0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Рахит - диагностициране, профилактика и лечение
« Отговор #60 -: Март 11, 2009, 22:32:34 pm »
Искам да попитам за рахита..Ние сме с рахит на 11 месеца сме.Резултатите са Ca-1.49 при стойности 2.02-2.62,алкална фосфатаза 699 при норма600,и фосфор 2.2 при норма до 2.00.Пием 4 капки вит.Д и по 2 4аени лъжици калции и натриев цитрат от 2 месеца.Ефект никакъв.Двете и долни ребра са изпъкнали силно, това е.Друго вси4ко според докторите и е наред.Много глезено дете е иначе, ходи за ръчичка.Не зная вече какво да правя... откакто се е родила сме по цял ден на разходка,кърмена е до 6.5 месеца,лятно бебе.Много ще съм ви благодарна за мнението.И дали ребрата и ще се оправят?Извинете за правописа но кирилицата ми нещо отказа.
« Последна редакция: Март 11, 2009, 22:49:22 pm от Birdie »
Re: Рахит - диагностициране, профилактика и лечение
« Отговор #61 -: Януари 22, 2010, 12:53:01 pm »
Здравейте на всички. При нас също без изследвания и само с опипване на главата педиатърът каза че имаме "начален стадий на рахит",(има и плешиво петно на главата и много я върти) но тя е на 4 месеца и 6 дни и ни изписаха калции и витамин С и 4 капки видамин Д,но повече ме тревожи факта че тя вече 5 дни е с разстройство( изхождания по 5-6 пъти дневно, задължително след всяко ядене и то с много рядка консистенция, като преди това си акаше по веднъж на ден) освен това от началото  е на 6-7 дни (понеже по стечение на обстоятелствата ми спря кърмата)е на Фризовом понеже много повръщаше, което продължава и сега и поради тези две неща (разстройството и повръщането) тя не може да усвои нито един от витамините,а разстройството не спира. Започнах да давам Фризолак и фризовом смесено понеже Аптамила не го иска и то с оризова вода но не спира,а и така ми повръща на фонтан и пак ака час след храненето. Моля ви за нянкакъв съвет защото не знам какво да правя. Забравих да кажа че няма температура и си надава добре.
П.С Извинявам се за дългото писане докторе и ви благодаря предварително :oops:
*

    Tamara

  • *****
  • 1662
  • Ако спориш с идиот, вероятно същото прави и той.
Re: Рахит - диагностициране, профилактика и лечение
« Отговор #62 -: Януари 22, 2010, 18:30:25 pm »
АБКМ
(поне при нас това се оказа)
№1 - 18 г.
№2 - 13 г.
Re: Рахит - диагностициране, профилактика и лечение
« Отговор #63 -: Януари 23, 2010, 16:39:09 pm »
благодаря ти много,но възможно ли е да е АБКМ,защото и както писах си яде фризовома от 10-я ден някъде. не знам възможно ли е чак сега да я развие тази алергия.Аз дриго освен ФРизовома и Фризолака не съм й давала.А днес вече не е с разстройство,но ака на всяко хранене и повръща. При вас Тамара кога се появиха симптомите и какви бяха те?
*

    Tamara

  • *****
  • 1662
  • Ако спориш с идиот, вероятно същото прави и той.
Re: Рахит - диагностициране, профилактика и лечение
« Отговор #64 -: Януари 23, 2010, 17:19:09 pm »
От родилния дом си повръщаше след всяко ядене. Кога по-малко, кога повече...
В края на първия месец получи разстройство - най-вероятно вирус. Аз реших че няма да предприемам нищо. Все пак ми е второ дете и при това доста запечено. Реших че когато се омърлуши, има признаци на обезводняване или поне нещо друго освен разстройството, тогава ще го водя на лекар. Дохранвам с АМ от раждането. Та в този период дохранвах с лечебни млека. А и всеки ден е имало и период от 6-8 часа, когато не ака, после му идва музата...
Ами разтройството продължи доста дълго. 2-3 седмици. На моменти е имало и по 30 изхождания на ден. Не винаги съвсем воднисти. По-скоро кашести. После понамаляха. Стана горе-долу по едно изхождане на ядене.
Тогава не заради разтройството, а заради повръщането реших да пробва с НА млекото. Взех Аптамил НА и всичко се оправи. После пробвах с Аптамил комфорт. Ама пак нещо не ми хареса и останахме на ХА.

