0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Zai

  • ****
  • 955
  • Вкъщи сме вече 4 заека!
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #400 -: Декември 15, 2010, 18:29:03 pm »
Мойто мъж днес си пусна ТСХ и Мат. ТСХ 2.91 (преди 4.31), МАТ - 431 (преди 460 и нещо, още по-преди над 600). Паднали са и двете. Да ви питам, до къде трябва да го смъкваме ТСХ-то?

 
Спермограма - задължително с морфология по Крюгер и САМО в клиника по репродуктивна медицина!
*
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #401 -: Декември 15, 2010, 19:01:10 pm »
Зай, ТСХ 2.9 си е напълно в нормите.
Пожелавам ви и подобрение в спермограмата!
*
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #402 -: Декември 16, 2010, 10:32:03 am »
Здравейте! Изчетох темата и стигнах до извода, че в първия триместър от бременността ТСХ тр да е около 1. Бях си правила изследвания преди 2 години и ехограф и лабораторни изслидвания  на вс необходимо и тогава ТСХ беше 1.78, т.е. вс си беше ОК. Вчера наред с други изследвания си пуснах и ТСХ, което е 2,56. Като изчетох всичко писано от момичетата тук, останах с впечатление, че всички са приемали лекарства и преди забременяването и въобще са имали проблеми. Въпроса ми към Вас е дали така както са нещата при мен без лечение, когато и да е било, защото е нямало проблем, тр да се смъкне до 1 ТСХ. В момента съм в 5 г.с., имам едно неуспешно ин витро и един миссед и сега и стреса е мн голям.
Иначе днес ще ходя на ендокринолог, но в Бургас и както и срещнах за едно момиче от тук по-назад в темата са и казали, че 2.5 си е нормално. Именно за това се обръщам към Вас само като мнение от гледна точка на опита и в резултат на него преценката, която може да направите. Благодаря!
« Последна редакция: Декември 16, 2010, 11:54:57 am от kkk29 »
*
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #403 -: Декември 16, 2010, 14:46:17 pm »
 :) Не се притеснявай, не е чак толкова високо за да застраши  емриона, все пак е 2.56, за 4-5 дни не е фатално, докато лекаря ти прецени дали ще има лечение. :)

И, аз чета че д-р Тодорова иска при бременност тсх да е около 1, но моята лекарака каза, че всичко е индивидуално, и трябва обстойно и комплексно да се гледат всички хормони.
Моето в момента е 1.84, нищо не ми предписа, каза контрола след 30 дни. А, за по-високото ФТ4, сподели че е от повишаващото се ЧХГ. Обаче каква е връзката с тези хормони на ЩЖ, не коментира. А, дали наистина е така?! :ask:
*
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #404 -: Декември 16, 2010, 15:20:26 pm »
Благодаря много за коментара, Breiv!
Аз се чух с гинеколога си и той е на мнение - да не се занимавам, но тъй като паниката си е голяма ще се опитам да се видя с ендокринолога утре, който днес се оказа, че отсъства. Смятам също да повторя изследването в понеделник, с надеждата, че последните дни около теста са много стресови и те са причината, разбира се това е доста наивно.
Ако някой има някакво друго виждане ще съм благодарна да сподели, аз съответно, ако има развитие с ендокринолога ще пиша.
*
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #405 -: Декември 16, 2010, 16:55:12 pm »
Ако имаш възможност, е хубаво да си изследваш паралелно и ФТ4, ТАТ и МАТ. За съжаление не се поемат от касата, но с едно бодене ще ти вземат и за тях.
Аз така правя :)
*
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #406 -: Декември 16, 2010, 17:05:50 pm »
Момичета аз съм доволна два месеца пия еутирокс 50 мкг и на контролата на втория месец ми излезе резултат 1.5 на ТСХ, за съжаление в момента нямам възможност да си пусна ТАТ и МАТ, да видя те накъде вървят, но другия месец и това ще направя :)

*
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #407 -: Януари 14, 2011, 16:50:54 pm »
Здравейте,

е в тази тема до сега не бях писала, но никога не е късно  :lol:

Така, значи искам да попитам момичетата с високо ТСХ, т.е. с хипотиреоидизъм, защото много се омотах и имам нужда от помощ  :oops:

Значи моето ТСХ си беше Ок - 1,6.
Сега гони 4, а може би е вече и отгоре.
Знам защо се покачва - свързано е с терапията на която съм. После беше 2.77., 3.07, 4.33, 3.37 последно през ноември. Не приемам за момента нищо за ТСХ.

