0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Фонд "Асистирана Репродукция"- последствията!
« Отговор #520 -: Януари 27, 2009, 09:54:26 am »
Смятам на първо място да бъдат тези семейства които нямат нито едно дете.Днес ще лобирам за това в парламента.Ако се останат средства или се съберат повече от дарения тогава да се продължи нататък.Все си мисля , че е редно да има повече семейства със деца , а не просто да има деца.Иначе Фонда може да раздаде парите на малцинствата и готово деца ще има .Моля да ме извините , но това е лично мое мнение  и смятам , че за начало трябва да се процедира по този начин.Трябва да има усмивки и радост в максимален брой семейства които си нямат дечица.
Знам , че сега ще ме разкостите, но това е ваше право.
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Фонд "Асистирана Репродукция"- последствията!
« Отговор #521 -: Януари 27, 2009, 09:59:45 am »
Искам да благодаря най-сърдечно на всички, които се бориха и отстояваха нашите интереси!Дълбок поклон пред всички вас, прекланям се пред вашата сила и самоотверженост!БЛАГОДАРЯ ВИ! :bighug: :balk_5:
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: Фонд "Асистирана Репродукция"- последствията!
« Отговор #522 -: Януари 27, 2009, 10:01:27 am »
Смятам на първо място да бъдат тези семейства които нямат нито едно дете.Днес ще лобирам за това в парламента.Ако се останат средства или се съберат повече от дарения тогава да се продължи нататък.Все си мисля , че е редно да има повече семейства със деца , а не просто да има деца.Иначе Фонда може да раздаде парите на малцинствата и готово деца ще има .Моля да ме извините , но това е лично мое мнение  и смятам , че за начало трябва да се процедира по този начин.Трябва да има усмивки и радост в максимален брой семейства които си нямат дечица.
Знам , че сега ще ме разкостите, но това е ваше право.


Няма да те разкостим, има логика в това, което казваш. Казвам го от позицията на жена , която има нормално заченато дете.
 Но ще те помоля да си по-внимателна със сравненията.Темата е деликатна, нека дискусията се води по-спокойно.



Искам да благодаря на сдружение "Зачатие" за дългогодишния труд . За това, че не се отказаха от борбата, въпреки държавното безхаберие и липсата на информация, и направиха така, че най-накрая някой да ни чуе.
Не знам дали осъзнавате каква победа е този Фонд, въпреки че има доста неясни неща. Важното е , че се работи по проблема, рано или късно всичко ще си дойде на мястото.
Факт- до миналата година се финансираха само 1000 семейства , и то със средства само за лекарства.
 Тази година семействата са 4000. Малко ли е това?
Всяка година Зачатие организира Ден на репродуктивното здраве. Разровете се във форума и разберете колко национални медии са го отразили. Николко.
Днес всички говорят за нас.Видяха ни. Не е малко. Направена е важната крачка.
 Ако заработи добре Фонда, всяка година ще има пари за ин витро за още толкова двойки. Ще има пари за всички - възрастни, млади, с деца , с изчерпан яйчников резерв и т.н.
« Последна редакция: Януари 27, 2009, 10:17:53 am от Елфи »
*
Re: Фонд "Асистирана Репродукция"- последствията!
« Отговор #523 -: Януари 27, 2009, 10:04:20 am »
Смятам на първо място да бъдат тези семейства които нямат нито едно дете.Днес ще лобирам за това в парламента.Ако се останат средства или се съберат повече от дарения тогава да се продължи нататък.Все си мисля , че е редно да има повече семейства със деца , а не просто да има деца.Иначе Фонда може да раздаде парите на малцинствата и готово деца ще има .Моля да ме извините , но това е лично мое мнение  и смятам , че за начало трябва да се процедира по този начин.Трябва да има усмивки и радост в максимален брой семейства които си нямат дечица.
Знам , че сега ще ме разкостите, но това е ваше право.


