0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    *слонче*

  • *****
  • 1764
  • вече сме трима и съм най-щастливата жена на света!
Момичета, излезнаха резултатите от генетичните ми изследвания за Тромбофилия, които направих в Майчин дом при проф. Кременски.
Резултатите съм преписала по-долу, един служител ми каза, че няма проблеми. Моля и за вашите коментари, тъй като част от момичетата са минали по пътя преди мен.
благодаря ви предварително, може и на лични.

Фактор V Laiden - R506Q  нормален генотип   (1)*
Протромбин - G/A 20210   нормален генотип   (1)*
MTHFR - C677T       хомозиготен тосител Т/Т     (2)*
Инхибитор на Плазмогенния активатор - PAI  4G/5G    хетерозиготен носител 4G/5G    (3)*

*Забележки:
1) Не се отчита повишен риск за венозни тромбози въз основа на изследвания показател.
2) При генотип Т/Т може да се наблюдава синтезиране на MTHFR  с намалена ензимна активност от 70%
3) Нормален генотип
 притеснява ме втората забалежка.
приятен ден=   
 
никога не отстъпвай на принципите си!
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #1 -: Септември 06, 2008, 09:55:42 am »
До колкото съм влязла в час с подобни изследвания, от твоите разбирам само, че ще трябва да пиеш повече фолиева киселина. Иначе другите както е посочено са наред
*

    *слонче*

  • *****
  • 1764
  • вече сме трима и съм най-щастливата жена на света!
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #2 -: Септември 06, 2008, 16:34:31 pm »
след всичко изчетено и аз мисля така. ще премина на неофолик мета, но сечуда по едно или две.
никога не отстъпвай на принципите си!
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #3 -: Септември 07, 2008, 12:23:47 pm »
До колкото съм влязла в час с подобни изследвания, от твоите разбирам само, че ще трябва да пиеш повече фолиева киселина. Иначе другите както е посочено са наред
И аз мисля , че трябва да се пие по - висока доза фолиева.
*
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #4 -: Септември 07, 2008, 14:44:44 pm »
Приемат се 4 или 5 мг фолиева киселина на ден, когато се открие такова носителство на MTHFR. Желателно е приемът да започне 3 месеца преди забременяване.
Особеност на огъня е, че гори независимо от посоката на вятъра!
*

    *слонче*

  • *****
  • 1764
  • вече сме трима и съм най-щастливата жена на света!
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #5 -: Септември 07, 2008, 16:52:07 pm »
писах мейл и на доц. Конова и тя препоръча по 3 на ден неофолик мета и фраскипарин през ден в случай на бременност. за фолиевата добре на фраскипарина защо? :?
фолиевата я започнах, а за фраксипарина ще потъря още едно мнение.
благодаря ви за отговорите.
никога не отстъпвай на принципите си!
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #6 -: Септември 07, 2008, 19:13:02 pm »
писах мейл и на доц. Конова и тя препоръча по 3 на ден неофолик мета и фраскипарин през ден в случай на бременност. за фолиевата добре на фраскипарина защо? :?
фолиевата я започнах, а за фраксипарина ще потъря още едно мнение.
благодаря ви за отговорите.
За фолиевата добре, то и аз си пия по 2 на ден, ей така, без да съм правила такова изследване, ама фраксипарина не мога да разбера на какво отгоре! Почнаха вече да го дават като ментови бонбони туй фракси!!!
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #7 -: Септември 08, 2008, 16:13:00 pm »
Фраксипаринът е за профилактика за евентуален проблем със съсирваемостта на кръвта и оттам риск за проблеми с плацентата. (нали генетичната мутация е за склонност към тромбофилия)
Благодаря ти, Бени!







