0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    denis

  • *****
  • 11303
  • Chaos absolute...
Re: Хормонални изследвания
« Отговор #420 -: Март 21, 2010, 08:54:17 am »
Здравейте момичета, вчера с мъжа ми правихме тест за инсулинова резистентност, има ли някой, който е наясно и може да ни разчете резултатите, докато дойде часа ни за ендокринолог  :oops:

Знам, че има специална тема, но в нея не е писано от миналата година :oops:,  извинявам се ако въпроса ми не е на място  :)
Дай резултата, моля :)

Овулацията е от 12 до 48 час след (+) тест за О.
Виж тук...
МЦ - Ендометриум
Re: Хормонални изследвания
« Отговор #421 -: Март 21, 2010, 11:05:26 am »
Не го написах предварително, за да не товаря темата  :)Благодаря denis , вече имаме диагноза /съпруга ми провежда лечение с метфогама/ :)
Re: Хормонални изследвания
« Отговор #422 -: Март 24, 2010, 11:45:11 am »
Реших да пусна Прогестерон на 7-ми ден след овуто (засечено чрез БТ и ову тестове). Ето го и резултата:
Progesteron: 73,66 nMol/L (фф 0,85-8,29; лут.ф 10-123).
Мисля, че е ОК, но все пак иска ми се да чуя и вашите мнения!
Това е и графиката ми: http://www.babyplan.ru/profile/63846


*
Re: Хормонални изследвания
« Отговор #423 -: Март 24, 2010, 11:56:47 am »
Mary Angel, и Прогестерона, и Графиката са супер  :crossfingers:
Re: Хормонални изследвания
« Отговор #424 -: Март 24, 2010, 17:00:15 pm »
Трябва да направя Тестостерон, Пролактин и ДХАЕС. Това са първите хормони, които ще изследвам,обаче въпроса ми е следния: има ли значение на кой ден ще ги пускам, щото доктора каза,ч е за тези трите няма значение, само да лежа половин час преди заради пролактина. ама бях чела май някъде, че се правел на 3-ти ден...някой да знае със сигурност? Не мисля, че док.ще ме е заблудил, но все пак
*
Re: Хормонални изследвания
« Отговор #425 -: Март 24, 2010, 19:45:33 pm »
deila5, пролактинът не е задължително на 3-ден. Дори в референтните му стойности няма разграничение по фази (фоликулна, овулаторна, лутеална). Пускала съм го в комбинация с други хормони, понякога и на 3-ден, защото така и така те бодат.
"Една малка крачка за човека - един голям скок за човечеството..."
Нийл Армстронг
Re: Хормонални изследвания
« Отговор #426 -: Март 30, 2010, 20:31:21 pm »
Направих си вчера хормонални изследвания в лабораторията на Правителствена болница, днес излязоха резултатите:

3ти ден:
Фоликулна фаза:

Estradiol 66 pg/mL (21-251)

FSH: 5.71 mIU/mL (3-21)

LH: 6.48 mIU/mL (2,4 - 6,6) обаче на друго листче пише, че е с реф. гр. 1-18

Prolactin: 263.8 mIU/L (26.0 - 630.0)

Testosteron: 1.10 mmol/L (0.09 - 1.30)

Много бих била благодарна, ако някой ги разтълкува, особено съотношението между FSH и LH. :-)


Re: Хормонални изследвания
« Отговор #427 -: Март 30, 2010, 21:58:51 pm »
Здравейте! Аз имах повишен пролактин, скоро си правих контрола и е в норма. Въпроса ми е дали трябва да се намали дозата на Бромокриптина или си остава същата?
*

    denis

  • *****
  • 11303
  • Chaos absolute...
Re: Хормонални изследвания
« Отговор #428 -: Март 31, 2010, 08:00:54 am »
Направих си вчера хормонални изследвания в лабораторията на Правителствена болница, днес излязоха резултатите:

3ти ден:
Фоликулна фаза:

Estradiol 66 pg/mL (21-251)

FSH: 5.71 mIU/mL (3-21)

LH: 6.48 mIU/mL (2,4 - 6,6) обаче на друго листче пише, че е с реф. гр. 1-18

Prolactin: 263.8 mIU/L (26.0 - 630.0)

Testosteron: 1.10 mmol/L (0.09 - 1.30)

Много бих била благодарна, ако някой ги разтълкува, особено съотношението между FSH и LH. :-)

Според мен са добре. Може да има по-ранна О.
Тестостерона е към горна граница - лекар трябва да коментира това
:)

Овулацията е от 12 до 48 час след (+) тест за О.
Виж тук...
МЦ - Ендометриум
*

    denis

  • *****
  • 11303
  • Chaos absolute...
Re: Хормонални изследвания
« Отговор #429 -: Март 31, 2010, 08:02:42 am »
Здравейте! Аз имах повишен пролактин, скоро си правих контрола и е в норма. Въпроса ми е дали трябва да се намали дозата на Бромокриптина или си остава същата?
Консултирай се с лекар за това :)

