0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Фонд "Асистирана Репродукция"- последствията!
« Отговор #440 -: Януари 20, 2009, 14:25:35 pm »
Още на 14.01 трябваше да подкрепим ...

или аз не разбирам, или не се изразила правилно, но от това си правя извод, че не си присъствала

Говорех за форума, не в частност за себе си. Но понеже се смятам за част от вас, изразих се в множествено число.
Re: Фонд "Асистирана Репродукция"- последствията!
« Отговор #441 -: Януари 20, 2009, 16:12:55 pm »
очаквах всички от форума ви
да дойдат и да се включат
в протестите, но...
явно съм грешала
кофти! /колкото сме повече - толкова по-добре/
Re: Фонд "Асистирана Репродукция"- последствията!
« Отговор #442 -: Януари 20, 2009, 20:36:48 pm »
Утре е деня Х ! Утре всички трябва да кажем ДА на Фонда за Репродуктивно Здраве!Да , защото в четвъртък ще се решава нашата съдба! Ставайте всички и пред парламента!И не ми казвайте кой какво може, и не може да направи.Утре ние сме на ход , да защитим искането си за Фонда!Хайде момичета , не е момента да се делим!
Re: Фонд "Асистирана Репродукция"- последствията!
« Отговор #444 -: Януари 22, 2009, 10:15:40 am »
Същото съобщиха, тази сутрин и по нова телевизия.
Искам да изразя също, че ако имах възможност и 1 секунда нямаше да се замисля, за да се явя на протеста...но съм безкрайно благодарна на всички, които се борят за нашата кауза. Немога да назова имена, защото все още не познавам никой но сте страхотни момичета. Това, което правите е много благородно
 :bighug: :bighug: :bighug: :thankyousign:
Re: Фонд "Асистирана Репродукция"- последствията!
« Отговор #445 -: Януари 22, 2009, 12:22:43 pm »
Обедните новини на БТВ. Вярно, но пациентите сами ще си плащат процедурите, а после фондът щял да възстановява парите според представени документи за направените разходи.
Нали смисълът беше да се помогне на семействата с репродуктивни проблеми да не стигат до теглене на заеми и разпродажба на имущество. Как да стане това? Пак търси пари, а после те щели да ги възстановят.
Re: Фонд "Асистирана Репродукция"- последствията!
« Отговор #446 -: Януари 22, 2009, 12:55:10 pm »
Аз пък мисля ,че идеята да се самофинансираме и после да осребряват разходи  е чудесна.
Защо?
Я си спомнете какви случаи имаше с програмата към ЗК, докато вземат лекарствата и забременели и хоп , лекарствата за продан.
А ако, отпуснат пари , без доказани разходи какво ще стане , да не би някой да ги върне после?
Досега сме намирали начини , пак ще ги намерим , огромната разликата е ,че сега ще ти върнат парите.
Аз не знам какви са очакванията за помощ на всяка една от нас , но личната ми позиция е , че и ние самите трябва да сме ангажирани по някакъв начин в получаването й.
Смутена съм от други предпоставки и съм си ги изразила в темата по-долу, все още не бързам с изводите докато не излезе правилника.
« Последна редакция: Януари 22, 2009, 13:05:10 pm от Eфирче »
*
Re: Фонд "Асистирана Репродукция"- последствията!
« Отговор #447 -: Януари 22, 2009, 13:08:10 pm »
http://www.government.bg/cgi-bin/e-cms/vis/vis.pl?s=001&p=0021&n=3301&g=

Аз ли нещо не разбирам - това е линк към дневния ред на днешното заседание на Министерски съвет. Там не е споменато нищо за Фонда.
На сайта на МЗ има публикуван проект, същия като на началната страница на сайта на Зачатие. Файлът е от 09 Януари, публикуван на 12 Януари уж за публично обсъждане.
Защо имам усещането, че много се измени и опорочи първоначалната идея?!

Иначе по повод заплащането на вече извършени процедури - да, идеята е много хубава, по принцип. А дефакто:
Всеки съди от "собствената си камбанария" - исках да правя ин витро още сега януари, нямам средствата и се опитах да изтегля кредит.
Е, оказа се, че няма банка, която да отпуска кредити в условията на финансова криза, или лихвите са убийствени.
В резултат моят първи опит е отложен за незнайно кога. Разчитах на Фонда за частично подпомагане, но няма как да събера пари първо да си платя опита. Ако можех, въобще нямаше да се опитвам да кандидатствам за помощ от държавата.
И става като в Параграф 22.....


