0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Слънчева седмица 13.10.-19.10.2008г.
« Отговор #20 -: Октомври 13, 2008, 14:23:47 pm »
а иначе, пошението е мамата си трака, мили другарки. тия дребните ни кроят световен заговор с цел да ни унищожат нервните системи.

абЦилютно :lol:

я кажи как беше ученика днес?
*
Re: Слънчева седмица 13.10.-19.10.2008г.
« Отговор #21 -: Октомври 13, 2008, 15:02:35 pm »
Да се разпишем и ние в тази слънчева седмица.

Съвсем точно описвате кризата в която се намират дечурлигата ни, тя естествено е и при нас, с тази разлика, че май такива сме си по рождение  :wink: :D

Много лош е станал и забелязвам, като досега не го е правил, бута децата ако му пречат. Естесвено когато си хареса някоя обществена пързалка, автоматично става частна :? и всички му пречат. Е чат пат някой батко или кака бива пропусната да се пързулне. Много инат събрано в това дете, незнам как ще го преодоляваме. Търкаля се в най голямата мръсотия и локви, дъвче мръсните и гадни фасове, които са навсякъде и по много и всичко това на инат.
Мисля си в този ред на мисли, дали си отмъщава осъзнато, за дето го храня, обличам, събличам и т.н.

Мдаааааааааа пошението е доста критично.

Да попитам Стеф, Деската още ли не е пожелала да ходи по нужда в гърне? А аз такива големи надежди имам за таз ясла, ама май май са прекалено големи.Я ме приземете моля ви. 8)
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

Re: Слънчева седмица 13.10.-19.10.2008г.
« Отговор #22 -: Октомври 13, 2008, 15:19:01 pm »
Ултра, здравна карта за какъв период. Ако е до 30 дни може да минете само със здравно удостоверение. Носи се акта за раждане. Незнам дали изискват и двамата родители да са там, защото ние пътуваме заедно и ходим заедно да изкарваме. Попълва се на място. Както искат изписване на имената на латинеца, както са в документите. Не се плаща.
Ако има някакви неплатени здравни осигуровки на някой, е хубаво да се платят предварително и да се иска удостоверение за липса на задължения от НАП. Виж за здравна карта за по-дълъг период не съм наясно. Освен че се искат снимки, 100% и акт за раждане на детето.

Като те чета с тези ръководства май ще е за по-дълго време. По-добре вземи питай в РЗОК. В Пловдив удостоверения се издават от там, а картите в една книжарница наблизо.
Вярвам, че всеки един от тук ще сбъдне мечтата си!

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Слънчева седмица 13.10.-19.10.2008г.
« Отговор #23 -: Октомври 13, 2008, 15:31:04 pm »
ultra, за здравната карта (европейската) - питай си джипито къде да отидеш. на мен ми казаха в 22-ра поликлиника зад Плиска, но едва ли е единственото място, където приемат документи.
носиш копия от международни паспорти, акт за раждане, снимки паспортен формат, там ти продават едни формуляри, попълваш, плащаш дребна сума и чакаш - най-рано ставаше за 14 работни дни май. помня, че бая време чаках.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Слънчева седмица 13.10.-19.10.2008г.
« Отговор #24 -: Октомври 13, 2008, 15:53:17 pm »
ами ходи Деси на гърне, дръжки :lol:
има проблясъци от време на време, но иска на тоалетната, купили сме й малка седалка. Иначе уведомява почти всеки път, че Деси пишка и Деси ака, ама к'во от това... :wink:
*
Re: Слънчева седмица 13.10.-19.10.2008г.
« Отговор #25 -: Октомври 13, 2008, 15:57:07 pm »
jam, в клоновете на РЗОК не вадят европейска здравна книжка? в 25 п-ка има. Ултра, виж къде ти е най-близо и питай: http://sofia.nhif.bg/bg/contacts.phtml
Пишете ни и нас в отбора. Най-често споменаваните думички са не и "не и(с)кам".
А откакто ходи на градина иска да и слагам памперс. Преди няколко месеца когато аз исках да и слагам беше такава битка, сега обратното тя взима един памперс и ходо след мен и мънка да и го сложа.
« Последна редакция: Октомври 13, 2008, 16:38:06 pm от gabi32 »


