0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Проблеми с програмата на НЗОК за 2006 г.
« -: Януари 31, 2006, 16:37:05 pm »
Пускам и тук копие от темата, която публикувах във форум "Сдружение Зачатие", за да я прочетат повече от заинтересованите.


току що получих от достоверен и надежден източник следната информация, която потвърждава слуховете, витаещи от известно време по повод програмата на НЗОК за лечение на безплодието през 2006 г.:

Въпреки, че формално в публикуваната тези дни на сайта на НЗОК програма не се споменава, касата е решила да не одобрява протоколи на хора, които са кандидатствали предната година.
Касата ще разпрати писмо до районните си поделения с указание да не се одобряват такива кандидати.
Това решение само по себе си е възмутително, а още по-скандален е фактът, че се опитват да го прокарат тайно. Представете си как една двойка е търчала 1-2 месеца за да урежда направления, изследвания, документи, платила е няколкостотин лева за изследвания, подала е документи и накрая им съобщават простичко - ми не сте одобрени...
Като прибавим и решението за ограничаване на програмата само до жени на 40 годишна възраст, несправедливостите стават доста.

На практика, НЗОК не е коригирала нито един от родилните дефекти на програмата, а е заложила високи ограничителни бариери, които ще отрежат достъпа на основния контингент нуждаещи се от нея!

Давайте да умуваме за ответна реакция от наша страна. Считам, че не можем да останем безучастни. Най-малкото, което можем да направим, е да изпратим официално писмо-възражение от името на сдружението до НЗОК, с копие до МЗ и основните медии...
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Проблеми с програмата на НЗОК за 2006 г.
« Отговор #1 -: Януари 31, 2006, 16:49:28 pm »
8O  8O

Възмутително, да наложат такъв "неофициален" критерий...
Благодаря ти, Бени!







Проблеми с програмата на НЗОК за 2006 г.
« Отговор #2 -: Януари 31, 2006, 17:07:01 pm »
a идеята уж е да се помогне на възможмо повече хора,а не да се прави всичко само и само да се ограничи броят им-но така излиза в действителност :roll:  :( и тези високи ограничителни бариери.......явно някой там горе който пише тези програми не е на ясно как стоят нещата и не отбира и грам от това за което пише........а за много хора това е послендата надежда да сбъднат мечтата си за дете.
*
Проблеми с програмата на НЗОК за 2006 г.
« Отговор #3 -: Януари 31, 2006, 17:10:29 pm »
Според мен трябваше да преразгледат критериите и да наложат контрол при използването на тези лекарства ... Защото по тези критерии абсолютно всеки може да се впише и да кандидатства, а после видяхме колко лекарства се продават по форумите на половин цена, щото жените забременели преди да ги използват... А други не успяха да се включат в програмата поради изчерпване на бройките ...
*
Проблеми с програмата на НЗОК за 2006 г.
« Отговор #4 -: Януари 31, 2006, 17:16:26 pm »
Аз просто незнам какво да кажа :?
И какво да направим, мислите ли че ще има смисъл, неее, щом е решено вече :(
Сори за пораченческото ми изказване, но вече се изморих.
*

    Starlet

  • *****
  • 1937
  • Добротата ще спаси света!!!
Проблеми с програмата на НЗОК за 2006 г.
« Отговор #5 -: Януари 31, 2006, 17:25:15 pm »
Защо не се спомене за това в предаването на Марта Вачкова. Това е просто абсурдно. Искат да си измият ръцете и да кажат че са дали пари на 3000 двойки за две години ама нищо не е станало от процедурите.  :evil:  :evil:  :evil:
БЪДЕТЕ ОПТИМИСТИ, А НЕ ПЕСИМИСТИ!!!
Re: Проблеми с програмата на НЗОК за 2006 г.
« Отговор #6 -: Януари 31, 2006, 17:31:31 pm »
Цитат на: jam


На практика, НЗОК не е коригирала нито един от родилните дефекти на програмата, а е заложила високи ограничителни бариери, които ще отрежат достъпа на основния контингент нуждаещи се от нея!

Браво на тях бе нещо по-тъпо не можаха ли да измизлят!!!
Сладури сладки 8O
И аз съм възмутена, но за съжаление нищо конструктивно не ми идва в момента на акъла!
Съжелявам исках само да изразя и моето огромно възмущение за това!!!
*
Проблеми с програмата на НЗОК за 2006 г.
« Отговор #7 -: Януари 31, 2006, 17:53:20 pm »
Първата ми реакция е "Майната ви! Не ви ща парите!"
Странното е че освен гняв изпитвам и облекчение!
Както миналата година, когато разбрах , че за нас единствения шанс е ИКСИ. Гадно е, несправедливо, но знаеш че друга възможност НЯМАШ!
Не си поставен пред въпроса дали- или. Начинът за постигане на целта е само един. Сега еднственото което ме дели от вторият опит са парите, но.... когато намеря 5 ще намеря и 8. Няма обаче да чакам отговор от БОГОВЕТЕ в НЗОК.
*
Проблеми с програмата на НЗОК за 2006 г.
« Отговор #8 -: Януари 31, 2006, 18:31:39 pm »
Джами, пропуснах да ти благодаря за ценната информация!:)
Без малко да хукна по изследваниия!
*

    deep

  • *
  • 2887
  • believe in YOU
Проблеми с програмата на НЗОК за 2006 г.
« Отговор #9 -: Януари 31, 2006, 18:45:07 pm »
Е това вече е нечувано!!! :balk_150:
Ще се случи ли нещо нормално в тази наша родина?
2bg

