0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Обмяна на опит/СПКЯ
« -: Ноември 11, 2005, 17:01:49 pm »
Здравейте момичета!

Изчетох няколко статии за СПКЯ, но все пак искам да поговоря тука на "живо" с вас за това.

Днес ми беше поставена тази диагноза въз основа на ултразвуков преглед и резултати от хормоналните изследвания.
Стигна се до тези изследвания след поредното закъсняване на мензиса ми, последен беше на 22.09.

Общо везето ме интересува как протича при вас лечението, защото ендокринологът ми описа 3 варианта на терапия, които можем да започнем.
Преди да започнем трябва да направя само теста за инсулинова резистентност в понеделник, въз основа на стойностите от него ще се назначи лечение.

Първото, което лекарят ми спомена в днешния разговор е лечение с метформин.
Втора възможност би била повторно вземане на Диане 3 месеца с последваща стимулация.

Понеже ми дойде много инфо наведнъж днес, не разбрах дали под стимулация той имаше пред вид прогестероновите препарати.
Спомена също и оперативния вариант.

Споделете ми с какъв тип лечение на СПКЯ сте вие и с каква успеваемост?

Благодаря ви от сърце предварително за всякакъв вид информация и за времето ви! :)

П.П. Не знам до колко е от значение, но от година и половина съм на Достинекс в малки дози-половинка на седмица за намаляване на пролактина. Засега успешно! А от юни прекъснах едногодишното приемане на Диане поради желание за забременяване :)

На момичетата, които само ще четат пожелавам много КЪСМЕТ и най-вече СПОКОСЙТВИЕ при бебеправенето :P
*

    ultra

  • Анна Зашева
  • *
  • 7291
Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #1 -: Ноември 11, 2005, 17:15:38 pm »
На първо четене - едногодишен прием на Диане е много дълъг срок. Максимумът за пиене е 6 месеца. При мен след спирането му имах една нормална менструация 4 дена след последното хапче и после 3 месеца нямах никакво кървене. Изчакай още малко. Смята се, че е необходимо понякога над 6 месеца, за да се нормализира цикъла и яйчниците да се посъбудят след продължителен прием на противозачатъчни.
За да се установи поликистоза, трябва поне два месеца подред да си пуснеш хормоните (не пишеш какви все пак са стойностите) и да са проследени поне два пълни цикъла на вагинален ехограф (обикновено през седмица).
Образуваш ли доминантни фоликули? Напиши и стойностите на LH, FSH (в началото на цикъла и по време на овулация (ако имаш)), Testosteron, DHEA-S.
Ако все още нямаш цикъл от 22,09, той трябва да се предизвика и после да се правят изследванията.


“Experience is the name every one gives to their mistakes.” Oscar Wilde
Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #2 -: Ноември 11, 2005, 17:20:40 pm »
Аз съм на сиофор вече година и 4 месеца.
Резултат- редовен цикъл, овулация според Бт, три бременности, завършили неуспешно.
пила съм Диане- не ми понесе- постоянно кървих с много силни болки, но това е индивидуално.
*
Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #3 -: Ноември 11, 2005, 17:25:15 pm »
При мен лечението протече така- 3месеца диане + андрокур + сиофор. Предпочетох го пред оперативния вариант. След това стимулация, това беше и успешен вариант за мен. Чудно ми е защо първо ще пиеш сиофора, а после диането, аз ги пих едновременно. Обикновено изписват и дуфастон /прогестерон/ по време на стимулацията, той действа на лигавицата на матката.
Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #4 -: Ноември 11, 2005, 17:26:45 pm »
Да, пропуснах прогестерона, защото при СПКЯ от това, което съм чела им апо-висок риск от спонтанни аборти
Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #5 -: Ноември 11, 2005, 17:37:29 pm »
Цитат на: Mary
Чудно ми е защо първо ще пиеш сиофора, а после диането, аз ги пих едновременно. Обикновено изписват и дуфастон /прогестерон/ по време на стимулацията, той действа на лигавицата на матката.



Не, не става въпрос за това да ги пия едно след друго, а за това, че и двете са алтернативни терапии на едно и също нещо.
Тоест, лекарят като ми разказваше ми ги каза в последователност като ВАРИАНТИ просто.

За това може би той самият иска да изчака резултатие от "инсулиновия" тест, за да се спрем после на едно от тези лечения.

