0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Здравейте, моля да помогнете в разчитането на моите изследвания:
Ето резултатите:
Глюкоза серум - 0 мин- 3.9 /реф. ст. 3.6-6.1
Глюкоза серум - 60 мин- 5.33 /реф. ст. 3.6-6.1
Глюкоза серум - 120 мин- 4.05 /реф. ст. 3.6-6.1

Имунореактивен инсулин - 0 мин - 2.4 /реф. ст. 1.1-17.0
Имунореактивен инсулин - 60 мин - 49,2 /реф. ст. 1.1-17.0
Имунореактивен инсулин - 120 мин - 10.5 /реф. ст. 1.1-17.0

Моля Ви, споделете мнения тъй като съм на лекар чак в понеделник, а се притесних относно по-високата стойност. Дали заради нея имам СПКЯ? Има ли нужда от лекарства? Дайте мнения... Хубава вечер:)
« Последна редакция: Май 18, 2013, 14:35:59 pm от sixsens »
:)
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Здравей! Стойността на инсулина в 0 мин. ми се вижда малко нисичка, а на 60 мин. скача повече от допустимото увеличение, а кръвната захар остава в норма. Това говори, че може би има някакъв проблем, но той вероятно не е сериозен и може да се коригира с правилното лечение и хранителен режим, които ще ти бъдат назначени от ендокринолога.
По принцип инсулиновата резистентност и СПКЯ имат пряка връзка, но доколкото знам, все още няма единодушно мнение кое от кое е следствие :D Едни лекари смятат, че СПКЯ е причина за инсулиновата резистентност, други, че е обратно. Така или иначе, връзка има. Аз самата съм с доказана инс.резистентност и СПКЯ, не е толкова страшно. Имаш ли проблеми с теглото?
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Здравейте и благодаря за отговора. Висока съм 165 см, 61 кг. В последните 7 месеца отслабнах с 6 кг. След тестовете вчера започна едно кафяво течение отново,6 дни след като свърши МЦ. Днес отидох в Шейново и гинеколожката, която ме прегледа каза, че нямам поликистоза и това течение най-вероятно е цикъл. Значи ми идва за втори път този месец. Две лекарки ми казаха, че нямам, а един, че имам СПКЯ. Вече не зная какво да правя и на кого да вярвам...Този, който твърди за поликистозата ми каза, че ако 6 месеца не забременея да ида да започнем стимулация на яйчниците. Но не ми назначи никакви хормонални изследвания. А другите две го направиха...При теб как доказаха СПКЯ? При мен само с ехографски преглед....
:)
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Ами освен с ехографски преглед, се установи и по изследванията, според съотношението между LH и FSH. Аз нямах овулация, правех фоликулярни кисти. По принцип при ясно изразен СПКЯ на ехографа се виждат множество малки фоликули.
Искам да наблегна, обаче, на нещо много важно - не се подлагай на НИКАКВИ стимулации, без да ти е направена цветна снимка и спермограма на партньора ти в репродуктивна клиника, независимо кой ти назначава въпросните стимулации. Ако ще и най-голямото светило да е, нямате ли тия изследвания - хормонални стимулации не се правят!!!

Време е да се насочиш към репродуктивна клиника, обикновените гинеколози, та ако ще и в Шейново, няма да ти свършат работа.
« Последна редакция: Май 18, 2013, 15:56:58 pm от sixsens »
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Гледах репродуктивните клиники...Шейново спада към тях, нали? Можете ли да ми препоръчате добър специалист там? Предполагам и там се правят инсеминации и др? Извинете ме тези въпроси, но за първи път се сблъсках с такива проблеми и съм малко притеснена...Благодаря Ви!
:)
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Хмммм, хайде да не е Шейново, избери си друга... На д-р Владимиров, на д-р Щерев, например. На д-р Стаменов също, но там много се чака за първичен преглед, по година, че и повече. Но ти си избираш, аз само съветвам. В Шейново са по-новички, така да го кажем в тази сфера. Моят съвет е да се насочиш към вече утвърдени в практиката специалисти.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
Здравейте момичета!Днес направих орален глюкозотолерантен тест с трикратно изследване на глюкоза и инсулин и ето и резултатите:
Глюкоза - 0ва мин   5.25 вен.кръв   mmol/l   венозна кръв.: 3.8 - 6.1; периферна кръв.: 3.5 - 5
Глюкоза - 60та мин   7.93 вен.кръв   mmol/l   < 8.9 за мъже и небременни жени
Глюкоза - 120 та мин   5.68 вен.кръв   mmol/l   < 7.8 за мъже и небременни жени