Хиляди гори са скрити в един малък жълъд. Р.У. Емерсън
*
Проблеми с програмата на НЗОК за 2006 г.
« Отговор #10 -: Януари 31, 2006, 21:21:03 pm »
е, какво нормално да очакваме...
но аз съм против да си мълчим, ако не за нас поне за следващите нуждаещисе да направим нещо
Проблеми с програмата на НЗОК за 2006 г.
« Отговор #11 -: Февруари 01, 2006, 10:13:45 am »
Цитат на: cygnus
Според мен трябваше да преразгледат критериите и да наложат контрол при използването на тези лекарства ... Защото по тези критерии абсолютно всеки може да се впише и да кандидатства, а после видяхме колко лекарства се продават по форумите на половин цена, щото жените забременели преди да ги използват... А други не успяха да се включат в програмата поради изчерпване на бройките ...


Сигнусче, и аз това си го мисля много ... Раздават се някакви лекарства, които евентуално:
Не се използват;
Не стигат;
Остават;
Налага се да се сменят;
сигурно има и друго...

И да няма никакъв контрол кой какво е направил с лекарствата 8O  Това ми се струва порочно и трябва да се помисли да се промени. Или лекарствата да се заплащат директно на АРТ болниците, след като стане ясно точно какво се ползва и колко (междувременно може да се помисли за плащане на средна авансова сума в началото и после изравняване, или пък някакъв депозит, за да може да се финансира клиниката да ги купи, или пък клиниката да ги взима от аптеките безплатно). Даже според мен трябва по-гъвкаво да се подходи. Както беше писал някой в сайта на Защо не, сигурно е Марго :wink:  - след като съществуват варианти и за по-евтина стимулация, не може ли да се поеме част от процедурата. Някои пък по определени причини опитват на естествен цикъл или при лека стимулация (както може би ще стане и при мен) - ми да ми платят поне част от самата процедура.

Бе добре, че все пак я има тая програма, но тия неща трябва да се прецизират.

За критериите, Сигнусче, също си права. Аз например ако се кандидатирам, щото опитваме от 2 години и последните 12 месеца други методи не са дали резултат, би трябвало да ме одобрят. После мога да си продам лекарствата на половин цена, щото мисля да правя на естествен/СС. Като не ме контролират ползвам ли ги тия лекарства ... има доста възможности за злоупотреби. Или пък имам вече 2 деца и не искам повече, обаче щото имам примерно ендометриоза, що да не изкарам някой лев от препродажба на лекарства...

 :evil:  :evil:
Благодаря ти, Бени!







Проблеми с програмата на НЗОК за 2006 г.
« Отговор #12 -: Февруари 01, 2006, 10:42:57 am »
"КРИТЕРИИ ЗА ВКЛЮЧВАНЕ НА ЗЗОЛ В ПРОГРАМАТА
6.Стерилитет с продължителност шест месеца при възраст на жената 35 години и повече и неуспех от други конвенционални методи за лечение на стерилитета в продължение на 6 месеца;"

Чудя се аз като се водя с неизяснен стерилетет вече повече от 2 години и при това, че имам 9 броя неуспешни IUI-та, тази година навършвам 35 години, мога ли да се включа по този критерии в програмата на НЗОК за инвитро???
Или по т.5. също дали мога???
*
Проблеми с програмата на НЗОК за 2006 г.
« Отговор #13 -: Февруари 01, 2006, 14:02:55 pm »
Касата е разпратила указания до клиниките да не издават протоколи на жени минали веднъж по програмата, а не до районните си поделения.  :evil: Което ми се струва доста подло, до кога в тази държава нещата ще се правят тихомълком и под масата. Защо никъде не е упоменато в програмата, че такива жени нямат право да кандидастват по програмата  :?:  Защо още когато е гласувана програмата не е включена и тази клауза, защо не е упоменато в държавен вестник :?: Защо се сетиха да разпращат указания на 01.02 - когато програмата вече стартира и повечето от жените са дали парите си за изследвания  :?:
Толкова много въпроси, който ще останат без отговор
Просто не е това начина, а Европата ще я гледаме през крив макарон. Едва ли там действат така подмолно. Нямам думи ...