Но наистина, той не ми спомена за едновременно приемане на Диане и метформин, каза ми, че има възможност ИЛИ метформин за нормализиране на обмяната ми, или приемане 3 месеца на Диане в комбинация с андрокур за намаляване на мъжките ми хормони.
И двете терапии целят всъщност възстановяване на овуто.
*
Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #6 -: Ноември 11, 2005, 17:47:39 pm »
Аз до колкото разбрах от моя лекар, двата варианта се допълват. Всъщност сиофора подпомага другите лекарства. Това даже му бяха точните думи. Аз мисля, че трябва и на обмяната да се въздейства и хормоните да се вкарат в норма /доколкото е възможно/.
Напоследък си задавам въпроса дали е възможно да се вкара тестостерона и всички андрогени в норма. При следващото посещение ще питам.Чудно ми е защота аз винаги съм имала завишени стойности, е не чак колкото преди лечение, но все пак са по-високи.
Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #7 -: Ноември 11, 2005, 17:50:43 pm »
Цитат на: ultra
На първо четене - едногодишен прием на Диане е много дълъг срок. Максимумът за пиене е 6 месеца.
Образуваш ли доминантни фоликули? Напиши и стойностите на LH, FSH (в началото на цикъла и по време на овулация (ако имаш)), Testosteron, DHEA-S.
Ако все още нямаш цикъл от 22,09, той трябва да се предизвика и после да се правят изследванията.


ЛХ 17,56 референтни стойности 0,5-15
ФСХ 6,62 референтни стойности 2-12
Тестостерон 1,0 референтни стойности 0,2-0,6
ДХЕА Сулфат 1,27 референтни стойности 0,2-2,8
Андростендион 5,04 референтни стойности 0,47-2,69


Относно вземането на Диане, средата на миналата година го започнах точно заради повишен тестостерон, коментарът на ендокринолога ми за трайно смъкване на мъжките хормони беше минимум 18 месеца прием. Но понеже го бях смъкнала добре, през юни се консултирах с него за спиране, заради-както вече писах-желание за бебче.

Странно, нищо не ми спомена той първо да предизвикаме цикъла и после да пристъпим към лечение.

Странното е и друго, според мен цверв. ми слуз си беше все едно съм в овулация, и то точно от сряда, когато трябваше и да ми е овуто в един нормален цикъл. А той на ултразвука каза, че лигавицата на матката ми не е овулаторна....И така и видя няколкото кистички на единия яйчник, който беше уголемен.
Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #8 -: Ноември 11, 2005, 18:02:40 pm »
Цитат на: Mary
Аз мисля, че трябва и на обмяната да се въздейства и хормоните да се вкарат в норма /доколкото е възможно/.
.


Ми нали уж от разбъркване на обмяната се разбъркват и хормоните.........
Тоест, ако с метформина регулирам инсулина това ще доведе автоматично до намаляване стойностите на андрогените...............

Твоето лечение стигна ли до насъъпване на бременност и след колко време?
*
Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #9 -: Ноември 11, 2005, 18:13:55 pm »
Ми аз регулирах инсулина, но не регулирах хормоните, та незнам, то е мамата се трака. Веднага при първата стимулация забременях и в 3 месец пометнах. След 6-7 месеца нова стимулация, нова бременост, нов аборт. По принцип се смята,че с високи стойности на андрогените не може да се забременее, пък явно аз съм някъкво изключение.
Това което споменава Ва-Ва за прогестерона не е за пренебрегване. Моя прогестерон е в норма, но пак една докторка казва, че има вероянтост за загуба на плода поради прогестеронова недостатъчност.
*

