0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #820 -: Септември 11, 2014, 14:18:54 pm »
Е, стига де , то все едно съм аз :)
Ами като му занесох резултатите , наистина каза, че не е добре. И там за падналото  ниво на захарта , спомена нещо за хипогликемия?Но при следващата ни среща сякаш беше размислил и ме поуспокои , че след като нямам други проблеми - хормони, овулация , наднормено тегло, окосмяване и т.н значи не е нещо страшно , да спазвам нисковъглехидратна диета и ми изписа метформин 500 по 2 наа ден. Но каза, че това определено не е причина за незабременяване. Затова ми е много интересно твоят какво ще каже. От кой град си?
« Последна редакция: Септември 11, 2014, 14:20:38 pm от irenaa33 »
<br />
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #821 -: Септември 11, 2014, 14:43:36 pm »
Кaкво е товa хипогликемия...еми и мойте хормони уж сa нaред...a пък моя гинеколог кaзa че може дa е причинa зa незaбременявaне...от Пaзaрджик съм но ходих нa гине в Пловдив...не знaм нa кой дa вярвaм..но ще видим утре...ти пилa ли си кaфе след първото боцкaне..дaли окaзвa влияние...ох опитвaм се дa се успокоявaм сaмa
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #822 -: Септември 11, 2014, 14:51:36 pm »
Хахаха, ние станахме като  онзи виц....... ами и аз съм от Пазарджик  :lol:
Ще ти пиша на лични , че стана една ....
<br />
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #823 -: Септември 11, 2014, 15:03:12 pm »
Ок
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #824 -: Септември 11, 2014, 23:47:11 pm »
sixsens благодаря. Ще погледна и ако имам въпроси , ще задам своевременно.
*
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #825 -: Септември 12, 2014, 18:34:45 pm »
Здравейте момичета. Най -напред това, че сте слаби не означава, че непременно сте в идеално здраве. ИР се среща при слаби почти толкова колкото и при хора с наднормено тегло. Просто при вас най вероятно не е напълно развит така нар. метаболитен синдром свързан с поликистоза висок тестостерон и т.н.
Относно храните писала съм го доста пъти вземете си книгата диетата Саут Бийч на д-р Агатстън струва 11-12лв в онлаин книжарниците. Разработена е от лекар и много добре дава отговор на всички въпроси относно ИР и храните.
Причините за липсата на бременност са много и са комплексни и може да ви ги реши само репродуктивен специалист. Зарежете Пловдив. Търсете в София. Хормоните са само част от нещата нужни са още много изследвания при мен първия път причината беше едно най обикновено възпаление и в Пазарджик ме мотаха 1 год. В софия след една прилична доза ангибиотик забременнях след 2 месеца. Но разбира се всичко е свързано с много средства.
*
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #826 -: Септември 21, 2014, 18:59:22 pm »
Момичета здравейте,
скоро не съм се включвала, защото няма нищо ново при мен, циклене на едно място.
Искам да попитам за съвет отдностно проблем с лекарствата. Първоначално ми изписаха метфогамма от която ми ставаше много зле, постоянно ми се гадеше и ми беше лошо. След което разговарях с ендокринолога да го замести с друго лекарство. Изписа ми глюкофаж и е същата работа. Остана само да пробвам сиофор и мисля утре да купя от него , но не разбирам защо е това гадене. Лекаря каза да пия по време на хранене, нито преди нито след него за да не ми дразни на стомаха. Започвам си с ниски дози: 10 дни по 1 таблетка 500 мг след което 10 дни по 2 таблетки по 500 мг и след още 10 дни на 3 таблетки по 500 мг като трябва да си пия по 3 пъти на ден хапчетата. Тая схема е постепенно качваме за да свикне организма и уж да не ми е лошо , ама въпреки това все ми е зле. Вече се видях в чудо, направо ми писна. Не знам вече какво да правя, та рекох да потърся от вас някой съвет. Само да уточня , че при метфогаммата ми ставаше постоянно лошо без значение колко хапчета съм пила , още от самото начало когато дозата е била минимална и така и не свикнах. С глюкофажа не винаги ми става зле, случвало ми се е даже да си позволя да пия хапче без да съм се хранила и не ми е било лошо, а имам случай когато съм пила по време на хранене и после ми е много зле. Имам чувството че няма зависимост отдностно храната. Така и не успявам да стигна дозата от 3 таблетки на ден, най много успявам до 2. Какво да правя вече?
Желанието поражда вяра,
вярата поражда надежда,
надеждата дава сили да погледнем реалноста
в очите и да се борим за своето щастие.
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #827 -: Септември 25, 2014, 06:43:22 am »
    Здравейте момичета,бихте ли погледнали резултатите ми,това ми е повторения тест,имам час при док чак във вторник и ми е притеснено,ще съм благодарна на всеки за мнението си,успех на всички и слън4ев ден

