0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Не можем да ядем с лъжичка
« -: Юни 15, 2008, 22:25:42 pm »
Започнахме да се захранваме на 6 месеца. Яденето с лъжичка беше кошмар. Правихме няколко проби, т.е. ябълка ( не иска), круша (не иска), смесено едно към едно ( не иска), смесено и с АМ ( пак не иска). По съвет на д-р Бърди направихме почивка и пробвахме каша. Стана още по зле. Започна да и се повдига, рев, рев.....
Пак почивка и нов опит. Пак рев, рев.....
По съвет на педиатъра започнахме да слагаме по малко пюре в млякото и полека да увеличаваме. Сега сме на около 70 гр. морков + картоф и 30 мл. АМ на обяд и около 100 гр. плодово и 30 АМ след обяд. От плодовото ядем ябълка, круша, слива, банан, кайсия. От зеленчука само морков с картоф. Проблема е, че ги ядем от биберон и то смесено с АМ. Аз не съм се отказала да пробвам с лъжицата, но всеки опит е пълен провал. Ядем с рев няколко лъжици и после затваря устата даже докато реве. Оттам нататък се обърква целия режим, защото се разстройва много и плаче на всяко ядене.
Моля, ако някой може да сподели опит, който да ни помогне. Много се притеснява, че не иска да яде с лъжичка.
*

    Nina

  • *****
  • 2643
  • Понякога седя и мисля, понякога само седя...
Re: Не можем да ядем с лъжичка
« Отговор #1 -: Юни 15, 2008, 23:01:14 pm »
Здарвей, аз също захраних по-късно, на 5 мес. и 3 седм., но непосредствено след първия ден на захранване, прекъснахме, защото Кристина се разболя и беше много отпаднала. По съвет на педиатъра ни и на Бърди изчакахме лечението да приключи. Бързо се възстанови и де факто на 6 мес. продължих или по-скоро наново. Кристина явно се беше наплашила от лъжицата, защото с нея давахме някои лекарства. По съвет на Бърди купих нови, различни лъжички, шаренки, различни материали, примерно пласмасови или силиконови, също така сменихме и различни места на хранене - в спалнята, в други стаи и тя започна да си хапва много добре. С ябълка захраних. Нямах никакви проблеми с плодовите, само по-късно със зеленчуковите, но не заради лъжичката, а заради моите "манджи", не ги хареса и минахме на готово - яде с огромен апетит без проблрем от лъжичка.

Друго - една приятелка ми каза, че е хранила детето си така, както ти - от шише с по-широки дупки. До годинка и малко. Само така, но тя казва, че на нея и било по-лесно така. Ок, за мен не е добре това, но тя така е преценила. Оказва се обаче, че след годинка и няколко месеца, дъщеря й е започнала да си яде от раз с лъжичка, сега е на 6 годинки и няма никакви проблеми.

Успех и не се терзай.   
*
Re: Не можем да ядем с лъжичка
« Отговор #2 -: Юни 15, 2008, 23:14:57 pm »
Благодаря ти за съветите! Тези дни ще пробвам пак. Купила съм нови лъжички, пък да видим. Ще пиша ако имаме напредък.
*