    z22

  • *
  • 3293
  • мама на слънцa
Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #10 -: Ноември 11, 2005, 23:23:58 pm »
aз също съм с ПКЯ.Имах много нисък ФСХ и висок пролактин-тях ги регулирах с билки и от 1г. всичко с тях е наред.Диане 35 също съм пила 6м. и след спирането му ми дойде само веднъж, а след това 7 месеца не ми дойде и ми направиха лапароскопия за фенестрация на яйчниците.Сега ми идва на 44 дни (преди ми идваше 3-4 пъти в годината най-много).Правих този месец стимулаця с Клостилбегит и ще видим , какво ще стане.Трябва да пия и Метформин.
<br />
*
Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #11 -: Ноември 11, 2005, 23:33:36 pm »
Момичета, днес в листовката на сиофора прочетох, че "нетрябва да се прилага при планирана и диагностицирана бременост или по време на кърмене". Някоя знае ли нещо по въпроса, чудя се как ми е убягнало това до сега.
Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #12 -: Ноември 12, 2005, 00:13:04 am »
Да, вярно е, че го пише. Но доколкото четох различни материали в нета няма още доказано, че ако се приема по време на бременност може да доведе до проблеми.
Някъде май бях пуснала линк към страницата с изследванията за метформин и бременност
Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #13 -: Ноември 12, 2005, 13:17:46 pm »
Цитат на: Mary
Ми аз регулирах инсулина, но не регулирах хормоните, та незнам, то е мамата се трака. Веднага при първата стимулация забременях и в 3 месец пометнах. След 6-7 месеца нова стимулация, нова бременост, нов аборт. По принцип се смята,че с високи стойности на андрогените не може да се забременее, пък явно аз съм някъкво изключение.
Това което споменава Ва-Ва за прогестерона не е за пренебрегване. Моя прогестерон е в норма, но пак една докторка казва, че има вероянтост за загуба на плода поради прогестеронова недостатъчност.


Мила Мери,
лекарите какво обяснение дадоха за тези два аборта?

Ти при налични високи стойности на андрогените ли забременя?
Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #14 -: Ноември 12, 2005, 13:31:40 pm »
Цитат на: z22
aз също съм с ПКЯ.Имах много нисък ФСХ и висок пролактин-тях ги регулирах с билки и от 1г. всичко с тях е наред.Диане 35 също съм пила 6м. и след спирането му ми дойде само веднъж, а след това 7 месеца не ми дойде и ми направиха лапароскопия за фенестрация на яйчниците.Сега ми идва на 44 дни (преди ми идваше 3-4 пъти в годината най-много).Правих този месец стимулаця с Клостилбегит и ще видим , какво ще стане.Трябва да пия и Метформин.



На мен нали още не ми е предписано конкретно лечение докато не се види инсулиновия тест, но колкото повече чета, кистичките ми-тоест неосъществените фоликули наистина може да са се натрупали от дълго време подтисканата ову.
Нали Диане пих една година, но аз ги пих ТОЧНО за смъкване на висок тестостерон.
А нали високите мъжки хормони образуват кистите..........

Абе, порочен кръг.

А ти пиши понататък какъв е успехът с твоята стимулация.
*

    Anonymous

Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #15 -: Ноември 13, 2005, 17:17:14 pm »
Цитат на: z22
aз също съм с ПКЯ.Имах много нисък ФСХ и висок пролактин-тях ги регулирах с билки и от 1г. всичко с тях е наред.Диане 35 също съм пила 6м. и след спирането му ми дойде само веднъж, а след това 7 месеца не ми дойде и ми направиха лапароскопия за фенестрация на яйчниците.Сега ми идва на 44 дни (преди ми идваше 3-4 пъти в годината най-много).Правих този месец стимулаця с Клостилбегит и ще видим , какво ще стане.Трябва да пия и Метформин.

какжи билки си пила за пролактина и фсх-то. благодаря опреджарително. също- преди диането редовно ли ти идваше и чак след него ли ти спря? пак благодаря много за отговорите. и 3ти въпр- препоръчай специалист гинеколог/ендокринолог. мерси.
*
Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #16 -: Ноември 13, 2005, 20:35:19 pm »
Ми то обяснения - много. Имам си резултати от хистологията, от която явно никой не се интересува или поне не е направила впечатление на никой. Миналия месец направихме генетика, в която няма отклонение и хламидии, които са отрицателни. Сега мисля да направим и имунология. Всъщност генетичката при която ходихме, реши че имунология не е необходимо до пуснем, защото за нея причината е в остаряването на яйцеклетката. Моя цикъл е 35 дни и ову на 18-19 ден.
Що се отнася за андрогените, никога не ги вкарах в референтните стойности. Намаляха след приема на лекарствата, но не се смъкнаха напълно. При това полужение съм забременяла.
*

    z22

  • *
  • 3293
  • мама на слънцa
Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #17 -: Ноември 13, 2005, 23:11:02 pm »
Цитат на: Anonymous

какжи билки си пила за пролактина и фсх-то. благодаря опреджарително. също- преди диането редовно ли ти идваше и чак след него ли ти спря? пак благодаря много за отговорите. и 3ти въпр- препоръчай специалист гинеколог/ендокринолог. мерси.