Insulin ( Серумен Инсулин )   9.85 0 мин.   mU/l   2.6 - 25.0 на гладно
Insulin ( Серумен Инсулин )   95.68 60 мин.   mU/l   2.6 - 25.0 на гладно
Insulin ( Серумен Инсулин )   45.84 120 мин.   mU/l   2.6 - 25.0 на гладно

Лекарката ми(гинеколожката) първо ми беше казала да изследвам само инсулина и след като и занесох резултатите каза, че са в норма, но инсулина беше в горна граница и ми каза да направя това изследване, от което се вижда, че резултатите не са добре.Тя още миналия път ми беше казала, че ако инсулина излезе високи ще ми изпише  някакви хапчета инофолик, но сега се чудя какъв лекар е добре да ми назначи терапия - гинеколог или ендокринолог?Аз по принцип имам час в клиника Надежда след около 20дни и се чудя дали да не започна тези прахчета и да видя в Надежда какво ще ми кажат и ако те сметнат, че съм за ендокринолог тогава да отида?
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Здравей! Вероятно имаш инсулинова резистентност, предвид резултатите ти. Необходима ти е консултация с ендокринолог, за да ти назначи лечение. По принцип се предписва метформинов препарат. Запиши си час, за да ти поставят диагноза и да започнеш лечение. Не е страшно, овладява се.
Успех!
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
Здравей! Вероятно имаш инсулинова резистентност, предвид резултатите ти. Необходима ти е консултация с ендокринолог, за да ти назначи лечение. По принцип се предписва метформинов препарат. Запиши си час, за да ти поставят диагноза и да започнеш лечение. Не е страшно, овладява се.
Успех!
Много ти благодаря за съвета.Днес звънях на гинеколожката ми и тя ми каза направо да звъня в Ендокринологията и да отивам на преглед при д-р Начев, защото след като и казах резултатите тя ми каза, че е сигурна, че е инсулинова резистентност, но лечение трябва да ми се назначи от ендокринолог.Днес звънях и ми казаха да отида утре към 10:00ч.Според гинеколожката може би това е бил проблема да не се получават нещата и в комбинация с еднорогата матка и леко завишеното ТСХ картината става вече все по-ясна.Радвам се, че малко по-малко проблемите се установяват, но се надявам проблемите да спрат до тук и вече нещата да започнат да се нареждат :)
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Много ти благодаря за съвета.Днес звънях на гинеколожката ми и тя ми каза направо да звъня в Ендокринологията и да отивам на преглед при д-р Начев, защото след като и казах резултатите тя ми каза, че е сигурна, че е инсулинова резистентност, но лечение трябва да ми се назначи от ендокринолог.Днес звънях и ми казаха да отида утре към 10:00ч.Според гинеколожката може би това е бил проблема да не се получават нещата и в комбинация с еднорогата матка и леко завишеното ТСХ картината става вече все по-ясна.Радвам се, че малко по-малко проблемите се установяват, но се надявам проблемите да спрат до тук и вече нещата да започнат да се нареждат :)
Възможно е това да е част от проблема, тъй като нивата на инсулина влияят върху качеството на яйцеклетките. :wink: Успех!
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

Много ти благодаря за съвета.Днес звънях на гинеколожката ми и тя ми каза направо да звъня в Ендокринологията и да отивам на преглед при д-р Начев, защото след като и казах резултатите тя ми каза, че е сигурна, че е инсулинова резистентност, но лечение трябва да ми се назначи от ендокринолог.Днес звънях и ми казаха да отида утре към 10:00ч.Според гинеколожката може би това е бил проблема да не се получават нещата и в комбинация с еднорогата матка и леко завишеното ТСХ картината става вече все по-ясна.Радвам се, че малко по-малко проблемите се установяват, но се надявам проблемите да спрат до тук и вече нещата да започнат да се нареждат :)
Възможно е това да е част от проблема, тъй като нивата на инсулина влияят върху качеството на яйцеклетките. :wink: Успех!

