0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Не можем да ядем с лъжичка
« -: Юни 15, 2008, 22:25:42 pm »
Започнахме да се захранваме на 6 месеца. Яденето с лъжичка беше кошмар. Правихме няколко проби, т.е. ябълка ( не иска), круша (не иска), смесено едно към едно ( не иска), смесено и с АМ ( пак не иска). По съвет на д-р Бърди направихме почивка и пробвахме каша. Стана още по зле. Започна да и се повдига, рев, рев.....
Пак почивка и нов опит. Пак рев, рев.....
По съвет на педиатъра започнахме да слагаме по малко пюре в млякото и полека да увеличаваме. Сега сме на около 70 гр. морков + картоф и 30 мл. АМ на обяд и около 100 гр. плодово и 30 АМ след обяд. От плодовото ядем ябълка, круша, слива, банан, кайсия. От зеленчука само морков с картоф. Проблема е, че ги ядем от биберон и то смесено с АМ. Аз не съм се отказала да пробвам с лъжицата, но всеки опит е пълен провал. Ядем с рев няколко лъжици и после затваря устата даже докато реве. Оттам нататък се обърква целия режим, защото се разстройва много и плаче на всяко ядене.
Моля, ако някой може да сподели опит, който да ни помогне. Много се притеснява, че не иска да яде с лъжичка.
*

    Nina

  • *****
  • 2643
  • Понякога седя и мисля, понякога само седя...
Re: Не можем да ядем с лъжичка
« Отговор #1 -: Юни 15, 2008, 23:01:14 pm »
Здарвей, аз също захраних по-късно, на 5 мес. и 3 седм., но непосредствено след първия ден на захранване, прекъснахме, защото Кристина се разболя и беше много отпаднала. По съвет на педиатъра ни и на Бърди изчакахме лечението да приключи. Бързо се възстанови и де факто на 6 мес. продължих или по-скоро наново. Кристина явно се беше наплашила от лъжицата, защото с нея давахме някои лекарства. По съвет на Бърди купих нови, различни лъжички, шаренки, различни материали, примерно пласмасови или силиконови, също така сменихме и различни места на хранене - в спалнята, в други стаи и тя започна да си хапва много добре. С ябълка захраних. Нямах никакви проблеми с плодовите, само по-късно със зеленчуковите, но не заради лъжичката, а заради моите "манджи", не ги хареса и минахме на готово - яде с огромен апетит без проблрем от лъжичка.

Друго - една приятелка ми каза, че е хранила детето си така, както ти - от шише с по-широки дупки. До годинка и малко. Само така, но тя казва, че на нея и било по-лесно така. Ок, за мен не е добре това, но тя така е преценила. Оказва се обаче, че след годинка и няколко месеца, дъщеря й е започнала да си яде от раз с лъжичка, сега е на 6 годинки и няма никакви проблеми.

Успех и не се терзай.   
*
Re: Не можем да ядем с лъжичка
« Отговор #2 -: Юни 15, 2008, 23:14:57 pm »
Благодаря ти за съветите! Тези дни ще пробвам пак. Купила съм нови лъжички, пък да видим. Ще пиша ако имаме напредък.
*

