0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (4 част)
« Отговор #80 -: Май 03, 2008, 21:38:19 pm »
Оставете детето за около 2 седмици...
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (4 част)
« Отговор #81 -: Май 03, 2008, 21:51:16 pm »
Благодаря!
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (4 част)
« Отговор #82 -: Май 03, 2008, 22:04:57 pm »
Здравейте д-р Бърди!
На контролен преглед педиатърката на дъщеря ми установи "обущарски гръден кош" и почти затворена фонтанела. Освен това каза че обиколката на главата продължава да е по-голяма от тази на гърдите (41/39). Според нея тази комбинация била начална форма на рахит и каза да давам два пъти по две капки витамин Д (Вигантол 1 мл от разтвора(= на около 30 капки) съдържа о.5 мг cholecalciferolр еквивалент на 20 000 IU D3). Тя още от първия месец й беше назначила по две капки дневно, но аз от около месец спрях да й ги давам. Ние сме всеки ден навън с часове и реших че си го изработва от слънцето. Изцяло на кърма е и е с размери 6.000 кг /58 см (2.700/46 се роди).
Въпроса ми е да й давам ли по толкова много Вигантол (четох че Вие не препоръчвате високи дози от него) и да се притеснявам ли наистина от рахит?
Благодаря Ви предварително!
Лека вечер
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (4 част)
« Отговор #83 -: Май 03, 2008, 22:52:29 pm »
Вигантола, ползващ се в Бг е УЖАСНО концентриран. Няма начин от него да се дава само нужната дневна доза ot 400-500 UI, без да се изпада в крайни ПРЕДОЗИРАНИЯ.
В Бг Вит Д го имат за бонбонче... .

"Обущарският" гръден кош само по себе си НЕ Е белег на рахит.
Затворената фонтанела-още по-малко. И тъй като при детето главичката вероятно нараства нормално, едва ли фонтанелата е истински затворена.

Съчетанието на двата белега е от още по-малко значение.

"...че обиколката на главата продължава да е по-голяма от тази на гърдите (41/39)." От много години не мерим обиколка на гърди, защото това се смята за безсмислено от клинична гледна точка. Нито има криви за тях днес при деца. Посоченото "съотношение" са много стари Руски "патенти" без абсолютно никакво практическо значение и/или смисъл.

Ако има съмнение за рахит-правим изследвания.
Препоръчва ли се приемане на 400-500 UI Вит Д (дневните нужди) при изключително кърмени деца? Да, препоръчва се. Но не 1000 UI!

Едва ли детето има какъвто и да е било рахит...

Ще попитате какви тогава са белезите на рахит,които могат да ни накарат да прибегнем към изследвания? За мен това са най-вече Условията на отглеждане, мускулния тонус, Харисоновата бразда,мекота на черепните кости, НО НЕ В областта на черепните шевове (където това е нормална находка!). Живеем във време,когато правим изследвания при съмнение-бързо и окончателно. Не гадаем на кафе, съмнителни "белези", "съотношения" и т.н. . Истината е че повечето от "класическите" белези на обикновения рахит са толкова съмнителни по стойност и неспецифични, че само изследванията са точен критерий.

Деца, които изпиват над 500 мл/дневно АМ, и се отглеждат в нормални условия, ИЗОБЩО нямат нужда от допълнително даване на Вит Д! АМ е обогатено с Вит Д, и тъй като на практика децата винаги изпиват повече от 500 мл/дневно, даването на допълнителни количества Вит Д е гаф.
« Последна редакция: Май 03, 2008, 23:02:31 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (4 част)
« Отговор #84 -: Май 04, 2008, 09:27:46 am »
Д-р Бърди, много Ви благодаря за отговора!
*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (4 част)
« Отговор #85 -: Май 04, 2008, 21:05:22 pm »
Докторе, как "се проверява за тестиси и херния"? 8O 8O 8O 8O 8O
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (4 част)
« Отговор #86 -: Май 04, 2008, 21:21:18 pm »
Кой и кога?
В смисъл?
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (4 част)
« Отговор #87 -: Май 05, 2008, 01:00:30 am »
Здравейте, д-р Бърди, след като дадохте този линк във форум бг.мама, се регистрирах тук. Прочетох темата и съм наясно за превенар, но пак искам да ви попитам за ротарикс - според вас добре ли е да сложа тази ваксина на сина си, който скоро ще навърши 5 месеца, след като трябва да се сложат две ваксини до 6 месечна възраст. Опасна ли е тази ваксина, дава ли странични ефекти и какви са рисковете.