    Tamara

  • *****
  • 1662
  • Ако спориш с идиот, вероятно същото прави и той.
Re: Не можем да ядем с лъжичка
« Отговор #3 -: Юни 15, 2008, 23:58:50 pm »
Марио не искаше да яде нищо различно от мляко. Аз като идиот пробвах и пробвах с лъжицата. В резултат - лъжицата се превърна в уред за изтезание (според него).
Лекарствата с лъжица - да, нямаше нищо против, Но ядене - не.
Супите ги ядеше с ръце и така докато се научи сам да яде с лъжицата. И до ден днешен взима сам лъжицата опитва и после ми дава на мен и ми казва от кое да му давам ако го мързи да яде сам.
Сега естествено аз вече не го насилвам.
Ааа и друго - не искаше да яде нищо от което огладнява бързо. Всички нишестета са си загуба на време. Яде се за максимум 15 минути. И ако това ядене не му стигне поне за 4 часа не го повтаря.
От кремчета в които има малко парченце му се догаждаше веднага. Адаптираното мляко съм му го пасирала, какво остава кремчетата. Да не говорим крем в който има нарязани лешници... ужас. Нищо меко не иска да яде. Или течно или да е колкото или по-гъсто от хляб. Ако му разредяд пюре от праскова като сок го пие, а с лъжицата от бурканчето му се догажда.
Може просто да не й харесват тези яденета.
Марио например положи усилия да се научи да пие от чаша. Ама явно млякото му миришеше и той ме молеше да му го сипя в шише и така го пиеше. Дори не си е помислял да откаже мляко, ама като го помиришеше не го и близваше...
№1 - 18 г.
№2 - 13 г.
*
Re: Не можем да ядем с лъжичка
« Отговор #4 -: Юни 16, 2008, 09:00:04 am »
Смятам, че тези пюрета, които ядем сега и харесват. Поне плодовото си го изпива до дъно, но трябва да е правилната гъстота. Хем да се пие, хем да не е много рядко.....
Но с лъжица нищо не ядем. Само като я види и започва да мрънка. А правим големи паузи, барем позабрави. Не яде с лъжица дори и да е разредено. Ако и дам абсолютно същото, което цука от бибата, с лъжица не се яде. Не само не се яде, ами и ревем яко. А тези работи дето днес 3 лъжички, утре 4-5..... При нас е обратното. Днес ако изядем 4-5, утре 3, вдругиден 1 и накрая стискаме устата и не можеш вкара нищо. Не стига това, ами и 2-3 дни отказва и пюрета с биба, та минаваме само на мляко, т.е. връщаме се назад със захранването.
*
Re: Не можем да ядем с лъжичка
« Отговор #5 -: Юни 16, 2008, 09:38:11 am »
Ние нямахме проблеми с лъжицата, а с храната по принцип. Отне ми около два месеца да прояде повече от 50 гр - но търпение му е майката. За съжаление все още трябва да си играе, за да се храни, иначе не ще. Трупам играчки, пея песни, сменяме столчета, дивани, стаи и така... Надявам се да намериш начин да я прелъжеш с лъжичката, но е ясно, че ще ти отнеме време и нерви. Успех!
*
Re: Не можем да ядем с лъжичка
« Отговор #6 -: Юни 16, 2008, 10:00:40 am »
И ние не ядем с лъжица всичко минава през шишето.Наложи се да я захраня по-рано,защото беше започнала да отказва да яде и АМ.За да и разнообразя менюто.Със захранването нямах проблем,защото си ядеше по 2-3 до 4 лъжички пюре.Когато  дойде време да и давам повече след първите лъжички започва да плюе,да стиска уста и да си върти главата.Всичко около нея става в пюре.Ако определеното количество и го сложа в шишето с АМ сме без проблем.Така сме и с зеленчуковите сега.Предположих,че понеже плодовите са по-редки и затова да не ги яде,затова започнах и със зеленчукови да я захранвам тъй като те са по-гъсти.Всичко се повтори отначало пак само първите лъжички и след това стискаме уста.Затова правя и АМ в шишето и и пребавям пюрето вътре поне така яде.При положение,че допреди това изяждаше по 30-50мл АМ,а беше на почти 4месеца и за месец ми беше качила само 150г.Мисля ,че ще и дойде времето и ще прояде с лъжица.Но продължавам през ден два да пробвам.
*
Re: Не можем да ядем с лъжичка
« Отговор #7 -: Юни 16, 2008, 10:03:28 am »
Благодаря за съвета!
За съжаление при нас нищо не върви. Нито игри, нито песни, нито маймунджалъци. Ако я прилъжеш веднъж-два пъти, после се научава и стиска устата. С баща й умряхме да се смеем като я видяхме дори да се смее със затворена уста. А ако случайно я отвори, опира си езика в горния венец и нищо не можеш да пъхнеш. Крайната фаза е: нито се смее, нито плаче, просто стои, гледа те умно и си държи устата затворена. Да се чудиш да се смееш ли, да плачеш ли. :lol:
*
Re: Не можем да ядем с лъжичка
« Отговор #8 -: Юни 16, 2008, 10:09:49 am »
И ние не ядем с лъжица всичко минава през шишето.Наложи се да я захраня по-рано,защото беше започнала да отказва да яде и АМ.За да и разнообразя менюто.Със захранването нямах проблем,защото си ядеше по 2-3 до 4 лъжички пюре.Когато  дойде време да и давам повече след първите лъжички започва да плюе,да стиска уста и да си върти главата.Всичко около нея става в пюре.Ако определеното количество и го сложа в шишето с АМ сме без проблем.Така сме и с зеленчуковите сега.Предположих,че понеже плодовите са по-редки и затова да не ги яде,затова започнах и със зеленчукови да я захранвам тъй като те са по-гъсти.Всичко се повтори отначало пак само първите лъжички и след това стискаме уста.Затова правя и АМ в шишето и и пребавям пюрето вътре поне така яде.При положение,че допреди това изяждаше по 30-50мл АМ,а беше на почти 4месеца и за месец ми беше качила само 150г.Мисля ,че ще и дойде времето и ще прояде с лъжица.Но продължавам през ден два да пробвам.


