0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Рахит - диагностициране, профилактика и лечение
« Отговор #80 -: Февруари 15, 2010, 21:46:59 pm »
ами други изследвания освен тези не са правени,нали ви казах че едва успях за тези да се преборя.Дневната доза е 5 капки Вигантол сутрин на гладно и два пъти по 5мл клациев глюконат,но нали ви казах ,че него задължително го повръща.
А тези показатели са след вече 30 ампули Калций 4капки Вигантол от близо 40дни,преди това бяха по 2на ден.Иначе казаха че мускулнит й тонус е много добър,не е отпусната дори много стегната,но мисля че тя изобщо не усвоява това,което й давам.
Доколкото виждам АФ е адски висока,дори педиатърът каза че сме на ръба на максимума и това е основанието за диагнозата рахит
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Рахит - диагностициране, профилактика и лечение
« Отговор #81 -: Февруари 15, 2010, 22:23:02 pm »
Има и други причини за висока АФосфатаза освен рахит.
Без да имате данни за Вит Д кръвни концентрации и рентгенография на китка е трудно да свържете толкова високи стойности на АФосфатаза (ако не са грешка) с рахит точно. И при Вас стойностите на фосфора са нормални (1.4-3 ммол/л). Освен това кръвните калциеви нива трябва да се коригират съобразно серумният албумин ( коригирани калциеви нива).
Ако наистина е рахит, стойностите на АФ се нормализират бавно.

За съжаление днес сме на такъв етап че без точни и пълни изследвания няма диагноза. И всичко казано без нужната подкрепа на данни от изследванията е без смисъл.
« Последна редакция: Февруари 15, 2010, 23:05:10 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Рахит - диагностициране, профилактика и лечение
« Отговор #82 -: Февруари 15, 2010, 23:09:28 pm »
http://www.webapteka.ru/drugbase/name3269.html

За да добиете представа:

"...Если ребенок редко находится на солнце или его кожа гиперемирована, разовую дозу увеличивают до 400 тыс.МЕ, вводят также 1 раз в полгода (до 5 лет). "

Значи ако кожата на детето е хиперемирана (зачервена) това било показател да дадем 400.000Е Вит Д (моля?).
При дневни нужди за деца вариращи между 400-600Е. Отделно как заключихме че зачервената кожа е белег на рахит? Руски глупости... . Колко деца изтровиха с тези гигантски дози Вит Д... .
« Последна редакция: Февруари 15, 2010, 23:27:12 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Рахит - диагностициране, профилактика и лечение
« Отговор #83 -: Февруари 16, 2010, 10:01:42 am »
Много ви благодаря докторе,ще настоявам да й направят и другите изследвания,които споменахте по-горе.
За съжалние обаче в днешно време се поставят диагнози с лека ръка,без никакви изследвания само и само да пестим направления и пари.
Не мога да си обясня кой човек би живял с идеята че е увредил или не е помогнал на дете,но "разни хора,разни идеали"
Още веднъж благодаря и всичко хубаво ви желая!
Re: Рахит - диагностициране, профилактика и лечение
« Отговор #84 -: Февруари 22, 2010, 20:02:52 pm »
повторихме изследванията,както ни посъветвахте и новите резултати от 20.02.2010 са това ALP-535,10 -, Ca-2.65, PHOS-1,78 в сравнение със старите от 12.02.2010 (ALP -1705, Ca-2.05, PHOS-1,96)
Знам че прекалявам,но според мен това не е нормално и не е възможно такава голяма разлика само за 8 дни при условие, че не приема калций

Сега ще ги потретим,може би ще излезе четвърто
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Рахит - диагностициране, профилактика и лечение
« Отговор #85 -: Февруари 22, 2010, 20:06:57 pm »
Грешна АФосфатаза... често се случва.
Направете рентгенография на китка- ако няма данни за рахит- давайте само дневната доза вит Д -400-800Е (смятайки и Вит Д от АМ).
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Здравейте на всички! Аз се регестрирах от скоро, защото прочетох че тук много си помогате взаимно. А аз имам нужда от помощ съвет.
Моята буболинка е на 3 месеца и 12 дена. От началото на втория месец за сажеление е на АМ поради мои здравословни проблеми. Тя се рпди с малка фонтанела за това не сам и давала витам Д -Вигантол по препоръка на ортопеда, който прегледа тазобедрената кост. Ходим на две педиатърки. Сега се установи че има начален стадий на рахид-обилно потене, въртене на главичката, неспокойство, страх с изцъкляме на очичките. Сега едната лекарка казва че трябва задалжително да се започне с Вигантола по 2 капки първите 20 дена и после по една още един месец. Само че мен ме притеснява фонтанелката, защото наистина е малка и четох че е по-опасно ако тя се затвори бързо. Незнам какво да правя. За това ви моля ако някой има вече такъв опит за съвет. Благодаря ви предварително.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Ако главичката на детето е в норма, и нараства нормално, за фонтанелата не би трябвало да се безпокоите.
Ако детето изпива сумарно над 500мл АМ дневно, може да оставите само 1к Вит Д дневно.