билките са на д-р Желязков(има му координатите в сайта).А за цикъла-ми не беше редовен,но не ми и идваше чак през 7 месеца.
<br />
Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #18 -: Ноември 13, 2005, 23:35:12 pm »
Малко яснота за мен искам да вмъкна, защото не съм в БГ и някои названия на медикаменти и препарати не са ми известни.

Значи, Клостилбегит-а е със съставка кломифен.
Което е на хапчета и така, както чета, общо взето има най-много отрицателни ефекти и заради опасноста от многояйчена бременност.

Другия препарат, който дават като алтернатива за стимулация е Gonadotropin. То се дава само на инжекции.
Някой може ли да ми напише българското название на лекарството?

И който си го е инжектирал да сподели опит ако иска.

И двете ли се броят за прогестероновите апарати?

Чували ли сте нещо за това, че прогестероновите препарати могат да предизвикат спонтанен аборт, или точно обратното- те са отговорни за доброто развитие на матката при наличие на оплодено яйце?

Благодаря предварително :)
Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #19 -: Ноември 14, 2005, 06:03:24 am »
Мари, направи имунологични изследвания.
За остаряването на яйцеклетката- пиша в един американски форум в групичка с дълъг цикъл и повечето са със СПКЯ, та сигурно 80% от тях забременяаха и родиха бебчета с овулация над 25 ден. Не казвам, че е нормално, но според мен трябва да се търси причината, като се изключат едно по едно.
Мравче, прогестероновите препарати не могат да предизвикат спонтанен аборт. Те помагат на лигавицата на матката да се удебелява
Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #20 -: Ноември 14, 2005, 11:27:18 am »
Цитат на: mrawche
...Значи, Клостилбегит-а е със съставка кломифен.
Което е на хапчета и така, както чета, общо взето има най-много отрицателни ефекти и заради опасноста от многояйчена бременност. ...

Има отрицателен ефект що се отнася до това, че при приемането му над 6 цикъла може да доведе до преждевременно остаряване на яйчниците и да настъпи менопауза. А многоПЛОДната бременност не е отрицателен ефект май!
Кломид (Клостилбегит) - какво, защо и как?

Цитат на: mrawche
... И двете ли се броят за прогестероновите апарати?...

Индукция на овулацията се прави с антиестрогена Clomifen citrat /Кломид, Клостилбегит, Серофен, Серпафар и др./, това не са прогестерон съдържащи лекарства.

Gonadotropin се среща също и като Прегнил. Но това се лекарства съдържащи ЧХГ Прегнил

Цитат на: mrawche
... Чували ли сте нещо за това, че прогестероновите препарати могат да предизвикат спонтанен аборт, или точно обратното- те са отговорни за доброто развитие на матката при наличие на оплодено яйце?...

Зависи от лекарството. Ако са е от рода на Оргаметрила по-скоро ще увреди една бременност. Но ако е от рода на Утрогестан, Дуфастон ще подпомогне обрарзуването на хубава лигавица и съответно доброто имплантиране на плода.
Вярвам, че всеки един от тук ще сбъдне мечтата си!

Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #21 -: Ноември 14, 2005, 15:51:55 pm »
Благодаря ти, Васи :)

За отрицателния ефект на кломифена имах пред вид, че съществува доста голям риск от престимулиране.

Общо взето моят лекар ми избори тези 3 алтернативи
1. метформин
2. 3 месеца Диане+андрокур
3. стимулация чрез инжекции, предполагам, че е имал пред вид все пак Gonadotropin, защото кломифенът е на хапчета

Каза ми, че терапията с метформина е най-физиологичният вариант, и ме попита дали ми е спешно бебеправенето.
Понеже предпочитам да избегна възможна престимулация, а и искам да стана майка, но по възможно най-естествения и необременяваш ненужно тялото ми начин, може би ще говоря с лекаря за първия вариант с терапия метформин. Въпреки че ми каза, че ще трае малко по-дълго, отколкото БИ траело с други стимулиращи препарати.
Просто си изчаквам резултатите в сряда на теста за инсулинова резистентност.