*

    *слонче*

  • *****
  • 1764
  • вече сме трима и съм най-щастливата жена на света!
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #8 -: Септември 08, 2008, 17:29:27 pm »
явно ще трябва да се бие и фраксипарина. :(
но в името на мечтата за дете ще действам, особено след като имам и спонтанен аборт зад гъбра си. сега си чакам часа при доктора и ще обсъдим какво ще е.
никога не отстъпвай на принципите си!
*
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #9 -: Септември 08, 2008, 19:22:59 pm »
Макар и превантивно, предполагам, че фраксито ти е за това:
Цитат
[Инхибитор на Плазмогенния активатор - PAI  4G/5G    хетерозиготен носител 4G/5G    (3)*
/quote]
Особеност на огъня е, че гори независимо от посоката на вятъра!
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #10 -: Септември 08, 2008, 19:38:52 pm »
Фраксипаринът е за профилактика за евентуален проблем със съсирваемостта на кръвта и оттам риск за проблеми с плацентата. (нали генетичната мутация е за склонност към тромбофилия)
Това ми е ясно, но от нейните изследвания не се вижда да има проблеми със съсирваемостта
*

    *слонче*

  • *****
  • 1764
  • вече сме трима и съм най-щастливата жена на света!
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #11 -: Септември 08, 2008, 20:18:56 pm »
ognyana е права за това чудо е фраксито, а фолиевата е прочетен вестник. благодаря ви още веднъж, като ще се радвам ако се включи и някой със същите проблеми за обмяна на опит, въпреки, че всичко е индивидуално.
никога не отстъпвай на принципите си!
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #12 -: Септември 09, 2008, 09:44:51 am »
Аз съм хомозиготен носител на мутацията МТХФР (и двата гена са с мутация) - от преди забременяването и доскоро пиех по 5мг. фолиева киселина, в първите седмици на бременността слагах и фраксипарин. За мое нещастие друго заболяване ми попречи да приемам каквито и да е лекарства, така че отскоро не взимам фолиева, а фраксито съм го спряла отдавна, въпреки че някои показатели за съсирваемостта не бяха добри на моменти. За щастие бременността ми върви добре засега :D
« Последна редакция: Септември 09, 2008, 09:46:35 am от FreshBreeze »
Благодаря ти, Бени!







Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #13 -: Ноември 11, 2008, 07:59:36 am »
Аз съм хомозиготен носител на мутацията МТХФР (и двата гена са с мутация) - от преди забременяването и доскоро пиех по 5мг. фолиева киселина, в първите седмици на бременността слагах и фраксипарин. За мое нещастие друго заболяване ми попречи да приемам каквито и да е лекарства, така че отскоро не взимам фолиева, а фраксито съм го спряла отдавна, въпреки че някои показатели за съсирваемостта не бяха добри на моменти. За щастие бременността ми върви добре засега :D
бих искала да попитам от метата ли си пила по 5мг или обикновена?? и аз имам мутация по този ген,но съм хетерозиготен носител,което уж било по-лекия вариант,но..
"Любовта е състояние,при което е невъзможно да си щастлив без щастието на друг човек."-Робърт Хайнлайн!!!
*

    лили

  • *****
  • 2151
  • мързи ме да натискам шифт-а
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #14 -: Ноември 11, 2008, 10:32:41 am »
джоли, мутацията на мтхфр води до намалена усвояемвост на фолиевата (грубо казано). от там се покачва нивото на хомоцистеина което пък води до повишена съсирваемост на кръвта и съответно не добър кръвопоток м/у майката и бебето. предполагам затова ти е предписано фраксито през ден - защото имаш мутация само в гена на фолиевата докато тромбоцитните са ти нормални.

любопитка, в бг от няколко години няма фолиева то 5 мг. метата също е 0.4
ОСТАВЕТЕ СТЕФКА НА МИРА!
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #15 -: Ноември 11, 2008, 10:41:19 am »
джоли, мутацията на мтхфр води до намалена усвояемвост на фолиевата (грубо казано). от там се покачва нивото на хомоцистеина което пък води до повишена съсирваемост на кръвта и съответно не добър кръвопоток м/у майката и бебето. предполагам затова ти е предписано фраксито през ден - защото имаш мутация само в гена на фолиевата докато тромбоцитните са ти нормални.

