0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Обмяна на опит/СПКЯ
« -: Ноември 11, 2005, 17:01:49 pm »
Здравейте момичета!

Изчетох няколко статии за СПКЯ, но все пак искам да поговоря тука на "живо" с вас за това.

Днес ми беше поставена тази диагноза въз основа на ултразвуков преглед и резултати от хормоналните изследвания.
Стигна се до тези изследвания след поредното закъсняване на мензиса ми, последен беше на 22.09.

Общо везето ме интересува как протича при вас лечението, защото ендокринологът ми описа 3 варианта на терапия, които можем да започнем.
Преди да започнем трябва да направя само теста за инсулинова резистентност в понеделник, въз основа на стойностите от него ще се назначи лечение.

Първото, което лекарят ми спомена в днешния разговор е лечение с метформин.
Втора възможност би била повторно вземане на Диане 3 месеца с последваща стимулация.

Понеже ми дойде много инфо наведнъж днес, не разбрах дали под стимулация той имаше пред вид прогестероновите препарати.
Спомена също и оперативния вариант.

Споделете ми с какъв тип лечение на СПКЯ сте вие и с каква успеваемост?

Благодаря ви от сърце предварително за всякакъв вид информация и за времето ви! :)

П.П. Не знам до колко е от значение, но от година и половина съм на Достинекс в малки дози-половинка на седмица за намаляване на пролактина. Засега успешно! А от юни прекъснах едногодишното приемане на Диане поради желание за забременяване :)

На момичетата, които само ще четат пожелавам много КЪСМЕТ и най-вече СПОКОСЙТВИЕ при бебеправенето :P
*

    ultra

  • Анна Зашева
  • *
  • 7291
Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #1 -: Ноември 11, 2005, 17:15:38 pm »
На първо четене - едногодишен прием на Диане е много дълъг срок. Максимумът за пиене е 6 месеца. При мен след спирането му имах една нормална менструация 4 дена след последното хапче и после 3 месеца нямах никакво кървене. Изчакай още малко. Смята се, че е необходимо понякога над 6 месеца, за да се нормализира цикъла и яйчниците да се посъбудят след продължителен прием на противозачатъчни.
За да се установи поликистоза, трябва поне два месеца подред да си пуснеш хормоните (не пишеш какви все пак са стойностите) и да са проследени поне два пълни цикъла на вагинален ехограф (обикновено през седмица).
Образуваш ли доминантни фоликули? Напиши и стойностите на LH, FSH (в началото на цикъла и по време на овулация (ако имаш)), Testosteron, DHEA-S.
Ако все още нямаш цикъл от 22,09, той трябва да се предизвика и после да се правят изследванията.


“Experience is the name every one gives to their mistakes.” Oscar Wilde
Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #2 -: Ноември 11, 2005, 17:20:40 pm »
Аз съм на сиофор вече година и 4 месеца.
Резултат- редовен цикъл, овулация според Бт, три бременности, завършили неуспешно.
пила съм Диане- не ми понесе- постоянно кървих с много силни болки, но това е индивидуално.
*
Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #3 -: Ноември 11, 2005, 17:25:15 pm »
При мен лечението протече така- 3месеца диане + андрокур + сиофор. Предпочетох го пред оперативния вариант. След това стимулация, това беше и успешен вариант за мен. Чудно ми е защо първо ще пиеш сиофора, а после диането, аз ги пих едновременно. Обикновено изписват и дуфастон /прогестерон/ по време на стимулацията, той действа на лигавицата на матката.
Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #4 -: Ноември 11, 2005, 17:26:45 pm »
Да, пропуснах прогестерона, защото при СПКЯ от това, което съм чела им апо-висок риск от спонтанни аборти
Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #5 -: Ноември 11, 2005, 17:37:29 pm »
Цитат на: Mary
Чудно ми е защо първо ще пиеш сиофора, а после диането, аз ги пих едновременно. Обикновено изписват и дуфастон /прогестерон/ по време на стимулацията, той действа на лигавицата на матката.



Не, не става въпрос за това да ги пия едно след друго, а за това, че и двете са алтернативни терапии на едно и също нещо.
Тоест, лекарят като ми разказваше ми ги каза в последователност като ВАРИАНТИ просто.

За това може би той самият иска да изчака резултатие от "инсулиновия" тест, за да се спрем после на едно от тези лечения.