П.П. От сутринта се опитвам да се свържа с горещият телефон на НЗОК, но просто няма кой да вдигне 8O - те са много заети там хората, ако беше частна организация до сега да и е истинало мястото

Простете за отклонението, но съм бясна
*

    borovinka

  • *
  • 1118
  • таЙалеЩ на кълГо...
Проблеми с програмата на НЗОК за 2006 г.
« Отговор #14 -: Февруари 01, 2006, 14:31:44 pm »
Цитат на: missy
Касата е разпратила указания до клиниките да не издават протоколи на жени минали веднъж по програмата...Защо се сетиха да разпращат указания на 01.02 - когато програмата вече стартира и повечето от жените са дали парите си за изследвания.
Простете за отклонението, но съм бясна


Грозно е много както са го замислили! Ако беше официално обявено нямаше да е чак до такава степен отвратително, си мисля. Аз вече си дадох парите, и кръвта ми източиха...  Добре поне, че за осиновяване са същите изследвания, иначе пътуваха с вятъра към 150 лв.

Чудя се лекар дали би ми се подписал, че ми отказва протокол за включване в програмата :roll:  8O
*

    deep

  • *
  • 2887
  • believe in YOU
Проблеми с програмата на НЗОК за 2006 г.
« Отговор #15 -: Февруари 01, 2006, 14:39:53 pm »
Преди малко разговарях с д-р Стаменов,той спомена,че официално няма такава информация.

Хиляди гори са скрити в един малък жълъд. Р.У. Емерсън
Проблеми с програмата на НЗОК за 2006 г.
« Отговор #16 -: Февруари 01, 2006, 15:00:26 pm »
А неофициално?!
Ай, стига бе, това ако е истина, ще е върхът на цинизма, на геноцида и на всичко подло! Не мога да повярвам!  
Аз все още разчитам на разума и морала на хората, които отговарят за Програмата. Но също смятам, че трябва да реагираме и то веднага, и навсякъде! Крайно време е "да изкрещим", че ни има и че все по-трудно и невъзможно се справяме сами с нашия си проблем, наречен Стерилитет, който уж бил  всеобщ, национален, демографски проблем...
*
Проблеми с програмата на НЗОК за 2006 г.
« Отговор #17 -: Февруари 01, 2006, 15:11:01 pm »
Не знам какво да кажа Лита, но преди малко ми звънна една приятелка за да ми каже, че на д-р Табакова и е било изпратено указание да не издава протоколи на такива жени. Преди малко говорих с Варненската клиника и от там ми казаха, че при тях няма пристигнало такова указание. Или при тях още не е пристигнало или ...
Въпреки, че като се замисля Боровинката е права. Как една клиника ще знае, че съм минала миналата година по програмата, като протоколите са ми издадени от друго място  :?:  И с какво основание ще ми откаже да ми попълни протоколи при положение, че никъде не е упоменато в държавен вестник или в програмата  :?:
Получили указания от касата  :evil:  ами касата сега да ни върне парите за изследванията който си направихме
*

    borovinka

  • *
  • 1118
  • таЙалеЩ на кълГо...
Проблеми с програмата на НЗОК за 2006 г.
« Отговор #18 -: Февруари 01, 2006, 16:24:15 pm »
Каква е тая конспирация? Jam има достоверен източник, Missy и тя с надежден "информатор", д-р Табакова не давала одобрение на вече веднъж одобрени, във Варна пък още не знаели, д-р Стаменов потвърдил, че не е официална забраната (самата истина!)...

Подигравката е пълна.

(Има ли емотикон за "На маймуни ни направиха"?)
*
Проблеми с програмата на НЗОК за 2006 г.
« Отговор #19 -: Февруари 01, 2006, 16:57:18 pm »
Цитат на: borovinka
Каква е тая конспирация? Jam има достоверен източник, Missy и тя с надежден "информатор", д-р Табакова не давала одобрение на вече веднъж одобрени, във Варна пък още не знаели, д-р Стаменов потвърдил, че не е официална забраната (самата истина!)...

Подигравката е пълна.

(Има ли емотикон за "На маймуни ни направиха"?)



Като прочетох всичко до тук направо съм бясна. И аз съжалявам че няма такъв емотикон. "На маймуни ни направиха"
Явно че има указания как и по какви критерии да се прави подбора за 2006г. Дали ще е написан офицално или неофицялно...явно искат да ни орежат. :evil:

И знаете ли какво ми хрумна докато го четях....Ами.. като ни орежат от НЗОК, всички дето искат да правят АРТ и ще се бръкнат дълбоко в джоба защото вече всичко ще се плаща.
И при това положение, какъв е смисъла да го правят тук в БГ, след като по такъв гаден и грозен начин пробват да се подиграват с нас.

.. Ами тогава няма ли да е по-добре да се направи в чужбина - в Гърция, Белгия, Испания, Германия ....и където там имаше отзиви за чуждестранните клиники.

Пък като останат наште клиники с по-малко пациенти (клиенти) може пък те самите да почнат да молят НЗОК да промени нещата и да приеме по-изгодни условия за пациентите. Явно ние не можем да променим нещата- нас никой нито ни пита, нито ни слуша какво мнение имаме...

Ей, значи.... такъв яд ме хваща.... че направо....
Честно ви казвам, аз ако стигна до инвитро... хич няма да си губя времето и парите в БГ. Сериозно се замислям за някоя клиника в чужбина. И ще следя отзивите на други момичета пробвали извън БГ.

Да остават гладни всички които искат да печалбарстват  от човешкото нещастие. :evil: Баси подигравката.
"Всичко идва навреме за този който умее да чака"