Няма да те разкостим, има логика в това, което казваш. Казвам го от позицията на жена , която има нормално заченато дете.
 Но ще те помоля да си по-внимателна със сравненията.Темата е деликатна, нека дискусията се води по-спокойно.
Жекова, много благородна позиция! :balk_63: :balk_602: :balk_81: :balk_46:
Re: Фонд "Асистирана Репродукция"- последствията!
« Отговор #524 -: Януари 27, 2009, 10:22:50 am »
Знам , че темата е много деликатна и благодаря , че не ме погнахте  :oops:Стискайте палци , имам някои добри идеи и се надявам днес да чуят поне две три.
*

    eganeva

  • *****
  • 4584
  • И утре е ден, но друг....
Re: Фонд "Асистирана Репродукция"- последствията!
« Отговор #525 -: Януари 27, 2009, 10:26:55 am »
Знам , че темата е много деликатна и благодаря , че не ме погнахте  :oops:Стискайте палци , имам някои добри идеи и се надявам днес да чуят поне две три.


marinex, успех!
*
Re: Фонд "Асистирана Репродукция"- последствията!
« Отговор #526 -: Януари 27, 2009, 10:29:40 am »
Marinex, можеш да ги споделиш тези идеи, както и да ни кажеш на каква среща ще се обсъждат :) Благодаря! Все пак като ни информираш за нещо кажи какво е то ( не е задължително, разбира се). Дано не ме разбереш погрешно :) Успех днес!
Re: Фонд "Асистирана Репродукция"- последствията!
« Отговор #527 -: Януари 27, 2009, 10:34:03 am »
За съжаление в момента нямам време , чакам си таксито.
cygnus ти поне си в течение на каква среща отивам , написахме си не малко ЛС.Аз също имах въпроси относно вчерашната среща , но никой не си направи труда да ме информира.
Благодаря за пожеланията , като се прибера ще пиша какво е станало .
*
Re: Фонд "Асистирана Репродукция"- последствията!
« Отговор #528 -: Януари 27, 2009, 10:38:12 am »
Виж на предната страница как точно се представя информация от работна среща (постинга на Ани)! Става ясно какво се коментира, с кого се обсъжда, какви са резултатите и какви са идеите за процедиране от тук нататък.
Ценя това, което правиш, но на нас не ни става ясно от постингите ти.
Успех и пиши какво е станало днес!
*
Re: Фонд "Асистирана Репродукция"- последствията!
« Отговор #529 -: Януари 27, 2009, 10:42:08 am »
Маринекс, уважавам всеки, който работи за нашата кауза, независимо чий представител е.
Но ти влизаш тук като потребител, каквито сме всички останали.
Затова ми е странно в качеството си на каква държиш да бъдеш информирана лично.
Нямаше да се чудя, ако беше дала повече информация за себе си, за работата си.
И тогава, нямаше да има недоразумения.
Напротив, дори ще те подкрепим.
« Последна редакция: Януари 27, 2009, 10:43:45 am от Елфи »
*
Re: Фонд "Асистирана Репродукция"- последствията!
« Отговор #530 -: Януари 27, 2009, 10:49:31 am »
Ани, изключително благодаря за информацията и времето, което посвещаваш на хората с репродуктивни проблеми. Пример си за това как се прави!

Мarinex, присъединявам се към казаното от Елфи в предходния постинг. И наистина понякога си неуместно груба. Грубостта не е качество, което може да направи един човек лидер, към което ти се стремиш!
Особеност на огъня е, че гори независимо от посоката на вятъра!
*

    eganeva

  • *****
  • 4584
  • И утре е ден, но друг....
Re: Фонд "Асистирана Репродукция"- последствията!
« Отговор #531 -: Януари 27, 2009, 10:54:15 am »

Помнете само, че нищо не е загубено или окончателно и ще продължим да се борим за интересите на всички!

Ани,  :bighug:
*
Re: Фонд "Асистирана Репродукция"- последствията!
« Отговор #532 -: Януари 27, 2009, 11:21:17 am »
Маринекс, успех на срещата  :wink:
Това, което си написала по-горе е много логично. Аз също смятам, че двойките без нито едно дете, трябва да са с предимство, но си мисля, че и тези които вече имат дете с помощта на асистиран метод, могат да кандидатстват. Може би трябва да се отпусне определена бройка за тях или нещо такова..... :oops:
Re: Фонд "Асистирана Репродукция"- последствията!
« Отговор #533 -: Януари 27, 2009, 11:30:29 am »
Възрастовото ограничение е в Приложение №1 Медицински стандарт "Асистирана репродукция"  към  НАРЕДБА № 28 от 20.06.2007 г. за дейности по асистирана репродукция  съответно 45 и 43 години /в т. 3. Определяне на индикациите и контраиндикациите на някои от методите за асистиране на репродукцията  -   т.3.10.7 , т.3.6.7 и т.3.8.5 /

