0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    *слонче*

  • *****
  • 1764
  • вече сме трима и съм най-щастливата жена на света!
Момичета, излезнаха резултатите от генетичните ми изследвания за Тромбофилия, които направих в Майчин дом при проф. Кременски.
Резултатите съм преписала по-долу, един служител ми каза, че няма проблеми. Моля и за вашите коментари, тъй като част от момичетата са минали по пътя преди мен.
благодаря ви предварително, може и на лични.

Фактор V Laiden - R506Q  нормален генотип   (1)*
Протромбин - G/A 20210   нормален генотип   (1)*
MTHFR - C677T       хомозиготен тосител Т/Т     (2)*
Инхибитор на Плазмогенния активатор - PAI  4G/5G    хетерозиготен носител 4G/5G    (3)*

*Забележки:
1) Не се отчита повишен риск за венозни тромбози въз основа на изследвания показател.
2) При генотип Т/Т може да се наблюдава синтезиране на MTHFR  с намалена ензимна активност от 70%
3) Нормален генотип
 притеснява ме втората забалежка.
приятен ден=   
 
никога не отстъпвай на принципите си!
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #1 -: Септември 06, 2008, 09:55:42 am »
До колкото съм влязла в час с подобни изследвания, от твоите разбирам само, че ще трябва да пиеш повече фолиева киселина. Иначе другите както е посочено са наред
*

    *слонче*

  • *****
  • 1764
  • вече сме трима и съм най-щастливата жена на света!
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #2 -: Септември 06, 2008, 16:34:31 pm »
след всичко изчетено и аз мисля така. ще премина на неофолик мета, но сечуда по едно или две.
никога не отстъпвай на принципите си!
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #3 -: Септември 07, 2008, 12:23:47 pm »
До колкото съм влязла в час с подобни изследвания, от твоите разбирам само, че ще трябва да пиеш повече фолиева киселина. Иначе другите както е посочено са наред
И аз мисля , че трябва да се пие по - висока доза фолиева.
*
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #4 -: Септември 07, 2008, 14:44:44 pm »
Приемат се 4 или 5 мг фолиева киселина на ден, когато се открие такова носителство на MTHFR. Желателно е приемът да започне 3 месеца преди забременяване.
Особеност на огъня е, че гори независимо от посоката на вятъра!
*

    *слонче*

  • *****
  • 1764
  • вече сме трима и съм най-щастливата жена на света!
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #5 -: Септември 07, 2008, 16:52:07 pm »
писах мейл и на доц. Конова и тя препоръча по 3 на ден неофолик мета и фраскипарин през ден в случай на бременност. за фолиевата добре на фраскипарина защо? :?
фолиевата я започнах, а за фраксипарина ще потъря още едно мнение.
благодаря ви за отговорите.
никога не отстъпвай на принципите си!
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #6 -: Септември 07, 2008, 19:13:02 pm »
писах мейл и на доц. Конова и тя препоръча по 3 на ден неофолик мета и фраскипарин през ден в случай на бременност. за фолиевата добре на фраскипарина защо? :?
фолиевата я започнах, а за фраксипарина ще потъря още едно мнение.
благодаря ви за отговорите.
За фолиевата добре, то и аз си пия по 2 на ден, ей така, без да съм правила такова изследване, ама фраксипарина не мога да разбера на какво отгоре! Почнаха вече да го дават като ментови бонбони туй фракси!!!
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #7 -: Септември 08, 2008, 16:13:00 pm »
Фраксипаринът е за профилактика за евентуален проблем със съсирваемостта на кръвта и оттам риск за проблеми с плацентата. (нали генетичната мутация е за склонност към тромбофилия)
Благодаря ти, Бени!







*

    *слонче*

  • *****
  • 1764
  • вече сме трима и съм най-щастливата жена на света!
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #8 -: Септември 08, 2008, 17:29:27 pm »
явно ще трябва да се бие и фраксипарина. :(
но в името на мечтата за дете ще действам, особено след като имам и спонтанен аборт зад гъбра си. сега си чакам часа при доктора и ще обсъдим какво ще е.
никога не отстъпвай на принципите си!
*
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #9 -: Септември 08, 2008, 19:22:59 pm »
Макар и превантивно, предполагам, че фраксито ти е за това:
Цитат
[Инхибитор на Плазмогенния активатор - PAI  4G/5G    хетерозиготен носител 4G/5G    (3)*
/quote]
Особеност на огъня е, че гори независимо от посоката на вятъра!
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #10 -: Септември 08, 2008, 19:38:52 pm »
Фраксипаринът е за профилактика за евентуален проблем със съсирваемостта на кръвта и оттам риск за проблеми с плацентата. (нали генетичната мутация е за склонност към тромбофилия)
Това ми е ясно, но от нейните изследвания не се вижда да има проблеми със съсирваемостта
*

    *слонче*

  • *****
  • 1764
  • вече сме трима и съм най-щастливата жена на света!
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #11 -: Септември 08, 2008, 20:18:56 pm »
ognyana е права за това чудо е фраксито, а фолиевата е прочетен вестник. благодаря ви още веднъж, като ще се радвам ако се включи и някой със същите проблеми за обмяна на опит, въпреки, че всичко е индивидуално.
никога не отстъпвай на принципите си!
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #12 -: Септември 09, 2008, 09:44:51 am »
Аз съм хомозиготен носител на мутацията МТХФР (и двата гена са с мутация) - от преди забременяването и доскоро пиех по 5мг. фолиева киселина, в първите седмици на бременността слагах и фраксипарин. За мое нещастие друго заболяване ми попречи да приемам каквито и да е лекарства, така че отскоро не взимам фолиева, а фраксито съм го спряла отдавна, въпреки че някои показатели за съсирваемостта не бяха добри на моменти. За щастие бременността ми върви добре засега :D
« Последна редакция: Септември 09, 2008, 09:46:35 am от FreshBreeze »
Благодаря ти, Бени!







Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #13 -: Ноември 11, 2008, 07:59:36 am »
Аз съм хомозиготен носител на мутацията МТХФР (и двата гена са с мутация) - от преди забременяването и доскоро пиех по 5мг. фолиева киселина, в първите седмици на бременността слагах и фраксипарин. За мое нещастие друго заболяване ми попречи да приемам каквито и да е лекарства, така че отскоро не взимам фолиева, а фраксито съм го спряла отдавна, въпреки че някои показатели за съсирваемостта не бяха добри на моменти. За щастие бременността ми върви добре засега :D
бих искала да попитам от метата ли си пила по 5мг или обикновена?? и аз имам мутация по този ген,но съм хетерозиготен носител,което уж било по-лекия вариант,но..
"Любовта е състояние,при което е невъзможно да си щастлив без щастието на друг човек."-Робърт Хайнлайн!!!
*

    лили

  • *****
  • 2151
  • мързи ме да натискам шифт-а
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #14 -: Ноември 11, 2008, 10:32:41 am »
джоли, мутацията на мтхфр води до намалена усвояемвост на фолиевата (грубо казано). от там се покачва нивото на хомоцистеина което пък води до повишена съсирваемост на кръвта и съответно не добър кръвопоток м/у майката и бебето. предполагам затова ти е предписано фраксито през ден - защото имаш мутация само в гена на фолиевата докато тромбоцитните са ти нормални.

любопитка, в бг от няколко години няма фолиева то 5 мг. метата също е 0.4
ОСТАВЕТЕ СТЕФКА НА МИРА!
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #15 -: Ноември 11, 2008, 10:41:19 am »
джоли, мутацията на мтхфр води до намалена усвояемвост на фолиевата (грубо казано). от там се покачва нивото на хомоцистеина което пък води до повишена съсирваемост на кръвта и съответно не добър кръвопоток м/у майката и бебето. предполагам затова ти е предписано фраксито през ден - защото имаш мутация само в гена на фолиевата докато тромбоцитните са ти нормални.

любопитка, в бг от няколко години няма фолиева то 5 мг. метата също е 0.4
да,знам!но исках да разбера колко трябва да ми е приема като мг..?в момента взимам 2х2 ,но това са 3,2мг мета!достатъчно ли е?
трябва ли да изследвам съответно хомоцистеина?
цяла седмица немога да се свържа с доц.конова и вече съвсем изпуших...
"Любовта е състояние,при което е невъзможно да си щастлив без щастието на друг човек."-Робърт Хайнлайн!!!
*

    лили

  • *****
  • 2151
  • мързи ме да натискам шифт-а
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #16 -: Ноември 11, 2008, 11:06:50 am »
4 х 0.4 е 1.6 мг, не 3.2
предполагам достатъчно е защото конова изписва х 3 мета дневно.
хомоцистеин в бг мисля все още не се тества но провери ако искаш.
ОСТАВЕТЕ СТЕФКА НА МИРА!
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #17 -: Ноември 11, 2008, 11:10:12 am »
4 х 0.4 е 1.6 мг, не 3.2
предполагам достатъчно е защото конова изписва х 3 мета дневно.
хомоцистеин в бг мисля все още не се тества но провери ако искаш.
При каква мутация изписва по 3т. от метата?
 Аз съм с хетерозиготна и ми е изписала по 1т. неофолик.
*

    лили

  • *****
  • 2151
  • мързи ме да натискам шифт-а
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #18 -: Ноември 11, 2008, 11:17:56 am »
хомозиготна
ОСТАВЕТЕ СТЕФКА НА МИРА!
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #19 -: Ноември 11, 2008, 11:21:28 am »
Благодаря Лили ,за бързите отговори!
4 х 0.4 е 1.6 мг, не 3.2
предполагам достатъчно е защото конова изписва х 3 мета дневно.
хомоцистеин в бг мисля все още не се тества но провери ако искаш.
вярно,че е 1,6  :lol: и да смятам немога явно вече...така съм се ошашавила нещо,че.. :lol:
някъде тук във форума прочетох,че хомоцистеин се изследвал в боди мед /вероятно го пращат някъде..в германия ли?незнам../немога обаче да им отворя сайта..
от друга страна четох/пак в една от темите тук../ ,че при висок хомоцистеин се прилагали ниски дози хепарин/нискомолекулни хепарини...дано правилно го казвам :oops:,че на спомен само../,предполагам че със фраксипарин този проблем се решава...т.е. дори приема на фолиевата да не е бил достатъчен и да са се повишили нивата на хомоцистеина,фраксито трябва да го анулира като проблем?по пътя на логиката...ама съм малко объркана,та незнам дали разсъждавам много логично.. :lol:
« Последна редакция: Ноември 11, 2008, 11:29:26 am от любопитка »
"Любовта е състояние,при което е невъзможно да си щастлив без щастието на друг човек."-Робърт Хайнлайн!!!