Много ви благодаря момичеа.Днес бях на преглед при д-р Начев.Каза ми, че ТСХ е високо и ми изписа л-тироксин, след 45 дни трябва пак да изследвам ТСХ и още други изследвания, които ми е назначил и ще му се обадя да се разберем кога ще може да се видим.За сега ми каза, че ЩЖ не функционира добре и не произвежда достатъчно хормони, които са необходими за да настъпи бременност (не разбрах какво искаше да каже).Разпита ме доста неща и каза, че засега само това ще пия и после ще видим как съм реагирала на лекарствата и ако е необходимо ще коргираме дозите и другия път като занеса и другите резултати ще прецени дали не трябва да ми изпише и други лекарства.Каза, че е възможно да е Хашимото или някое автоимунно заболяване, но първо ще видим изследванията след 45дни и тогава ще ми каже какво ще правим след това.Не мога да разбера защо не ми назначи нищо за високия инсулин, а само каза, че не е чак толкова завишен!?Но ще се доверя на лекаря и ще следвам указанията.А за качеството на яйцеклетките ми го каза и гинеколожката, че е възможно, защото при мен съотношението ЛХ:ФСХ винаги ФСХ е по-високо от ЛХ, Естрадиола не е много висок във фол.фаза.Лекарката миналия път ми изписа една хранителна добавка DHEA 50mg. за която ми обясни, че подонрява функцията на яйчниците и качеството на яйцеклетките...Ох незнам вече момичета....започвам вече да се обърквам с тези изследвания и прегледи...Но няма как продължавам с борбата до постигане на най-желаната  мечта.... :babyflips:
Здравейте дами, идвам във вашата темичка, защото при изследване за инсулинова резистентност и  имам висок инсулин.
Сама си назначих това изследване,, тъй като при последния ни опит икси се оказа, че съм с некачествени Я и даже не се оплодиха...
Ендокринологът, при който ходих, ми изписа Метфодиаб, а също така по предписание на д-р Пресенска пия инофолик.
бихте ли споделили вие как се лекувате  в този случай?
ТСХ ми е перфектно, а преди 2 месеца и останалите хормони
Нещата трябва да са възможно най-прости, но не повече ...
Айнщайн
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #672 -: Август 01, 2013, 00:03:05 am »
Здравей! Освен приема на лекарства е добре да подобриш и храненето, особено ако имаш проблем с килограмите. Добре е да се спазва ниско въглехидратен режим на хранене, т.е. да избягваш бял хляб, бяла захар, картофи, ориз, сладко, газирано, концентриран алкохол.
Успех!
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #673 -: Август 01, 2013, 08:14:39 am »
благодаря ти, sixsens. за съжаление имам проблем с килограмите и диетите не ми действат...
а тези храни съвсем ще ги изключа ;)
Нещата трябва да са възможно най-прости, но не повече ...
Айнщайн
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #674 -: Август 01, 2013, 14:08:41 pm »
Диетите не ти действат, защото не спазваш правилния за теб режим и не приемаш метформинов препарат за регулиране на инсулина. При инсулинова резистентност е много важно да спазваш определен режим на хранене и да избягваш определен тип храни, за да има ефект. Но без лекарствата няма да стане. Имай предвид, че ограничение на този тип храни, които са противопоказни /въглехидратите по принцип/ за инс. резист. ще трябва да спазваш цял живот. Разбира се, не така ударно, както сега, когато трябва да вкараш килограмите и инсулина в норма, но определено трябва да ограничиш приема им за в бъдеще, за да поддържаш нивата на инсулин в допустими граници, както и да не напълняваш, защото пак ще се завъртиш в омагьосания кръг.