Ние сме абсолютно по същият начин. Няколко лъжички и край. После пак пробваме като се престраша. Направо незнам как ще я караме. А по колко пюре сипваш в бибата.
Ние сме така: в 14.30, 1лъж. АМ, до 30 мл. вода, + до 100мл. морков и картоф, + още 20-25 мл. вода.
А в 18.00, 1 лъж. АМ, до 125 мл. плод ( ядем различни), + още 20-25мл. вода.
« Последна редакция: Юни 16, 2008, 10:11:23 am от jasmin »
*
Re: Не можем да ядем с лъжичка
« Отговор #9 -: Юни 16, 2008, 12:57:57 pm »
В 9,30ч-120вода+4м.л АМ+40мл плодово пюре и тя си изяжда колкото реши около 120-140мл общо
12,30-13,00ч-120вода+4м.л.АМ+60мл зеленчуково пюре и пак ядене колкото поиска
16,30-17,00ч-120вода+4м.л АМ+40мл плодово пюре
През другите часове сме само на АМ.Ако пюрето е повече от това пак отказваме да ядем.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Не можем да ядем с лъжичка
« Отговор #10 -: Юни 16, 2008, 13:14:20 pm »
има едни шишета на Камера, които имат накрайник малка лъжичка. хем се яде от шише, хем се поема с уста лъжичката. дали да не опиташ и с тях - като преход?
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Tamara

  • *****
  • 1662
  • Ако спориш с идиот, вероятно същото прави и той.
Re: Не можем да ядем с лъжичка
« Отговор #11 -: Юни 16, 2008, 14:22:57 pm »
Да има ги и на Чико. Те са едни меки и много удобни...
Ама то като не ще, значи не ще.
Jam аз нали съм си идот и се бях заинатила нищо да не му давам с шише, само с лъжица. Адаптирано мляко, но от паничка с лъжичка. След 10 дни бяхме в инфекциозна болница като резултат. И то това на година и половина почти. Явно не е лесно да си 10 дни само на вода, ама да си преклепеш ината е невъзможно.
Аз едва тогава се предадох и на 4 г. и 2 м. само отказа шишетата. Не знам как. Но знам че бебешките шишета със силиконов биберон издържат поне 4 години.
А иначе не шишета с лъжички, не сламки, не чашки... нищо не помагаше. Налагашше се даже шишетата да мия с едно и също веро, иначе беше подозрителен и ги буташе.
А тия от Авент не са помислили за такива деца и си нямат биберон с по-голяма дупка. Никакъв избор на биберони.
№1 - 18 г.
№2 - 13 г.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Не можем да ядем с лъжичка
« Отговор #12 -: Юни 16, 2008, 15:14:26 pm »
А тия от Авент не са помислили за такива деца и си нямат биберон с по-голяма дупка. Никакъв избор на биберони.

Авент имат един биберон с цепка, който има 3 позиции. аз го ползвам сега за вечерното АМ с бишкота - става гъстичка течност. но супа едва ли ще прекарат, де...
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Nina

  • *****
  • 2643
  • Понякога седя и мисля, понякога само седя...
Re: Не можем да ядем с лъжичка
« Отговор #13 -: Юни 16, 2008, 15:18:23 pm »
Да, и Авент имат вече подходящи за това шишета, знам, че и Нук имат.