Но наистина, той не ми спомена за едновременно приемане на Диане и метформин, каза ми, че има възможност ИЛИ метформин за нормализиране на обмяната ми, или приемане 3 месеца на Диане в комбинация с андрокур за намаляване на мъжките ми хормони.
И двете терапии целят всъщност възстановяване на овуто.
*
Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #6 -: Ноември 11, 2005, 17:47:39 pm »
Аз до колкото разбрах от моя лекар, двата варианта се допълват. Всъщност сиофора подпомага другите лекарства. Това даже му бяха точните думи. Аз мисля, че трябва и на обмяната да се въздейства и хормоните да се вкарат в норма /доколкото е възможно/.
Напоследък си задавам въпроса дали е възможно да се вкара тестостерона и всички андрогени в норма. При следващото посещение ще питам.Чудно ми е защота аз винаги съм имала завишени стойности, е не чак колкото преди лечение, но все пак са по-високи.
Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #7 -: Ноември 11, 2005, 17:50:43 pm »
Цитат на: ultra
На първо четене - едногодишен прием на Диане е много дълъг срок. Максимумът за пиене е 6 месеца.
Образуваш ли доминантни фоликули? Напиши и стойностите на LH, FSH (в началото на цикъла и по време на овулация (ако имаш)), Testosteron, DHEA-S.
Ако все още нямаш цикъл от 22,09, той трябва да се предизвика и после да се правят изследванията.


ЛХ 17,56 референтни стойности 0,5-15
ФСХ 6,62 референтни стойности 2-12
Тестостерон 1,0 референтни стойности 0,2-0,6
ДХЕА Сулфат 1,27 референтни стойности 0,2-2,8
Андростендион 5,04 референтни стойности 0,47-2,69


Относно вземането на Диане, средата на миналата година го започнах точно заради повишен тестостерон, коментарът на ендокринолога ми за трайно смъкване на мъжките хормони беше минимум 18 месеца прием. Но понеже го бях смъкнала добре, през юни се консултирах с него за спиране, заради-както вече писах-желание за бебче.

Странно, нищо не ми спомена той първо да предизвикаме цикъла и после да пристъпим към лечение.

Странното е и друго, според мен цверв. ми слуз си беше все едно съм в овулация, и то точно от сряда, когато трябваше и да ми е овуто в един нормален цикъл. А той на ултразвука каза, че лигавицата на матката ми не е овулаторна....И така и видя няколкото кистички на единия яйчник, който беше уголемен.
Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #8 -: Ноември 11, 2005, 18:02:40 pm »
Цитат на: Mary
Аз мисля, че трябва и на обмяната да се въздейства и хормоните да се вкарат в норма /доколкото е възможно/.
.


Ми нали уж от разбъркване на обмяната се разбъркват и хормоните.........
Тоест, ако с метформина регулирам инсулина това ще доведе автоматично до намаляване стойностите на андрогените...............

Твоето лечение стигна ли до насъъпване на бременност и след колко време?
*
Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #9 -: Ноември 11, 2005, 18:13:55 pm »
Ми аз регулирах инсулина, но не регулирах хормоните, та незнам, то е мамата се трака. Веднага при първата стимулация забременях и в 3 месец пометнах. След 6-7 месеца нова стимулация, нова бременост, нов аборт. По принцип се смята,че с високи стойности на андрогените не може да се забременее, пък явно аз съм някъкво изключение.
Това което споменава Ва-Ва за прогестерона не е за пренебрегване. Моя прогестерон е в норма, но пак една докторка казва, че има вероянтост за загуба на плода поради прогестеронова недостатъчност.
*

    z22

  • *
  • 3293
  • мама на слънцa
Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #10 -: Ноември 11, 2005, 23:23:58 pm »
aз също съм с ПКЯ.Имах много нисък ФСХ и висок пролактин-тях ги регулирах с билки и от 1г. всичко с тях е наред.Диане 35 също съм пила 6м. и след спирането му ми дойде само веднъж, а след това 7 месеца не ми дойде и ми направиха лапароскопия за фенестрация на яйчниците.Сега ми идва на 44 дни (преди ми идваше 3-4 пъти в годината най-много).Правих този месец стимулаця с Клостилбегит и ще видим , какво ще стане.Трябва да пия и Метформин.
<br />
*
Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #11 -: Ноември 11, 2005, 23:33:36 pm »
Момичета, днес в листовката на сиофора прочетох, че "нетрябва да се прилага при планирана и диагностицирана бременост или по време на кърмене". Някоя знае ли нещо по въпроса, чудя се как ми е убягнало това до сега.
Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #12 -: Ноември 12, 2005, 00:13:04 am »
Да, вярно е, че го пише. Но доколкото четох различни материали в нета няма още доказано, че ако се приема по време на бременност може да доведе до проблеми.
Някъде май бях пуснала линк към страницата с изследванията за метформин и бременност
Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #13 -: Ноември 12, 2005, 13:17:46 pm »
Цитат на: Mary
Ми аз регулирах инсулина, но не регулирах хормоните, та незнам, то е мамата се трака. Веднага при първата стимулация забременях и в 3 месец пометнах. След 6-7 месеца нова стимулация, нова бременост, нов аборт. По принцип се смята,че с високи стойности на андрогените не може да се забременее, пък явно аз съм някъкво изключение.
Това което споменава Ва-Ва за прогестерона не е за пренебрегване. Моя прогестерон е в норма, но пак една докторка казва, че има вероянтост за загуба на плода поради прогестеронова недостатъчност.