*

    Lisko

  • *
  • 5448
  • Липсваш ми Бари:)
Re: Фонд "Асистирана Репродукция"- последствията!
« Отговор #448 -: Януари 22, 2009, 13:18:01 pm »
Ефирче, като цяло съм съгласна с теб и то може би защото нашето семейство все още има от кого да вземе назаем докато "ни ги върнат" да им ги върнем ние.Ама това аз си мисля, може пък приятелите ни да се окаже, че немогат да ни заемат пари.Кредит неможем да теглим защотоси ги имаме достатъчно. И все пак за нас има някакъв изход.
Но имаме приятели, на които никоя банка вече няма да отпусне заем защото имат да връщат а доходите не им стигат за трети. Няма и от кои приятели да поискат. Те какво правят? Немогат да продадат квартирата в която живеят.Нямат тяхно жилище?

Незнам...някак по друг начин си представях нещата но и аз няма да прибързвам с изводите преди всичко да е окончателно решено.
*

    Starlet

  • *****
  • 1937
  • Добротата ще спаси света!!!
Re: Фонд "Асистирана Репродукция"- последст
« Отговор #449 -: Януари 22, 2009, 13:20:39 pm »
Аз пък мисля ,че идеята да се самофинансираме и после да осребряват разходи  е чудесна.
Защо?
Я си спомнете какви случаи имаше с програмата към ЗК, докато вземат лекарствата и забременели и хоп , лекарствата за продан.
А ако, отпуснат пари , без доказани разходи какво ще стане , да не би някой да ги върне после?

Да права си с казаното, но също така кое гарантира по същият начин да се точи от фонда и като представиш фалшиви документи за направени разходи, или чисто и просто някои клиники се възползват от възможността по този начин да точат пари от фонда и на всичкото отгоре ще се гордеят с голяма "посещаемост на пациенти". Така аз не виждам и в този вариант прозрачност.
« Последна редакция: Януари 22, 2009, 13:32:47 pm от Starlet »
БЪДЕТЕ ОПТИМИСТИ, А НЕ ПЕСИМИСТИ!!!
Re: Фонд "Асистирана Репродукция"- последствията!
« Отговор #450 -: Януари 22, 2009, 13:26:35 pm »
Lisko, и ти и Maxi , имате основателни аргументи да заемете друга позиция , знам че сте прави , но изхождайки от факта , че по друг начин със сигурност ще има злоупотреби , доказано е с предишното финансиране , и някой ще остане без пари , а друг ще ги ползва НЕ по предназначение ,как да се намери балансиращ механизъм , който да удовлетворява всички и да гарантира правилно разходване на иначе лимитирани средства?
Всъщност , някой знае ли как е решен проблема на вън?

Да права си с казаното, но също така кое гарантира по същият начин да се точи от фонда и като представиш фалшиви документи за направени разходи, или чисто и просто някои клиники се възползват от възможността по този начин да точат пари от фонда и на всичкото отгоре ще се гордеят с голяма "посещаемост на пациенти". Така аз не виждам и в този вариант прозрачност.
Моралът е единствения гарант....за съжаление! :?
И реалният контрол на Обществения съвет , който към момента аз не виждам да е залегнал в проекта.
« Последна редакция: Януари 22, 2009, 13:38:05 pm от Eфирче »
*

    Starlet

  • *****
  • 1937
  • Добротата ще спаси света!!!
Re: Фонд "Асистирана Репродукция"- последствията!
« Отговор #451 -: Януари 22, 2009, 13:45:35 pm »
Моралът е единствения гарант....за съжаление! :?
И реалния контрол на Обществения съвет , който към момента аз не виждам да е залегнал в проекта.