Контраиндикация означава именно противоказания да се прави процедурата. Наредбата е нормативен акт и е задължителна и ако лекар направи процедура означава да наруши наредбата, а санкциите не са малки. Както и друг път съм писала Наредбата № 28 според мен противоречи на чл.4 от Закона за закрила от дискриминация. Може да се атакува пред Комисията за защита от дискриминация.
Тъй като обаче това е акт на министъра на здравеопазването  при добра воля някои разпоредби могат бързо да се променят, вместо да се чака да се поризнася комисията по дискриминация. Въпрос на воля е, тази наредба да се промени по бързо.
nyny,изглежда познаваш добре материята. :)
Според мен , не само възрастта е дискриминирана в нея .
3.10.1. вагинални/цервикални инфекции, тазово-възпалителна болест при жената; - не ми става ясно ако инфекцията е излекувана отново ли си извън борда.
3.10.3. нарушения в кръвосъсирването;- от тук си правя извода че една доказана тробофилия те прави с контраиндикации.
Как мислиш , правилно ли е тълкованието ми?

Допълвам - представяте ли си колко изследвания ще трябва да представим за да докажем , че евентуално е показано в еди кои си случай да се прави АРТ.
Диагностиката и предварителните изследвания , са за сметка на пациента (си мисля).
Изхождайки от факта ,че държавата ще финансира скъпа процедура , предполагам , че онзи пакет от изследвания към ЗК , ще е твърде ...скромен.

И още нещо , никъде не чета за имунологичния проблем , който е масов ако съдя по нашия форум , засегнато ли е някъде лечението му ?
Влизат ли имунолози в работните групи?

« Последна редакция: Януари 27, 2009, 11:53:43 am от Eфирче »
*
Re: Фонд "Асистирана Репродукция"- последствията!
« Отговор #534 -: Януари 27, 2009, 12:17:42 pm »
Цитат
Според мен , не само възрастта е дискриминирана в нея .
3.10.1. вагинални/цервикални инфекции, тазово-възпалителна болест при жената; - не ми става ясно ако инфекцията е излекувана отново ли си извън борда.
3.10.3. нарушения в кръвосъсирването;- от тук си правя извода че една доказана тробофилия те прави с контраиндикации.
Как мислиш , правилно ли е тълкованието ми?


по тази логика всеки ще разпознае себе си някъде в подточките.
пример:
3.5.1. необяснен стерилитет;
3.5.2. лекостепенен субфертилитет при мъжа (лека олиго-, астено- или терато-зооспермия или комбинация от тях);
3.8.2. непроходими маточни тръби;
3.8.3. частично проходими маточни тръби, представляващи висок риск за реализиране на ектопична бременност;

по-скоро това са ограниченията за АРТ:
Раздел IV
Медицински дейности и биологично-лабораторни методи, прилагани при асистирана репродукция
3. При осъществяване на асистирана репродукция не се разрешава:....... :wink:


*

    *слонче*

  • *****
  • 1764
  • вече сме трима и съм най-щастливата жена на света!
Re: Фонд "Асистирана Репродукция"- последствията!
« Отговор #535 -: Януари 27, 2009, 12:34:17 pm »
имам питане: предварително се извинявам ако има неточности или неясноти. с отпуснатите пари ще се финансират 4000 опита. ако обаче първите 1200 кандидатствали направят по 3 опита един след друг, това означава само 1200 двойки. не е ли по-добре в началото да се даде шанс на 4000 двойки да опитат и вече одобрените двойки да чакат реда си за следващите 2 опита в случай на неуспех? :oops:
извинявам се, но мисля, че шанса при 4000 двойки е много по- голям отколкото при 1200. в същото време ще има и кандидати с деца, който също ако чакат да минат тези без деца е бесмислено. действително парите са малко, но се надявам фонда да заработи добре и държавата да подпомогне повече от предвиденото.
никога не отстъпвай на принципите си!
*