    Tamara

  • *****
  • 1662
  • Ако спориш с идиот, вероятно същото прави и той.
Re: Не можем да ядем с лъжичка
« Отговор #3 -: Юни 15, 2008, 23:58:50 pm »
Марио не искаше да яде нищо различно от мляко. Аз като идиот пробвах и пробвах с лъжицата. В резултат - лъжицата се превърна в уред за изтезание (според него).
Лекарствата с лъжица - да, нямаше нищо против, Но ядене - не.
Супите ги ядеше с ръце и така докато се научи сам да яде с лъжицата. И до ден днешен взима сам лъжицата опитва и после ми дава на мен и ми казва от кое да му давам ако го мързи да яде сам.
Сега естествено аз вече не го насилвам.
Ааа и друго - не искаше да яде нищо от което огладнява бързо. Всички нишестета са си загуба на време. Яде се за максимум 15 минути. И ако това ядене не му стигне поне за 4 часа не го повтаря.
От кремчета в които има малко парченце му се догаждаше веднага. Адаптираното мляко съм му го пасирала, какво остава кремчетата. Да не говорим крем в който има нарязани лешници... ужас. Нищо меко не иска да яде. Или течно или да е колкото или по-гъсто от хляб. Ако му разредяд пюре от праскова като сок го пие, а с лъжицата от бурканчето му се догажда.
Може просто да не й харесват тези яденета.
Марио например положи усилия да се научи да пие от чаша. Ама явно млякото му миришеше и той ме молеше да му го сипя в шише и така го пиеше. Дори не си е помислял да откаже мляко, ама като го помиришеше не го и близваше...
№1 - 18 г.
№2 - 13 г.
*
Re: Не можем да ядем с лъжичка
« Отговор #4 -: Юни 16, 2008, 09:00:04 am »
Смятам, че тези пюрета, които ядем сега и харесват. Поне плодовото си го изпива до дъно, но трябва да е правилната гъстота. Хем да се пие, хем да не е много рядко.....
Но с лъжица нищо не ядем. Само като я види и започва да мрънка. А правим големи паузи, барем позабрави. Не яде с лъжица дори и да е разредено. Ако и дам абсолютно същото, което цука от бибата, с лъжица не се яде. Не само не се яде, ами и ревем яко. А тези работи дето днес 3 лъжички, утре 4-5..... При нас е обратното. Днес ако изядем 4-5, утре 3, вдругиден 1 и накрая стискаме устата и не можеш вкара нищо. Не стига това, ами и 2-3 дни отказва и пюрета с биба, та минаваме само на мляко, т.е. връщаме се назад със захранването.
*
Re: Не можем да ядем с лъжичка
« Отговор #5 -: Юни 16, 2008, 09:38:11 am »
Ние нямахме проблеми с лъжицата, а с храната по принцип. Отне ми около два месеца да прояде повече от 50 гр - но търпение му е майката. За съжаление все още трябва да си играе, за да се храни, иначе не ще. Трупам играчки, пея песни, сменяме столчета, дивани, стаи и така... Надявам се да намериш начин да я прелъжеш с лъжичката, но е ясно, че ще ти отнеме време и нерви. Успех!
*
Re: Не можем да ядем с лъжичка
« Отговор #6 -: Юни 16, 2008, 10:00:40 am »
И ние не ядем с лъжица всичко минава през шишето.Наложи се да я захраня по-рано,защото беше започнала да отказва да яде и АМ.За да и разнообразя менюто.Със захранването нямах проблем,защото си ядеше по 2-3 до 4 лъжички пюре.Когато  дойде време да и давам повече след първите лъжички започва да плюе,да стиска уста и да си върти главата.Всичко около нея става в пюре.Ако определеното количество и го сложа в шишето с АМ сме без проблем.Така сме и с зеленчуковите сега.Предположих,че понеже плодовите са по-редки и затова да не ги яде,затова започнах и със зеленчукови да я захранвам тъй като те са по-гъсти.Всичко се повтори отначало пак само първите лъжички и след това стискаме уста.Затова правя и АМ в шишето и и пребавям пюрето вътре поне така яде.При положение,че допреди това изяждаше по 30-50мл АМ,а беше на почти 4месеца и за месец ми беше качила само 150г.Мисля ,че ще и дойде времето и ще прояде с лъжица.Но продължавам през ден два да пробвам.
*
Re: Не можем да ядем с лъжичка
« Отговор #7 -: Юни 16, 2008, 10:03:28 am »
Благодаря за съвета!
За съжаление при нас нищо не върви. Нито игри, нито песни, нито маймунджалъци. Ако я прилъжеш веднъж-два пъти, после се научава и стиска устата. С баща й умряхме да се смеем като я видяхме дори да се смее със затворена уста. А ако случайно я отвори, опира си езика в горния венец и нищо не можеш да пъхнеш. Крайната фаза е: нито се смее, нито плаче, просто стои, гледа те умно и си държи устата затворена. Да се чудиш да се смееш ли, да плачеш ли. :lol:
*
Re: Не можем да ядем с лъжичка
« Отговор #8 -: Юни 16, 2008, 10:09:49 am »
И ние не ядем с лъжица всичко минава през шишето.Наложи се да я захраня по-рано,защото беше започнала да отказва да яде и АМ.За да и разнообразя менюто.Със захранването нямах проблем,защото си ядеше по 2-3 до 4 лъжички пюре.Когато  дойде време да и давам повече след първите лъжички започва да плюе,да стиска уста и да си върти главата.Всичко около нея става в пюре.Ако определеното количество и го сложа в шишето с АМ сме без проблем.Така сме и с зеленчуковите сега.Предположих,че понеже плодовите са по-редки и затова да не ги яде,затова започнах и със зеленчукови да я захранвам тъй като те са по-гъсти.Всичко се повтори отначало пак само първите лъжички и след това стискаме уста.Затова правя и АМ в шишето и и пребавям пюрето вътре поне така яде.При положение,че допреди това изяждаше по 30-50мл АМ,а беше на почти 4месеца и за месец ми беше качила само 150г.Мисля ,че ще и дойде времето и ще прояде с лъжица.Но продължавам през ден два да пробвам.


