Saliina, най-добър съвет относно лечението може да ти даде лекар ендокринолог, тъй като надбъбречните жлези са част от ендокринната система на човека.
Повече информация за това състояние открих на английски език, като в превод то е congenital adrenal hyperplasia.
Най-общо казано поради ензимен дефицит (ензим 21-хидроксилазен), надбъбречната жлеза не произвежда достатъчно от хормоните кортизон и алдостерон, а това води до произвеждането на повече андрогени (мъжки полови хормони). При жените това се изразява с повишено окосмяване, нередовна или отсъстваща менструация и др.
А ето и по-подробно описание:
Кортизона е стероид синтезиран от надбъбречните жлези и ни е необходим, за да се справяме с физическия и емоционален стрес, да имаме достатъчно енергия, също така поддържа в норма нивата на кръвната захар и се бори с възпаленията. Надбъбречните жлези се контролират от хипофизата. Когато хипофизата "усети", че няма достатъчно наличие на кортизон в кръвообръщението, освобождава хормон наречен адренокортиктропен (ACTH), които стимулира надбъбречните да произвеждат повече кортизон. Обаче при липса на ензима 21-хидроксилазен при хора с ВНХ, който спомага за преобразуването на прекурсорната молекула наречена 17-хидроксипрогестерон в кортизон, се получава така, че кортизон не се произвежда достатъчно, от там хипофизата регистрирайки все още ниски нива на кортизона, продължава да "изпомпва" още ACTH и това води до свръхизобилие на 17-хидроксипрогестерон. Надбъбречните жлези от своя страна превръщат този увеличен 17-хидроксипрогестерон в андрогени.