0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Хормонални изследвания
« -: Декември 08, 2008, 21:01:47 pm »
Здравейте,за първи път пиша във форума и моля да ме извините ако не съм задала въпроса си на правилното място!
   

Днес си получих хормоналните изследвания и ще съм благодарна ако някой може да ми ги разчете!
На 24 години съм изследванията са направени на четвъртия ден от месечния цикъл!

LH 6.10 mIU/mL     фОЛИКУАЛНА ФАЗА 1.0-16.0
                   ОВУЛАТОРНА ФАЗА 24.0-105.0
                   ЛУТЕАЛНА ФАЗА 0.4-20.0

FSH 6.45 mIU/mL               фОЛИКУАЛНА ФАЗА 4.0-13.0
                              ОВУЛАТОРНА ФАЗА 5.0-22.0
                              ЛУТЕАЛНА ФАЗА 1.0-13.0
ESTRADIOL   34 pg/mL        ФОЛИКУАЛНА ФАЗА 39.0-189.0
                            ОВУЛАТОРНА ФАЗА 94.0-508.0
                            ЛУТЕАЛНА ФАЗА 48.0-309.0
Имунологични изследвания:
DHEA-s 10.68 мnol/l        (2.68-9.23 мmol/l)
Testosteron 2.18nmol/l     (0.22-2.9 nmol/l)
Androstendion 3.16 ng/ml   (0.46-3.39 ng/ml)

   Това са ми показателите!

Ще ви бъда много благодарна

 Поздрави
*

    denis

  • *****
  • 11303
  • Chaos absolute...
Re: Хормонални изследвания
« Отговор #1 -: Декември 09, 2008, 10:17:12 am »
DHEA е висок, Androstendion-а и Testosteron-а са в граници, но може да са и малко по-ниски.
Иначе, ФСХ и ЛХ да добре, естрадиола е нисък - което може да означава или много късна О. или липса на такава за този МЦ /само/
Трябва да се консултираш с гинеколог-ендокринолог. Не съм специалист, но може да имаш СПКЯ.
Не е страшно, не се притеснявай, просто ти трябва добър лекар.
Успех и пиши за всичко ново при теб  :D

Овулацията е от 12 до 48 час след (+) тест за О.
Виж тук...
МЦ - Ендометриум
Re: Хормонални изследвания
« Отговор #2 -: Декември 09, 2008, 19:43:43 pm »
Виж жените не си правят хормонални изследвания ей така от нищото и на базата на тези хормонални изследвания да си определят оплакванията. Навярно имаш проблеми и затова си ги направила. За да може да бъде изчерпателен коментиращия трябва да ти знае оплакванията.
Оплакванията и хорм. изследвания трябва да вървят ръка за ръка, а не отделно.

Мисля че важно нещо е дали изследванията са правени след спонтанна менструация   или    са правени след предизвикване с прогестеронов препарат. Ако менструацията е предизвикана с прогестерон без значение под коя форма/Дуфастон, Примолут нор, Оргаметрил, инж. прогестерон и др/  не мисля че изследванията дават реална хормонална картина.
Трябва най малко 3-4 месеца да не си пила каквито и да е хормони за да могат изследванията да бъдат реални.

Но ако предположим че са след спонтанна менструация и на чист от изкуствени хормони организъм. И без да е лекар човек очевадно е че LH, FSH, E2 са в норма.

Другата част от хормоните показва, че имаш някаква степен на хиперандрогенемия- вероятно в лека или умерена форма. Вероятно не само от яйчников произхода, а и от надбъбречен.
При тези стойности на андрогените които са язлязли при теб, може и да нямаш съществени проблеми.
Но пък може и да си имаш сериозни проблеми с окосмяване, нередовна менструация, неред.овулация акне и др.
Всичко зависи до колко организма ти е чувствителен към андрогените, за това никой не може да гадае от хормоналните ти изследвания за точните ти проблеми.