Опитът ми с Диане също ме навежда на мисълта, че не е добре да продължавам с тях. Пих ги една година точно за смъкване на тестостерон, намалих го, спрях ги юни и ето че ноември андрогените ми пак са вдигнати.

Не искам да приспивам яйчниците, нали ми трябват работещи ако дай Боже успеят да произведат хубава яйцеклетка :)

Би ли си казала мнението за тази ситуация, която описах.
Коя терапия би ми препоръчала ти?

Благодаря ти и за това и лек ден :wink:
Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #22 -: Ноември 14, 2005, 16:36:54 pm »
Ето и моето мнение  :D  :
по т.1 - не съм наясно с Метформина - за какво служи и как действа
по т.2 - аз не бих се подложила, защото според мен това нещо не помага. Или както днес казах на едно момиче - докторите викат, че помага много, но аз не се сещам за някой на когото да му е помогнало!
по т.3 - този вид стимулация с ЧХГ мисля, че се използва предимно при асистираните репродукции.

Според мен .......... ами аз ако знаех, мечтииииии :lol:
Вярвам, че всеки един от тук ще сбъдне мечтата си!

Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #23 -: Ноември 16, 2005, 10:25:32 am »
Вчера ми откриха СПКЯ
На базата на изследвания отперди 3 месеца и някои други симптоми:
ЛХ=13,3
  / 2,4-12,5при фоликуларана фаза/
 /1-11.4 при лутеанна фаза/
ФСХ =5.9
 /3.5-12.5 във фоликуларна фаза/
/1.7-7.7   в лутеална фаза/
Отделно и огромните фоликули по 26-28 мм ,които образувам при ову и броят им около 10-15 месечно.
Получих и окосмяване в областта на мамилите,а тестостерона ми е границите-0.62 при 0,07-0,73
Според доктора заболяването можем да си носим генитично и един от ключовите фактори за проявяването му е рязкото напълняване(изключва се това при бременност).Пак според него ,високият ми пролактин се дължи именно на СПКЯ.Аз пия Достинекс по 1 таблетка седмично,пролактина ми е паднал под нормалните граници
82 при стойности 127-637.Следващата седмица ще ходя на узи,за да се види,дали яйчниците ми са поликистозни или само образуват функционални кисти
Трябва да започна да приемам други лекарства(прогестеронови ) за лечение на СПКЯ,а какво да правя с пролактина?Да продължавам ли приема на Достинекс  или да го спирам?
На 34 години съм и нямам много време за губене.Ако някой има сходен проблем или е преминал през същият кръг на ада с хормоналните проблеми ,нека да сподели мнението си или да ми пише на лични.Благодаря ви предварително.
Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #24 -: Ноември 16, 2005, 10:57:58 am »
Цитат на: iliyanas
Вчера ми откриха СПКЯ
На базата на изследвания отперди 3 месеца и някои други симптоми:
ФСХ=13,3
  / 2,4-12,5при фоликуларана фаза/
 /1-11.4 при лутеанна фаза/
ЛХ =5.9
 /3.5-12.5 във фоликуларна фаза/
/1.7-7.7   в лутеална фаза/
...


Илиянка  :lol: , а защо не писа на кой ден са правени?!  
на 8-и ден  :lol:
Вярвам, че всеки един от тук ще сбъдне мечтата си!

Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #25 -: Ноември 16, 2005, 12:57:05 pm »
Цитат на: wassilena
Ето и моето мнение  :D  :
по т.1 - не съм наясно с Метформина - за какво служи и как действа


Това е препарат, който се предписва обикновено на пациенти с диабет. На български видях току що, че сиофор е търговското наименование.
Общо взето спомага за възстановяване и нормализиране на менструалния цикъл, защото намалява продукцията на андрогените.

А на мен това ми е всъщнпст проблемът, високи андрогени, липса на менструация, и ако въобще я има, след 45-ти ден.

Днес се реших за този вид терапия, въреки че кръвната захар ми е много добра и според теста нямам предразположение към диабет.
Да видим след няколко месеца как реагира тялото ми :)
Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #26 -: Ноември 16, 2005, 13:54:06 pm »
Цитат на: iliyanas
Вчера ми откриха СПКЯ
На базата на изследвания отперди 3 месеца и някои други симптоми:
ФСХ=13,3
  / 2,4-12,5при фоликуларана фаза/
 /1-11.4 при лутеанна фаза/
ЛХ =5.9
 /3.5-12.5 във фоликуларна фаза/
/1.7-7.7   в лутеална фаза/


На мен лично отношението между ЛХ и ФСХ ми изглежда добро.
Тестостеронът ти също не е чак толквоа висок...