И досега си има някаква алергия, макар и по-слаба. И тя е само към пилешките и телешките продукти. Всичко друго си е ОК. Затова твърдя, че не е било рефлукс, а АБКМ.

Не е задължително и при вас да е така.
Ако пробваш с ХА мляко, знай че то е горчиво на вкус. Да не те учуди. Това е защото белтъка там е разграден.
№1 - 18 г.
№2 - 13 г.
*

    daninaa

  • ****
  • 700
  • Все някога ще успеем
Re: Рахит - диагностициране, профилактика и лечение
« Отговор #65 -: Януари 23, 2010, 18:20:14 pm »
Моите близначета са на 1мес и педиатърката ни от 21ден след раждането ни е назначила по 2капки вигантол сутрин в лъжичка мляко.Храня ги по 7пъти дневно с по около 110гр фризолак т.е адаптирано мляко не е ли много тази доза и защо правят така тези нашите лекари?
Re: Рахит - диагностициране, профилактика и лечение
« Отговор #66 -: Януари 28, 2010, 13:39:03 pm »
започнах да й давам Хумана HN и разстройството спря,но акото й стана черно и като пластелин.Сега от снощи и давам Лактана Био,нали уж това било най-доброто мляко та ще видим. А за Аптамила тя не го харесва никак.И сега още не мога да кажа, но ще видим 1-2 дни.Благодаря ти много че се отзова  :)

А за Вигантола и на мен така ми беше назначен по 2 капки дневно, макар че някой смятат че по 1 капка е абсолютно достатъчно,но това е строго индивидуално за всяко бебе.Ние сега пием по 5 капки сутрин,но въпрреки това все още няма резултат и утре сме на изследвания на кръвта,за да видим какво е състоянието,че тя май не го усвоява изобщо и ще се наложат май инжекция  :( Да са ти живи и здрави малките сладури и дано не се налага да го увеличаваш
*
Re: Рахит - диагностициране, профилактика и лечение
« Отговор #67 -: Февруари 01, 2010, 10:21:18 am »
На нас също ни бяха изписали Вигантола по 2 капки на ден,но бебка започна да наддава твърде бързо(900 гр за 2 седмици) и педиатърката увеличи дозата превантивно на 3-4 капки.Така си направих извода,че ако теглото на детето е повечко и витамин Д трябва да е в по-голямо количество,за да се предотврати рахита.

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Рахит - диагностициране, профилактика и лечение
« Отговор #68 -: Февруари 01, 2010, 11:02:31 am »
Няма такова нещо, просто.
Не всяко дете,което наддава бързо, задължително е застрашено от рахит.
« Последна редакция: Февруари 01, 2010, 11:50:40 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Рахит - диагностициране, профилактика и лечение
« Отговор #69 -: Февруари 01, 2010, 11:29:27 am »
Съгласна съм,за това написах превантивно.

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Рахит - диагностициране, профилактика и лечение
« Отговор #70 -: Февруари 01, 2010, 11:56:16 am »
Пак няма такова нещо. Няма такова нещо >>"превантивно да увеличим дозата", защото не всяко дете бързо наддаващо задължително ще развие рахит.

Вит Д се дава като добавка, с цел да се покрият дневните нужди, като тези дневни нужди се изчисляват като едно стабилно количесто единици/дневно, а не като единици/кг телесно тегло, които да трябва да увеличавате с всяко бързо наддаване. Причината деца бързо наддаващи да изпитат недостиг на Вит Д е ИЗНАЧАЛНО ниските дневни дози,които получават, които стават фрапантно несъответни, а не че децата с повишаване на телесното им тегло се нуждаят от повече Вит Д/ кг телесно тегло.

В АМ има Вит Д, който също трябва да се брои.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Рахит - диагностициране, профилактика и лечение
« Отговор #71 -: Февруари 01, 2010, 23:36:16 pm »
Благодаря за разяснението,не бях на ясно.А  как да разбера дали наистина детето се нуждае от повишената доза витамин Д?

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Рахит - диагностициране, профилактика и лечение
« Отговор #72 -: Февруари 01, 2010, 23:38:36 pm »
Покрийте само дневните нужди. Сметнете и Вит Д от АМ.
Извеждайте често.