Мила Мери,
лекарите какво обяснение дадоха за тези два аборта?

Ти при налични високи стойности на андрогените ли забременя?
Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #14 -: Ноември 12, 2005, 13:31:40 pm »
Цитат на: z22
aз също съм с ПКЯ.Имах много нисък ФСХ и висок пролактин-тях ги регулирах с билки и от 1г. всичко с тях е наред.Диане 35 също съм пила 6м. и след спирането му ми дойде само веднъж, а след това 7 месеца не ми дойде и ми направиха лапароскопия за фенестрация на яйчниците.Сега ми идва на 44 дни (преди ми идваше 3-4 пъти в годината най-много).Правих този месец стимулаця с Клостилбегит и ще видим , какво ще стане.Трябва да пия и Метформин.



На мен нали още не ми е предписано конкретно лечение докато не се види инсулиновия тест, но колкото повече чета, кистичките ми-тоест неосъществените фоликули наистина може да са се натрупали от дълго време подтисканата ову.
Нали Диане пих една година, но аз ги пих ТОЧНО за смъкване на висок тестостерон.
А нали високите мъжки хормони образуват кистите..........

Абе, порочен кръг.

А ти пиши понататък какъв е успехът с твоята стимулация.
*

    Anonymous

Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #15 -: Ноември 13, 2005, 17:17:14 pm »
Цитат на: z22
aз също съм с ПКЯ.Имах много нисък ФСХ и висок пролактин-тях ги регулирах с билки и от 1г. всичко с тях е наред.Диане 35 също съм пила 6м. и след спирането му ми дойде само веднъж, а след това 7 месеца не ми дойде и ми направиха лапароскопия за фенестрация на яйчниците.Сега ми идва на 44 дни (преди ми идваше 3-4 пъти в годината най-много).Правих този месец стимулаця с Клостилбегит и ще видим , какво ще стане.Трябва да пия и Метформин.

какжи билки си пила за пролактина и фсх-то. благодаря опреджарително. също- преди диането редовно ли ти идваше и чак след него ли ти спря? пак благодаря много за отговорите. и 3ти въпр- препоръчай специалист гинеколог/ендокринолог. мерси.
*
Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #16 -: Ноември 13, 2005, 20:35:19 pm »
Ми то обяснения - много. Имам си резултати от хистологията, от която явно никой не се интересува или поне не е направила впечатление на никой. Миналия месец направихме генетика, в която няма отклонение и хламидии, които са отрицателни. Сега мисля да направим и имунология. Всъщност генетичката при която ходихме, реши че имунология не е необходимо до пуснем, защото за нея причината е в остаряването на яйцеклетката. Моя цикъл е 35 дни и ову на 18-19 ден.
Що се отнася за андрогените, никога не ги вкарах в референтните стойности. Намаляха след приема на лекарствата, но не се смъкнаха напълно. При това полужение съм забременяла.
*

    z22

  • *
  • 3293
  • мама на слънцa
Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #17 -: Ноември 13, 2005, 23:11:02 pm »
Цитат на: Anonymous

какжи билки си пила за пролактина и фсх-то. благодаря опреджарително. също- преди диането редовно ли ти идваше и чак след него ли ти спря? пак благодаря много за отговорите. и 3ти въпр- препоръчай специалист гинеколог/ендокринолог. мерси.


билките са на д-р Желязков(има му координатите в сайта).А за цикъла-ми не беше редовен,но не ми и идваше чак през 7 месеца.
<br />
Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #18 -: Ноември 13, 2005, 23:35:12 pm »
Малко яснота за мен искам да вмъкна, защото не съм в БГ и някои названия на медикаменти и препарати не са ми известни.

Значи, Клостилбегит-а е със съставка кломифен.
Което е на хапчета и така, както чета, общо взето има най-много отрицателни ефекти и заради опасноста от многояйчена бременност.

Другия препарат, който дават като алтернатива за стимулация е Gonadotropin. То се дава само на инжекции.
Някой може ли да ми напише българското название на лекарството?

И който си го е инжектирал да сподели опит ако иска.

И двете ли се броят за прогестероновите апарати?

Чували ли сте нещо за това, че прогестероновите препарати могат да предизвикат спонтанен аборт, или точно обратното- те са отговорни за доброто развитие на матката при наличие на оплодено яйце?

Благодаря предварително :)
Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #19 -: Ноември 14, 2005, 06:03:24 am »
Мари, направи имунологични изследвания.
За остаряването на яйцеклетката- пиша в един американски форум в групичка с дълъг цикъл и повечето са със СПКЯ, та сигурно 80% от тях забременяаха и родиха бебчета с овулация над 25 ден. Не казвам, че е нормално, но според мен трябва да се търси причината, като се изключат едно по едно.
Мравче, прогестероновите препарати не могат да предизвикат спонтанен аборт. Те помагат на лигавицата на матката да се удебелява