Относно достинексът- продължавай да го пиеш, аз с него смъкнах пролактина, пия го от година и половина и е препоръчително да продължи да се пие дори след регулиране на пролактина.
Защото освен от високи андрогени, не може да се забременее и от висок пролактин :?
*
Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #27 -: Ноември 16, 2005, 23:27:43 pm »
Цитат
На мен лично отношението между ЛХ и ФСХ ми изглежда добро


Аз не мисля, че ФСХ и ЛХ са в норма. Ако приемем, че са правени през фоликулярната фаза ФСХ е над реф. стойности, а ЛХ е в долната граница. Ако не се лъжа съотношението между двете трябва да е 1.5, а ако е повече - се приема като един от симптомите на ПКЯ. А конкретния случай, не мога да го коментирам.
Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #28 -: Ноември 17, 2005, 02:12:09 am »
Цитат на: Mary
Цитат
На мен лично отношението между ЛХ и ФСХ ми изглежда добро


Аз не мисля, че ФСХ и ЛХ са в норма. Ако приемем, че са правени през фоликулярната фаза ФСХ е над реф. стойности, а ЛХ е в долната граница. Ако не се лъжа съотношението между двете трябва да е 1.5, а ако е повече - се приема като един от симптомите на ПКЯ. А конкретния случай, не мога да го коментирам.


Да, но когато е в обратно отношение.

Тоест, ако ЛХ е с повече от 1,5 повече от ФСХ.

При мен например за момента е почти 3 пъти :(  :(  :(
*

    Anonymous

Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #29 -: Ноември 17, 2005, 12:10:09 pm »
Цитат на: iliyanas
Вчера ми откриха СПКЯ
На базата на изследвания отперди 3 месеца и някои други симптоми:
ФСХ=13,3
  / 2,4-12,5при фоликуларана фаза/
 /1-11.4 при лутеанна фаза/
ЛХ =5.9
 /3.5-12.5 във фоликуларна фаза/
/1.7-7.7   в лутеална фаза/
Отделно и огромните фоликули по 26-28 мм ,които образувам при ову и броят им около 10-15 месечно.
Получих и окосмяване в областта на мамилите,а тестостерона ми е границите-0.62 при 0,07-0,73
Според доктора заболяването можем да си носим генитично и един от ключовите фактори за проявяването му е рязкото напълняване(изключва се това при бременност).Пак според него ,високият ми пролактин се дължи именно на СПКЯ.Аз пия Достинекс по 1 таблетка седмично,пролактина ми е паднал под нормалните граници
82 при стойности 127-637.Следващата седмица ще ходя на узи,за да се види,дали яйчниците ми са поликистозни или само образуват функционални кисти
Трябва да започна да приемам други лекарства(прогестеронови ) за лечение на СПКЯ,а какво да правя с пролактина?Да продължавам ли приема на Достинекс  или да го спирам?
На 34 години съм и нямам много време за губене.Ако някой има сходен проблем или е преминал през същият кръг на ада с хормоналните проблеми ,нека да сподели мнението си или да ми пише на лични.Благодаря ви предварително.

molq te, ako si ot sofiq mi napishi imeto na specialista, koito te lekuva. blagodarq ti:)
Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #30 -: Ноември 23, 2005, 22:03:10 pm »
molq te, ako si ot sofiq mi napishi imeto na specialista, koito te lekuva. blagodarq ti:)[/quote]
 Съжалявам много,но не  съм от София.
 А това е мнение на един доктор от Германия.
 Но утре съм на фоликуметрия и умирам от притеснение
Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #31 -: Ноември 24, 2005, 09:10:47 am »
Цитат на: wassilena
по т.1 - не съм наясно с Метформина - за какво служи и как действа
Цитат