Овулацията е от 12 до 48 час след (+) тест за О.
Виж тук...
МЦ - Ендометриум
Re: Хормонални изследвания
« Отговор #430 -: Март 31, 2010, 09:45:53 am »
Сърдечно благодаря, Denis, днес ще се видя с личната лекарка да видя тя какво ще ми каже, после и с АГ. :-)
Последният ми цикъл беше 30 дни с пик на ЛХ на 16-ти ден и предполагаема овулация на 17-ти ден (може и по-рано) и ЛФ - 13-14 дни..


*

    denis

  • *****
  • 11303
  • Chaos absolute...
Re: Хормонални изследвания
« Отговор #431 -: Март 31, 2010, 13:51:59 pm »
Сърдечно благодаря, Denis, днес ще се видя с личната лекарка да видя тя какво ще ми каже, после и с АГ. :-)
Последният ми цикъл беше 30 дни с пик на ЛХ на 16-ти ден и предполагаема овулация на 17-ти ден (може и по-рано) и ЛФ - 13-14 дни..
Супер! :)- стига да е сигурно, че е имало О. Теста за О. не ти доказва, че е имало О.

Овулацията е от 12 до 48 час след (+) тест за О.
Виж тук...
МЦ - Ендометриум
Re: Хормонални изследвания
« Отговор #432 -: Април 07, 2010, 15:41:02 pm »
Накой може ли да ми каже дали ми е добре DHEA-S - 95.20 ?g/dl ?
За референтни стойности ми пише по таблица, ама каква е тая таблица...
*

    nirvana65

  • *
  • 17
  • Нищо не е по-ценно от днешния ден
Re: Хормонални изследвания
« Отговор #433 -: Април 08, 2010, 10:22:46 am »
Здравейте момичета!Нова съм в темичката,виждам че отдавна не сте писали,но дали някой не би ми дал напътствие?Много ще съм ви благодарна.
След 45 дневно закъснение доктора ме прати на хормонални изследвания,като в същия ден след 2-3 часа ми дойде.Резултати 'СА ДОБРИ' каза док,но моля за вашето мнение.
 LH- 6,14 mlU/ml
 FSH- 14,80 mlU/ml
 Prolactin- 152.90 mclU/ml
 Progesteron- 0.50 ng/ml
Няколко дни преди изследванията беше  видял фоликул 25мм.В този ден фоликула не се беше спукал и го измери 21,5мм.Изписа ми клостилбегит от 4 ден и тестове ову,а на 12 ден да отида на фоликуметрия.Беше ме пратил и на ендокринолог,но след резултатите каза да не бързам.Въпроса ми е,наистина ли са ми добри изследванията като се има предвид,че не са правени в дните когато би трябвало и след този неспукан фоликул трябва ли да приемам този клостилбегит.В разстояние на 3г го пия за 3 или 4 път вече за по 3 месеца без проследяване и не при този доктор.Сега вече ме вика на УЗ на 12 ден,но това е другата седмица и се чудя какво да правя с това лекарство.Тук ми казаха че FSH ми е завишено и не трябва да го приемам.Цветната ми снимка е с проходими тръби,но е от 2006г( поредна трета) и док нея гледа.Моля дайте съвет.
Ако искаш да се почувстваш богат, просто преброй всичките свои неща, които не си купил с пари
Re: Хормонални изследвания
« Отговор #434 -: Април 08, 2010, 12:19:13 pm »
nirvana65, моят съвет е да си направиш нова ЦС снимка, 4 години е доста време и мисля, че старата ти ЦС вече не е актуална.
Направите задължително разширена спермограма с отчитане на морфология по Крюгер на партньора ти.
ФСХ-то ти ми се струва високичко, има специални изследвания, които се правят, ако има съмнения за ИЯР. Но нека момичета, които са имали подобен проблем да се включат (аз нямам никакъв опит в областта).
Чак щом направите тези изследвания и всичко е ОК, може да мислите за стимулации. Иначе си губите времето, парите и здравето.
Това е моето мнение - изборът e ваш.


*
Re: Хормонални изследвания
« Отговор #435 -: Април 08, 2010, 13:24:54 pm »
Нирвана, аз ти отговорих и в другата тема, но тук може би по-подробно си изложила проблема.Аз мисля, че стимулации/подходящи/ се правят и при  стойности на ФСХ над нормата.При задържан фоликул не знам защо обаче ти е назначена,не попита ли доктора, може би от намаляването му се счита, че регресира/ просто предполагам/.
Хормоналните изследвания всъщност си направила на 1 ден от цикъла ,той е от същата фаза - ранна фоликул.,но на 3 ден/когато е най-добре да се правят/ в същия цикъл ФСХ и ЛХ ще са по-високи от стойностите в 1-ви ден. 
*
Re: Хормонални изследвания
« Отговор #436 -: Април 08, 2010, 13:32:26 pm »
Направи ново изследване на ФСХ/ЛХ 3-5 ден от цикъла.
Не е зле да провериш и щитовидна жлеза.

