връзка с инвитро фонда.
моля, ако някой от вас иска да участва в това предаване, нека се свърже чрез лична бележка с потребителката с ник Червената шапчица от форумите на bg-mamma, която организира участието в предаването.
или ми пишете на мен, за да ви дам телефона на жената.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Общонационален протест на 14 Януари
« Отговор #4 -: Януари 07, 2009, 10:10:28 am »
http://www.vbox7.com/play:9ea5b21e
http://www.vbox7.com/play:6ce28c45

клипчетата на протеста



Исканията се работят в момента от инициаторите. Доколкото разбирам няма да се иска сваляне на правителства и конкретни оставки , всички са наясно ,че това само би влошило положението. Протеста е знак на хората към управляващите за това че- няма морал в управлението и се работи срещу интересите на хората , че България е превърната в най-корумпираната и най-бедна европейска държава от своите управници.
Присъединили са се студентски , пенсионерски , спортни, екологични организации , зърнопроизводители и млекопроизводители,хубавото е че има голяма подкрепа от младите хора по форумите.
Журналистите са в недоумение , не могат да повярват ,че българина сам се е организирал , че зад този протест не стоят партии, предизборни стратегии, познати до болка лидери.
Спирането на газта от вчера ,още веднъж доказва политическото безсилие на едно правителство , което за да вземе комисиони от единствения газопровод минаващ през наша територия, не е предвидило резерви за такива случаи.
Няма друго такова абсурдно управление!
Няма друг толкова ограбен и натикан в калта народ!
« Последна редакция: Януари 07, 2009, 10:23:30 am от Eфирче »
Re: Общонационален протест на 14 Януари
« Отговор #5 -: Януари 07, 2009, 14:43:21 pm »
Аз съм там !
Re: Общонационален протест на 14 Януари
« Отговор #6 -: Януари 08, 2009, 10:22:17 am »
Чакаме информация как е минало предаването по Дарик.
На работа не всеки може да слуша радио.....
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Общонационален протест на 14 Януари
« Отговор #7 -: Януари 08, 2009, 10:26:44 am »
Чакаме информация как е минало предаването по Дарик.
На работа не всеки може да слуша радио.....

предаването се е отложило за понеделник, така че още не е късно който иска да участва, да се свърже с посочената от мен дама!
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Общонационален протест на 14 Януари
« Отговор #8 -: Януари 08, 2009, 17:17:40 pm »
и аз съм там, разбира се
искам целият народ да го видя
на 14-ти пред Парламента
Re: Общонационален протест на 14 Януари
« Отговор #9 -: Януари 08, 2009, 18:45:34 pm »


"А какво искаме?

На 14 януари е издадена Смъртната присъда на Левски и е потвърдена на 21.01.1873 г.На 14 януари 2009 българското гражданско общество се самоорганизира в протест.
Ако търсим символика и съвпадение със Смъртната присъда на Левски, то със сигурност това означава, че “смъртната присъда” на това правителство ще бъде издадена на 14 януари. В това е и смисълът от този граждански протест"....

http://www.bogomil.info/2064/
« Последна редакция: Януари 08, 2009, 19:04:22 pm от Eфирче »
Re: Общонационален протест на 14 Януари
« Отговор #10 -: Януари 08, 2009, 21:50:36 pm »
Урокът на един български Учител

http://aig-humanus.blogspot.com/2009/01/blog-post_07.html
Re: Общонационален протест на 14 Януари
« Отговор #11 -: Януари 09, 2009, 11:15:07 am »
Ефирче , имам един въпрос : От Зачатие ще се организира ли нещо по повод този национален протест или всеки самосиндикално ще си решава какво прави?
Благодаря предварително .
Re: Общонационален протест на 14 Януари
« Отговор #12 -: Януари 09, 2009, 11:24:51 am »
marinex, на този въпрос не мога да отговоря!
Темата я отворих като потребител .
*
Re: Общонационален протест на 14 Януари
« Отговор #13 -: Януари 09, 2009, 12:56:14 pm »
Ефирче , имам един въпрос : От Зачатие ще се организира ли нещо по повод този национален протест или всеки самосиндикално ще си решава какво прави?
Благодаря предварително .
Според мен не трябва да се организира нищо.
Просто всеки си взима якенцето и ръкавичките (а и шапката) и отива ако иска да покаже отношението си към сегашните "политици" (тези кавички сами се сложиха  :lol:).
Протеста си е общонационален, и се опитва да осветли много базов проблем в държавата.
Тук няма място за бой в гърдите, всичко опира до твоето лично собствено усещане дали има повреда или не.