любопитка, в бг от няколко години няма фолиева то 5 мг. метата също е 0.4
да,знам!но исках да разбера колко трябва да ми е приема като мг..?в момента взимам 2х2 ,но това са 3,2мг мета!достатъчно ли е?
трябва ли да изследвам съответно хомоцистеина?
цяла седмица немога да се свържа с доц.конова и вече съвсем изпуших...
"Любовта е състояние,при което е невъзможно да си щастлив без щастието на друг човек."-Робърт Хайнлайн!!!
*

    лили

  • *****
  • 2151
  • мързи ме да натискам шифт-а
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #16 -: Ноември 11, 2008, 11:06:50 am »
4 х 0.4 е 1.6 мг, не 3.2
предполагам достатъчно е защото конова изписва х 3 мета дневно.
хомоцистеин в бг мисля все още не се тества но провери ако искаш.
ОСТАВЕТЕ СТЕФКА НА МИРА!
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #17 -: Ноември 11, 2008, 11:10:12 am »
4 х 0.4 е 1.6 мг, не 3.2
предполагам достатъчно е защото конова изписва х 3 мета дневно.
хомоцистеин в бг мисля все още не се тества но провери ако искаш.
При каква мутация изписва по 3т. от метата?
 Аз съм с хетерозиготна и ми е изписала по 1т. неофолик.
*

    лили

  • *****
  • 2151
  • мързи ме да натискам шифт-а
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #18 -: Ноември 11, 2008, 11:17:56 am »
хомозиготна
ОСТАВЕТЕ СТЕФКА НА МИРА!
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #19 -: Ноември 11, 2008, 11:21:28 am »
Благодаря Лили ,за бързите отговори!
4 х 0.4 е 1.6 мг, не 3.2
предполагам достатъчно е защото конова изписва х 3 мета дневно.
хомоцистеин в бг мисля все още не се тества но провери ако искаш.
вярно,че е 1,6  :lol: и да смятам немога явно вече...така съм се ошашавила нещо,че.. :lol:
някъде тук във форума прочетох,че хомоцистеин се изследвал в боди мед /вероятно го пращат някъде..в германия ли?незнам../немога обаче да им отворя сайта..
от друга страна четох/пак в една от темите тук../ ,че при висок хомоцистеин се прилагали ниски дози хепарин/нискомолекулни хепарини...дано правилно го казвам :oops:,че на спомен само../,предполагам че със фраксипарин този проблем се решава...т.е. дори приема на фолиевата да не е бил достатъчен и да са се повишили нивата на хомоцистеина,фраксито трябва да го анулира като проблем?по пътя на логиката...ама съм малко объркана,та незнам дали разсъждавам много логично.. :lol:
« Последна редакция: Ноември 11, 2008, 11:29:26 am от любопитка »
"Любовта е състояние,при което е невъзможно да си щастлив без щастието на друг човек."-Робърт Хайнлайн!!!
*
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #20 -: Ноември 11, 2008, 11:46:17 am »
Момичета ,аз съм с хетерозиготна мутация за неусвояване на фолиевата к-на и проф.Кременски ми изписа по 4 мг да пия което ще рече по 10 хапчета на ден ,но аз си намерих в Германия 5 мг сега пия от нея има ли проблем?.Конова пък ми е изписала по0.4 от метата но аз предпочитам от 5 мг! :wink:Може ли някой да ми каже до кога се пие тази фориева по 5 мг през цялата бременност ли или се с пира по някое време?
*

    лили

  • *****
  • 2151
  • мързи ме да натискам шифт-а
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #21 -: Ноември 11, 2008, 18:13:16 pm »
любопитка, хомоцистеин аз изследвах преди няколко години в бодимед, но наистина пращат пробата в де.
така както виждам нещата аз без да съм специалист - мутацията на фолиевата си иска 5 мг фолиева дневно за да може поне нещичко да усвоиш от нея. повишения хомоцистеин (ако го има) и повишеното кръвосъсирване се коригират с нискомолекулярен хепарин, който обаче не влияе на усвояването на фолиевата. т.е. според мен в този случай ти трябва 5 мг фолиева и нискомолекулярен хепарин.
ама като първо все пак ти трябва консултация със специалист 8)
ОСТАВЕТЕ СТЕФКА НА МИРА!
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #22 -: Ноември 11, 2008, 19:37:51 pm »
Момичета ,аз съм с хетерозиготна мутация за неусвояване на фолиевата к-на и проф.Кременски ми изписа по 4 мг да пия което ще рече по 10 хапчета на ден ,но аз си намерих в Германия 5 мг сега пия от нея има ли проблем?.Конова пък ми е изписала по0.4 от метата но аз предпочитам от 5 мг! :wink:Може ли някой да ми каже до кога се пие тази фориева по 5 мг през цялата бременност ли или се с пира по някое време?
Е , бива ли пък такава разлика в предписаните дози?! А на мен , както казах ми е предписана 1т. неофолик!!! , не Мета. :BangHead:
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #23 -: Ноември 11, 2008, 20:03:57 pm »
Фаталче, и аз съм с:
Генетичен вариант C677T в гена на Метилентетрахидрофолат редуктаза:
Хетерозиготен носител по мутантен алел
и мен много ме интересуваше въпроса с количеството на ФК, а в препоръките от Плевен нищо не пишеше въобще за ФК.
При консултация с проф.Кременски в dir.bg, той ми отговори следното:

"При описаната ситуация е препоръчително да пиете непрекъснато фолиева киселина (2 месеца преди и 2 след забременяване) по 4 милиграма дневно. Това е безвреден витамин."
Така, че аз сега си пия Неофолик мета х10т/ден.

Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #24 -: Ноември 11, 2008, 20:09:50 pm »
любопитка, хомоцистеин аз изследвах преди няколко години в бодимед, но наистина пращат пробата в де.
така както виждам нещата аз без да съм специалист - мутацията на фолиевата си иска 5 мг фолиева дневно за да може поне нещичко да усвоиш от нея. повишения хомоцистеин (ако го има) и повишеното кръвосъсирване се коригират с нискомолекулярен хепарин, който обаче не влияе на усвояването на фолиевата. т.е. според мен в този случай ти трябва 5 мг фолиева и нискомолекулярен хепарин.
ама като първо все пак ти трябва консултация със специалист 8)
ами специалиста-доц.конова,ми каза,че ако се взима мета е достатъчно по две табл на ден,аз взимам по 4!!хетерозиготен носител съм!
питах,точно защото четейки из форума виждам някакво разминаване в изписваните дози и защото преди е било единодушно с фортето,но като са го спряли..на някои момичета си им е останала предписаната доза от 4-5мг /незнам обаче дали всички взимат мета по толкова или обикновена фолиева/ ,а други са с 3-4 табл от метата на ден... :?
съответно незнам кое е правилното...
"Любовта е състояние,при което е невъзможно да си щастлив без щастието на друг човек."-Робърт Хайнлайн!!!
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #25 -: Ноември 11, 2008, 20:12:16 pm »
Момичета ,аз съм с хетерозиготна мутация за неусвояване на фолиевата к-на и проф.Кременски ми изписа по 4 мг да пия което ще рече по 10 хапчета на ден ,но аз си намерих в Германия 5 мг сега пия от нея има ли проблем?.Конова пък ми е изписала по0.4 от метата но аз предпочитам от 5 мг! :wink:Може ли някой да ми каже до кога се пие тази фориева по 5 мг през цялата бременност ли или се с пира по някое време?
Е , бива ли пък такава разлика в предписаните дози?! А на мен , както казах ми е предписана 1т. неофолик!!! , не Мета. :BangHead:
това ме учудва,защо не са ти казали да взимаш мета?май чат пат претупват нещата лекарите..,знам ли :?
"Любовта е състояние,при което е невъзможно да си щастлив без щастието на друг човек."-Робърт Хайнлайн!!!
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #26 -: Ноември 11, 2008, 20:13:20 pm »
Фаталче, и аз съм с:
Генетичен вариант C677T в гена на Метилентетрахидрофолат редуктаза:
Хетерозиготен носител по мутантен алел
и мен много ме интересуваше въпроса с количеството на ФК, а в препоръките от Плевен нищо не пишеше въобще за ФК.
При консултация с проф.Кременски в dir.bg, той ми отговори следното:

"При описаната ситуация е препоръчително да пиете непрекъснато фолиева киселина (2 месеца преди и 2 след забременяване) по 4 милиграма дневно. Това е безвреден витамин."
Така, че аз сега си пия Неофолик мета х10т/ден.