Re: Слънчева седмица 13.10.-19.10.2008г.
« Отговор #26 -: Октомври 13, 2008, 16:22:38 pm »
ами ходи Деси на гърне, дръжки :lol:
има проблясъци от време на време, но иска на тоалетната, купили сме й малка седалка. Иначе уведомява почти всеки път, че Деси пишка и Деси ака, ама к'во от това... :wink:
Ох, и ние сме почти на същия хал. Показва като е свършила работата в памперса, а иначе толкова добре знае за какво служи гърнето. Обаче има моменти, в които категорично отказва да седне на гърнете, казва "Не", изпъва краката и това е. Пресен пример от вчера -седя 15 минути на гърнето, изгледа рекламите по няколко програми, нищо не свърши, стана и се изпишка на килима в коридора....
<br />[link=http:
*
Re: Слънчева седмица 13.10.-19.10.2008г.
« Отговор #27 -: Октомври 13, 2008, 16:47:17 pm »
Ще ми разясните ли за тази здравна карта? Служи вместо да правим здравна застраховка на детето при пътуване извън страната ли?
Васи, тъй като ти имаш вече зад гърба си ходене с Андрея до Англия, а на нас ни предстои такова с Мона идния месец, ще се радвам да споделиш, ако има някакви особености - каквито и да било, за които е хубаво да знам планувайки пътуването. Имам предвид има ли нещо специфично, свързано с това конкретно пътуване и пребиваване до там?
*
Re: Слънчева седмица 13.10.-19.10.2008г.
« Отговор #28 -: Октомври 13, 2008, 16:54:59 pm »
Здравейте и от нас, кратко включване...

Аз извадих на Филип такава карта (както и на нас де..), в 19 поликлиника (към Южния парк), с документите, които е описала Джам, безплатно е, за по-малко от месец беше готова.


Песимистът вижда трудността във всяка възможност;
Оптимистът вижда възможността във всяка трудност!
*
Re: Слънчева седмица 13.10.-19.10.2008г.
« Отговор #29 -: Октомври 13, 2008, 17:47:25 pm »
Ани, мисля че най-близо ще ти е да си извадиш европейска здравна карта в 29 ДКЦ.
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Слънчева седмица 13.10.-19.10.2008г.
« Отговор #30 -: Октомври 13, 2008, 17:58:45 pm »
Хе хе, Цвети и ние сме една към едно като Мона, май освен да си се упокояваме взаимно и да чакаме да отмине друго не остава  :lol:
Хубава слънчева седмица от нас, здрави майки и още по-здрави малчовци.
Аз да споделя, че ми остава само един месец на работа и после вече на заслужен отдих поне до януари само със "каката"  :)
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Re: Слънчева седмица 13.10.-19.10.2008г.
« Отговор #31 -: Октомври 13, 2008, 18:51:07 pm »
как се предвижваш със стефи? при нас е някакъв кошмар - в количката иска да стои само, когато вече много се е изморила, през останалото време иска да ходи - хубаво, пускам я, но не позволява да я хвана за ръката и никога,  никога не иска да тръгне в една посока с мен. до магазина, който е на 5 минути, ходим с дърпане, насилствено държане за ръката, щото има и улица с коли, не мога да я оставя и да се направя, че не й обръщам внимание. когато искам да стигнем  на някакво определено място, след 10-15 минутна гонитба, подканване, залъгване и т.н., се налага да я нося (и с другата ръка да бутам и количката, ако съм я взела).
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Слънчева седмица 13.10.-19.10.2008г.
« Отговор #32 -: Октомври 13, 2008, 19:36:21 pm »
иска, не иска- стои в количката, ние живеем на 5 минути от центъра и минаваме по най-оживените улици и хич не ми е на акъла, че ще я пусна да си ходи просто така, иначе по центъра е лудница, ако я заведа на фонтаните и сто процента цопнала или се мие на чешмите, ходи и не се спира. Като компромисен вариант съм избрала един паметник на св. Георги, който е издигнат в един кръг, пускам я там- голямо въртене и обикаляне пада, мъчи се да се катери по него, съответно мрамора е излъскан редовно от дрехите й  :x но поне искренно се забавлява и мястото е сравнително безопасно като за нея
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
Re: Слънчева седмица 13.10.-19.10.2008г.
« Отговор #33 -: Октомври 13, 2008, 20:48:52 pm »
Цвете, нищо особено не се е изисквало за пътуването и пребиваването. Единствено климата, но той сега е приблизително като тук. Просто е по-топло там и по-дъждовно, но пък и там дрехите не са скъпи, поне обикновените.
Лекарства естествено.
Здравната карта/удостоверение е за покриване на здравни услуги в ЕС.
Иначе удостоверението, както споменах важи за 30 дни и става за 1 ден. Така че, ако ще отъствате по-малко време, не е нужна карта, само удостоверение. Цвете, здравните карти/удостоверения не са само за деца.
Вярвам, че всеки един от тук ще сбъдне мечтата си!