Ако имате съмнение за рахит-направете изследвания.
« Последна редакция: Юли 12, 2010, 22:28:46 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Много много благодаря за отговора. Тя яде по 150мл. 5 пъти на ден. Главичката и нараства нормално. Само на килограми е наддала малко повече. Ще и направя кръвна картина. Отново много благодаря.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
НЕ кръвна картина, а Калций, Фосфор, Алкална фосфатаза и нива на Вит Д (1-25 ОХ).
По преценка за рентгенография.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Само да допълня че тези 5 пъти ядене са за 24 часа. Понеже сте писали 500мл. дневно, което ме накара да се замисля.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
5х150 = 750 мл/дневно.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Прочетох,че при рахита има забавяне на растежа на зъбките,а на малката и избиха долните резци.Това трябва ли да ме успокои или не е гаранция?

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Важи за тежки, крайни форми на рахит.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Д-р Birdie, моля за съвет!
Днес бяхме на преглед при частен педиатър. Поводът беше друг, но между другото лекарката установи, че на детето отзад на тила в дясно е по-мека главичката. Показа ми-пръста при натиск хлътва. Според нея трябва да даваме по 3 капки Вигантол 15 дни и след това да продължим по 2 капки, като периодично се проверява дали се втвърдява главичката. Фонтанелата се е затворила. Според Вас не е ли твърде много тази доза? Малкият е изключително на кърма, но по съвет на педиатъра в болницата която родих давах Вигантол след като детето навърши месец в продължение на около месец по 2 капки. Обясни ни, че след като започнем да излизаме активно навън и времето е хубаво, няма нужда да се дава. Роден е 3150, а на последната консултация на 05.07.2010 беше 7100
В интернет прочетох за симптоми за рахит и може да се каже, че почти всички ги имаме. Изпотяване на крачетата и главичката отзад /това е от скоро/, Стряска се от нищо /това е от как се е родил/. От една две седмици забелязвам, че има нещо като тик. Не знам как да го обясня....все едно съм му дала нещо много гадно за ядене и се потриса :) Иначе е доста жилав, още от раждането почти сам държи главичката си изправена. От доста време се обръща по корем сам. Всички казват, че изглежда по-голям за възрастта си, дори и педиатрите които са го преглеждали.
От изчетеното в интернет, оставам с впечатление, че предозирането с вит. Д е също доста опасно, така че в момента съм доста притеснена и не знам как да постъпя.


*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Направете изследвания, ако имате съмнение за рахит.
До 2 капки е разумна доза за кърмени изключително.
Не знам къде сте натискали, но мекотата в областта на шевовете е физиологично явление и не е белег на рахит.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Точно в областта на шевовете...
Ще направя изследвания на кръв, които препоръчвате. Само не си спомням дали в темата сте коментирали има ли значение от вена или от пръст, за да не правим пак нещо наполовина както трябва :)
Ще давам по 2 капки за сега.
Благодаря за пореден път, докторе. Действате ми като валериан ;)


*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Само венозна кръв... преценете дали си струва обаче. Ако се решите- обезателно и нива на Вит Д ( 1,25 ОХ Вит Д).
Мекотата в областта на шевовете е физиологично явление, и не е белег на рахит. Значи- най-важният Ви "белег" отпада.
Колко бебета се стряскат и потят... ако това е белег на рахит само по себе си... .
« Последна редакция: Юли 23, 2010, 00:21:24 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Сега си спомних как се изрази педиатъра за омекването... "крайно отабис" /или нещо подобно/

За изследването в такъв случай си мисля, че може да изчакаме консултацията след 1 месец. Тук на 6 месеца правят задължително ПКК и т.н. и така или иначе ще ни дупчат.


Re: Рахит - диагностициране, профилактика и лечение
« Отговор #99 -: Февруари 18, 2011, 10:16:20 am »
здравейте д-р Бърди преди време ви запитах по друга тема и вие ми помогнахте,за което благодаря сега отново имам притеснения.А те са следните :бебето е на 2 месеца и 10дни има плешиво петно отзад на главичката незнам дали не е паднала от протъркване защото спи по гръб и често си върти главата,също така се стряска на сън ,най много ме притеснява факта че когато го храня главата му става много топла просто при допир не се изпотява когато е легнал корема му става плосък .за втория месец е наддал само 600 гр храни се само с ам и приема 2 капки вит.Д от 20 ден.при консултациите не се установява проблем ,но ние се притесняваме дали изброените неща са симптоми на рахит или нещо друго.Особенно затова че главичката е топла,а реално няма температура.Това е за сега което се сещам .Благодаря.