А, ако това са единствените ти хормонални изследвания  -  също трябва да се отбележи.
От хормонални изследвания от един единствен цикъл не могат да се правят генерални и тотални изводи.
« Последна редакция: Декември 09, 2008, 20:00:21 pm от Ивет »
Re: Хормонални изследвания
« Отговор #3 -: Май 27, 2009, 21:08:50 pm »
Бихте ли коментирали моите хормонални изследвания?
Това са моите изследвания след започването на менструация предизвикана с прием на Дуфастон. Незнам колко са реални, но до лекаря има много време ,а на мен те не ми харесват. Притесняват ме завишените нива на тестостерон. Не мисля , че е нормално.
Оплакванията са ми нередовен цикъл и три положителни теста за бременнст от началото на годината(липсва бебето).
На последния преглед (в петък 22.05.09) се видяха десен яйчник-22/32 мм и фоликул в него 12/10мм. Ляв яйчник 24/34 мм. Матка с нормални размери , ендометриум 9,6 мм(след три дни прием на Дуфастон)

Prolactin    229.7 uU/l    норма 7.2-511
Testosterone 4.01  nmol/l  норма 0.22-2.99
Oestradiol   228.1 pmol/l  норма 46-607
FSH          5.00  U/l     норма 3.5-12.5
LH           5.87  U/l     норма 2.4-12.6 


Прогестерон не е изследван още. Като му дойде времето след овулацията ще пиша и него. Дали да не си направя тестове за овулация за да отброя точно 7 дни? Или да се доверя на 14 ден за овулация? Вие как бихте направили?

ПП. До сега не съм имала сериозни проблеми, цикъла ми винаги е бил 28-30 дни. от ноември правим опити за бебе, а нередовния цикъл е от началото на годината.
*

    crow

  • *****
  • 2670
  • Вяра имам ... мира нямам!
Re: Хормонални изследвания
« Отговор #4 -: Май 27, 2009, 22:04:14 pm »
Мисля, че щом МЦ ти е на 28-30 дена и е редовен - можеш да пуснеш прогестерона на 21 ден от МЦ. Друго, което се вижда от изследванията е, че Тестостерона е висок. Най-добре ще ти каже лекуващия те лекар. За съжаление аз поне не мога да дам съвет.
"I'll follow him to the ends of the earth," she sobbed. Yes, darling. But the earth doesn't have any ends. Columbus fixed that.
*

    denisa

  • *****
  • 2681
  • Човек предполага, Господ разполага!
Re: Хормонални изследвания
« Отговор #5 -: Юни 05, 2009, 22:34:12 pm »
Здравейте имам един въпрос чудих се чудих се и реших да ви питам.Имам назначени хормонални изследвания едните трябва да направя на 3-ти ден от МЦ,а другото(прогестерон) на 21-ия ден та се чудех в един цикъл ли трябва да ги пусна  osi_10 или може и в два?Благодаря ви предварително  :D
*

    crow

  • *****
  • 2670
  • Вяра имам ... мира нямам!
Re: Хормонални изследвания
« Отговор #6 -: Юни 05, 2009, 23:22:40 pm »
Дени, моите са правени в различни цикли, но мисля, че ако са в един е добре :)
"I'll follow him to the ends of the earth," she sobbed. Yes, darling. But the earth doesn't have any ends. Columbus fixed that.
*

    Zlatulka

  • *
  • 2153
  • Спермограма се прави САМО в клиника по стерилитет!
Re: Хормонални изследвания
« Отговор #7 -: Юни 06, 2009, 20:33:44 pm »
Здравейте имам един въпрос чудих се чудих се и реших да ви питам.Имам назначени хормонални изследвания едните трябва да направя на 3-ти ден от МЦ,а другото(прогестерон) на 21-ия ден та се чудех в един цикъл ли трябва да ги пусна  osi_10 или може и в два?Благодаря ви предварително  :D
Задължително е хормоните да са изследвани в един цикъл защото те именно показват развитието му. Прогестеронът се изследва по принцип 7 дни след доказана овулация или в зависимост от това кога ти е овулацията, 21-24 ден. Но най-добре е да се определи ехографски кога е била овулацията.