Прочетох тук и за витамин Д и много се притесних. Калоян е доста едро бебе, 63 см 8,2 кг, роди се 3200 50 см, три седмици преди термина секцио (заради омотана пъпна връв). Само на кърма е, дори вода не пие, храня го на поискване. Давам му вигантол по предписание на педиатърката ми по две капки на ден. Много ли е според вас? Защо витамин Д е опасен като се предозира?
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (4 част)
« Отговор #88 -: Май 05, 2008, 01:15:43 am »
Аз лично все още не ползвам "Ротарикс". Не съм убеден все още в безопасността и.
Изключително кърмените деца имат нужда от приемане на дневно 400-500 единици Вит Д (дневните нужди). НО НЕ ПОВЕЧЕ, още по-малко десетократно повече. Ако можете да дозирате в рамките на тези изисквания-приема на Вит Д за изключително кърмените деца, е желателен и нужен.
Преди започване на захранването, допълнително даване на Вода на кърмачетата НЕ Е нужно! Предозирането на Вит Д е с ред нежелателни биохимични,хормонални и бъбречни последици. Освен това е и токсичен.

Витамините НЕ СА НЕВИННИ субстанции.
Витамините,съдържащи се в храните не са еднозначни с технично приготвяните витамини!

Кърмете си детенцето, извеждайте го редовно с минимум 10 минути пряко слънцегреене на открити части на тялото (ръце,лице) са ДОСТАТЪЧНИ. Не захранвайте преди 5.5-6 месец и запазете кърменето максимално дълго.

Рахитът е болна тема на Бг Педиатрия. Има ли белег,оплакване,симптом, в първото детство,което да не "отдават" на "рахит"?? Всичко за тях е рахит-изпотяването, меките главички (които установяват не така,както трябва, натискайки главичките в областта на шевовете,където мекотата е нормално явление) по-ускореното наддаване при кърмени бебета (нормално явление само по себе си!!!!)... . Ужас. Което остава, и не е ясно, "алергия" е... .
« Последна редакция: Май 05, 2008, 01:30:00 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (4 част)
« Отговор #89 -: Май 05, 2008, 06:51:10 am »
Кой и кога?
В смисъл?
Предварително се извинявам , че ви занимавам с "баналности", но: Вчера Вики беше изключително нервен и неспокоен - не иска да спи, мрънка, отказа ядене.Предположих, че са зъби. Дадох Нурофен, намазах с Дестинокс - ефект нинакъв. След два часа звъннах на педиатърката. И тя предположи, че са зъби, но ме попита дали съм му проверила тестисите и за херния, за да не изпуснем нещо покрай зъбите и да обвиняваме тях, а пък проблема да е другаде. Аз отговорих, че не знам как се прави тази проверка и не ми е работата да пипам, като не знам точно как. Разговорът приключи с изписване на поредното хомеопатично лекаство за зъбите, което не съм дала.
Въпросът ми беше принципен - как се проверяват такива неща и какво точно се търси?
*
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (4 част)
« Отговор #90 -: Май 05, 2008, 07:14:46 am »
Кой и кога?
В смисъл?
Предварително се извинявам , че ви занимавам с "баналности", но: Вчера Вики беше изключително нервен и неспокоен - не иска да спи, мрънка, отказа ядене.Предположих, че са зъби. Дадох Нурофен, намазах с Дестинокс - ефект нинакъв. След два часа звъннах на педиатърката. И тя предположи, че са зъби, но ме попита дали съм му проверила тестисите и за херния, за да не изпуснем нещо покрай зъбите и да обвиняваме тях, а пък проблема да е другаде. Аз отговорих, че не знам как се прави тази проверка и не ми е работата да пипам, като не знам точно как. Разговорът приключи с изписване на поредното хомеопатично лекаство за зъбите, което не съм дала.
Въпросът ми беше принципен - как се проверяват такива неща и какво точно се търси?
их, таман написах един дълъг пост и ми избяга... Бърди сигурно спинка още пускам един бърз отговор... при нас тези неща ги проверяват детски хирурзи - в ст. загора - примерно Палийска, в софия - доц. Оги... дори да ти обясни Бърди как да направиш пробите и какво да търсиш се съмнявам че ще интерпретираш правилно находката сама. иначе може да направите такава консултация и да обсъдим резултата тук. примерно моята кака все още е с една параумбеликална херниика която "държим под око" но все още смятат че може да не се оперира. тва щото с развитието на коремните мускули някои хернии се затварят /опростено казано/. прегледайте ушичките, пуснете урина, и ако всичко е ок, обсъдете с Бърди какво сте хапвали вчера.
пп. в 99% не са зъбки. лека нощ от мен.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (4 част)
« Отговор #91 -: Май 05, 2008, 11:11:27 am »
Кой и кога?
В смисъл?
Предварително се извинявам , че ви занимавам с "баналности", но: Вчера Вики беше изключително нервен и неспокоен - не иска да спи, мрънка, отказа ядене.Предположих, че са зъби. Дадох Нурофен, намазах с Дестинокс - ефект нинакъв. След два часа звъннах на педиатърката. И тя предположи, че са зъби, но ме попита дали съм му проверила тестисите и за херния, за да не изпуснем нещо покрай зъбите и да обвиняваме тях, а пък проблема да е другаде. Аз отговорих, че не знам как се прави тази проверка и не ми е работата да пипам, като не знам точно как. Разговорът приключи с изписване на поредното хомеопатично лекаство за зъбите, което не съм дала.
Въпросът ми беше принципен - как се проверяват такива неща и какво точно се търси?
Всеки педиатър в рамките на нормалният преглед опипва тестисите, гледа за хернии.
Бебешките ингвинални хернии са много коварни и опасни. За съжаление в условията на спокойно и неплачещо бебе е трудно да се види херния,която слиза само при плач.Затова се осведомяват родителите да гледат областта,когато сменят памперсите-при плач се вижда асиметрично (или симетрично) издуване.