п.с. За супа - може и да прекарат, ама мусаката...как  :lol:
« Последна редакция: Юни 16, 2008, 15:21:17 pm от Nina »
*
Re: Не можем да ядем с лъжичка
« Отговор #14 -: Юни 16, 2008, 15:19:44 pm »
А тия от Авент не са помислили за такива деца и си нямат биберон с по-голяма дупка. Никакъв избор на биберони.

Авент имат един биберон с цепка, който има 3 позиции. аз го ползвам сега за вечерното АМ с бишкота - става гъстичка течност. но супа едва ли ще прекарат, де...
Ако е пасирана защо да не минава,щом пюретата минават.Аз съм с такъв биберон.
*

    Tamara

  • *****
  • 1662
  • Ако спориш с идиот, вероятно същото прави и той.
Re: Не можем да ядем с лъжичка
« Отговор #15 -: Юни 16, 2008, 16:43:34 pm »
На Марио този биберон нещо не му понесе. Не зная защо, не съм опитвала да пия от биберон. По-важното е че този период при нас отмина. Вие му мислете.
След престоя в болница реших, че ако докато тръгне на училище не откаже биберона, ще го откаже тогава. Още повече, че ни най-малко не ме затрудняваше да му правя ядене, което той винаги изяжда без да се цапа, без да плюе и ако не му харесва, не е защото не му е вкусно, а има друг проблем...
№1 - 18 г.
№2 - 13 г.
*
Re: Не можем да ядем с лъжичка
« Отговор #16 -: Юни 16, 2008, 17:15:40 pm »
Да има ги и на Чико. Те са едни меки и много удобни...
Ама то като не ще, значи не ще.
Jam аз нали съм си идот и се бях заинатила нищо да не му давам с шише, само с лъжица. Адаптирано мляко, но от паничка с лъжичка. След 10 дни бяхме в инфекциозна болница като резултат. И то това на година и половина почти. Явно не е лесно да си 10 дни само на вода, ама да си преклепеш ината е невъзможно.
Аз едва тогава се предадох и на 4 г. и 2 м. само отказа шишетата. Не знам как. Но знам че бебешките шишета със силиконов биберон издържат поне 4 години.
А иначе не шишета с лъжички, не сламки, не чашки... нищо не помагаше. Налагашше се даже шишетата да мия с едно и също веро, иначе беше подозрителен и ги буташе.
А тия от Авент не са помислили за такива деца и си нямат биберон с по-голяма дупка. Никакъв избор на биберони.

Леле Тамара, ти ме гръмна!
Как до 4 год. Боже дано влезем в крак. Сега гледам с лека завист как другите дечица лапат лакомо лъжичката. Точно се чудех какво ще правим с детската кухня! Всичко ли пасираше? И месото с биба?
*
Re: Не можем да ядем с лъжичка
« Отговор #17 -: Юни 16, 2008, 17:19:58 pm »
За бибите.
Ние купихме Чико като звездичка с 3 лъча. Перфектна и става за шишета на Авент каквито са нашите, но е кафява. Разпознава цвета безпогрешно. Знае, че е пюре и дори не иска да опита. Та минахме на най-простите Камера Л размер. Идеална!!! При определена гъстота, ние и без това доста разреждаме. Не знам пюре ли ядем или вода. Но с тази биба поне опитва и ако и хареса яде.
*
Re: Не можем да ядем с лъжичка
« Отговор #18 -: Юни 16, 2008, 17:21:18 pm »
В 9,30ч-120вода+4м.л АМ+40мл плодово пюре и тя си изяжда колкото реши около 120-140мл общо
12,30-13,00ч-120вода+4м.л.АМ+60мл зеленчуково пюре и пак ядене колкото поиска
16,30-17,00ч-120вода+4м.л АМ+40мл плодово пюре
През другите часове сме само на АМ.Ако пюрето е повече от това пак отказваме да ядем.

