0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Здравейте, много ще съм благодарна някой да ми разчете резултатите, защото чак другата седмица ще се видя с д-ра....... Имам ли ИР според вас?
ГЛЮКОЗА НА ГЛАДНО : 5.8 mmol/l (3.0-6.0)
ГЛЮКОЗА-СЛЕД 60 МИН. : 4.8 mmol/l (преценка от лекар)
ГЛЮКОЗА-СЛЕД 120 МИН : 5.5 mmol/l (преценка от лекар)
ИНСУЛИН НА ГЛАДНО : 10.99 mU/ml (2,6-24,9)
ИНСУЛИН СЛЕД 60 МИН : 29.53 mU/ml (над 40/ трикратно от с-та на гладно)
ИНСУЛИН СЛЕД 120 МИН : 45.5 mU/ml (под 2 пъти от с-та на 60 мин.)
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #861 -: Ноември 16, 2015, 22:18:40 pm »
 :P да побутна темата малко, въпреки, че се зачудих дали нова да създам
момичета, възможно ли е да нямам вече инсулинова резистентност  :ask:
преди имах, пих няколко години сиофор 1000 по 1 хапче на ден, спазвах някаква диета, поотслабнах. бременна до 12г.с. го пих също.
сега ми се налага по друга причина да правя изследвания, направих обременяване с глюкоза и резултатите са следните:

венозна кръв огтт 75млглюкоза
глюкоза 0 мин -     5,38    (реф. 3,8-6,1)
глюкоза 60мин -    7,44    (реф. по-малко от 8,9 за небременни жени)
глюкоза 120 мин - 6,01    (реф. по-малко от 7,8 за небременни жени)

изследването е направено в болница щерев

п.с. гледам момичето по-горе е цитирало освен глюкоза и инсулин, дали само глюкозата е показател? преди съм правила пак само на глюкоза, но освен венозна кръв ми бодоха и пръстите (в друга лаборатория)
« Последна редакция: Ноември 16, 2015, 22:20:59 pm от mecinka »

Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #862 -: Ноември 17, 2015, 10:00:39 am »
На мен винаги са ми пускали  заедно  с кр. захар и инсулин за да  се види вдигането на неговата  стойност след глюкозата. Въпреки, че при  теб  така  пооказани резултатите за  кр. захар ми изглеждат мн. добре. Силно се надявам да  си се излекувала, защото и аз съм на нисковъглехидратна диета от 6м.и се надявам това състояние да е обратимо, но засега май няма подобрение. Имам машинка вкъщи  и се тествам. Когато се случи да хапна нещо въглехидратно веднага вдигам кръвна захар и то доста над твоите стойности. А на гладно си е в норма.
<br />
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #863 -: Ноември 17, 2015, 18:47:43 pm »
 :P ирена, благодаря ти
аз си го замоназначих сега  :oops: явно ще трябва след време пак да пия тази гадост  :? и да правя ново изследване

чудех се просто такова заболяване дали има излекуване. не спазвам диета откакто съм забременяла  :lol: гледам да не ям картофи и банани примерно (но се случва), и отказах меда.

Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #864 -: Декември 22, 2015, 18:53:41 pm »
Здравейте момичета, имам нужда от помощ. Нямах време дя прочета цялата тема но обещавям дя я  прочета като ми остане време. Имам поликистозни яйчниции инсулинова резистентност установена 2012 година от тогава с малки прекъсвания приемам Метфогама 850, имам едно дете много исках да си имам второ и забремянях още е 1 месечно но съм в чуденка да продължа ли да пия Метфогама и това няма ли да навреди на бебето, проблема е там че от 2 месеца съм в чужбина и не съм осигурена още тук, моля дайте съвети какво да правя.
*
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #865 -: Декември 22, 2015, 22:42:26 pm »
За Метфогамата не знам конкретно, но ми звучи логично да приемаш препарат като превенция за гестационен диабет, особено щом имаш проблеми. Ще се включат други по-компетентни от мен.
Но мен друго ме притесни. Как ще ходиш на прегледи като бременна, ако не си осигурена? Ако си в Германия, пиши ми, мисля, че към Каритас и разни подобни имат възможност да те препратят поне акушерка да те прегледа.

Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #866 -: Декември 24, 2015, 12:46:24 pm »
За Метфогамата не знам конкретно, но ми звучи логично да приемаш препарат като превенция за гестационен диабет, особено щом имаш проблеми. Ще се включат други по-компетентни от мен.
Но мен друго ме притесни. Как ще ходиш на прегледи като бременна, ако не си осигурена? Ако си в Германия, пиши ми, мисля, че към Каритас и разни подобни имат възможност да те препратят поне акушерка да те прегледа.
Благодаря за отговор и отзивчивостта, в момента не съм осигурена но в рамките на 1-2 месеца ще почна да се осигурявам имаме проблем с адреса поради това не можах да се регистрирам в здравния фонд. Първите прегледи ще ги платя няма как. В Белгия съм. Повече ме притеснява, дали ще навредят хяпчетата на бебето.
*
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #867 -: Декември 24, 2015, 22:12:48 pm »
Сега ще пиша на сикс да ти отговори, когато може. Предполагам, че ще знае.

*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #868 -: Декември 25, 2015, 16:41:56 pm »
Здравей! Аз лично спрях метформина, когато забременях. По принцип се спира, освен в случаи на тежка ИР или препоръка от лекар. Трябва да се консултираш с лекар, но виждам, че в момента няма как. Не мисля, че ще стане нещо на бебето от метформина, все пак, но аз бих го спряла, освен ако не е много наложително да се пие.
Лека бременност ти желая.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #869 -: Януари 20, 2016, 14:51:34 pm »
Момичета, присъединявам се към вашата тема. Миналата седмица ме диагностицираха с хипофункция на щитовидната и  Хашимото. ТСХ 5,3, МАТ 470, другите щитовидни хормони и антитела са в норма. Към това има данни за изчерпване на яйчниковия резерв ФСХ 20, последно го бях мерила преди пет години и беше около 6 и по думите на доктора, много висок инсулин.
0 мин - кр. захар 4,81, ИРИ 4,33
120 мин - кр. захар 6,6, ИРИ 52,03
Изобщо никога не ми е изследван инсулин.
Последната година бях в силен стрес. Винаги захарта ми е била наред, това изключително много ме изненада. Мога да кажа, че като кг съм в норма към слаба, макар в повечето случаи да се говори за наднормено тегло. След раждането имам подкожна мастна тъкан в областта на корема, четох че не е добре.
Назначиха ми 2*1/2 метформин 850, л-тироксин 1/2  табл. на ден, инофолик за яйчниковата функция.
Като оплаквания имам проблеми с месчния цикъл -извънциклични кръвотечения, нервност, сърцебиене и отоци.
Тепърва започвам да чета относно храненето. Докторът ми забрани бялата захар и сладкиши, за друго каза да не се ограничавам. Като говорихме, го попитах сега терапия ли правим или лекуваме, той каза лекуваме. Надявам се ситуацията с инсулина да е временна и преодолима. Малко се обърквам с диетата за щитовидна жлеза и тази за хиперинсулимия, основното разбрах - ограничаване на въглехидратите, месо+зеленчуци.
Назначи ми контрола на изследванията след три месеца.
Междувременно мога да се похваля, след отлагане по милион и една причина, вчера бях на фитнес и смятам да ходя поне два пъти в седмицата.
« Последна редакция: Януари 20, 2016, 14:57:26 pm от *vera »
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #870 -: Януари 20, 2016, 15:25:35 pm »
Като оплаквания имам проблеми с месчния цикъл -извънциклични кръвотечения, нервност, сърцебиене и отоци.
Тези оплаквания най-вероятно са свързани с Хашимото-то. Отоците могат да се свържат с хиперинсулинемията също, поради задържането на вода в организма. Диетата и двигателната активност са задължителни за справяне с проблема. Ограничи и солта максимално. Когато започнеш да пиеш лекарствата си, някои симптоми ще се редуцират и ще се почувстваш по-добре.
При ИР не е задължително да има наднормено тегло, но пък подкожните мазнини в областта на корема и ханша са показателни по принцип. Странното при теб е, че имаш проблем с резерва, а ИР се свързва принципно със СПКЯ. Сигурна ли си, че стойностите на ФСХ са сигурен признак на ИЯР при теб? Правили ли сте оценка на резерва? Може това завишение да се дължи на друго.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #871 -: Януари 20, 2016, 16:52:36 pm »
Не сме правили други изследвания. Преди аз имах проблем с LH, винаги е бил под норма. Например при FSH 5,6 - LH е 0,8 /долна граница 1,1/.
Мисля, че няма да се правят други изследвания, защото още преди години по време на стимулацията, реагирах много слабо и повечето фоликули бяха празни. Още тогава негласно витаеше във въздуха ИЯР. Макар ФСХ да беше идеален, естрадиола ми е винаги нисък и на самата стимулация реагирах като жена на 45+ г като лекарства. Относно тлъстинките - освен че след бременността всичко се промени, като кг не съм драстично нагоре, ги оставих необезпокоявани, защото имам спаднали бъбреци и с бебетата, нещата още повече се задълбочиха. Нефролога ми беше казал да не отслабвам, че бъбреците имали нужда от мастна тъкан. Така или иначе, ще се раздвижа, избор нямам  :D, то и ми хареса вчера.
Относно инсулина, някъде в протокола за провеждане на теста с глюкозата, четох че трябва да са минали поне три дни след края на менструацията. Аз обаче правих теста на втори ден от МЦ. Мислите ли, че може да е дало отклонение?
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #872 -: Януари 22, 2016, 10:13:33 am »
Не нам дали би дало отклонения, честно казано.
Явно си имаш проблем с ФСХ, щом ти е такава историята. Не пречи да си се раздвижваш, напротив, полезно си е, така че давай :D
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #873 -: Януари 22, 2016, 11:10:43 am »
Здравейте,
направих си тест и ще съм благодарна ,ако се включите с коментари относно изследванията ми дали са в норма или има за какво да се притеснявам .Предварително ви благодаря  :)