Ние сме абсолютно по същият начин. Няколко лъжички и край. После пак пробваме като се престраша. Направо незнам как ще я караме. А по колко пюре сипваш в бибата.
Ние сме така: в 14.30, 1лъж. АМ, до 30 мл. вода, + до 100мл. морков и картоф, + още 20-25 мл. вода.
А в 18.00, 1 лъж. АМ, до 125 мл. плод ( ядем различни), + още 20-25мл. вода.
« Последна редакция: Юни 16, 2008, 10:11:23 am от jasmin »
*
Re: Не можем да ядем с лъжичка
« Отговор #9 -: Юни 16, 2008, 12:57:57 pm »
В 9,30ч-120вода+4м.л АМ+40мл плодово пюре и тя си изяжда колкото реши около 120-140мл общо
12,30-13,00ч-120вода+4м.л.АМ+60мл зеленчуково пюре и пак ядене колкото поиска
16,30-17,00ч-120вода+4м.л АМ+40мл плодово пюре
През другите часове сме само на АМ.Ако пюрето е повече от това пак отказваме да ядем.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Не можем да ядем с лъжичка
« Отговор #10 -: Юни 16, 2008, 13:14:20 pm »
има едни шишета на Камера, които имат накрайник малка лъжичка. хем се яде от шише, хем се поема с уста лъжичката. дали да не опиташ и с тях - като преход?
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Tamara

  • *****
  • 1662
  • Ако спориш с идиот, вероятно същото прави и той.
Re: Не можем да ядем с лъжичка
« Отговор #11 -: Юни 16, 2008, 14:22:57 pm »
Да има ги и на Чико. Те са едни меки и много удобни...
Ама то като не ще, значи не ще.
Jam аз нали съм си идот и се бях заинатила нищо да не му давам с шише, само с лъжица. Адаптирано мляко, но от паничка с лъжичка. След 10 дни бяхме в инфекциозна болница като резултат. И то това на година и половина почти. Явно не е лесно да си 10 дни само на вода, ама да си преклепеш ината е невъзможно.
Аз едва тогава се предадох и на 4 г. и 2 м. само отказа шишетата. Не знам как. Но знам че бебешките шишета със силиконов биберон издържат поне 4 години.
А иначе не шишета с лъжички, не сламки, не чашки... нищо не помагаше. Налагашше се даже шишетата да мия с едно и също веро, иначе беше подозрителен и ги буташе.
А тия от Авент не са помислили за такива деца и си нямат биберон с по-голяма дупка. Никакъв избор на биберони.
№1 - 18 г.
№2 - 13 г.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Не можем да ядем с лъжичка
« Отговор #12 -: Юни 16, 2008, 15:14:26 pm »
А тия от Авент не са помислили за такива деца и си нямат биберон с по-голяма дупка. Никакъв избор на биберони.

Авент имат един биберон с цепка, който има 3 позиции. аз го ползвам сега за вечерното АМ с бишкота - става гъстичка течност. но супа едва ли ще прекарат, де...
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Nina

  • *****
  • 2643
  • Понякога седя и мисля, понякога само седя...
Re: Не можем да ядем с лъжичка
« Отговор #13 -: Юни 16, 2008, 15:18:23 pm »
Да, и Авент имат вече подходящи за това шишета, знам, че и Нук имат.


п.с. За супа - може и да прекарат, ама мусаката...как  :lol:
« Последна редакция: Юни 16, 2008, 15:21:17 pm от Nina »
*
Re: Не можем да ядем с лъжичка
« Отговор #14 -: Юни 16, 2008, 15:19:44 pm »
А тия от Авент не са помислили за такива деца и си нямат биберон с по-голяма дупка. Никакъв избор на биберони.

Авент имат един биберон с цепка, който има 3 позиции. аз го ползвам сега за вечерното АМ с бишкота - става гъстичка течност. но супа едва ли ще прекарат, де...
Ако е пасирана защо да не минава,щом пюретата минават.Аз съм с такъв биберон.
*