И според мен потърси специалист, този който при ФСХ 15 изписва клостил, никак не ми вдъхва доверие.
*

    nirvana65

  • *
  • 17
  • Нищо не е по-ценно от днешния ден
Re: Хормонални изследвания
« Отговор #437 -: Април 09, 2010, 13:17:07 pm »
Да!Благодаря ви за отговорите.Така както гледам,отново отива на смяна на лекар!Да ми препоръчате някой във Варна,който ще си затвори очите за моите вече 45г?:)
Ако искаш да се почувстваш богат, просто преброй всичките свои неща, които не си купил с пари
Re: Хормонални изследвания
« Отговор #438 -: Април 10, 2010, 22:28:37 pm »
nirvana65, ще ти кажа каквото понаучих от моя опит.
Не е съвсем за тази тема, но не видях да си писала в по-подходяща. Надявам се момичетата да ме извинят за отклонението!....

На 41 и аз минах през 4 стимулации с клостилбегит. Лекарят ми не беше много ентусиазиран и все ме насочваше към клиника по стерилитет, но аз... дебела глава. После прочетох доста неща за клостила и сега смятам, че е било голяма грешка!
Клостила се изписва предимно защото е с по-лесен (пер орален) прием и е много по-евтин, но става само за млади и добре реагиращи яйчници. Дори и при тях е забранен за повече от 6 стимулации. При напреднала възраст се смята, че влияе много зле на яйчниковия резерв. Не искам да те плаша, но като чета колко пъти си го приемала... не е добре така! :( Клостила не е лекарство, а стимулатор. А за клостил при задържан фоликул, направо няма какво да говорим...  :(

Гонадотропините (с които се прави и инвитро, и инсеменации), от друга страна, са по-скъпи, по-трудно се прилагат, но са по-близки до естествените... да ги наречем.. химически, процеси в организма. Гинеколозите от старата школа твърдят и за тях, че са опасни, обаче според съвременните изследвания, могат да се правят почти неограничен брой стимулации с тях и дори, при някои пациентки в напреднала възраст, постепенно регулират яйчниковата функция. Обаче тях (оказва се) ги прилагат само в клиниките по стерилитет...

Колкото до FSH - не много високо "за тази възраст" :wink: (и моята е толкова, затова ти го казвам така). Не, че е добре, но няма как да се надяваме на по-добри стойности. С напредване на годините FSH нараства неизбежно. На 25-30 г. такава стойност би била по-лош знак - индикатор за ранен ИЯР. На 45 е неизбежен процес (плавен тренд на нарастване). Така или иначе сме по-близо до края, отколкото до началото на своя ЯР...
Освен това, FSH варира в различните цикли. Трябва да се проследи, да се изследват и АМХ и Инхибин Б и тогава да се прави комплексна оценка.

Но!... Трябва да ти кажа направо, че дори FSH да беше в норма, дори и при идеални хормони, това пак е слабо успокоение на нашата възраст. По това, което си писала разбирам, че ти още не си се ориентирала към клиника по стерилитет. Правилно ли съм разбрала? Ако е така, мисли и решавай бързо!! От години слушам едно и също от лекарите: "На тази възраст - само инвитро. Дори и то не е с големи шансове" (няма да споделям по-крайните мнения). Явно "възраст" е диагноза :(
И тук идва другата спънка... Не знам дали си мислила за инвитро или не, но дори да си готова за него, в България е забранено над 43 години (може би знаеш...).

Дори да си решила да опитваш само по естествен път и никакъв АРТ, пак си мисля, че не бива да губиш време при обикновен гинеколог. Дори да е супер добър лекар, няма как да е специалист по стерилитет.
Щом си от Варна, отивай направо при д-р Александров. Той е човекът, който може да ти каже, какви шансове имаш и какво да правиш.
А ако случайно спомене, че е готов да ти направи инвитро, въпреки наредбата, моля те пиши ми веднага, да тръгвам и аз към него :D

Извинете ме, че стана дълго, но се опитвам да спестя на nirvana65 част от моите лутания. :(
« Последна редакция: Април 10, 2010, 22:31:06 pm от plumeria »

На теория и практика, животът е едно. В действителност - съвсем друго.
*
Re: Хормонални изследвания
« Отговор #439 -: Април 11, 2010, 14:26:08 pm »
Благодаря на plumeriya за  :)изчерпателния постинг.Ще бъде от полза на много жени.Да не си губят времето , а да действат.