Поздрави
Re: Общонационален протест на 14 Януари
« Отговор #14 -: Януари 09, 2009, 14:09:03 pm »
Още от събитията по време на нашия протест следя един мачовски форум, този на футболните фенове на "Левски".
Тези мъже , провокирани от скандала който ни връхлетя, станаха едни от най-активните инициатори на предстоящия протест.
Ще копирам тук публикация в един седмичен старозагорски вестник с интервю на участник във форума.

Фенове на Левски: НЕ на политическата арогантност, да започнем на чисто от 14-ти януари
Водена от любопитство, Даниела АНГЕЛОВА изнамери и изкара няколко часа в скайп с един от хората, които стоят в дъното на идеята за национален протест, за да разбере кои са те, за какво се борят, плаща ли им някой и други такива важни неща

От две седмици насам интернет пространството е буквално залято с послания “На 14-ти ще бъда там. А вие?” И аз, водена от вроденото си любопитство, реших да проверя лично каква е тази работа. Ровейки из сайтове и форуми се добрах до информацията, че посланието тръгва от конкретен форум. Непознати чатъри бяха така любезни да ми дадат линк към това клипче - http://vbox7.com/play:6ce28c45
Оставих съобщение на автора с молба да ми пише в скайп, за да му задам няколко въпроса. И ето какво се случи няколко часа по-късно:

[00:59:09] Nikolai каза: добър вечер
[00:59:15] Даниела Ангелова каза: здравейте :)
[00:59:43] Nikolai каза: на "ти" ???
[00:59:45] Nikolai каза: :)
[00:59:53] Даниела Ангелова каза: чудно (y)
[01:00:23] Nikolai каза: николай :)
[01:00:40] Даниела Ангелова каза: даниела съм аз (handshake)
.....
[01:06:28] Nikolai каза: искаш ли да ти кажа накратко кои сме, откъде започна и какво целим?
[01:06:38] Даниела Ангелова каза: дай да почнем с това
[01:06:42] Даниела Ангелова каза: сега
[01:06:52] Nikolai каза: (nod)
[01:07:01] Nikolai каза: от репликата ин виво тръгна всичко
[01:07:10] Nikolai каза: тръгна ето тук:
[01:07:46] Даниела Ангелова каза: от форум на левски? :D
[01:07:57] Nikolai каза: понеже ти трябва регистрация, а тва отнема време ще ти покажа първото мнение
...

Във въпросния форум пишат около 6 000 души. Николай е там от 2002 година. В момента е на 27, дипломиран юрист, фен на Левски. Завършил е английска гимназия, иска да живее в България, иска на повече хора да им пука за /не/случващото се около тях. Звучи естествено /казвам “звучи”, защото проведохме няколкочасов видеоразговор, но за това по-късно/. Има брилянтно дар слово, което обаче не звучи пластмасово и кухо. Дори възклицанието “Ебати!” в неговата уста изглежда фино и на място. “Ще видиш, че ще се съгласиш с всичко, което си говорим, защото това са фактите”, казва Николай.
Ето част от дългия ни разговор:

- Значи във футбола е основата...
Н: - Ние не коментираме само футбол, а и обществени проблеми, както и политика. Понеже в България почти няма НПО, които да действат реално, то остава гражданите да действат. Съгласна ли си с мен?
- До тук - да кажем, че да.
Н: - Прочети това, то е от средата на декември:
За тези, които още не са разбрали: миналата седмица парламентарната комисия по здравеопазване е обсъждала законопроект за изменение и допълнение на Закона за здравето, която касае образуването на специален фонд за директно финансиране на ин витро процедури за семейства с репродуктивни проблеми. Законопроекта е измислен така, че разпределянето на парите да е максимално прозрачно и директно към нуждаещите се семейства. Правителството е отпуснало 10 млн лева от бюджета и още 10 млн от излишъка. Общо 20 млн лева, което се равнява на около 4 000 ин витро процедури, което средностатистически се равнява на около 1 200 български бебета догодина. Мисля, че раждащите се бебета в България са под 100 000, така че сметнете сами какъв процент е това. Семействата с такива проблеми в България са около 270 000. На въпросното заседание депутатите от комисията по неясни причини отказали да одобрят законопроекта. Говори се, че доц. Щерев (шеф на Майчин дом и депутат) иска да направи специална, национална ин витро клиника към Майчин дом, която да контролира директно въпросните 20 млн. И това пак не е най-страшното. На заседанието депутати са говорили (има няколко свидетели - майките и докторите, които защитавали законопроекта пред народните любимци) с включени и изключени микрофони реплики като "като не може ин витро да й направим ин виво", а единия пич, който бил най-близо до жената се навел да й предложи собствените си оплодителни услуги.
Прочетох го в петък, а тая вечер Слави направи цяло предаване за това. В сряда трябва да се гласува законопроекта в пленарна зала.
Как се чувствате?????????
Аз, да призная, си представям дивашка, първобитна саморазправа пред входа на Народното. Но понеже сме цивилизовани хора си представих и цивилизовани прояви. Мисля, че трябва да има "Ден на яйцата" и за един ден всеки човек, който мине покрай Народното събрание да метне по едно яйце по централния му вход. Мисля, че на всеки голям търговски обект в София трябва да има големи протестни надписи (не по държавни сгради - по частни търговски обекти, щото така депутатите най-много ще ги заболи - кофти е тоя дет снася парата да те привика за сметка!!!). Все ми се върти из главата "Ставайте, робове!". Не мога да повярвам, че стигнаха такава всемирна арогантност тия хора?!??!!??!?!?!!?!??!?!?!?!?!? Просто си ги представям 10 на 10 с мъже на по 30 години, които единствено в живота си искат да си имат дете, а нямат 15 000 лева за 3 опита (това е средното, от което се зачева успешно). В Сърбия, Румъния, Македония (!!!!!!) всяка двойка има гарантирани 3 безплатни опита с ин витро процедури! Но не това е от значение - от значение е докога ще смятаме, че нещата са нормални и някой ни третира като нормални хора. Дали не свикнахме да ни ебат и го приемаме за нормално вече, а впечатление ни правят само нюансите на поредното шибане????
Изработването на тоя законопроект е дело на множество лекари и юристи, работили заедно и подкрепяни от хиляди нещастни млади жени и мъже по интернет. Мисля, че сега вече господата съвсем не съобразиха с кого се захващат и стъпиха на мина... Сряда ще е голям ден. Колко човека може да събере само тоя форум пред Народното в сряда???