Въпрос 1: От около месец и половина имам странен СОЛЕН вкус в уста. Обостря се и намалява - не съм хванала зависимост до момента. На някой да му се е случвало?
Въпрос 2: Трябва ли при високо ТСХ да се избягват храни богати на йод, орехите например или е точно обратно.

Мерси момичета  :D
"Спри да живееш за това, което е зад ъгъла и започни да се наслаждаваш на разходката по улицата."
*
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #408 -: Януари 14, 2011, 17:04:35 pm »
За Солен вкус нищо не мога да кажа, аз не се сещам, но за орехите и аз питах.На мен ми каза лекарката че няма значение да не се ограничавам, но аз сама си поставих някаква вътрешна преграда, не знам защо.
При мен симптомите на високо ТСХ са умора, много голяма, поспаливост, нямах сили за нищо, тонус никакъв, пожълтяла кожа, огромни кръгове под очите и надебелях.

*
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #409 -: Януари 14, 2011, 17:11:49 pm »

При мен симптомите на високо ТСХ са умора, много голяма, поспаливост, нямах сили за нищо, тонус никакъв, пожълтяла кожа, огромни кръгове под очите и надебелях.

Мерси мила, аз всички тези симптоми си ги имам от терапията, че и допълнителни  :lol:, с тази разлика, че отслабнах.

Просто конкретно питам, защото нещо мозъкът ми не бачка, както съм свикнала:
При високо ТСХ ( горна граница и над нея) прием на йод - ДА или НЕ?
Леле момичета извинявайте, но много съм изкукала  :?
Извинете ме, че моля за отговор като за идиот, но така ще ви разбера  :lol:
"Спри да живееш за това, което е зад ъгъла и започни да се наслаждаваш на разходката по улицата."
*
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #410 -: Януари 14, 2011, 17:49:29 pm »
Ани, доколкото знам, няма еднозначен отговор.

Ако ти липсва йод, жлезата няма ресурс да произвежда достатъчно хормони.
Ако йодът е в прекомерно количество, имаше някакъв обратен ефект и пак зле.
Головодно звучи, но това запомних докато търсех отговор на въпроса.

Аз йод не приемам и нито ендокринолог, нито репродуктивен ендокринолог са ми назначавали прием на йод, само заместваща терапия с левотироксин.

Ей тук има преведена книга за болестните състояния на щитовидната жлеза, препоръки за изследвания, хранене и лечение: http://znam.bg/com/action/showBook?bookID=859&elementID=950444783&sectionID=5
« Последна редакция: Януари 14, 2011, 18:04:06 pm от цигу »
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #411 -: Януари 14, 2011, 18:29:26 pm »
Здр момичета.Ето моите изследвания след четири месеца еутирокс,селен,аспирин протект.Входа на диагн. процес е установен-ТСХ-3,49  ТАТ-12,6 МАТ-334,5.УЗД на щит.жлеза:На лице са множество дискретни структури и дифузни промени от АИ х-р,.В момента са: ТСХ-1,8  /0,34-5,6/    МАТ-164.90  до 9    ТАТ-5.43 <4. Какво означават-ще се видя с док чак края на месеца.Дали ще ми попрече старта на инвитрото тези завшени МАТ?За какво говорят завишените МАТ?Благодаря Ви  пожелавам Ви много късмет
*
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #412 -: Януари 14, 2011, 21:07:00 pm »
Цигуларче, мерси  :D
Аз бухам, т.е. бухах и трябва отново да бухам орехи и ядки заради ПКК.
Просто се чудех дали после няма да се чудя какво да бухам заради жлезата и тез орехи с тоз йод как ще повлияят на нивото на ТСХ :lol:
Абе важно е постоянно да трябва нещо да бухаш  :lol:
Хубава вечер, ако намеря нещо интересно ще пиша :wink:
"Спри да живееш за това, което е зад ъгъла и започни да се наслаждаваш на разходката по улицата."
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #413 -: Януари 15, 2011, 20:45:31 pm »
anmar, това, което си спомням от прочетеното в нета, е че орехите и другите там йод, съдържащи храни стимулират развитието на автоимунното заболяване (нали Хашимотото е такова). Не знам по какъв начин. Т. е. май не е препоръчително да се прекалява с такива храни. За соления вкус не съм срещала никъде да е свързан с Хашимотото.
« Последна редакция: Януари 15, 2011, 20:48:39 pm от Valima »
*
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #414 -: Януари 16, 2011, 13:54:06 pm »
Ани, когато ТСХ е над горна, при хипотириоидизъм, е добре да се приема йод - обаче тук идва в противовес Хашимотото - при него трябва да се ограничи приема. Ти имаш, или нямаш проблем с антителата?