за обикновена фолиева ли става въпрос или мета?това е наболелият въпрос...!!
"Любовта е състояние,при което е невъзможно да си щастлив без щастието на друг човек."-Робърт Хайнлайн!!!
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #27 -: Ноември 11, 2008, 20:26:15 pm »
Любопитка, сега ме хвърли в размисъл  :ask:  То верно ако с метата се преодолява проблема с мутацията, дали е необходимо по-голямо количество?
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #28 -: Ноември 11, 2008, 20:39:32 pm »
Snow-white чак да се преодолява,незнам...,защото пак исписват по-високи дози от обикновено /примерно по 2-3 табл мета на ден/ ,но се усвоявала по-лесно и съответно не се налагало 4-5мг дневно...незнам как седят нещата...питай кременски ако искаш за метата специално какво ще ти каже!!!аз днес звънях в лабораторията му,ама...не се записвали часове..,трябвало да идеш и дали ще те приеме не е ясно..,та ако си негов пациент ще е по-лесно ти да го питаш ;)
"Любовта е състояние,при което е невъзможно да си щастлив без щастието на друг човек."-Робърт Хайнлайн!!!
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #29 -: Ноември 11, 2008, 22:45:11 pm »
  Въпросът с дозата на фолиевата киселина и мен мен ме интересува живо.Преди  повече от година ми предписаха 3х3 на ден Неофолик мета заради хомозиготна мутация.Аз обаче на своя глава взимах два пъти на ден по 2 мета и 3 обикновена.Миналата седмица реших да видя след толкова време прием как са нещата и си изследвах фолиевата киселина-резултата беше 37.07 реф./5-20/.Предполагам,че ако бях пила само мета в тия дози резултата щеше да е с още по-високи стойности.
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #30 -: Ноември 11, 2008, 23:06:18 pm »
  Въпросът с дозата на фолиевата киселина и мен мен ме интересува живо.Преди  повече от година ми предписаха 3х3 на ден Неофолик мета заради хомозиготна мутация.Аз обаче на своя глава взимах два пъти на ден по 2 мета и 3 обикновена.Миналата седмица реших да видя след толкова време прием как са нещата и си изследвах фолиевата киселина-резултата беше 37.07 реф./5-20/.Предполагам,че ако бях пила само мета в тия дози резултата щеше да е с още по-високи стойности.
Какво е това изследване за фолиевата киселина? Да не би да имаш предвид изследване на хомоцистеина? Ако това имаш предвид, къде прави изследването?
 3х3 мета са 9 т., а ти си вземала 4 т.мета (2х2) и  3т.неофолик предполагам
 Защо мислиш , че ако беше пила само мета , резултата щеше да е с още по - високи стойности?
Ако става въпрос за хомоцистеина , по - високите дози  фолиева мета от 9 т. са по - добрия вариант от 4т.мета и 3т. неофолик.
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #31 -: Ноември 11, 2008, 23:39:28 pm »
Snow-white чак да се преодолява,незнам...,защото пак исписват по-високи дози от обикновено /примерно по 2-3 табл мета на ден/ ,но се усвоявала по-лесно и съответно не се налагало 4-5мг дневно...незнам как седят нещата...питай кременски ако искаш за метата специално какво ще ти каже!!!аз днес звънях в лабораторията му,ама...не се записвали часове..,трябвало да идеш и дали ще те приеме не е ясно..,та ако си негов пациент ще е по-лесно ти да го питаш ;)
Зададох си вече въпроса, като имам отговор ще пиша
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #32 -: Ноември 12, 2008, 00:18:42 am »
Какво е това изследване за фолиевата киселина? Да не би да имаш предвид изследване на хомоцистеина? Ако това имаш предвид, къде прави изследването?
 3х3 мета са 9 т., а ти си вземала 4 т.мета (2х2) и  3т.неофолик предполагам
 Защо мислиш , че ако беше пила само мета , резултата щеше да е с още по - високи стойности?
Ако става въпрос за хомоцистеина , по - високите дози  фолиева мета от 9 т. са по - добрия вариант от 4т.мета и 3т. неофолик.