Като пуснах това бях бесен и си личи, че мисълта ми малко бяга. Обаче всички във форума се отзоваха - айде не всички, но масово. По-нататък случая го знаеш – събрахме се пред парламента на 19-ти декември заедно със студентите и зърнопроизводителите – ние за “ин виво”, студентите – заради убития Стоян Балтов, а зърнопроизводителите – за неизплатени средства. Депутатите си тръгнаха тогава преди протеста. И ние решихме, че няма да избягат толкова лесно – разбрахме се да излезем в първия работен ден на депутатите – 14-ти януари. Оттам нататък се свързахме с доста организации – на еколози, на майки, на хора с репродустивни проблеми, земеделци... Въобще – целия интернет се постарахме да облъчим.
Честно казано, имаше реакции и във форума на Шоуто на Слави. Но ние скочихме за протест, да. И не мисля, че всичко е тръгнало само от нас. Просто успяхме да направим така, че събитията да се развият по-главоломно, защото засилихме студентите. На 19-ти декември полицията не даде да се слеят двата протеста – на зърнопроизводителите и студенстският. Ние ги събрахме, щото имаме опит с полицията 
- Кога дойде идеята за вашия протест – преди или след като Шоуто на Слави взе отношение?
Н: - Идеята я имахме още като прочетохме в Телеграф, ама не ми се вярваше. И в понеделник Слави показа жената, на която са го казали в лицето – онази глупост за ин виво-то. И същата вечер започнахме да се разбираме във форума.
- Знаеш ли кое на мен ми е суперстранно в тази история? Как тази жена, на която й е казано такова нещо, не го посочи кой е? Не може да не го разпознае! Просто е абсурдно!
Н: - Влизала ли си в парламента?
- Да, в продължение на две години, почти всеки работен ден 
Н: - Първият път не ти ли беше тръпка? Мисля, че е нормално да е била много притеснена.
- Не, но аз не мога да си представя това с не-помненено. Защото аз не харесвам хора, които хем тръгват да се борят за някаква кауза, хем ги е шубе - не го разбирам. Естествено, това е примерен вариант, дано да греша. Но не това е важното – убедена съм, че ин-виво-то в случая ви е само поводът. Причините са съвсем други, нали?
Н: - Да, естествено че не е това проблемът – това е просто поредната проява на низост и арогантност. Проблемът е, че има много други такива прояви за последните 20 години. В конкретния случай – няма как да не се възмутя – след някоя друга година, живот и здраве, ще тръгна да имам деца. Ами ако се появи проблем? Ако не мога да се бръкна и да платя парите, които са необходими? Или да чакам някой да предложи ин виво на жена ми?
- Сега съм длъжна да те питам нещо. Вероятно си го чел по форумите, а и то си е нормално предположение - та из всички форуми се носи съмнението, че това е поредното платено сборище, като предположенията за подстрекателство почват от Бойко Борисов, минават през Атака и стигат до кой ли не...
Н: - Знам, нормално е. За това пуснахме официално изявление в медиите, публикуваха го няколко интернет сайтове и спортни вестници - http://www.focus-news.net/?id=n1100260
- Е, и? Голям праз, ще каже всеки. Това не доказва нищо – едното не пречи на другото.
Н: - Мда, права си. За студентите не знам, засега им имаме доверие. Проверихме ги. Иначе ние сме си всякакви, освен че сме левскари. Има симпатизанти на различни личности или политически партии сред нас, но това не е важно. Обединяваме се заради идеята да ограничим политическия произвол и да поставим началото на изявената гражданска позиция. Политиците трябва да престанат да бъдат политици и да станат държавници. В България няма политическа мисъл, която да е насочена към дълготрайни интереси и ползи за хората. По-добре било отпреди 20 години! Ми крайно време е да се равняват с другите, а не с отминали времена – щото това не е адекватно сравнение. Искам да подчертая нещо – нашият протест не е срещу настоящото управление или конкретна партия. Ние не искаме оставки на никого. Протестът има за цел да събуди гражданското общество в България, да се промени моралът в правенето на политика.
- Доста абстрактно звучи, не мислиш ли?
Н: - Така е. Напълно наясно съм, че е тъпо да се вярва, че ще излезе Сергей Станишев, ще каже “извинете”, ще щракне с пръсти и всичко ще се промени от раз. Но когато свикнат да имат обществен коректив и да им бъде искана сметка – нещата би трябвало да се променят. Например, ако бяха пичове, Борислав Китов и председателят на НС щяха да си подадат оставките.
- Нали си наясно, че първите, които ще цъфнат при всички случаи на 14-ти пред парламента редом с вас, са преставители на доста политически сили, които ще търсят дивиденти наготово?
Н: - Наясно съм. На 19-ти декември първият, който се появи, беше Боян Расате. Даже се залепи за транспаранта, който носихме /на снимката – бел.ред./, и го носи редом с нас. Накрая го изгонихме. Не искаме да ни асоциират с никого. В сряда Цветан Цветанов, председателят на ГЕРБ, е казал пред някакви телевизии, че от ГЕРБ ще подкрепят протеста. Ние не щем политическа подкрепа и не желаем никой да опорочава протеста ни.
Интересното е, че с нас се свързаха фенове на ЦСКА, които казаха – Момчета, футболът си е футбол, но на този протест сме с вас – така че и те ще дойдат. Ще има също фенове на Ботев и Локо-Пловдив, които ще са с нас на 14-ти. Очакваме всякакви браншови организации също.
14-ти януяри е пъвият работен ден на депутатите, но освен това в него има и символика – тогава се навършват 40 дни от убийството на Стоян Балтов.

С Николай си говорихме за още десетки неща – за престоя му в Щатите, за расизма в Америка, за ЕС, за газовата криза, за финансовата криза, за психологическия експеримент на Зайка с деца в Румъния и за руските цигари от 60 копейки.
Лично на мен позицията му ми звучи логично, защото и аз мисля по сходен начин – вероятно щото сме едно поколение, макар че аз съм фен повече на Берое.
Има и още нещо – предвид обстоятелствата от последните години, всички до един сме свикнали да се отнасяме скептично към всяка една подобна проява, подозирайки я в нечист замисъл от страна на политици. И аз самата се улавям в мнителност, макар че не ми е присъщо. И това не ми харесва.
Но в случая според мен е важно друго – най-доброто постижение на този протест ще бъде, ако действителност всички ние си дадем сметка за нашата собствена позиция за всичко, което ни заобикаля. И започнем да я заявяваме гласно.
С Николай /на когото не пиша второто име не поради съображения за анонимност, а защото по негово мнение това са думи на всеки един от тяхната група/ се разбрахме да се чуем отново и да ни държи в течение. А и – кой знае - може да се засечем скоро някъде по площадите 


това пък ми хареса като обобщени искания в друг форум,

http://www.fiat-bg.org/forum/viewtopic.php?t=36415

Протеста си е общонационален, и се опитва да осветли много базов проблем в държавата.
.... всичко опира до твоето лично собствено усещане дали има повреда или не.
С това последното, съм напълно съгласна!