*

    denisa

  • *****
  • 2681
  • Човек предполага, Господ разполага!
Re: Хормонални изследвания
« Отговор #8 -: Юни 06, 2009, 21:58:21 pm »
Гардже,Златулка благодаря ви за отговорите  :thankyousign:
*

    Чоки

  • ****
  • 713
  • Аз ще успея защото се боря!
Re: Хормонални изследвания
« Отговор #9 -: Юни 09, 2009, 22:10:01 pm »
Момичета, бихте ли ми казали точно кои хормони се изследват на 3-ти ден от МЦ.
Имам цял списък, който трябва да направя. Дали някой от тях могат да минат по здравната каса или направо да отида в лабораторията и да си ги заплатя?
Имам направление за АГ, но ми дадоха много късен час за него, не мога много да отсъствам от работа, та затова дали ще го дочакам....? :ask:
*

    crow

  • *****
  • 2670
  • Вяра имам ... мира нямам!
Re: Хормонални изследвания
« Отговор #10 -: Юни 09, 2009, 22:21:59 pm »
Чоки, като идеш при АГ питай дали ще ти даде направление за полови хормони (ЛХ, ФСХ, Пролактин, Естрадиол - на 3 ден от МЦ,  Тестостерон - без значение на кой ден и Прогестерон на 7 ден след доказана овулация). Но моят опит сочи, че се опъват да дават направления за тези изследвания. Мисля, че имат малък лимит и си ги пестят за "познати" или кой знае за какви случаи ... Всички изброени изследвания излизат около 60-70 лв. , така че ако откажат - отиваш в някоя реномирана лаборатория и си ги пускаш сама, за собствено успокоение, а и защото е важно да се знаят стойностите им, ако има проблем със забременяването.
 Успех!
"I'll follow him to the ends of the earth," she sobbed. Yes, darling. But the earth doesn't have any ends. Columbus fixed that.
*

    Nataly*

  • *****
  • 2785
  • Няма несбъднати мечти. Има изоставени желания!
Re: Хормонални изследвания
« Отговор #11 -: Юни 09, 2009, 22:24:55 pm »
3-ти ден
ЛХ
ФСХ
Естрадиол
Тестотерона и Пролактина може и на по-късен ден
Прогестерона-7 дни след доказана овулация
За съжаление не зная кои минават през касата. Аз съм ги изследвала все за моя сметка :?
*

    Чоки

  • ****
  • 713
  • Аз ще успея защото се боря!
Re: Хормонални изследвания
« Отговор #12 -: Юни 09, 2009, 22:46:50 pm »
Много ви благодаря за бързите отговори.
Утре рано сутринта ще се опитам да си сменя часа за АГ с по-ранен час за да мина през него преди работа. Ако не успея - отивам направо в лабораторията и си ги пускам. :nurse_1:
Re: Хормонални изследвания
« Отговор #13 -: Юни 15, 2009, 13:29:58 pm »
Момичета,бихте ли погледнали и моите резултати от хорм.изследване-Правени са на 5-ти ден,цикълът е след прием на Дуфастон,нямам овулация :(
Фоликулостимулиращ хормон (FSH) 16.6 IU/l фази:ф:3.85-8.8;ов:4.5-22.5;л:1.8-5.13;меноп:16.8--114
 
 Лутеинизиращ хормон (LH) 19.8IU/l фази:ф:2.12-10.90;ов:19.2-104;л:1.2-12.9;меноп:10.9-59
 
 E2 1062pmol/l фази:ф:88-420;ов:228-1960;л:295-1000;меноп:80-325
 
и от днес започвам Клостилбегит 1х1
*
Re: Хормонални изследвания
« Отговор #14 -: Юни 15, 2009, 18:19:53 pm »
Неразбирам много от това, но наскоро и аз си пусках тези хормони.И на трите показателя стойностите са високи.Естрадиола е много над нормата.Бях чела в статия от зачатие,че високия естрадиол може да крие още по-високи стойности на FSH.Може при теб да е лабораторна грешка.Видя ли твоя лекар тези резултати?
                                                                                                            Само едно нещо прави мечтата невъзможна:страхът от    неуспех.,Алхимикът,Паулу Коелю
*

