0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #20 -: Ноември 11, 2008, 11:46:17 am »
Момичета ,аз съм с хетерозиготна мутация за неусвояване на фолиевата к-на и проф.Кременски ми изписа по 4 мг да пия което ще рече по 10 хапчета на ден ,но аз си намерих в Германия 5 мг сега пия от нея има ли проблем?.Конова пък ми е изписала по0.4 от метата но аз предпочитам от 5 мг! :wink:Може ли някой да ми каже до кога се пие тази фориева по 5 мг през цялата бременност ли или се с пира по някое време?
*

    лили

  • *****
  • 2151
  • мързи ме да натискам шифт-а
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #21 -: Ноември 11, 2008, 18:13:16 pm »
любопитка, хомоцистеин аз изследвах преди няколко години в бодимед, но наистина пращат пробата в де.
така както виждам нещата аз без да съм специалист - мутацията на фолиевата си иска 5 мг фолиева дневно за да може поне нещичко да усвоиш от нея. повишения хомоцистеин (ако го има) и повишеното кръвосъсирване се коригират с нискомолекулярен хепарин, който обаче не влияе на усвояването на фолиевата. т.е. според мен в този случай ти трябва 5 мг фолиева и нискомолекулярен хепарин.
ама като първо все пак ти трябва консултация със специалист 8)
ОСТАВЕТЕ СТЕФКА НА МИРА!
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #22 -: Ноември 11, 2008, 19:37:51 pm »
Момичета ,аз съм с хетерозиготна мутация за неусвояване на фолиевата к-на и проф.Кременски ми изписа по 4 мг да пия което ще рече по 10 хапчета на ден ,но аз си намерих в Германия 5 мг сега пия от нея има ли проблем?.Конова пък ми е изписала по0.4 от метата но аз предпочитам от 5 мг! :wink:Може ли някой да ми каже до кога се пие тази фориева по 5 мг през цялата бременност ли или се с пира по някое време?
Е , бива ли пък такава разлика в предписаните дози?! А на мен , както казах ми е предписана 1т. неофолик!!! , не Мета. :BangHead:
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #23 -: Ноември 11, 2008, 20:03:57 pm »
Фаталче, и аз съм с:
Генетичен вариант C677T в гена на Метилентетрахидрофолат редуктаза:
Хетерозиготен носител по мутантен алел
и мен много ме интересуваше въпроса с количеството на ФК, а в препоръките от Плевен нищо не пишеше въобще за ФК.
При консултация с проф.Кременски в dir.bg, той ми отговори следното:

"При описаната ситуация е препоръчително да пиете непрекъснато фолиева киселина (2 месеца преди и 2 след забременяване) по 4 милиграма дневно. Това е безвреден витамин."
Така, че аз сега си пия Неофолик мета х10т/ден.

Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #24 -: Ноември 11, 2008, 20:09:50 pm »
любопитка, хомоцистеин аз изследвах преди няколко години в бодимед, но наистина пращат пробата в де.
така както виждам нещата аз без да съм специалист - мутацията на фолиевата си иска 5 мг фолиева дневно за да може поне нещичко да усвоиш от нея. повишения хомоцистеин (ако го има) и повишеното кръвосъсирване се коригират с нискомолекулярен хепарин, който обаче не влияе на усвояването на фолиевата. т.е. според мен в този случай ти трябва 5 мг фолиева и нискомолекулярен хепарин.
ама като първо все пак ти трябва консултация със специалист 8)
ами специалиста-доц.конова,ми каза,че ако се взима мета е достатъчно по две табл на ден,аз взимам по 4!!хетерозиготен носител съм!
питах,точно защото четейки из форума виждам някакво разминаване в изписваните дози и защото преди е било единодушно с фортето,но като са го спряли..на някои момичета си им е останала предписаната доза от 4-5мг /незнам обаче дали всички взимат мета по толкова или обикновена фолиева/ ,а други са с 3-4 табл от метата на ден... :?
съответно незнам кое е правилното...
"Любовта е състояние,при което е невъзможно да си щастлив без щастието на друг човек."-Робърт Хайнлайн!!!
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #25 -: Ноември 11, 2008, 20:12:16 pm »
Момичета ,аз съм с хетерозиготна мутация за неусвояване на фолиевата к-на и проф.Кременски ми изписа по 4 мг да пия което ще рече по 10 хапчета на ден ,но аз си намерих в Германия 5 мг сега пия от нея има ли проблем?.Конова пък ми е изписала по0.4 от метата но аз предпочитам от 5 мг! :wink:Може ли някой да ми каже до кога се пие тази фориева по 5 мг през цялата бременност ли или се с пира по някое време?
Е , бива ли пък такава разлика в предписаните дози?! А на мен , както казах ми е предписана 1т. неофолик!!! , не Мета. :BangHead:
това ме учудва,защо не са ти казали да взимаш мета?май чат пат претупват нещата лекарите..,знам ли :?
"Любовта е състояние,при което е невъзможно да си щастлив без щастието на друг човек."-Робърт Хайнлайн!!!
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #26 -: Ноември 11, 2008, 20:13:20 pm »
Фаталче, и аз съм с:
Генетичен вариант C677T в гена на Метилентетрахидрофолат редуктаза:
Хетерозиготен носител по мутантен алел
и мен много ме интересуваше въпроса с количеството на ФК, а в препоръките от Плевен нищо не пишеше въобще за ФК.
При консултация с проф.Кременски в dir.bg, той ми отговори следното:

"При описаната ситуация е препоръчително да пиете непрекъснато фолиева киселина (2 месеца преди и 2 след забременяване) по 4 милиграма дневно. Това е безвреден витамин."
Така, че аз сега си пия Неофолик мета х10т/ден.


за обикновена фолиева ли става въпрос или мета?това е наболелият въпрос...!!
"Любовта е състояние,при което е невъзможно да си щастлив без щастието на друг човек."-Робърт Хайнлайн!!!
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #27 -: Ноември 11, 2008, 20:26:15 pm »
Любопитка, сега ме хвърли в размисъл  :ask:  То верно ако с метата се преодолява проблема с мутацията, дали е необходимо по-голямо количество?
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #28 -: Ноември 11, 2008, 20:39:32 pm »
Snow-white чак да се преодолява,незнам...,защото пак исписват по-високи дози от обикновено /примерно по 2-3 табл мета на ден/ ,но се усвоявала по-лесно и съответно не се налагало 4-5мг дневно...незнам как седят нещата...питай кременски ако искаш за метата специално какво ще ти каже!!!аз днес звънях в лабораторията му,ама...не се записвали часове..,трябвало да идеш и дали ще те приеме не е ясно..,та ако си негов пациент ще е по-лесно ти да го питаш ;)
"Любовта е състояние,при което е невъзможно да си щастлив без щастието на друг човек."-Робърт Хайнлайн!!!
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #29 -: Ноември 11, 2008, 22:45:11 pm »
  Въпросът с дозата на фолиевата киселина и мен мен ме интересува живо.Преди  повече от година ми предписаха 3х3 на ден Неофолик мета заради хомозиготна мутация.Аз обаче на своя глава взимах два пъти на ден по 2 мета и 3 обикновена.Миналата седмица реших да видя след толкова време прием как са нещата и си изследвах фолиевата киселина-резултата беше 37.07 реф./5-20/.Предполагам,че ако бях пила само мета в тия дози резултата щеше да е с още по-високи стойности.
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #30 -: Ноември 11, 2008, 23:06:18 pm »
  Въпросът с дозата на фолиевата киселина и мен мен ме интересува живо.Преди  повече от година ми предписаха 3х3 на ден Неофолик мета заради хомозиготна мутация.Аз обаче на своя глава взимах два пъти на ден по 2 мета и 3 обикновена.Миналата седмица реших да видя след толкова време прием как са нещата и си изследвах фолиевата киселина-резултата беше 37.07 реф./5-20/.Предполагам,че ако бях пила само мета в тия дози резултата щеше да е с още по-високи стойности.
Какво е това изследване за фолиевата киселина? Да не би да имаш предвид изследване на хомоцистеина? Ако това имаш предвид, къде прави изследването?
 3х3 мета са 9 т., а ти си вземала 4 т.мета (2х2) и  3т.неофолик предполагам
 Защо мислиш , че ако беше пила само мета , резултата щеше да е с още по - високи стойности?
Ако става въпрос за хомоцистеина , по - високите дози  фолиева мета от 9 т. са по - добрия вариант от 4т.мета и 3т. неофолик.
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #31 -: Ноември 11, 2008, 23:39:28 pm »
Snow-white чак да се преодолява,незнам...,защото пак исписват по-високи дози от обикновено /примерно по 2-3 табл мета на ден/ ,но се усвоявала по-лесно и съответно не се налагало 4-5мг дневно...незнам как седят нещата...питай кременски ако искаш за метата специално какво ще ти каже!!!аз днес звънях в лабораторията му,ама...не се записвали часове..,трябвало да идеш и дали ще те приеме не е ясно..,та ако си негов пациент ще е по-лесно ти да го питаш ;)
Зададох си вече въпроса, като имам отговор ще пиша
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #32 -: Ноември 12, 2008, 00:18:42 am »
Какво е това изследване за фолиевата киселина? Да не би да имаш предвид изследване на хомоцистеина? Ако това имаш предвид, къде прави изследването?
 3х3 мета са 9 т., а ти си вземала 4 т.мета (2х2) и  3т.неофолик предполагам
 Защо мислиш , че ако беше пила само мета , резултата щеше да е с още по - високи стойности?
Ако става въпрос за хомоцистеина , по - високите дози  фолиева мета от 9 т. са по - добрия вариант от 4т.мета и 3т. неофолик.