Съжалявам че ще го кажа и може и прибързано да го казвам (дано все пак не се окажа права), но мисля че чисто и просто се създава още по съвършена машина за потъване на държавни средства незнайно къде. И преди със ЗК съм чувала, реплики на някои лекари, които казват "на нашите пациенти ЗК не отказва, а и документите ни винаги са изрядни". Така че сега не пречи схемата да се осъществи отново с малко замазване на очите на хората, уж че има прозрачност. Така че целта не би трябвало моралът да е гарант защото се губи смисъла от фонда просто може да се остави и старата система там също гарант беше морала. Мислех че целта е повече прозрачност и контрол. Разликата е че сега парите са повече, а това предполага и апетите да са повече. Иначе би било хубаво да се осъществи един такъв проект, но като всяко нещо в България смятам, че ще бъде опорочено. И все пак се надявам да не се окажа права.
БЪДЕТЕ ОПТИМИСТИ, А НЕ ПЕСИМИСТИ!!!
Re: Фонд "Асистирана Репродукция"- последствията!
« Отговор #452 -: Януари 22, 2009, 13:55:36 pm »
Ефирче съгласна съм с теб ,до сега сме намирали и пак ще намираме начин . Така ние  също ще носим отговорност за документите и средствата който ще харчим ,няма да ни е все тая когато си бъркаме в джоба а и по този начин ще се възползват повече хора . Казвам го като човек с три опита зад гърба си  - първият ми излезна около 6  хил лева , вторият беше по НЗОК   ми излезна около 3500  , а третия  около 4200 така  , че  всичко е според случая ,а и в крайна сметка ще бъдем по отговорни . Така поне мисля аз , ще знам че като останат 500 или 1000 лева от моят опит ще се възползва някой друг . Колокото до кредити незнам дали са валидни още офертите на СИ БАНК за целевия кредит ,за хора с репродуктивни проблеми. Това мисля че е добър варият ,бих се възползвала от него. Успех на всички. :bighug: :bfp1:
Re: Фонд "Асистирана Репродукция"- последствията!
« Отговор #453 -: Януари 22, 2009, 15:14:52 pm »
Снощи по новините думите на здравния министър бяха,че парите ще следват пациента.Поправете ме ,ако греша,но аз мисля,че при избора на клиника от пациента и при стартиране на процедура,парите автоматично ще се превеждат от Фонда на клиниката.И така пациента няма да се изкушава,така да го кажем,ако е недобросъвестен.Ще има и някаква форма на декларация или нещо подобно ,което да гарантира,че става въпрос за реален пациент,а не пациент фантом измислен от клиниката ,с цел присвояване.
Струва ми се,че така има и прозрачност и гъвкавост, и се избягва проблема с предварителното набавяне на парите,което според мен също ще се окаже голям проблем.
*

    Starlet

  • *****
  • 1937
  • Добротата ще спаси света!!!
Re: Фонд "Асистирана Репродукция"- последствията!
« Отговор #454 -: Януари 22, 2009, 15:21:11 pm »
Ще има и някаква форма на декларация или нещо подобно ,което да гарантира,че става въпрос за реален пациент,а не пациент фантом измислен от клиниката ,с цел присвояване.

Аз не говоря за пациенти фантоми, а за реални хора които биха се съгласили да направят фиктивна процедура и да изкарат някой лев от това заедно с клиниката. И досега е работел същият модел и сега ще продължава да работи. Трябва по някакъв начин да бъде доказвано че процедурата е извършена, но аз не се сещам за такъв. Незнам как са решени нещата в другите страни, ала момичетата в чужбина може би ще могат да проучат нещата и да помогнат с инфо.
БЪДЕТЕ ОПТИМИСТИ, А НЕ ПЕСИМИСТИ!!!
Re: Фонд "Асистирана Репродукция"- последствията!
« Отговор #455 -: Януари 22, 2009, 15:53:55 pm »
А моята идея е примерно кандидатствам в този фонд за финансиране , като представя документи , че се нуждая от тази процедура /примерно при мен отстранени са ми и двете тръби/. Като съответно заявявам , че искам да направя процедурата в еди си коя клиника. Фонда ме одобрява , един ми казва ще ти отпуснем парите. Аз си започвам процедурата в избраната клиника. Там се води точно какви лекарства са били използвани за мен. В края на процедурата се дърпа чертата и се вижда каква е сумата. И тази сума се привежда директно на клиниката. Ако сумата е повече от 5000 съответно аз си доплащам разликата в клиниката. Това обаче може да стане , само когато клиниката осигурява лекарствата по време на процедурата.
*
Re: Фонд "Асистирана Репродукция"- последствията!
« Отговор #457 -: Януари 22, 2009, 17:45:40 pm »
Довечера в 19:00 в БТВ - Ани има участие по темата за фонда. Снимали са и сладурите на Jazzybaby също :)
Утре в 8:00 сутринта по БТВ - също Ани ще е в студиото.
Утре вечер пак в ТВ7
Re: Фонд "Асистирана Репродукция"- последствията!
« Отговор #458 -: Януари 22, 2009, 18:19:45 pm »
По БНТ- току що,
Цитат
стана ясно ,че от него(фонда), ще могат да се възползват жени до 42години ,и всяка одобрена пациентка ще може сама да избира клиниката
*

    deep

  • *
  • 2887
  • believe in YOU
Re: Фонд "Асистирана Репродукция"- последствията!
« Отговор #459 -: Януари 22, 2009, 18:44:27 pm »
По БНТ- току що,
Цитат
стана ясно ,че от него(фонда), ще могат да се възползват жени до 42години ,и всяка одобрена пациентка ще може сама да избира клиниката

Да, и, че ще стартира от средата на месец Март.  :wink:

Хиляди гори са скрити в един малък жълъд. Р.У. Емерсън