    Глюкоза - на Гладно   5.4   mmol/l   3.0 - 6.0
    Глюкоза - след 60 мин.   7.0   mmol/l   преценка от лекар
    Глюкоза - след 120 мин.   2.5   mmol/l   преценка от лекар
    Инсулин - на Гладно   4.670   µIU/ml   2,6 - 24,9
    Инсулин - след 60 мин.   59.870   µIU/ml   над 40 /трикратно от с-та на гладно/
    Инсулин - след 120 мин.   13.430   µIU/ml   под 2 пъти от с-та на 60 мин.
*
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #828 -: Септември 25, 2014, 22:31:26 pm »
Много ти е ниска глюкозата на 120 мин. Аз също съм от Паз-к и от личен опит те съветвам да си потърсиш репродуктивен специалист в София
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #829 -: Септември 26, 2014, 06:29:38 am »
spasi аз ходя в пловдив,гинеколога ми е по репродуктивна медицина и ме изпрати при ендокринолог пак там,хвалат го много пък да видим,а колкото до глукозата в 120мин че е ниска какво ще рече??
*

    naskomimi

  • ****
  • 1024
  • "Това, което Бог е събрал, човек да не раздели!"
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #830 -: Ноември 27, 2014, 15:19:06 pm »
Здравейте, момичета!
Включвам се в тема, в която не сте писали от много време, което все пак е добре!
Ето моите изследвания. По темата са огтт плюс трикратния инсулин.

FT4( free Т4)   1.440 ng/dl   0.93 - 1.7
TSH   2.630 uIU/ml                   0.27 - 4.20
Prolactin   25.15 ng/ml           Ж (3.0 - 23.50); М (3.0 - 15.2)   
   
OГТТ+ трикратен Инсулин/обременяване с глюкоза/   
Глюкоза - на Гладно   5.47   mmol/l   3.0 - 6.0
Глюкоза - след 60 мин.   6.86   mmol/l   преценка от лекар
Глюкоза - след 120 мин.   5.65   mmol/l   преценка от лекар

Инсулин - на Гладно   8.630   µIU/ml   2,6 - 24,9
Инсулин - след 60 мин.   140.400   µIU/ml   над 40 /трикратно от с-та на гладно/
Инсулин - след 120 мин.   97.130   µIU/ml   под 2 пъти от с-та на 60 мин.

FT3 ( free Т3)   3.320 pg/ml   2.02 - 4.43
Anti TPO   5.00   IU/ml             0 - 34
Anti TG   24.48 IU/ml             0 - 115


След първият ми опит при д-р Персенска, при прекрасни бластоцисти и прекрасни условия и за съжаление - неуспех, д-р Персенска ми препоръча да си видя ТСХ, ФТ4, ТАТ, МАТ и пролактин. Биопсия преди опита като си взема заповедта и генетични и имунологични. Генетичните и имунологичните са ок.

Сега пуснах хормоните, ФТ3 и Инсулинова резистентност си ги самоназначих.
Бях на преглед при един "специалист", според който няма никакъв проблем, няма в практиката си изследване на инсулин не на гладно и ми написа в заключението "нормален статус". И с просто око се вижда проблема с инсулина.
Отидох на истински Ендокринолог за второ мнение, който от първото виждане на резултатите наблегна на пролактина, ТСХ над 2 и инсулина. ТСХ ще смъкваме с еутирокс до под 2, пролактина ще повторим, за да сме сигурни, че досега никога не е имало проблем с него, но според него имам хиперинсулинемия и инсулинова резистентност. Изписа ми глюкофаж 5 дни по 1 таблетка вечер, 5 дни по 2 /обяд и вечер/ и оттам-нататък 3х1. Сега видях, че ми е писал индекс НОМА 2.1. Чета тук в интернет, че от 2 до 2.5 индекс не било проблем, което не ми се вярва да е истина. Все пак захарта не ми е мръднала след обременяването, а инсулина скача над 15 пъти. Така че диагнозата е вярна, нали?
Ще се радвам да коментирате положението ми и да споделите опит!
Благодаря ви предварително!