Така като гледам и вие доста разреждате. А нещо домашно яде ли?
*

    Tamara

  • *****
  • 1662
  • Ако спориш с идиот, вероятно същото прави и той.
Re: Не можем да ядем с лъжичка
« Отговор #19 -: Юни 16, 2008, 17:39:24 pm »
Всичко ли пасираше? И месото с биба?
Месото, солетите, бисквитите, краставиците и т.н. с ръка. Той яде с лъжица, но само ако той си държи лъжицата и това което е в паницата му харесва.
В шишето съм му слагала картоф, бисквити, плодове... само докато започне да яде с ръка. Накрая си беше само мляко (кисело или прясно) с бисквити. Но той само това имаше за ядене. Сядаше с лъжицата и ядеше кисело мляко, после нападаше бисквитите и накрая си искаше вечерята - от шише. Когато е топло - само това от шишето. Всичко друго е между другото. Ако е в настроение, ако му се прияде като те види, че ядеш... взима си. Ако не - може и цяла седмица да си седи само на това в шишето.
Е оцеля, напълня, порасна, очовечи се...
Как ядяхме кухнята - ами не я ядяхме.
Как ядеше в детската градина - не зная, понякога ми казваха, че е изял всичко. Но истината е, че никога не е ял. Ял е само по нещо инцидентно. Това го разбрах едва когато попаднахме на детска градина в която яденето не беше най-важното.
Оказа се че може да яде и само по два пъти на ден и пак да е добре.

Такова инатче си е още откакто не искаше да стане (да се зачене). После не искаше да се роди. После не искаше да наддава... и за съжаление не всичко свършва до тук. Но аз си го обичам повече от всичко на света и явно ще се наложи аз да правя повечето компромиси. Думичката "трябва" няма да влезе в речника му лесно.
№1 - 18 г.
№2 - 13 г.
*
Re: Не можем да ядем с лъжичка
« Отговор #20 -: Юни 16, 2008, 19:13:28 pm »
Накрая звучиш оптимистично. :lol:
Вярвам, че и ние ще се справим някак. Просто си мислех, че препатилите мами ще дадат някакъв съвет, който магически ще свърши работа.
Е ще поживеем, ще видим.
Re: Не можем да ядем с лъжичка
« Отговор #21 -: Юни 22, 2008, 01:05:28 am »
За съжаление при нас нищо не върви. Нито игри, нито песни, нито маймунджалъци.
започни когато се храните да я взимаш с тебе/вас на масата- да гледа и да си прави изводите
моя маймунчо понеже имах такива ядове с баткото така нпаравих, като давам от пюрето/кашата гледам да не е отделно акагота седнем на масата, някога нарочно го дразня- хапвам му от пюрето, показвам му какво ям и изощо си давам много важен и зает вид когато ям. има ефект.
а и още нещо никога не го гоня с лъжицата, докато не се обърне той към нея и не си отвори устата: чакам никакакво насилие. и никога не давам втора лъжичка от нещо което не му хареса от първата. и го храня с прибори които ползваме ние- с средните лъжички, кашата му я правя в купите в които пием чай, давам му да пие от същите чаши от които и ние пием сок и вода.
сега чак се ядосва ако му опитам яденето защото ме чувства като някакава конкуренция за него  :lol: :lol: 8) което си е супер.
споко.


 
Re: Не можем да ядем с лъжичка
« Отговор #22 -: Август 20, 2009, 22:31:15 pm »
А според вас възможно ли е в периода на никнене на зъби да не иска да яде с лъжичка? Защото моята щерка се захрани нормално, нямаше никакъв проблем, докъм 7-я месец, когато почнаха да я мъчат зъбите. И оттогава - не иска да яде твърда храна- пюрета, каши, които преди това обожаваше. Да не говорим за ДМК- хвърляме на кучето. И лъжицата и лигавника ги мрази - просто думи нямам. Иска само АМ сутрин и вечер. Вече е на 1г. и 1 месец и тежи 8.480 кг.
Какво да правя? То не беше сменяне на храни, лъжички, купички,  играчки, стаи, пеене, а бе направо цирк. Изнервихме се всички.
*
Re: Не можем да ядем с лъжичка
« Отговор #23 -: Август 21, 2009, 09:06:48 am »
Най-вероятно е от зъбите, а не от лъжичката. Има деца, които ядат повече, има и такива които ядат по-малко. Моята дъщеря е почти на две, а няма 10 кг. А на годинка май нямаше 8 кг. Пие мляко вечер и през нощта, а през деня яде като врабче.
Сега пие сиропче за апетит, ама няма особна промяна в хранителните навици. :?
Приеми детето такова. Щом е здраво и жизнено и постоянно му се предлага храна, явно яде колкото да се нахрани. Просто се наяжда с мъничко.
*