    Zlatulka

  • *
  • 2153
  • Спермограма се прави САМО в клиника по стерилитет!
Re: Хормонални изследвания
« Отговор #15 -: Юни 15, 2009, 18:56:15 pm »
Момичета,бихте ли погледнали и моите резултати от хорм.изследване-Правени са на 5-ти ден,цикълът е след прием на Дуфастон,нямам овулация :(
Фоликулостимулиращ хормон (FSH) 16.6 IU/l фази:ф:3.85-8.8;ов:4.5-22.5;л:1.8-5.13;меноп:16.8--114
 
 Лутеинизиращ хормон (LH) 19.8IU/l фази:ф:2.12-10.90;ов:19.2-104;л:1.2-12.9;меноп:10.9-59
 
 E2 1062pmol/l фази:ф:88-420;ов:228-1960;л:295-1000;меноп:80-325
 
и от днес започвам Клостилбегит 1х1
А цветна снимка имаш ли за да почваш Клостилбегит? И спермограмата е задължителна преди приема му. И ако след тези резултати, видяни от лекар ти е предписано да започнеш прием на Клостил, значи е време да бягаш надалеч от този лекар.

Re: Хормонални изследвания
« Отговор #16 -: Юни 16, 2009, 00:32:57 am »
Да-имам правена цветна снимка,спермограма също.Борим се със стерилитета от 4 години.Преди три месеца забременях след прием на Клостилбегит,но се оказа извънматочна.Лекаря видя резултатите-ранна менопауза-и ме насочи към ин-витро колкото се може по-скоро.Друтият вариант-три месеца на противозачатъчни.Не знам какво да правя,ще потърся и второ мнение още утре :(
*

    Nataly*

  • *****
  • 2785
  • Няма несбъднати мечти. Има изоставени желания!
Re: Хормонални изследвания
« Отговор #17 -: Юни 16, 2009, 01:06:01 am »
Преди колко време е правена цветната ти снимка? И как след като преди 3 месеца е била извънматочна бремеността ти, сега толкова смело отново те слагат на Клостилбегит?
Re: Хормонални изследвания
« Отговор #18 -: Юни 16, 2009, 11:32:50 am »
Лекарката погледна резултатите,каза ,че вероятно става въпрос за ранна менопауза и отложи всякакви лекарства.Мислех да потърся и второ мнение днес,но сутринта Т ми беше 37,а вчера-36.5-дано да става въпрос за някаква овулация.Като гледам хормоните точно отговарят на овулационната фаза.не знам вече какво става... :(
Re: Хормонални изследвания
« Отговор #19 -: Юни 24, 2009, 19:08:32 pm »
От няколко дни имам пълните си изследвания. Реших да пиша след като мина на преглед. Ще ги напиша пак всички за да са по-пълни и на едно място.

Prolactin    229.7 uU/l    норма 7.2-511
Testosterone 4.01  nmol/l  норма 0.22-2.99
Oestradiol   228.1 pmol/l  норма 46-607
FSH          5.00  U/l     норма 3.5-12.5
LH           5.87  U/l     норма 2.4-12.6 
Progesterone 75.27 nmol/l  норма 5.3-80


Тестостерона е завишен и според лекаря дори само да е в горна граница прави проблеми. Почетох малко в нета (без да мисля че е всичко) и имам въпрос повишения тестостерон не се ли свъързва с кисти в яйчника? Кисти не се видяха на прегледа. Цикъла ми е редовен, досега не е пропускал месец. Нямам много акне(само около цикъл), нито прекомермо окосмяване.
Питах и дали приема на Дуфастон може да промени някак резултата и той ме увери че нямало начин!
Разбрахме се с лекаря ако до септември няма бебе да ида пак да ми даде направление за хормони и ако пак тестостерона е висок да следим ехографски има ли овулация. Ако няма можело да се опита с хормонална стимулация ако и тогава няма такава ще му мислим. Той изреди няколко варианта ,но всичките ми се видяха ужасни.
Замислям се дали да не проверя стойностите на тестостерона в друга лаборатория да не би да са грешно изчислени.