"Най-мощната сила на света - вярата" Майка Тереза
*
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #831 -: Ноември 28, 2014, 01:12:18 am »
naskomimi, ето какво намерих за НОМА индекс:
http://de.wikibooks.org/wiki/Innere_Medizin_kk:_Diabetes12

http://www.laborlexikon.de/Lexikon/Infoframe/h/HOMA-Index.htm

http://www.synlab.com/en/human/human/for-professionals/services-offered-for-doctors/formula-calculator/calculation-of-the-homa-index/?blglu=6&unit=1&insulin=8&id=760&L=1

Спрямо този стандарт, стойност над 2 се счита за притеснителна - сигнал за Инсулинова Резистентност.  Дадените там референтни граници за HOMA-IR са:

≤1    нормален индекс
>2    съмнения за ИР
>2,5  наличие на ИР
>5,0  висок риск (диабет тип 2)
« Последна редакция: Ноември 28, 2014, 01:21:20 am от marsi »

Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #832 -: Ноември 28, 2014, 09:10:03 am »
Naskomimi на мен ми поставиха диагноза инсулинова резистентност със стойност на инсулина 37 на 60-та минута, а твоята е много по-висока. Значи би трябвало диагнозата да е вярна. Аз също имах изписан глюкофаж, който отказах да пия и свалих нивата на инсулина само с диета и спорт. И аз като теб съм на еутирокс и достинекс (за пролактина) и съм пациентка на др. Персенска. Пожелавам ти скорошно влизане на хормоните в норма и  preggo
*

    naskomimi

  • ****
  • 1024
  • "Това, което Бог е събрал, човек да не раздели!"
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #833 -: Ноември 30, 2014, 08:00:53 am »
Здравейте, момичета!
Благодаря ви за отговорите!
Относно този индекс НОМА....не съм лекар, но ми е странно защо се изчислява само на базата на нулевите стойности...Та нали инсулина се отключва след глюкозата, за да държи захарта ниска? Картинката ми на 60 мин. 6.8 на 140 беше ако се изчисли ще е съвсем различен индекса...
Както и да е..
Аз също съм сигурна, че е вярна диагнозата с тези стойности...Просто..съм малко чревоугодник и не смятам да пазя диети, а да пия лекарството... :oops:
Още повече, че прочетох, че метформина в каквато и да е форма /аз съм на глюкофаж/ се изписва на момичета и без проблеми с ИР, защото повлиявал добре на яйчниците и качеството на яйцеклетките. Преди като пиех инофолик, четях по форумите, че момичетата пият метформин и е със същото действие на яйцеклетките...В случая след като имам проблеми с инсулина...пък и в сравнение с инофолик-а, глюкофажа е на светлинни години по-евтин от първия...
Така че ще го пия и ще се надявам да повлияе и на инсулина, и на яйцеклетките, че планирам напролет инвитро...Тъпото е, че не трябва да се пие алкохол с него....а аз много обичам да си пия чаша вино вечер...като навик ми е - в студените нощи за приспивателно, вместо топло мляко  :lol:
Пък и идват празници един след друг, именни и рожденни дни...но каквото-такова...Или хич няма да пия, или ще пия вечерната доза към 17:30-18:00 ч., а виното по-късно - към 21:00 ч. и така предполагам няма да е проблем...Някой ме беше посъветвал на празнични дни да пропускам вечерната доза хапче, в полза на алкохола, но това няма да си го позволя...

 Феичка, ти защо отказа за пиеш глюкофажа? Аз засега четвърти ден го пия и нямам оплаквания...Моят ендокринолог ми е изписал хубава схема - сега 5 дни само по 1 вечер, после пет дни - обяд и вечер и вече нататък по три на ден...Може би именно, за да го усвоя по-добре и да не чувствам гадните симптоми изведнъж.. Ще видим дали ще стигнем и до достинекс...Лекарят ми иска в началото на януари да повторим пролактина и тогава...