    julia_m

  • ****
  • 665
  • Най-хубавото нещо тепърва предстои :)
Re: Не можем да ядем с лъжичка
« Отговор #24 -: Август 21, 2009, 09:13:12 am »
Мелиса, може да от зъбките, нашето Кате е същата терца, като й дадат зор зъбчетата и не ще да види лъжичката, тогава-разреждам с АМ и в шишето-изпива си всичко без остатък. Бибата явно много я успокоява, защото си чеше венеца и дори се ядосва като й я взема :) Ама такива са слънцата ни, трябва много търпение към момента с храненето и много фантазия-всичко ще се подреди :) Пък и какво като с апо-дребнички, не отглеждаме прасета, а дечица, те хапват точно колкото им е нужно. Няма да се оставят гладни :)
Re: Не можем да ядем с лъжичка
« Отговор #25 -: Октомври 13, 2009, 21:14:19 pm »
Разговарях с лекари-специалисти по хранене. Казват ми- не предлагам разнообразна храна. Детето било слабо за възрастта си- на 1г. и 3мес тежи 8.600 кг. И аз го знам това. Ама не иска да яде с лъжица и това е. Вярно е, че когато разредя с АМ, пие от шишето, а напоследък и биберона дъвче, като пие вода. Иначе биберон-залъгалка не пое въобще.
Тя проявява интерес към нашите яденета- иска да яде сандвичи, обожава домати, предпочита бучици, натопени в соса от нашето ядене. Ама не смея да давам, не знам удачно ли е това. Обича много и кисело мляко, но предния месец имаше разсройство и инфекционистката, при която ходихме каза, че киселото мляко намаляло киселинността в стомаха и не се препоръчвало.
Да не говорим, че не иска и да чуе за макарони, кус-кус и попара, супи- също. Е, как да го храня това дете- само АМ ли да давам?
Направо гледам със завистливи очи на майките  на децата, които си ядат с лъжичка, че не им и стига яденето от ДМК. На мои познати детето е на 8 месеца и яде по две порции от кухнята /сега им даваме и нашия порцион/. Да не говорим,че вече е с килограм и кусур по-тежко от наша Маги.
А според вас възможно ли е детето да проявява нервно безапетитие? Четох наскоро нещо по въпроса, още повече, че много се стряска- понякога дори от слаб шум, кихане или кашляне, изпусната от нея играчка, а вечер се събужда с плач и трепери, стиска и зъби?
« Последна редакция: Октомври 13, 2009, 21:18:32 pm от melisa »
*
Re: Не можем да ядем с лъжичка
« Отговор #26 -: Октомври 13, 2009, 22:13:29 pm »
Тя проявява интерес към нашите яденета- иска да яде сандвичи, обожава домати, предпочита бучици, натопени в соса от нашето ядене. Ама не смея да давам, не знам удачно ли е това. Обича много и кисело мляко, но предния месец имаше разсройство и инфекционистката, при която ходихме каза, че киселото мляко намаляло киселинността в стомаха и не се препоръчвало.

Готви така за вас, че да е подходящо и за нея, без пикантни подправки, с минимално сол, внимателно с невъведените храни и давай.
Сандвичи си е таман на време да яде. Ако яде и белтък, пробвай филийка със сирене и яйце запечен, филийка със шунка. Стига да не се дави от едри храни няма пречка да даваш.
А за киселото мляко за първи път чувам, че не се препоръчва.  :?
За доматите също няма пречка. Какво по-хубаво от пресни зеленчуци и плодове. Давай докато има хубави, че идва сезона на пластмасовите домати.
*