Ако има съмнения- изследвайте от венозна кръв нужното.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Рахит - диагностициране, профилактика и лечение
« Отговор #73 -: Февруари 02, 2010, 00:00:30 am »
Току-що прочетох,че признак за прекаляване с витамин Д,е безапетитието,а точно това се случва напоследък.Детето изяжда само половината от дозата си АМ.Възможно ли е да й е в повече витамина?Бих искала да я извеждам,но времето не позволява.

*

    _Elfita_

  • ****
  • 673
  • Няма невъзможни неща!
Re: Рахит - диагностициране, профилактика и лечение
« Отговор #74 -: Февруари 02, 2010, 00:29:32 am »
Симптоми на рахит мисля нямаме, но се притеснявам да не предозирам Вит Д.От 20 ден започнахме с 1 к., после - 2, през есента - 3.Разходките почти не ги спираме, но аз забравям често да давам вит.Д.Случва се до 3-4 дни и затова педиатърката препоръча да увелича дозата, правилно ли е това?
Re: Рахит - диагностициране, профилактика и лечение
« Отговор #75 -: Февруари 02, 2010, 12:42:46 pm »
Аз може и да ставам досадна,но нямам думи.На колкото различни лекари да отидем толкова различни мнения. Според педиатърът й Йоанна е с "малко рахитче,но ще се справим" с 4 капки Вигантол и калций ( при условие че според мен тя го повръща, понеже всеки път като й го дам след 2мин тя е повърнала). Според един ненатолог в стара загора имаме много сериозен рахит и трябва да пием 5 капки вигантол и 10мл калций,а според последната педиатърка на която я заведохме детето няма никакъв рахит.Мисля вече наистина да й направим изследванията на кръвта, защото ми писна, но ми е чудно защо никой не ни го препоръчва?!
П.С Това за предозирането не го бях чела ,че признак е липсата на апетит.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Рахит - диагностициране, профилактика и лечение
« Отговор #76 -: Февруари 02, 2010, 12:49:50 pm »
Рахитът е "болна тема" на Бг Педиатрия по наследство от Руските времена на "Педиатрия пълна с истерия".
Рахитът си има точни критерии за диагноза и вече много точни критерии за даване на Вит Д. И независимо от факта че, дозите на Вит Д дневно вървят към повишение, все пак повече от 1000Е дневно като дневни нужди никой и никъде не поддържа. Освен че Вит Д от АМ СЪЩО трябва да го смятате при изчисляване на баланса.

Внимание! Мекотата на главичките в областта на черепните шевове е НОРМАЛНО ЯВЛЕНИЕ е не е белег на рахит!
« Последна редакция: Февруари 02, 2010, 12:51:41 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Рахит - диагностициране, профилактика и лечение
« Отговор #77 -: Февруари 02, 2010, 13:12:03 pm »
"Внимание! Мекотата на главичките в областта на черепните шевове е НОРМАЛНО ЯВЛЕНИЕ е не е белег на рахит!"
И на мен точно това ми каза последната педиатърка.
Може ли да попитам тези кръвни изследвания с направление ли са или ги правят само в специализирани частни лабораторий,понеже като попитам педиатърът за тях все се прави че не ме е чула. Толкова ли е сложно не знам.
Re: Рахит - диагностициране, профилактика и лечение
« Отговор #78 -: Февруари 15, 2010, 12:09:18 pm »
Ние най-накрая се изследвахме (по мое изрично настояване) и сега както "нямахме рахит" положението се оказа "много сериозно"  (ALP -1705, Ca-2.05, PHOS-1,96)
 Може ли да ми кажете дали наистина е тежко положението и как да накарам бебка да го пие този Калций или по-скоро да не го повръща.
педиатърът каза да започна да я захранвам с телешко месо,което за мен е абсурдно понеже тя до сега е само на АМ и то Лактана био и вече на 5месеца.
Моля помогнете,наистина не знам какво да правя и на кого да вярвам  :(
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Рахит - диагностициране, профилактика и лечение
« Отговор #79 -: Февруари 15, 2010, 14:08:25 pm »
Направихте ли ретнгенография на ръката (китка)?
Изследвахте ли 25-OH Vit D и 1,25 Вит Д?

Колко единици Вит Д давате сега? какъв е вида Вит Д, който давате сега?
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.