[/quote]
    Fatalwoman,нямам предвид хомоцистеина,а съдържанието на фолиева киселина в организма.Взимах по 4 Мета и 6 обикновена и ми се струва логично,че ако е била само Мета-т.е.по-лесно усвоимата,количеството и в организма ще е по-високо.Разбира се ,че за хомоцистеина е по-добре Мета,но все пак недостигът на фолиева води до повишаването му,а както е видно от резултата ми май не страдам от такъв.Може и да не съм права ,но чета ,че се изписват по- малки дози Мета.
« Последна редакция: Ноември 12, 2008, 00:28:08 am от Tortilla Flat »
*
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #33 -: Ноември 12, 2008, 12:55:24 pm »
Момичета не разбрах една таблетка от 0.4 мета се равнява на 5 мг така ли? :?
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #34 -: Ноември 12, 2008, 20:36:23 pm »
 Днес разговарях с доц. Конова и нейното мнение е, че хетерозиготната мутация няма клинична изява и затова не е необходим по - висок прием на фолиева киселина.
 Сподели , че от скоро получавала много е -мейли по този въпрос. :lol:
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #35 -: Ноември 12, 2008, 21:27:11 pm »
Днес разговарях с доц. Конова и нейното мнение е, че хетерозиготната мутация няма клинична изява и затова не е необходим по - висок прием на фолиева киселина.
 Сподели , че от скоро получавала много е -мейли по този въпрос. :lol:
именно и на мен като ми отговори ми каза същото,че 2 табл мета на ден са предостатъчни при хетерозиготно носителство...,аз обаче се застраховам с 4  :lol:
isev ,една таблетка мета си е 0,4 мг ,но се усвоявала 7-8 пъти по-лесно от обикновената фолиева ..съответно е логично вместо да взимаш по 4мг ,да е по-малко когато е мета - примерно 2 табл мета са 4-5 пъти по-малко от 4мг ,а метата се усвоява 7-8 пъти по-добре ...чисто математически би трябвало да е предостатъчно...
Tortilla Flat да изписват се май по-ниски дози в повечето случаи ,но всеки лекар си има своите съображения..
"Любовта е състояние,при което е невъзможно да си щастлив без щастието на друг човек."-Робърт Хайнлайн!!!
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #36 -: Ноември 12, 2008, 22:56:52 pm »
Днес разговарях с доц. Конова и нейното мнение е, че хетерозиготната мутация няма клинична изява и затова не е необходим по - висок прием на фолиева киселина.
 Сподели , че от скоро получавала много е -мейли по този въпрос. :lol:
Само от мен има изпратени 3 и-мейла  :lol:  обаче така и не получих нито един отговор!
Аз сега се чудя защо пък Кременски тогава ми препоръчва по 4мг ФК?
Фаталче, какво е имала предвид под "клинична изява"?
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #37 -: Ноември 12, 2008, 23:25:17 pm »
  Snow-white,аз специално попитах относно хетеро и хомозиготното носителство на мутациите и ми бе обяснено ,че някои от тях са доминантни и хетерозиготното носителство е достатъчен фактор за проявлението им -например мутацията G20210A.Други мутации са рецесивни ,като въпросната за фолиевата киселина и трябва да е хомозиготно носителството за да има проявление.
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #38 -: Ноември 13, 2008, 10:22:56 am »
Фаталче, какво е имала предвид под "клинична изява"?
Означава , че няма проявление и че ни би могла да предизвика проблем.
 Добре го е обяснила Tortilla Flat.
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #39 -: Ноември 13, 2008, 11:08:03 am »
Днес разговарях с доц. Конова и нейното мнение е, че хетерозиготната мутация няма клинична изява и затова не е необходим по - висок прием на фолиева киселина.
 Сподели , че от скоро получавала много е -мейли по този въпрос. :lol:
Само от мен има изпратени 3 и-мейла  :lol:  обаче така и не получих нито един отговор!
Аз сега се чудя защо пък Кременски тогава ми препоръчва по 4мг ФК?
Фаталче, какво е имала предвид под "клинична изява"?
може би кременски е имал предвид 4 мг обикновена фолиева...ти хомозиготен носител ли си или хетерозиготен?
"Любовта е състояние,при което е невъзможно да си щастлив без щастието на друг човек."-Робърт Хайнлайн!!!
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #40 -: Ноември 13, 2008, 11:12:07 am »
Любопитка аз съм хетерозиготен носител, пуснала съм си въпрос до Кременски относно количеството на метата при тези случаи.
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #41 -: Ноември 13, 2008, 11:19:48 am »
Любопитка аз съм хетерозиготен носител, пуснала съм си въпрос до Кременски относно количеството на метата при тези случаи.
snow-white,помня че каза че си му писала,но непомнех какъв носител си ...сега ми стана пак много интересно какво ще каже в случая той...защо 4мг,щом хетерозиготното носителство нямало значение в практиката..  :? ...а и мета или 4 мг обикновена... :lol: нямам търпение да се разнищи вече тая работа!
п.п. а колко теми има само по въпроса /и стари/ и все още е някак неизяснено..има разминаване в мненията..
"Любовта е състояние,при което е невъзможно да си щастлив без щастието на друг човек."-Робърт Хайнлайн!!!
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #42 -: Ноември 13, 2008, 11:47:42 am »
Да Любопитка и аз се зачудих, защо след като хетерозиготното носителство няма проявления, Кременски препоръчва 4мг ФК пък била тя и обикновена, би следвало да няма значение вида на ФК и количеството да е стандартното 0.4мг
*

    !!!