    julia_m

  • ****
  • 665
  • Най-хубавото нещо тепърва предстои :)
Re: Не можем да ядем с лъжичка
« Отговор #27 -: Октомври 16, 2009, 13:10:28 pm »
Е, как да го храня това дете- само АМ ли да давам?
Ако трябва давай известно време наистина само АМ. Може нещо да и е дошло някога лошо на вкус, или да пази някаквъ крив спомен от нещо, така че опитай ако трябва известно време само АМ, да забрави и след седмица две пак пробвай с лъжичката. На сила хубост не става, така че по-добре я остави известно време да си почине и после пак“
Хайде успех и дано скоро разминат неволите ви :)
Re: Не можем да ядем с лъжичка
« Отговор #28 -: Октомври 29, 2009, 09:06:57 am »
Мелиса, по-добре слабо и здраво дете, отколкото затлъстяло. Малките човечета са като попивателна гъба за нашите емоции и чувства. Ти сама казваш, че нещата с храненето са много изнервени. Пробвай да се успокоиш. Детето само ти подсказва, че иска от вашата храна. Все повече майки се ориентират към педагогическото захранване точно по тази причина, а вие пък сте достатъчно големи за да яде от вашата храна, като малко я съобразиш с възрастта. Като готвиш за вас, преди да сложиш подправките, отдели за нея една порция, а после овкуси манджата като за възрастни. Така ще си спестиш допълнителното готвене, а и ще ядете една и съща храна.
Храни я заедно с цялото семейство, дори и на вас да не ви е време за ядене, може поне една салатка да си сложите на масата. Добре е да има установено място за хранене, да го свързва с това само. Тръгвайте към кухнята с усмивка. Може да я включиш в приготвянето на храната, да подреди картофите, напр., някакви уж игри, за да е съпричастна с храната.
Отидете заедно в магазина и изберете любими прибори. Много от детските купички имат картинка на дъното, подкани я да си изяде ястието, за да я види.
Аранжирайте заедно масата. Подреждай храните цветово в чинията, зелен грах и оранжеви моркови, напр.
Превърнете храненето в празник, а не в мъчение. Нека изяжда толкова, колкото иска, не я насилвай.
Ако не иска лъжичка, нека се храни с пръсти, децата откриват по този начин света.
*

    eleonor

  • ****
  • 1075
  • БEA -ПРЕКРАСНА I CИМЕОНчЕ- БОНБОНчЕ-ОБИЧАМЕ ВИ
Re: Не можем да ядем с лъжичка
« Отговор #29 -: Октомври 29, 2009, 13:41:31 pm »
Мелиса,и аз 6те ти кажа по4ти съ6тото като Сиа и Микки
Мойта Беа, в момента тежи 11кг.,много е злояда, но пък се храни с лъжица и вили4ка и то детски пластмасови, с разли4ни картинки и силиконови има.Но понякога си хапва и с пръсти.
Остави детето само да си хапва с пръсти, готви му храна на куб4енца, като варени зелен4уци и месо, да може само да си взема.
Готви така, 4е храната да става и за нея и за вас, сядаите заедно и никога не давай насила храна и не тикай в устата, за6тото така съвсем 6те се откаже.
И да ти кажа, 4е дъ6теря ми понякога яде само салатка от домати и си топи вътре пар4енца хляб, какво да направя, не насилвам. И през но6та съ6то пие АМ.
Успех и търпение :)