Неспокойно дете се преглежда-обстойно и внимателно.
Не се говорят глупости, "зъбки" и т.н.
Не се дават "хомеопатични" нонсенси...
На педиатъра се предлага настойка от тигров нокът в уиски 20 годишно с цел повишаване на сериозността и концентрацията в актуалната работа. Помага и срещу прогресиращо слабоумие.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (4 част)
« Отговор #92 -: Май 05, 2008, 13:31:08 pm »

На педиатъра се предлага настойка от тигров нокът в уиски 20 годишно с цел повишаване на сериозността и концентрацията в актуалната работа. Помага и срещу прогресиращо слабоумие.
:lol: Извинете, не се сдържах, но просто в такъв случай 99% от педиатрите ще са перманентно на тази настойка :lol:
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (4 част)
« Отговор #93 -: Май 05, 2008, 14:38:56 pm »
Кой и кога?
В смисъл?
Предварително се извинявам , че ви занимавам с "баналности", но: Вчера Вики беше изключително нервен и неспокоен - не иска да спи, мрънка, отказа ядене.Предположих, че са зъби. Дадох Нурофен, намазах с Дестинокс - ефект нинакъв. След два часа звъннах на педиатърката. И тя предположи, че са зъби, но ме попита дали съм му проверила тестисите и за херния, за да не изпуснем нещо покрай зъбите и да обвиняваме тях, а пък проблема да е другаде. Аз отговорих, че не знам как се прави тази проверка и не ми е работата да пипам, като не знам точно как. Разговорът приключи с изписване на поредното хомеопатично лекаство за зъбите, което не съм дала.
Въпросът ми беше принципен - как се проверяват такива неща и какво точно се търси?
Всеки педиатър в рамките на нормалният преглед опипва тестисите, гледа за хернии.
Бебешките ингвинални хернии са много коварни и опасни. За съжаление в условията на спокойно и неплачещо бебе е трудно да се види херния,която слиза само при плач.Затова се осведомяват родителите да гледат областта,когато сменят памперсите-при плач се вижда асиметрично (или симетрично) издуване.

