0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Рахит - диагностициране, профилактика и лечение
« Отговор #100 -: Август 01, 2014, 07:51:35 am »
Здравейте,
Темата е доста стара, но се надявам все още някой да я проверява и да ми помогнете.
Дъщеричката ми е на 2 месеца и половина и се притеснявам да не е развила рахит заради следните "симптоми" и предпоставки:

- неспокоен сън (често си върти главичката наляво-надясно и вселдствие косичката и рано започна да пада)
- първият месец ми наддаде с 1,4 кг.
- на последната консултация, педиатърката й опипа гръдния кош и каза, че имало "топчета" и витамин Д не й достига и да й давам 1 седмица по 2 капки на ден, а на следващата седмица - по 1.

Малко допълнителна информация:
- на смесено хранене е- приема по около 350 мл адаптирано мляко на ден
- витамин Д давам по 1 капка на ден след първи месец
- родена е на 15 май
- всеки ден сме навън- без значение от метереологичните условия
- Фонтанелата каза, че е добре.
- Детето е много активно и дума не може да става за вялост и отпусналост на мускулите (тя вече се обръща сама)

Естествено след този коментар на педиатърката, аз изчрично попитах да не е рахит, тя ми отговори, че не било.

Само, че за мен това не е достатъчно, защото т.нар. "топчета", които напипа, би трябвало да са тези удебелявания на ребрените хрущяли, което ако е факт според мен не е за подценяване.

Наясно съм с изследванията, които трябва да направя, за да съм сигурна, но тъй като все пак става въпрос за вземане на венозна кръв и освен т.нар. "топчета", другите симптоми не са сами по себе си показателни или сериозни ми се иска да проверя с още един специалист преди да премина към вземането на кръв.

По моя логика, би трябвало да я заведа на ортопед. Може ли да ми кажете дали това е правилният специалист.

Идеята ми е да напипа и той тези "топчета" да погледне като цяло положението с костите, главичката и да ми каже дали според него трябва да продължаваме с изследванията.

Какво е вашето мнение и съвет?

Благодаря много,
Розали
*
Re: Рахит - диагностициране, профилактика и лечение
« Отговор #101 -: Август 23, 2014, 16:20:26 pm »
Здравей  :)
Никога не е излишно второ лекарско мнение. Щом се притесняваш - потърси и друг лекар. По принцип по ЗК се полага преглед при ортопед след раждането на детето (мисля че беше при първата консултация след раждането, извини ме, но вече съм позабравила някои неща). Към 6-я месец отново се препоръчва  преглед при ортопед.

Надявам се притесненията ти да не са основателни и всичко с бебка да е наред  :)