Целувки за хубав и усмихнат ден от мен и дано Св. Андрей чуе молитвите на всички момичета, които искат да наедреят поне за 9 месеца!


"Най-мощната сила на света - вярата" Майка Тереза
*
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #834 -: Декември 01, 2014, 01:37:14 am »

....... но ми е странно защо се изчислява само на базата на нулевите стойности...Та нали инсулина се отключва след глюкозата, за да държи захарта ниска? Картинката ми на 60 мин. 6.8 на 140 беше ако се изчисли ще е съвсем различен индекса...
НОМА се изчислява по специално разработена формула при стойности на глюкоза и инсулин на гладно, ако се направи изчисление след натоварване, то губи смисъла си  .....
Ето  калкулатор , пробвай със стойностите на 60-та и 120-та мин. и сама ще се убедиш :)

Формулата за изчисление е:    HOMA-IR = глюкоза х инсулин /22.5 ,
за 60-та мин. се получава резултат 42.8 , мислиш ли че може да се тълкува такава стойност   ......... 
Ето още информация за самия метод: Нома-индекс за оценка на инсулинова резистентност
« Последна редакция: Юли 07, 2015, 23:09:15 pm от marsi »

*

    naskomimi

  • ****
  • 1024
  • "Това, което Бог е събрал, човек да не раздели!"
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #835 -: Декември 01, 2014, 06:05:54 am »
Марси, права си!
Но тогава при мен излиза, че нещата са ок според индекс НОМА, а лекарят ми каза, че имам ИР. Освен това как да тълкувам тогава стойностите на 60 мин. и 120 мин., като и с просто око се вижда, че там има проблем, съдейки по референтните стойности на лабораторията?

Какво сега да правя? Малко се обърках....Имам ли или нямам ИР и да си пия ли нормално лекарствата?

Каквото-такова....ще се доверя на лекаря си и ще ги пия лекарствата, пък каквото сабя покаже....


"Най-мощната сила на света - вярата" Майка Тереза
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #836 -: Декември 01, 2014, 10:16:40 am »

НОМА се изчислява по специално разработена формула при стойности на глюкоза и инсулин на гладно, ако се направи изчисление след натоварване, то губи смисъла си  .....
Ето ти  калкулатор , пробвай със стойностите на 60-та и 120-та мин. и сама ще се убедиш :)

Формулата за изчисление е:    HOMA-IR = глюкоза х инсулин /22.5 ,
за 60-та мин. се получава резултат 42.8 , мислиш ли че може да се тълкува такава стойност   ......... 
Ето още информация за самия метод: Нома-индекс за оценка на инсулинова резистентност
Я да видим правилно ли съм разбрала - глюкоза на гладно 4.47, инсулин - 2.0. Умножавам едното по другото и става 8.94, сега това да го разделя на 22, 5 ли ? Защото тогава числото става много малко 0.397 .... Под 2,5 пише че е в норма. Но и при мен е установена ИР след обременяване с глюкоза. Тогава инсулина ми скача 20 пъти  8O От 2 на 40 .
<br />
*

    naskomimi

  • ****
  • 1024
  • "Това, което Бог е събрал, човек да не раздели!"
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #837 -: Декември 02, 2014, 07:03:46 am »

НОМА се изчислява по специално разработена формула при стойности на глюкоза и инсулин на гладно, ако се направи изчисление след натоварване, то губи смисъла си  .....
Ето ти  калкулатор , пробвай със стойностите на 60-та и 120-та мин. и сама ще се убедиш :)