Така, че трябва ендокринолог да прегледа резултатите ти, и комплекно със всички прочедури които правиш, да го обсъдите. Терапията приключи ли...която правеше, може след това ЩЖ да възстанови нормалния си ход на функциониране.

« Последна редакция: Януари 16, 2011, 13:55:37 pm от Breiv »
*
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #415 -: Януари 16, 2011, 14:45:33 pm »
Ани, когато ТСХ е над горна, при хипотириоидизъм, е добре да се приема йод - обаче тук идва в противовес Хашимотото - при него трябва да се ограничи приема. Ти имаш, или нямаш проблем с антителата?

Така, че трябва ендокринолог да прегледа резултатите ти, и комплекно със всички прочедури които правиш, да го обсъдите. Терапията приключи ли...която правеше, може след това ЩЖ да възстанови нормалния си ход на функциониране.


Много ти благодаря  :D
Доста ме ориентира.
Значи не съм изследвала за антитела, защото все още е в норма, а и заради ин витро процедурите съм го изследвала 2 пъти през 1 год. интервал и си беше перфектно, даже и за забременяване - 2008 - 1.6 и през 2009 г. 1.7 . С д-р Персенска  заключихме, че е Ок. щитовидната жлеза.
Сега със сигурност се качва от лечението, което за жалост не само не съм приключила - най-рано юни, ами може да се окаже, че няма да е и последно и да се наложи да го повторя след време  :(
Понеже е доказано, че терапията удря и в щитовидна жлеза, има много хора, които след нея са нормализирали ТСХ-то, аз мисля, че нямам Хашимото  :wink:
Все пак при първа финансова възможност ще направя консултация с ендокринолог и ще пусна за антитела, някога ... :lol:
"Спри да живееш за това, което е зад ъгъла и започни да се наслаждаваш на разходката по улицата."
*

    gergana :-)

  • *****
  • 1357
  • Сърцето има доводи, които разумът нe познава!
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #416 -: Януари 18, 2011, 14:21:47 pm »
Момичета, днес си пуснах TSH и резултатът е 0.236 при реф. стойности 0.34 - 5.60
Преди 7 месеца беше 0.26 при същите реф. стойности. Тогава изследвах и някакви антитела, които не помня колко точно бяха, но бяха в норма. Тогава ендокринологът каза, че са идеални за забременяване и нямам нужда от лекарства, гинекологът също твърди, че колкото по-ниски са толкова по-добре било. Това, че са извън нормите все пак не е ли проблем? Има ли тук момичета с подобни резултати?
« Последна редакция: Януари 18, 2011, 14:25:58 pm от gergana81 »
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #417 -: Януари 18, 2011, 23:07:47 pm »
Гери, тези резултати след проведена терапия ли са ти, или са ти първични? Ако не си провеждала терапия според мен имаш лека хиперфункция на щитовидната жлеза. Имаш ли някакви оплаквания?
*

    gergana :-)

  • *****
  • 1357
  • Сърцето има доводи, които разумът нe познава!
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #418 -: Януари 18, 2011, 23:25:53 pm »
Не, Valima, никога не са ми предписвали нищо за щитовидната жлеза - само 2 пъти в годината ме викат на прегледи и досега коментарите бяха,че нямам нужда от лекарства. И оплаквания нямам (като изключим, че не забременявам, но те пък опитите ни са отскоро :?). Притеснява ме, че са извън референтните стойности все пак. И дали чак толкова ниски стойности не биха били пречка за зачеване? А според ендокринологът са идеални за тази цел  :ask:
*
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #419 -: Януари 19, 2011, 09:34:31 am »
Притеснява ме, че са извън референтните стойности все пак. И дали чак толкова ниски стойности не биха били пречка за зачеване? А според ендокринологът са идеални за тази цел  :ask:
Не знам кой ти е ендокринолога, но и аз бих се притеснила след като без лечение са занижени.
И аз мисля, че имаш лека хиперфункциял, отиди при още един ендокринолог. Начев или Тодорова са добър вариант.