ОГТТ - глюкоза 3т. (0,60,120 мин .) mmol/l            3.3-6.6
Глюкоза 0 мин.                4.86 mmol/L                      3,3-6,1
Глюкоза 60 мин.               6.92 mmol/L
Глюкоза 120 мин.             5.14 mmol/L                  до  7,8


ОГТТ - инсулин  3т. (0,60,120 мин.)
Инсулин  0 мин .     3.54 uIU/ml                        2,0-25,0
Инсулин 60 мин.     73.44
Инсулин 120 мин .   43.83

Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #874 -: Януари 22, 2016, 14:59:52 pm »

atyty, твоите резултати ми се струват сходни с моите. Има пропорция за инсулина на 120 мин, докторът каза, че моят би трябвало да е максимум 30. По отношение на захарта и при теб няма извънгранични стойности, но дали и там няма закономерност, не зная.

Момичета, приемът на метформина зависи ли от храната? Дадено ми е по 1/2 т.850 мг, по време на хранене, сутрин и вечер. Обаче понякога не вечерям или пия само мляко или хапвам салата, тогава да пия ли хапчето?
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #875 -: Януари 25, 2016, 10:24:48 am »
Vera, задължително се пие, няма значение какво ядеш. По принцип го дават по време на храна, за да не ти стане лошо, някои хора имат кофти реакция ако са го приели на гладно - гади им се. Но не при всички е така. Въпросът е да си консумирала нещо, за да не е съвсем на празен стомах.

Atyty, вероятно имаш ИР, предвид покачването на инсулина на 60 минута, спрямо 0 минута. Колкото до кръвната захар - точно това е особеността при ИР - въпреки високия инсулин, захарта не се покачва над горна граница, а има леко завишение само. Това именно е показателят, който индикира, че инсулинът не си върши работата, освен неколкократното му завишение след обрменяването.
Посъветвай се с ендокринолога си, за да ти разчете резултатите коректно и да ти даде напътствия какво да правиш. Не е страшно положението, с подходящ хранителен и двигателен режим, както и прием на метформин, ще се нормализират нещата.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #876 -: Януари 26, 2016, 10:25:32 am »
Благодаря ви момичета,
когато се консултирах с ендокринолог ,само ми каза че не обработвам добре въглехидратите ,но не е използвала термина ИР. Наскоро попаднах на статия за ИР и се зачудих ,дали това е имала предвид под обяснението,че не обработвам добре въглехидратните храни .
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #877 -: Януари 26, 2016, 14:17:50 pm »
Благодаря ви момичета,
когато се консултирах с ендокринолог ,само ми каза че не обработвам добре въглехидратите ,но не е използвала термина ИР. Наскоро попаднах на статия за ИР и се зачудих ,дали това е имала предвид под обяснението,че не обработвам добре въглехидратните храни .

Да, това е една от характеристиките на ИР. Затова се препоръчва нисковъглехидратна диета.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #878 -: Януари 26, 2016, 15:11:24 pm »
Благодаря ви момичета,
когато се консултирах с ендокринолог ,само ми каза че не обработвам добре въглехидратите ,но не е използвала термина ИР. Наскоро попаднах на статия за ИР и се зачудих ,дали това е имала предвид под обяснението,че не обработвам добре въглехидратните храни .

Да, това е една от характеристиките на ИР. Затова се препоръчва нисковъглехидратна диета.

Да, пък на мен мозъкът ми напоследък все за ВАФЛИ, ВАФЛИ мисли. Никой друг, освен съпруга ми не е наясно с проблема ми и се чудя как да се скатавам за пред хората. Но удържам фронта вече втора седмица. Надявам с още няколко да ми се променят трайно навиците.
Благодаря за съветите! :D
*
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #879 -: Януари 26, 2016, 15:41:40 pm »
Благодаря ви  :)