Не знам дали си запозната как точно действа ИР и какво допринася за нея, затова ще ти разясня с няколко думи. Инсулинът се свърза с клетките посредством рецептори, когато има мастни натрупвания, тези рецептори се запушват и инсулинът не може да се свърже с тях, което дава сигнал на мозъка, че не си е свършил работата и има нужда от още инсулин, който да пренесе захарта. Не го обяснявам научно, а по-лаишки, с цел да е по-образно и разбираемо :lol: Та при това положение, мозъкът нарежда на панкреаса да произведе още инсулин, който обаче също не се свързва с клетките и панкреасът отделя още и още и още..... Тази жлеза в един момент се изчерпва /могат да минат години/ и се стига до дефицит на инсулин, което всички знаем какво е - Диабет :? За да не се стига до там, са необходими две неща - да се свалят килограми, за да се изчистят мастните депа и да се освободят рецепторите за инсулин, за да може той да си върши работата и панкреаса да е в нормален режим на работа - това става с хранителен режим. Второ - да се регулират нивата на инсулин в кръвта и да се облекчи работата на панкреаса - това става с лекарства плюс режим. Т.е. - необходимо е да се прилага лечение включващо и двата компонента едновременно - диета и метформин. Оттам насетне, трябва да се поддържа нормално тегло, за да не се затлачват пак рецепторите и да не се повиши отново инсулина. Не е необходимо да се пият лекарства цял живот и не би се налагало, ако спазваме определено хранително и двигателно поведение. Това е в общи линии. Иначе се въртим в омагьосан кръг, сваляме килограмите, вкарваме инсулина в релси и всичко ок, започваме пак да си се храним нездравословно и без контрол и пак започваме отначало.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #675 -: Август 01, 2013, 21:29:51 pm »
sixsens, много, много ти благодаря! почвам хранителен лежим заедно с лекарството и дай Боже скоро да се похваля с най-желаните резултати ;)
Нещата трябва да са възможно най-прости, но не повече ...
Айнщайн
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #676 -: Август 01, 2013, 22:00:51 pm »
Момичета, освен хранителния режим и приема на лекарства, много важно е да имате добра физическа активност. Това е нещо, което се подценява, но е важен елемент от лечението.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #677 -: Август 02, 2013, 12:28:52 pm »
Абсолютно, аз затова и написах, че трябва да спазваме определено хранително и двигателно поведение. Заседналият начин на живот е ужасно вреден за всички, а особено пък ако има и проблеми.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #678 -: Август 05, 2013, 10:38:57 am »
Сикс, може ли внезапно замайване /силно/ с ускорено сърцебиене и "омекване" на крайниците да бъде свързано с ИР?  :ask: Случи ми се за пръв път преди 4г., тогава и ми откриха ИР, хормоните на ЩЗ бяха в ред. По време на пункцията пак ми се случи веднъж, днес също... :? Обичайно се случва на гладно, но днес точно бях закусила.. Най-странното е, че по време на бременността не съм имала такива "епизоди". Не пия нищо в момента, трябва скоро пак да проверя инсулина...
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #679 -: Август 05, 2013, 10:55:00 am »
Бубе, честно казано, не мога да кажа със сигурност, но е възможно. По принцип такива пристъпи могат да се случат, но както и ти казваш - на гладно обикновено стават - това е хипогликемичен пристъп. И на мен ми се е случвало, но рядко. При мен обикновено като огладнея рязко, просто ми става лошо и започва да ме боли стомаха, сърцебиене сякаш не съм усещала, омекване на крайниците - случва ми се понякога, но аз съм и с доста ниско кръвно по принцип, та може и от това да е.
Може сега и от жегите и от преумора да ти се случва, особено ако си с хроничен недостиг на сън :wink:
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!