0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    evro

  • *****
  • 5167
  • Мъдростта се побира в две думи Търпение и Надежда!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 3
« Отговор #840 -: Юни 27, 2009, 16:56:56 pm »
Здравейте мами, един бърз въпрос:
Вчера (6 м. и 29 дни) дадох 40 мл кърма омешано с елда+ябълка+банан (хип), 30 минути след това изпи 50 мл вода и след още 10 мин. повърна на фонтан (1/3 от общо изпитото и изяденото) мушейки упорито в устата си една играчка, та дали това мога да го тълкувам като алергична реакция към елдата?

Те осмислят живота ни!

Ако опитът ми е от ползва поне за един човек - това е смисъла на присъствието ми (отново и понякога) evro_angelova@yahoo.com
*

    Nadyn

  • *
  • 2703
  • Всяко зло за добро!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 3
« Отговор #841 -: Юни 27, 2009, 23:10:26 pm »
Ели, все си мисля, че алергичните реакции, ако има такива, се познават по червените петна по тялото.
Едва ли е от елдата, просто е преяла сигурно.
Рая беше много лакома, повръщаше до 10-11 месец, докато я кърмех всъщност.
Нека и другите да кажат, но мисля, че е инцидентно.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 3
« Отговор #842 -: Юни 28, 2009, 02:23:57 am »
Пробвай утре пак и виж дали ще повърне или днес е било инцидентно. Ако отново повърне, може стомахчето още да не е готово за каша. Оризова давала ли си? Все пак е по-лека от елдата.
*

    evro

  • *****
  • 5167
  • Мъдростта се побира в две думи Търпение и Надежда!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 3
« Отговор #843 -: Юни 28, 2009, 02:40:55 am »
Да, да с оризова захраних, давала съм и царевична и двете и харесаха, но си рекох че не е зле да разнообразя. Захраних я със зеленчук, изяжда ~200 мл. Ще я повторя след някой друг ден тогаава елдата, но се четох че била силен алерген, та може и да я отложа. Благодаря! :kiss:

Те осмислят живота ни!

Ако опитът ми е от ползва поне за един човек - това е смисъла на присъствието ми (отново и понякога) evro_angelova@yahoo.com
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 3
« Отговор #844 -: Юни 28, 2009, 16:06:44 pm »
Евро, Алекс е повръщал така когато го изпусна и  си напъха ръцете в устата. Докато ни никнеха долните зъби, не можех да го оварда, сега по не бърка.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 3
« Отговор #845 -: Юни 28, 2009, 17:04:37 pm »
Андрея отказва 2-ри ден да яде пюрета  :( До тук съм въвела тиква, картоф, морков и пащърнак в този ред. Вчера за 3 път и дадох пащърнак, прибавих и тиква в съотношение 1:1. Изяде 40мл и ревна, реших че не и харесва, но днес само като видя лъжицата и ревна  :?
Мислих да и дам ябълка, но тя си търси да суче и това си е. Тиквата и харесва, моркова не и хареса, но яде.
« Последна редакция: Юни 28, 2009, 17:08:56 pm от Малина »


*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 3
« Отговор #846 -: Юни 28, 2009, 21:14:45 pm »
А може да я дразнят и зъбките. И на нас като ни излизат зъби отказват да ядат с лъжица. Чешат си венците с биберона. Може и да не и харесва пащърнака.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 3
« Отговор #847 -: Юни 28, 2009, 21:32:01 pm »
Зъбите я мъчат 3-ти месец и в момента доста я тормозят 4 на куп са тръгнали. Но да суче не отказва. Ще я оставя 2-3 дни на кърма и пак ще пробвам с тиква.  :?
Тамън бяхме стигнали 140мл и два дни бяхме заместили хранене и сега .........


*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 3
« Отговор #848 -: Юни 29, 2009, 16:37:45 pm »
За приготвяне на домашно картофено пюре има ли значение какъв картоф ще се използва-от пресните или стар?  :oops:
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 3
« Отговор #849 -: Юни 29, 2009, 16:40:24 pm »
Според мен, не. Само,че аз започнах със сладък картоф.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 3
« Отговор #850 -: Юни 29, 2009, 16:47:44 pm »
Благодаря ти много, хайде сега следващият тъп въпрос- какво е сладък картоф?  :oops:
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 3
« Отговор #851 -: Юни 29, 2009, 16:51:48 pm »
Има едни картофи с червена кора, другото им име е салатен. От метро съм купувала такива.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 3
« Отговор #852 -: Юни 29, 2009, 16:56:13 pm »
Ок, мерси, значи ще се ходи на метро.  :D
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 3
« Отговор #853 -: Юни 29, 2009, 17:02:58 pm »
Сладки картофи има и в Пикадили. :D


"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 3
« Отговор #854 -: Юни 29, 2009, 17:15:05 pm »
Сладки картофи има и в Пикадили. :D
Благодаря за информацията, още по-добре, кой ти е обръщал внимание досега на картофите...  :D
*

    everything_possible

  • ****
  • 957
  • Всичко е възможно, ако го пожелаеш истински.
Re: Въпроси и отговори по храненето - 3
« Отговор #855 -: Юни 29, 2009, 17:46:36 pm »
не видях нищо за месото? айде, Мати още малък, ама Алекс на Гането не яде ли вече месо?
днес едно педи ми разказа интересна схема за захранване.

започване на 4 месеца и половина, с оризова каша.
правило - нова храна винаги на обяд се въвежда.

първа седмица:
  ден 1 - на обедното хранене, приготвя се 20 мл оризова каша с кърма/АМ и се дава с лъжичка. останалото количество мляко се додава след това.
  ден 2 - същото, но се дава 40 мл от кашата
  ден 3-5 - увеличава се с по 20 мл дневно кашата
  ден 6 - на обяд се дава само каша.