Re: Слънчева седмица 13.10.-19.10.2008г.
« Отговор #34 -: Октомври 13, 2008, 20:54:33 pm »
Андрея в количката се вози - иска, не иска, това е положението. Вече си знае, стои и мирува, но ... докато се движим. В момента, в който спрем и почва - долууууу, долуууууууу...
Вярвам, че всеки един от тук ще сбъдне мечтата си!

*
Re: Слънчева седмица 13.10.-19.10.2008г.
« Отговор #35 -: Октомври 13, 2008, 23:01:26 pm »
Така че, ако ще отъствате по-малко време, не е нужна карта, само удостоверение. Цвете, здравните карти/удостоверения не са само за деца.

не знаех, че има такива карти/удостоверения - предполагам са влезли в сила с членството ни в съюза. иначе никога не пътуваме без застраховки де - и за детето, и за нас. малко ще стоим, 6 дена само, така че ще проверя за такова удостоверение.
Мерси, Васи, ние вече няколко пъти сме излизали зад граница с нея, няма да ни е първото пътуване, но ще е първото със самолет и малко по- далече. Лекарства винаги нося. Дано й понесе самолета.
За количката - когато няма условия да я пусна, и аз я возя, независимо иска или не, въпреки истериите. Но когато е достатъчно безопасно, я пускам да повървим двете - само в количката определено не я свърта, дори и когато сме в движение. И тогава започва играта на нерви. Хваща всеки път, но не и този, по който трябва да вървим, опитам ли да я върна в количката, за да се предвижим все пак в нужната посока има страхотен истеричен бунт. Наскоро си направихме с джази и близнаците среща в парка, симона направи страхотен цирк по пътя само и само да я пусна от количката, пуснах я, видях, че страшно ще закъснеем с това темпо и постоянно подканване да вървим, казвам и "моля те, мамо, върви с мен, защото вече много закъсняваме", при което тя тръгва, тътрейки абсолютно демонстративно крак след след крак и гледайки в земята - нарочно го правеше, ей :lol:
*
Re: Слънчева седмица 13.10.-19.10.2008г.
« Отговор #36 -: Октомври 14, 2008, 09:51:55 am »
Страхотни манипулаторчета са, ей! И Валери не остава по-назад с истериите особено пък ако не направим това, което той иска. И той издържа в количката 10-15 минути, и той все не цели правия път, а си има негов собствен 8)
Ние пак ще отложим операцията :? От август месец все нещо се случва! Тази сутрин трябваше да постъпим документално в Пирогов, но Валери освен че не се събуди както обикновено към 8 е с хрема и температура.... Дано пак всяко зло да е за добро.