  • *****
  • 1495
  • Най стимулиращият дар? Надеждата
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #43 -: Ноември 19, 2008, 12:12:53 pm »
Здравейте! Предстои ни да пускаме генетични изследвания, които ми казаха че се пускат в Майчин дом на 14тия етаж.
Който е ходил там може ли дами каже как става? Трябва ли да си запиша час при някой лекар или направо да отида на място и да искам да ми ги пуснат?
*

    *слонче*

  • *****
  • 1764
  • вече сме трима и съм най-щастливата жена на света!
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #44 -: Ноември 19, 2008, 16:37:25 pm »
не се записва час, което е тъпо, но........отиваш и чакаш да те кансултират, попълваш анкетна карта, казваш причините за които следва да пуснеш генетични и те ти насочват пакета изследвания. после в лабораторията ти взимат кръв, плащаш долу на касата и след около 2 седмици срещу фактурата ти дават резултатите пак на 14 ет. това е. ако имаш нещо питай.
никога не отстъпвай на принципите си!
*

    !!!

  • *****
  • 1495
  • Най стимулиращият дар? Надеждата
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #45 -: Ноември 19, 2008, 17:43:59 pm »
не се записва час, което е тъпо, но........отиваш и чакаш да те кансултират, попълваш анкетна карта, казваш причините за които следва да пуснеш генетични и те ти насочват пакета изследвания. после в лабораторията ти взимат кръв, плащаш долу на касата и след около 2 седмици срещу фактурата ти дават резултатите пак на 14 ет. това е. ако имаш нещо питай.

Има ли някакви приемни дни и часове? Защото аз трябва да ги пускам с мъжа ми и съответно трябва да се измъкнеме от работа.
Лекарката каза че трябва да се пуснат:
Генетични - и за двамата
Тромбофилия - за мене
Антифосфолипидни - за мене

Благодаря ти много!
*

    *слонче*

  • *****
  • 1764
  • вече сме трима и съм най-щастливата жена на света!
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #46 -: Ноември 19, 2008, 21:10:54 pm »
няма значение кой ден ще отидеш - от понеделник да петък. започват от 9.00 сутрин. успех
никога не отстъпвай на принципите си!
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #47 -: Ноември 26, 2008, 18:06:46 pm »
Както обещах да ви кажа какво ми писа проф.Кременски /относно хетерозиготната мутация/ - значи няма никакво значение вида на фолиевата киселина - мета, обикновена - просто трябва да се вземат по 10т/ден от 0.4 мг ФК = 4мг/ден. Така че аз продължавам по тази схема, по-добре малко повече, отколкото недостатъчно  :wink:
п.с. не ми разясни защо
« Последна редакция: Ноември 26, 2008, 18:08:42 pm от Snow-white »
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #48 -: Ноември 26, 2008, 18:28:33 pm »
Snow-white , по 10 от коя фолиева пиеш?
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #49 -: Ноември 26, 2008, 19:04:10 pm »
От Неофолик мета
*

    *слонче*

  • *****
  • 1764
  • вече сме трима и съм най-щастливата жена на света!
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #50 -: Ноември 26, 2008, 21:38:11 pm »
От Неофолик мета
мисля, че това е много. да не би да са по 10 таблетки от другата?
не съм компетентна, но за първи път чувам такава доза от неофолик мета. :?
никога не отстъпвай на принципите си!
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #51 -: Ноември 26, 2008, 21:54:26 pm »
Както обещах да ви кажа какво ми писа проф.Кременски /относно хетерозиготната мутация/ - значи няма никакво значение вида на фолиевата киселина - мета, обикновена - просто трябва да се вземат по 10т/ден от 0.4 мг ФК = 4мг/ден. Така че аз продължавам по тази схема, по-добре малко повече, отколкото недостатъчно  :wink:
п.с. не ми разясни защо
*
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #52 -: Ноември 27, 2008, 11:41:39 am »
а при евентуална бременност променя ли се дозата .. :ask:
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #53 -: Ноември 28, 2008, 10:50:29 am »
Кременски ми отговори, че трябва да пия тази доза от ФК поне 2 месеца преди забременяване и 2 месеца след това
*

    !!!