Формулата за изчисление е:    HOMA-IR = глюкоза х инсулин /22.5 ,
за 60-та мин. се получава резултат 42.8 , мислиш ли че може да се тълкува такава стойност   ......... 
Ето още информация за самия метод: Нома-индекс за оценка на инсулинова резистентност
Я да видим правилно ли съм разбрала - глюкоза на гладно 4.47, инсулин - 2.0. Умножавам едното по другото и става 8.94, сега това да го разделя на 22, 5 ли ? Защото тогава числото става много малко 0.397 .... Под 2,5 пише че е в норма. Но и при мен е установена ИР след обременяване с глюкоза. Тогава инсулина ми скача 20 пъти  8O От 2 на 40 .
И аз се чудя на цялата работа....Защото и на мен след обременяването скача с над 16 пъти....И точно си мисля, че показателно е изследването за инсулин след обременяване с глюкоза. Иначе ще си го пускаме само на гладно - и глюкозата, и инсулина, ще изчисляваме индекса и всичко ще е ок. Навсякъде в нета съм чела, че изследването за инсулинова резистенстност става единствено след обременяване, не от еднократно изследване. Вижда се, че след обременяването на 60-та и 120-та минута нещата са съвсем различни.
Ама какво говоря и аз за изчисляване? Да, хубаво е да си изчислим, но затова имаме лекари. Така че ще се доверим и ще се надяваме, че сме в добри ръце.


"Най-мощната сила на света - вярата" Майка Тереза
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #838 -: Декември 02, 2014, 23:20:54 pm »
Девойки, нищо не знам за НОМА индекс, но с тези изследвания ясно личи, че имате силно изразена ИР. 15 кратно завишение на инсулина след обременяване е повече от показателно, при референтна стойност до трикратно завишение.
Аз също имам ИР, при мен на 60 мин. стойността беше над 200..... Изследването на гладно също може да бъде показателно, при мен например дори тогава съм над норма.
Naskomimi, тая схема дето я мислиш, да не пазиш хранителен режим, а само да пиеш хапчета, няма да сработи. Целта на лечението на ИР не е само да повлияеш на яйцеклетките, а главно да избегнеш Диабет. Нали знаеш, че ако не лекуваш ИР, след време ще станеш диабетик? Не си правете експерименти. За да се повлияят нивата на инсулина не е достатъчно само да пиете метформин, той е само спомагателно средство. Основната част на лечението е правилният хранителен режим, особено ако имате проблем и с килограмите. Ако не ограничите въглехидратите, метформинът няма да си свърши работата, само ще се въртите в кръг. За да се изписва едно лечение по определен начин, значи така трябва да е. Свободни съчинения от страна на пациента, не са добра идея.
Да не се пие алкохол с метформин не съм чувала. Аз си консумирам, когато ми се пие и не се съобразявам с метформина. Но и не пия всяка вечер.

Naskomimi, малко извън темата, но ми стана чудно. Ти изследва хормони на щитовидната жлеза за пръв път след опита ли? Т.е. преди ин витро процедурата, не си правила такива изследвания?
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #839 -: Декември 02, 2014, 23:43:35 pm »
Марси, права си!
Но тогава при мен излиза, че нещата са ок според индекс НОМА, а лекарят ми каза, че имам ИР. Освен това как да тълкувам тогава стойностите на 60 мин. и 120 мин., като и с просто око се вижда, че там има проблем, съдейки по референтните стойности на лабораторията?

Какво сега да правя? Малко се обърках....Имам ли или нямам ИР и да си пия ли нормално лекарствата?
naskomimi, статията  Нома-индекс за оценка на инсулинова резистентност, копирах единствено, за да погледнеш какво точно представлява и как се изчислява, а за референтните граници писах в предишната си публикация (стойност НОМА >2  е притеснителна), така че разбира се ще си следваш насоките и терапията назначена от твоя лекар. Още повече, че и натоварването с глюкоза е потвърдило наличието на ИР.

Освен НОМА(глюкоза на гладно и инсулин на гладно), има редица показатели, които може да са маркер за метаболитен синдром (синдрома на инсулиновата резистентност): на първо място глюкоза на гладно, също нарушение в мастната обмяна (триглицериди, холестерол), евентуално хипертония, пикочна киселина, наднормено тегло с коремно затлъстяване ..... поликистозата също може да е маркер. При наличие дори само на един от факторите има смисъл да се направи Глюкозотолерантен тест, за да се уточни състоянието.

naskomimi, аз лично нямам ИР, но от всичко което съм чела по темата (заради близки хора) и от наблюдение мога да го потвърдя, че наред с назначената терапия, много важна е правилната диета. В интернет има информация, потърси Гликемичен индекс и Инсулинов индекс на храните.  Има таблици, трябва да се избягват храните с висок ГИ и ИИ.


п.п. Сикс, писали сме едновременно
« Последна редакция: Декември 02, 2014, 23:58:45 pm от marsi »