    Tamara

  • *****
  • 1662
  • Ако спориш с идиот, вероятно същото прави и той.
Re: Не можем да ядем с лъжичка
« Отговор #15 -: Юни 16, 2008, 16:43:34 pm »
На Марио този биберон нещо не му понесе. Не зная защо, не съм опитвала да пия от биберон. По-важното е че този период при нас отмина. Вие му мислете.
След престоя в болница реших, че ако докато тръгне на училище не откаже биберона, ще го откаже тогава. Още повече, че ни най-малко не ме затрудняваше да му правя ядене, което той винаги изяжда без да се цапа, без да плюе и ако не му харесва, не е защото не му е вкусно, а има друг проблем...
№1 - 18 г.
№2 - 13 г.
*
Re: Не можем да ядем с лъжичка
« Отговор #16 -: Юни 16, 2008, 17:15:40 pm »
Да има ги и на Чико. Те са едни меки и много удобни...
Ама то като не ще, значи не ще.
Jam аз нали съм си идот и се бях заинатила нищо да не му давам с шише, само с лъжица. Адаптирано мляко, но от паничка с лъжичка. След 10 дни бяхме в инфекциозна болница като резултат. И то това на година и половина почти. Явно не е лесно да си 10 дни само на вода, ама да си преклепеш ината е невъзможно.
Аз едва тогава се предадох и на 4 г. и 2 м. само отказа шишетата. Не знам как. Но знам че бебешките шишета със силиконов биберон издържат поне 4 години.
А иначе не шишета с лъжички, не сламки, не чашки... нищо не помагаше. Налагашше се даже шишетата да мия с едно и също веро, иначе беше подозрителен и ги буташе.
А тия от Авент не са помислили за такива деца и си нямат биберон с по-голяма дупка. Никакъв избор на биберони.

Леле Тамара, ти ме гръмна!
Как до 4 год. Боже дано влезем в крак. Сега гледам с лека завист как другите дечица лапат лакомо лъжичката. Точно се чудех какво ще правим с детската кухня! Всичко ли пасираше? И месото с биба?
*
Re: Не можем да ядем с лъжичка
« Отговор #17 -: Юни 16, 2008, 17:19:58 pm »
За бибите.
Ние купихме Чико като звездичка с 3 лъча. Перфектна и става за шишета на Авент каквито са нашите, но е кафява. Разпознава цвета безпогрешно. Знае, че е пюре и дори не иска да опита. Та минахме на най-простите Камера Л размер. Идеална!!! При определена гъстота, ние и без това доста разреждаме. Не знам пюре ли ядем или вода. Но с тази биба поне опитва и ако и хареса яде.
*
Re: Не можем да ядем с лъжичка
« Отговор #18 -: Юни 16, 2008, 17:21:18 pm »
В 9,30ч-120вода+4м.л АМ+40мл плодово пюре и тя си изяжда колкото реши около 120-140мл общо
12,30-13,00ч-120вода+4м.л.АМ+60мл зеленчуково пюре и пак ядене колкото поиска
16,30-17,00ч-120вода+4м.л АМ+40мл плодово пюре
През другите часове сме само на АМ.Ако пюрето е повече от това пак отказваме да ядем.

Така като гледам и вие доста разреждате. А нещо домашно яде ли?
*

    Tamara

  • *****
  • 1662
  • Ако спориш с идиот, вероятно същото прави и той.
Re: Не можем да ядем с лъжичка
« Отговор #19 -: Юни 16, 2008, 17:39:24 pm »
Всичко ли пасираше? И месото с биба?
Месото, солетите, бисквитите, краставиците и т.н. с ръка. Той яде с лъжица, но само ако той си държи лъжицата и това което е в паницата му харесва.
В шишето съм му слагала картоф, бисквити, плодове... само докато започне да яде с ръка. Накрая си беше само мляко (кисело или прясно) с бисквити. Но той само това имаше за ядене. Сядаше с лъжицата и ядеше кисело мляко, после нападаше бисквитите и накрая си искаше вечерята - от шише. Когато е топло - само това от шишето. Всичко друго е между другото. Ако е в настроение, ако му се прияде като те види, че ядеш... взима си. Ако не - може и цяла седмица да си седи само на това в шишето.
Е оцеля, напълня, порасна, очовечи се...
Как ядяхме кухнята - ами не я ядяхме.
Как ядеше в детската градина - не зная, понякога ми казваха, че е изял всичко. Но истината е, че никога не е ял. Ял е само по нещо инцидентно. Това го разбрах едва когато попаднахме на детска градина в която яденето не беше най-важното.
Оказа се че може да яде и само по два пъти на ден и пак да е добре.

Такова инатче си е още откакто не искаше да стане (да се зачене). После не искаше да се роди. После не искаше да наддава... и за съжаление не всичко свършва до тук. Но аз си го обичам повече от всичко на света и явно ще се наложи аз да правя повечето компромиси. Думичката "трябва" няма да влезе в речника му лесно.
№1 - 18 г.
№2 - 13 г.