след яденето с каша се прави пауза от минимум 4 часа до следващото ядене.

втора седмица:
  на обяд се дава само каша, останалите яденета са си кърма/АМ

трета седмица:
    кашата се измества в следобедното хранене, а на обедното се почва въвеждане на зеленчуково пюре по същата схема, както с кашата. първият зеленчук е картоф.

четвърта седмица:
    на обяд се дава зеленчуково пюре, следобед се дава каша, останалите яденета са кърма/АМ - 3 пъти, та общо се яде 5 пъти дневно

следващите зеленчуци след картофа са тиква, броколи.

паузи между новите храни не се правят.

на 5 месеца и 3 седмици се въвежда месо - то не се въвежда цяла седмица, а само за 3 дни. започва се с пуешко и заешко, не с пиле. месото се дава на обяд, по схемата: първи ден - 40 гр месно пюре, останалото мляко, втори ден - 80 плюс мляко, трети ден - 120 плюс мляко и на четвъртия - само месно пюре.

после започва редуване на дневното меню - един ден на обед яде зеленчуково пюре, на другия ден на обед яде месно пюре.

никаква риба до 2 години.

2 седмици след оризовата каша може да се пробва въвеждане на друга безмлечна и безглутенова каша.

на 6 месеца - в 10 часа може да се даде плодово пюре, преди млякото, 10-20 мл, не повече от 50 мл. почва се с ябълка, после морков (моркова се водел плод!). млякото се намалява с това количество.

Това е схемата за захранване, която аз следвам. Но имам няколко питанки. Картофа е първия зеленчук с който трябва да се захраним. Беба категорично отказа домашно приготвено картофено пюре и реших да я захраня  с готови и съм подкарала тези на Хип. Но! Еднокомпонентните са много малко, от която и да е марка. Ако съм въвела морков, след него започна, морков с картоф при което картофа е едва 10 %, как да стигна необходимото количество за захранване с този зеленчук? Трябва ли задължително да заместя едно хранене само с него? Т.е. трябва ли всеки един зеленчук /плод/ да се дава отделно докато се стигне до определено количество, с цел проверка за алергия?
Преди въвеждането на месото, не трябва ли да се добави жълтъка към зеленчуковото пюре. Кога е редно да стане това следвайки тази схема?
И още нещо. Месното как се въвежда- три поредни дни / понеделник, вторник, сряда/ или три през ден /например: понеделник 40, сряда 80, петък 120 и неделя цяло/?

Предварително се извинявам, ако въпроса вече е разискван и аз не съм прочела!
ВЯРВАЙ! Мечтите се сбъдват!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 3
« Отговор #856 -: Юни 29, 2009, 19:24:07 pm »
Само не ми е ясно защо риба до 2 години не се дава?

Месото съм въвеждала в последователни дни. Не съм давала само отделен зеленчук до достигане на максимално количество, смесвала съм ги в повечето случаи.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 3
« Отговор #857 -: Юни 29, 2009, 22:11:57 pm »
Единствения зеленчук, който съм давала самостоятелен е картофа, но това първата седмица на захранването. След това всеки следващ зеленчук добавях към картофа, като постепенно увеличавах количеството на добавените зеленчуци докато не стане 50:50. Следващите зеленчуци които въведох са морков, тиква, броколи. 4-те зеленчука ги въведох за 4 седмици.
Цяло хранене заместих предната седмица, това е почти два месеца след захранването. По-рано не успях, той си го търсеше млякото и просто не беше възможно, оставих естествено да стане това, като първо не додавах млякото след пюрето, но слагах мляко в пюрето, а след това и в пюрето заместих млякото с водичката от зеленчуците.
От месото за сега сме само на заешко. Редувам един ден месно, един ден зеленчуково. В деня на зеленчуковото додавам жълтък и няколко капки зехтин.
От 2 седмици давам и готови пюрета предимно хип и сънвал и то с цел за да докарам разнообразието, просто с домашното не успявам да го разнообразя.
Например когато въведох заешкото той абсолютно го отказа. Смесих домашни зеленчуци с малко готово заешко и така го прие. Постепенно увеличих количеството на месото, докато започна да яде по едно бурканче пюре заешко. И изобщо така процедирам със всичко ново което не му харесва - смесвам с нещо познато докато не увелича количеството на новата храна.
Дано съм ти била полезна.
« Последна редакция: Юни 29, 2009, 22:15:29 pm от Mary »
*

    Nadyn

  • *
  • 2703
  • Всяко зло за добро!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 3
« Отговор #858 -: Юни 29, 2009, 22:54:10 pm »
everything_possible,

Според мен не трябва да достигаш до голямо количество за да провериш алергия,
за около 2-3 дни ще си наясно. За въведено аз го имах след 5 пъти прием на дадена храна, като естествено количеството се увеличава постепенно.
Аз давах жълтък няколко дни поред по 1/4  и после редувах ден месо, ден жълтък.
Не съм смесвала.
Месото даваш три дни поред.
*

    everything_possible

  • ****
  • 957
  • Всичко е възможно, ако го пожелаеш истински.
Re: Въпроси и отговори по храненето - 3
« Отговор #859 -: Юни 30, 2009, 14:25:11 pm »
Много благодаря за отговорите!
Мари, за разлика от Алекс, Ели категорично отказва картофа. Исках да я захраня най-вече с него, защото той също като ориза е в основата на повечето пюрета. Вероятно и ние дълго ще се захранваме, преди да заместим обедното мляко с пюре, тъй като и Ели си търси все още млякото.
ВЯРВАЙ! Мечтите се сбъдват!