Beatris - 13.01.2008
Simeon- 19.01.2009

МЕЧТИТЕ СЕ СБЪДВАТ
*

    chapla

  • ***
  • 217
  • хубавица-умница
Re: Не можем да ядем с лъжичка
« Отговор #30 -: Октомври 30, 2009, 13:14:22 pm »
Нашата дъщеря също не яде още сама, да не говоря, че и с яденето не сме много на ти, но съм го приела, да яде колкото иска, в рода ни няма едри хора, така че е нормално. Но за лъжичката се притеснявах, но от скоро започна да иска и тя като я храня и караме с две лъжички - аз й давам, тя си бърка и успява да я сложи както трябва д устата си и дори да сложи ядене в нея!!! Много съм впечатлена, при условие, че от няколко месеца й давам лъжичка, но тя освен да си чеше венците, за друго не я използваше. Така че явно всяко дете си има време да почне с лъжицата, май все бързаме майките :P
"Всяко родено дете е доказателство, че Бог не се е отказал от нас!" Рабиндранат Тагор
Re: Не можем да ядем с лъжичка
« Отговор #31 -: Декември 03, 2009, 13:23:40 pm »
Здравейте! Да се включа и аз. Дъщеричката ми е на 1, 2 г. и яде почти само АМ. Направо в чудо се виждам и нерви нямам вече. Нито сокове, месо, плодове, жълтъци, нищо - вода и ам. По що доктори ходихме, трябвало да яде пълноценно,ама ще ги викна те да я хранят. Да съм била измисляла начини, е то като беше по-малка на какво ли не се правехме с баща й, за да отвори уста и да успеем да хакнем някоя и друга лъжица , ама сега почна да разбира и това не помага. Има някой дни , в които яде по малко сандвич сутрин, някоя и друга бисквита, солета, сухар, но тези дни са изключение. и не мога да разбера, но май е така , че тя не иска лъжицата, ако избщо реши да яде нещо , предпочита да си го вземе тя или ако е с лъжица, тя да се опитва да се храни. преди от време навреме й слагах разбит жълтк в млякото , но последните пъти го надушва и отказава и млякото. Нощем яде по един , а понякога и по два пъти. Преди така беше с кърмата, до 9 , 5 м я кърмих, накрая нямаше кърма , скимтеше от глад, и ам не искаше, нито пък биберона, нощем почти не спеше от глад, корема й къркори , яде си устните, ама ей ам не иска, давали сме и за 1 час с лъжичка (Защото тогава пък я искаше лъжичката,  а не искаша биаб ) , та з а1 час сме й давали 30 мл ам , от което рабзира се имаше и по дрехите, защото лигавник не търпим. мъчи се, мъчи се с малко кърма, и после отведнъж при едно от предлаганията захвана бибата с ам и оттогава няма спиране, а имах чувството, че цял живот ще е на гърда. Та сега (след това лирично отклонение) надеждата ми е че изведнъцж ще започне да яде , неща, различни от ам. То кухня ли вземах, то всикчи известни марки пюрета, то не готвих ли - и не - една -две лъжички и посли или не иска да си отвори устата или го плюе. А преди обичаше попара, банани, бисквити, ядеше и супи и т.н. по малко, ама пак добре, опитвам се да се сетя откога прави тпзи бойкот, ама имам чувстовот че така е било винаги и не го свързам с определено събитие. Някои казват о тзъби е -добре, ама тя има 8 , докато израстат всички все така ли ще е. И другите деца им ничат зъби , а пък ядат като невиждали. После се вгледах че сигурно нещо е болна и тръгнах да я влека по лекари, Последните й кръвни изследвания са добри, хемоглобина й е съсвем в норма, но серумното желязо е близо да долната граница, та днес започнах да й давам малтофер, по предписание на една от лекраките, ще видим ще има ли резултат, освен запека, който очаквам в резултат от желязото. Казаха й мултисаностол да й давам, но не ми се иска да й товаря организма с още химии. Иначе е 11 кг, качила е за два месеца 800 грама, но това че си е в нормата е отпреди, защото от кърмата ми качваще по 1, 5 на месец и на 6 м, беше 9 200 кг. Иначе не се спира, расте си , приказва си нейни неща, ама аз немога да не се притеснявам , като знам че не получава необходимите за растежа и правилното й развитие храни. в последната урина й откриха няколко еритроцита, но посявката й беше чиста п- няма бактерии, няма инфекция. според някои лекари при момиченцата е нормално д аима до няколко еритроцита, според други - не. та отвреме навреме психясвам на тема отделителна система. то вече направо ще се побъркам. Та ако има мами , на които им се пише по темата, ще се радвам,

Сори,за дългия пост, но видях подобни елементи и в постовете на други мами във форума, та реших и аз да споделя, и разбира се ако започне да си яде твърда храна ще пиша да кажа как е станало това чудо:)
Re: Не можем да ядем с лъжичка
« Отговор #32 -: Декември 03, 2009, 22:29:52 pm »
Здравей, Мерилина!
Доста отчаяно звучиш, не ти е лесно с това хранене явно. С риск да се повторя, но пробвала ли си педагогическо захранване?
Синът ми в момента също проявява желание да се храни сам с лъжица. Когато имам време го оставям сам да се омаже и нахрани. Но когато бързам, ползвам две лъжици - с едната той си бърка, с другата аз го храня. Може да пробваш и този метод.
Погледни и съветите ми към Мелиса малко по-нагоре, може пък някой да не си го изпробвала и да проработи при вас.