*
Re: Общонационален протест на 14 Януари
« Отговор #15 -: Януари 09, 2009, 14:28:26 pm »
Само после, да не се окаже, че присъстващите са  се оставили да бъдат употребени в нечия предизборна кампания.
Хубаво е че всички са лоши и не стават, а каква алтернатива се предлага.... пряка демокрация или анархия или какво...
не се заяждам, сериозно питам

и понеже изчетох всичко внимателно, наистина никъде не видях конкретни предложения. Само призиви, които ми напомнят недалечното минало. И ако все пак, реша да последвам някой от въпросните призиви, то като "истински европейски гражданин"(използвано клише), първото нещо, което следва да направя е да уважавам приетите регламенти, независимо харесват и ми или не. Ако не ми харесват - да положа всички усилия да ги променя, не да ги прекрача.

Лично за себе си мога да кажа, че досега не съм се спирала или автоцензурирала да изразявам публично несъгласие.

Хора, мислете си с главите, когато се включвате в подобни маскаради. Емоционалното реагиране в подобни случаи е много лош съветник.
« Последна редакция: Януари 09, 2009, 14:39:31 pm от Fussii »
В очакване ....
*
Re: Общонационален протест на 14 Януари
« Отговор #16 -: Януари 09, 2009, 15:06:51 pm »
Тъй като и аз изчетох всичко внимателно, ще споделя мнението си с това на Фуси

Лично за себе си мога да кажа, че досега не съм се спирала или автоцензурирала да изразявам публично несъгласие.

Поради тази черта от моят характер в повечето случаи съм си патила, но не и спирала да изразявам мнение.

Хора, мислете си с главите, когато се включвате в подобни маскаради. Емоционалното реагиране в подобни случаи е много лош съветник.

Това е и моят призив.
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*
Re: Общонационален протест на 14 Януари
« Отговор #17 -: Януари 09, 2009, 15:12:32 pm »
и в допълнение - ако решите да подкрепите протеста, моля първо прочетете предлагания Закон за референдумите и след това решете.
В очакване ....
*
Re: Общонационален протест на 14 Януари
« Отговор #18 -: Януари 09, 2009, 16:21:29 pm »
Аз не бих нарекла такова събитие МАСКАРАД.
Всеки има право да е недоволен от нещо и да изразява свободно мнението си.
Както никой не нарече нашият протест маскарад, така нямаме право и ние. Още повече, че много от хората ни подкрепят и застават твърдо зад нашите проблеми.
Според мен трябваше да има тема в зачатие с апел да бъде подкрепено мероприятието на 14.01, така както имаше апел в други форуми да бъдем подкрепени ние.
*
Re: Общонационален протест на 14 Януари
« Отговор #19 -: Януари 09, 2009, 16:29:14 pm »
Аз не бих нарекла такова събитие МАСКАРАД.
Всеки има право да е недоволен от нещо и да изразява свободно мнението си.
Именно. И аз по същия начин изразявам свободно мнението си и наричам мероприятието спрямо собствената си преценка, изградена на основата на прочетеното от организаторите. Не съм член на УС на Зачатие, нито имам право да изразявам колективно мнение.

Подкрепата, съответно неподкрепянето на определени инициативи се определя от позицията на въпросните инициативи, а не на това, подрепяли ли са ме и мен преди това. Ако "вие" (макар че не знам кой точно означава това)сте подкрепили протеста на "Зачатие", то е било, надявам се защото сте разбрали идеята на протеста и сте били съгласни с нея. Надявам се не сте ни подкрепили, само за да ви подкрепим един ден и ние.
Позицията "Подкрепяйте се да се подкрепяме, независимо в какво" е типична за една определена управленска концепция, която е характерна за тоталитарното общество и лично на мен ми е органически противна
В очакване ....