[/quote]
    Fatalwoman,нямам предвид хомоцистеина,а съдържанието на фолиева киселина в организма.Взимах по 4 Мета и 6 обикновена и ми се струва логично,че ако е била само Мета-т.е.по-лесно усвоимата,количеството и в организма ще е по-високо.Разбира се ,че за хомоцистеина е по-добре Мета,но все пак недостигът на фолиева води до повишаването му,а както е видно от резултата ми май не страдам от такъв.Може и да не съм права ,но чета ,че се изписват по- малки дози Мета.
« Последна редакция: Ноември 12, 2008, 00:28:08 am от Tortilla Flat »
*
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #33 -: Ноември 12, 2008, 12:55:24 pm »
Момичета не разбрах една таблетка от 0.4 мета се равнява на 5 мг така ли? :?
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #34 -: Ноември 12, 2008, 20:36:23 pm »
 Днес разговарях с доц. Конова и нейното мнение е, че хетерозиготната мутация няма клинична изява и затова не е необходим по - висок прием на фолиева киселина.
 Сподели , че от скоро получавала много е -мейли по този въпрос. :lol:
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #35 -: Ноември 12, 2008, 21:27:11 pm »
Днес разговарях с доц. Конова и нейното мнение е, че хетерозиготната мутация няма клинична изява и затова не е необходим по - висок прием на фолиева киселина.
 Сподели , че от скоро получавала много е -мейли по този въпрос. :lol:
именно и на мен като ми отговори ми каза същото,че 2 табл мета на ден са предостатъчни при хетерозиготно носителство...,аз обаче се застраховам с 4  :lol:
isev ,една таблетка мета си е 0,4 мг ,но се усвоявала 7-8 пъти по-лесно от обикновената фолиева ..съответно е логично вместо да взимаш по 4мг ,да е по-малко когато е мета - примерно 2 табл мета са 4-5 пъти по-малко от 4мг ,а метата се усвоява 7-8 пъти по-добре ...чисто математически би трябвало да е предостатъчно...
Tortilla Flat да изписват се май по-ниски дози в повечето случаи ,но всеки лекар си има своите съображения..
"Любовта е състояние,при което е невъзможно да си щастлив без щастието на друг човек."-Робърт Хайнлайн!!!
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #36 -: Ноември 12, 2008, 22:56:52 pm »
Днес разговарях с доц. Конова и нейното мнение е, че хетерозиготната мутация няма клинична изява и затова не е необходим по - висок прием на фолиева киселина.
 Сподели , че от скоро получавала много е -мейли по този въпрос. :lol:
Само от мен има изпратени 3 и-мейла  :lol:  обаче така и не получих нито един отговор!
Аз сега се чудя защо пък Кременски тогава ми препоръчва по 4мг ФК?
Фаталче, какво е имала предвид под "клинична изява"?
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #37 -: Ноември 12, 2008, 23:25:17 pm »
  Snow-white,аз специално попитах относно хетеро и хомозиготното носителство на мутациите и ми бе обяснено ,че някои от тях са доминантни и хетерозиготното носителство е достатъчен фактор за проявлението им -например мутацията G20210A.Други мутации са рецесивни ,като въпросната за фолиевата киселина и трябва да е хомозиготно носителството за да има проявление.
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #38 -: Ноември 13, 2008, 10:22:56 am »
Фаталче, какво е имала предвид под "клинична изява"?
Означава , че няма проявление и че ни би могла да предизвика проблем.
 Добре го е обяснила Tortilla Flat.
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #39 -: Ноември 13, 2008, 11:08:03 am »
Днес разговарях с доц. Конова и нейното мнение е, че хетерозиготната мутация няма клинична изява и затова не е необходим по - висок прием на фолиева киселина.
 Сподели , че от скоро получавала много е -мейли по този въпрос. :lol:
Само от мен има изпратени 3 и-мейла  :lol:  обаче така и не получих нито един отговор!
Аз сега се чудя защо пък Кременски тогава ми препоръчва по 4мг ФК?
Фаталче, какво е имала предвид под "клинична изява"?
може би кременски е имал предвид 4 мг обикновена фолиева...ти хомозиготен носител ли си или хетерозиготен?
"Любовта е състояние,при което е невъзможно да си щастлив без щастието на друг човек."-Робърт Хайнлайн!!!