    Lisko

  • *
  • 5448
  • Липсваш ми Бари:)
Re: Фонд "Асистирана Репродукция"- последствията!
« Отговор #536 -: Януари 27, 2009, 14:10:23 pm »
имам питане: предварително се извинявам ако има неточности или неясноти. с отпуснатите пари ще се финансират 4000 опита. ако обаче първите 1200 кандидатствали направят по 3 опита един след друг, това означава само 1200 двойки. не е ли по-добре в началото да се даде шанс на 4000 двойки да опитат и вече одобрените двойки да чакат реда си за следващите 2 опита в случай на неуспех? :oops:
извинявам се, но мисля, че шанса при 4000 двойки е много по- голям отколкото при 1200. в същото време ще има и кандидати с деца, който също ако чакат да минат тези без деца е бесмислено. действително парите са малко, но се надявам фонда да заработи добре и държавата да подпомогне повече от предвиденото.

Joli75, я помисли...
Когато едно семейство кандидатства за 1 опит, дали ще му отпуснат парите за трите опита?Аз не мисля. Нито мога да си представя как така ще направят три опита един след друг???Нали организма на жената трябва да се възстанови след процедурата и не само организма и. През цялото това време ще има други двойки които ще кандидатстват.
Или аз не разбирам въпроса ти или ми се струва недомислен.

*
Re: Фонд "Асистирана Репродукция"- последствията!
« Отговор #537 -: Януари 27, 2009, 14:39:24 pm »
Според мен , не само възрастта е дискриминирана в нея .
3.10.1. вагинални/цервикални инфекции, тазово-възпалителна болест при жената; - не ми става ясно ако инфекцията е излекувана отново ли си извън борда.
3.10.3. нарушения в кръвосъсирването;- от тук си правя извода че една доказана тробофилия те прави с контраиндикации.
Как мислиш , правилно ли е тълкованието ми?


[/quote]
Когато става въпрос за различни заболявания които не позволяват извършване на процедура, според мен следва те да не са налични към момента на процедурата. 

Като считам, че възрастовото ограничение е дискримнационно изхождам от Чл. 4. (1) (Доп. - ДВ, бр. 70 от 2004 г.) от Закона за защита от дискриминация - Забранена е всяка пряка или непряка дискриминация, основана на пол, раса, народност, етническа принадлежност, човешки геном, гражданство, произход, религия или вяра, образование, убеждения, политическа принадлежност, лично или обществено положение, увреждане, възраст, сексуална ориентация, семейно положение, имуществено състояние или на всякакви други признаци, установени в закон или в международен договор, по който Република България е страна.

Възрастта не е медицински критерий според мен, а и не е правилно за едни процедури ограничението да до 43г.,  а за други 45 години.
*

    Starlet

  • *****
  • 1937
  • Добротата ще спаси света!!!
Re: Фонд "Асистирана Репродукция"- последствията!
« Отговор #538 -: Януари 27, 2009, 15:43:27 pm »
Нито мога да си представя как така ще направят три опита един след друг???Нали организма на жената трябва да се възстанови след процедурата и не само организма и.

Три за година може и да има, но не съм чувала. За два опита на година обаче доста често чувам аз поне. Но това отново води до въпроса на ред ли ще се чака за одобрение от фонда и какъв ще бъде този ред и критериите които ще действат за подбора на кандидатите.
БЪДЕТЕ ОПТИМИСТИ, А НЕ ПЕСИМИСТИ!!!
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Фонд "Асистирана Репродукция"- последствията!
« Отговор #539 -: Януари 27, 2009, 16:01:46 pm »
не знам на какви срещи в парламента ходи потребителката marinex, нито от чие име се изказва там по проблемите на двойките с репродуктивни проблеми, но смятам, че никой няма полза от самодейности и хаотични прояви.

имаме си официални представители на всички нас - хората с репродуктивни проблеми - и това са сдружение "Зачатие" и фондация "Искам бебе". те участват от самото начало в инициативата за фонда, наясно са с нещата, участват в работни групи и т.н.
както виждате, информация получаваме редовно и изобилно. има и обратна връзка.
не съм съгласна някой друг, неясно кой, да ходи и да се изказва от наше име, без да сме го упълномощили за това и без да знаем какво и с кого говори. не че от такива действия има положителен ефект, но може да има отрицателен...


"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!