  • *****
  • 1495
  • Най стимулиращият дар? Надеждата
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #54 -: Декември 05, 2008, 13:20:25 pm »
Здравейте момичета! Имам нужда от помощта ви! Излезнаха ми резлутатите от генетичните:

На мъжа ми цитогенетичното: кариотип 2n=XY НОРМАЛЕН МЪЖКИ КАРИОТИП
На мен: кариотип 2n=XХ НОРМАЛЕН ЖЕНСКИ КАРИОТИП

Тромбофилия:
Не се откриват мутациите R506Q(Фактор V ЛайденFV), 20210G/A (протромбин)
Нормален генотип за PAI 4G/5G
Генотип T/T за C677T (MTHFR)

ЗАБЕЛЕЖКА: При генотип Т/Т за С677Т (MTHFR) може да се наблюдава синтезиране на MTHFR с намалена ензимна активност от 70%

Моля за вашето мнение тъй като тези изследвания гинеколожката каза да си ги пусна вследствие на миссед. От генетичната клиника пък ми казаха да питам гинеколожката...
*

    *слонче*

  • *****
  • 1764
  • вече сме трима и съм най-щастливата жена на света!
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #55 -: Декември 05, 2008, 16:00:27 pm »
добре е специалист да ги разчете, защото все пак не сме лекари. така както виждам, ще трябва повечко фолиева киселина да пиеш, но колко ще ти каже лекар. успех
никога не отстъпвай на принципите си!
*

    !!!

  • *****
  • 1495
  • Най стимулиращият дар? Надеждата
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #56 -: Декември 05, 2008, 16:05:09 pm »
А възможно ли е тези резултати да са причина за мисседа ми?

На теб са ти изписали и фракси - а ти май имаш същите резултати като моите нали?
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #57 -: Декември 06, 2008, 20:55:23 pm »
Както обещах да ви кажа какво ми писа проф.Кременски /относно хетерозиготната мутация/ - значи няма никакво значение вида на фолиевата киселина - мета, обикновена - просто трябва да се вземат по 10т/ден от 0.4 мг ФК = 4мг/ден. Така че аз продължавам по тази схема, по-добре малко повече, отколкото недостатъчно  :wink:
п.с. не ми разясни защо
Snow-white ,благодаря ти за инфото...аз съвсем се обърках...въпреки всичко незнам на кой да вярвам...!Конова твърди,че при хетерозиготната мутация преди забременяване 1 табл мета на ден е достатъчна ,а след това по две...!всички лекари ме уверяват,че повече от 3 табл мета на ден,не е безвредно .. налрая ще ида до лабораторията на Кременски да говоря лично с него,защото трябва да установя със сигурност колко да пия...,не може една седмица по 2..после по 3...по 4 табл..после по 6...пак по 4...и пак по 3.. :lol:...просто незнам колко трябва да пия и на кой да вярвам!пак ще я увелича явно засега,но мисля да се опитам да говоря лично с Кременски!!може би след нова година..
Успех на всички
"Любовта е състояние,при което е невъзможно да си щастлив без щастието на друг човек."-Робърт Хайнлайн!!!
*
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #58 -: Декември 06, 2008, 21:08:58 pm »
любопитка, като разбереш със сигурност, да не забравиш да го споделиш тука.., че май всички сме в голяма чуденка ..  :D
Re: има ли място за притеснение от тези резултати
« Отговор #59 -: Декември 06, 2008, 21:15:39 pm »
любопитка, като разбереш със сигурност, да не забравиш да го споделиш тука.., че май всички сме в голяма чуденка ..  :D
разбира се :D!сигурна съм,че ще ми каже същото като на  snow-white,но искам да ми обясни ако може по-подробно..като ще му кажа и другите лекари какви доводи изтъкват!след  празниците ще ида и се надявам да ме приеме..веднага щом имам инфо от изворът ще пиша :)
"Любовта е състояние,при което е невъзможно да си щастлив без щастието на друг човек."-Робърт Хайнлайн!!!