*

    ultra

  • Анна Зашева
  • *
  • 7291
Re: Слънчева седмица 13.10.-19.10.2008г.
« Отговор #37 -: Октомври 14, 2008, 12:49:53 pm »
Благодаря на всички за разясненията за здравната карта. Цвети, четох, че е най-добре да се комбинират застраховка със здравна карта. Здравната карта покрива спешни  случаи, НЗОК има договор с ЕС държавите да им заплаща спешната и неотложна помощ.
Аз съм в патова ситуация - предполага се, че ще пътуваме са 3 месеца до Естония, ама уж трябваше да тръгнем едва ли не вчера, а все още не се знае нито датата на тръгване, нито точната продължителност на престоя. Ако е за месец, примерно, ще се откажа да пътувам - не си струва цялата галимация за такъв кратък период. Да не говорим, че хич не е лесно да се стигне дотам - няма преки полети, престоите са дълги...
Абе трудно се работи с евреи :x

Помагалата дойдоха вчера. Представляват едни тънки книжчици, но определено задачките вътре са за по-големи деца. Е, може и моето да е бавноразвиващо се :wink: Все пак има интересни неща, ако правим скоро среща ще ви донеса да ги разгледате - има неща за изрязване, оцветяване, лепене. Макети на градове, коли, животни... Може и да им е интересно на дечковците.

Препоръчвам една книга: Приказки и картинки, В. Сутеев, 160 стр., издаделство Прогрес 1976 (набор демек :wink:). Може и да е преиздавана. Прекрасни илюстрации (в типичен руски стил) и идеални приказки за 2-3 годишни: Пиле и пате, Кой каза мяу, Три котета, Под гъбата, Различни колела, Вълшебната пръчка, Що за птица е това и т.н.

Ето, намерих новите издания, явно са разделили на няколко книжки:
http://knigi.biz/?act=products&do=autor&autor=MTY1NzM=

А тук е качена едната приказка, ама рисунките не са съвсем същите:
http://87.246.2.137/preduchilishtnapedagogika/22010
« Последна редакция: Октомври 14, 2008, 13:00:42 pm от ultra »


“Experience is the name every one gives to their mistakes.” Oscar Wilde
*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: Слънчева седмица 13.10.-19.10.2008г.
« Отговор #38 -: Октомври 14, 2008, 21:27:34 pm »
Препоръчвам една книга: Приказки и картинки, В. Сутеев, 160 стр., издаделство Прогрес 1976 (набор демек :wink:). Може и да е преиздавана. Прекрасни илюстрации (в типичен руски стил) и идеални приказки за 2-3 годишни: Пиле и пате, Кой каза мяу, Три котета, Под гъбата, Различни колела, Вълшебната пръчка, Що за птица е това и т.н.
Ей това с книжките ми е болна тема.
Моя се заглежда още само в картинките, обаче, разлистваме с интерес.
Купих една книжка "Червената шапчица" - бахти трактовката - бабата като видяла вълка и се скрила в гардероба.
Второ лошо попадение - панорамна книжка на "Грозното пате". Хубаво направено 3Д изображение , текст по самата приказка, обаче картона смърди на гадно ... не е лепило, от самата хартия ще да е или боята .
Оня ден на Слаейков гледам - старите Африкански приказки /сигурно десетнайста употреба/ и се израдвах като малко дете, обачеее като ми обявиха цена от 25 лева за книжката и направо чинето ми увисна. "1001 нощ" пък с меки корици и почти без илюстрации струват 50. Явно за това масово по-големите деца гледат  филми , свалени от Замунда и прочие сайтове, просто щото на родителите не им се дават такива пари за качествени книги.
Re: Слънчева седмица 13.10.-19.10.2008г.
« Отговор #39 -: Октомври 15, 2008, 13:36:36 pm »
Ние много си тачим книжката за дядото и ряпата. Много й е смешно, като имитирам как дърпат ряпата и не могат да я извадят. :lol: Предпочитам да купувам тънички книжлета с къси и известни стихчета от сорта на катеричката, която събира лешници. Имаме и една поредица от мънички книжки с твърди корици за плодовете и зеленчуците, буквите, цифрите, "чувам и виждам" и т.н.