Неспокойно дете се преглежда-обстойно и внимателно.
Не се говорят глупости, "зъбки" и т.н.
Не се дават "хомеопатични" нонсенси...
На педиатъра се предлага настойка от тигров нокът в уиски 20 годишно с цел повишаване на сериозността и концентрацията в актуалната работа. Помага и срещу прогресиращо слабоумие.
Ох, д-р Бърди, кажи за някой твой колега в Сф, дето не му е нуждна такава настойка.
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (4 част)
« Отговор #94 -: Май 06, 2008, 11:38:50 am »
Здравейте Д-р Бърди,искам да споделя с вас как се храним и да ми кажете вашето мнение.
8часа-220мл.кърма
12часа-зеленчук-около150гр+200мл.кърма
17часа-плод-около 100гр+200мл.АМ
21часа-200мл кърма
За деня изпива и 200мл. дом.нектарче от морков и круша
70см.10600кг.
Какво мислите за храненето,за килограмите?
Имаме 2 зъбчета:)
С тези кг.и похапване имали място за нещо притеснително?
Мога ли вече да го слагам в проходилка и за колко време приблизително?
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (4 част)
« Отговор #95 -: Май 06, 2008, 11:47:40 am »
Защо добавяте мляко след двете хранения в 12 и 17 часа?
Може да го слагате в проходилка,ако му харесва. Няма времеви "норми".
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (4 част)
« Отговор #96 -: Май 06, 2008, 11:50:40 am »
не му стига
да увеличавам ли зеленчука и плода и до колко?
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (4 част)
« Отговор #97 -: Май 06, 2008, 12:18:27 pm »
Увеличете зеленчука и плода. Колкото иска-да се нахрани.
От добавката мляко имате повече калории, отколкото ако увеличите зеленчука и плода.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (4 част)
« Отговор #98 -: Май 06, 2008, 12:25:20 pm »
Много Благодаря
*
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (4 част)
« Отговор #99 -: Май 06, 2008, 13:46:53 pm »
"...Здравейте, д-р Бърди.
Откакто се е родил синът ми /03.12.2007/ винаги повръща след хранене. Всъщност практически повръща между храненията, защото и 3 часа след предишното пак връща пресечено мляко. Вече е на 4 м. и никак не намалява този рефлукс, даже вече като че ли го мъчи повече. Понякога го изкарва и през носа и едвам си поема дъх. Забелязвам, че много го мъчат тези киселини, които му се качват по хранопровода.
В момента е на НАН 1, през 4 часа - 5 пъти на ден, 180 мл. вода/6м.л.. Наддава повече от добре, т.е. връщането не му пречи на растежа - в момента 66 см., 7,200 кг. Държи перфектно изправена главата, гушнат или облегнат на възглавници.
1.За рефлукса по-добре ли е по-нарядко хранене и повече като количество или обратното?
2. В неговия конкретен случай не е ли по-добре да го захраня по-рано с цел намаляване на рефлукса? Но пък не искам да въвеждам каши, защото си е пълничък и без тях.
3. Изобщо посъветвайте ме като цяло какво да предприема. Стоенето по-изправен не му помага изобщо, повръща си прав. Оригвам го съвестно. Притеснявам се да не развие езофагит или вече да го е развил?"...

Това го писах в предишната тема. Сега нещата са така:
1.Минахме на Аптамил АР /кое антирефлуксно мляко препоръчвате Вие, тук има още НАН и Фризовом, не знам дали Хумана имат/, повръщането намаля много, но си връща по 2-3 пъти между храненията. Отново стоенето по-изправен не му помага, защото като седи рита с крачета и повръща.
2. Максим е много лакомо бебе и 180 мл. и 6 л. не му стигат, винаги плаче като свърши бутилката. В тази връзка да увелича честотата на храненията с по-малки количества или обратното? Кое е по-доброто решение за рефлукса?
3. От Аптамила се появи и запек,бебето навърши 5 м., добре ли е да му давам круши?
4. Когато се съветвах с ЛЛ, тя веднага реши Мотилиум да дава, аз предложих първо да минем на АР мляко и наистина има ефект, от Вашия опит смятате ли, че детето ще израсте този проблем, при положение, че и сега на АР повръща по малко?
« Последна редакция: Май 06, 2008, 13:52:34 pm от kalinuccia »


ТОЙ - 06.11.2001 ; той - 03.12.2007