Тъй като пия Сиофор850mg от скоро, все още не мога да коментирам дали помага или не при СПКЯ, но на следния сайт  http://sotirmarchev.tripod.com/Siofor.htm  
е публикувана листовката, от опаковката на Сиофор850mg, който се предлага в България.
Обещах на Ganka:)
Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #32 -: Декември 19, 2005, 00:37:52 am »
Здравейте отново
Съжалявам ,но съм разменила  местата на хормоните.
Това изследване ми беше правено на 13 юли(8ми ден от цикъла)
Пролактина ми тогава беше под нормата-82 при /127-637/
По съвет на лекаря си намалих дозата на Достинекса от 7/6 на 1 цяло хапче седмично.
Направих си отново изследвания,но този път на 4ти ден на 12 декември в същата лаборатория и ето ги моите учудващи резултати:
ЛХ=5.7                   /2.4-12.6/
ФСХ=7.3               /3.5-12.5/
пролактин-146      /127-637/
Та мисълта ми ,че ако аз имам ПКЯ,не е възможно резултатите да се подобрят така внезапно без никакви лекарства.
Затова въпроса ми е следният:Възможно ли е по-високата доза  на Достинекс да е причинила тези феноменални различия?
Дали това не е някой ненаблюдаван страничен ефект ?
*

    z22

  • *
  • 3293
  • мама на слънцa
Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #33 -: Декември 19, 2005, 13:39:15 pm »
разликата за ЛХ и ФСХ според мен идва от това,че преди твърде късно си изследвала хормоните-8-ми ден.
<br />
*

    anonimna

!
« Отговор #34 -: Декември 19, 2005, 13:51:58 pm »
и аз съм на лечение диане и андрокур за три месеца и казваш че няма да има ефект така ли?!тогава защо ми го изписват и ме карат да се тъпча само с лекарства :oops:
*

    naha

  • *****
  • 1474
  • За всяко нещо си има Време, Път и Надежда!
Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #35 -: Декември 22, 2005, 21:21:07 pm »
момичета, на мен ми поставиха диагнозата полистозни яйчници но не са ми правили хормонални изследвания. възможно ли е да нямам поликистоза. аз иначе си образувам кисти постоянно,но откакто ме оперираха и пих Диане 35 в продължение на 1 година вече имам редовен цикъл. само 2-ва пъти ми се случи да направя по-големи кисти и да не ми доиде но пиех ДУФАСТОН за по 3 дена и ми идваше от 5 месеца нямам проблем но не знам дали имам уволация та това ме притеснява правим опити за бебче и ще си правя лапароскопия другия месец (надявам се) и скоро да стене чудото. на всички стискам палци. пишете дали е възможно да правя кисти но да нямам поликистоза. това ще бъде чудесно! :)
Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #36 -: Декември 23, 2005, 11:56:51 am »
Ето, ако не си чела тази статия http://www.zachatie.org/modules.php?name=News&file=article&sid=56
В нея пише, че попринцип ПКЯ се доказва с няколко изслесдвания, задължително хормони. Но според мен щом правиш кисти значе си с поликистоза, поне не съм чула някой в такъв случай да са му нормални хормоните. По скоро обратното да не правиш кисти, но хормоните ти да хоказват поликистоза.
Вярвам, че всеки един от тук ще сбъдне мечтата си!

*

    z22

  • *
  • 3293
  • мама на слънцa
Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #37 -: Декември 23, 2005, 12:20:04 pm »
Според мен е добре да си изследваш хормоните
<br />
*
Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #38 -: Януари 28, 2006, 11:30:13 am »
Някой може ли да ми каже в какъв интервал от време трябва да се изследват хормоните ... аз пия почти всеки месец различни хапчета а хормоните са ми от преди 3-4 месеца ...
Всички искаме бебета нали ? :D
Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #39 -: Януари 28, 2006, 11:49:44 am »
3-5 ден - ЛХ, ФСХ, ОН-прогестерон
7 ден след доказана овулация - Прогестерон
Пролактин и Тестостерон - по всяко време, само че пролактина има особености за изследването.
Естрадиол - деня преди овулация, както и с Прогестерона.
Още няколко хормона на щитовидната жлеза - ФТ3, ФТ4, ТСХ
ТАТ и МАТ

Абе в общи линии това е, само нещо с тоз естрадиол не съм много сигурна.
Вярвам, че всеки един от тук ще сбъдне мечтата си!

*
Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #40 -: Януари 28, 2006, 15:01:30 pm »
Аз тия дни ги знам въпроса ми беше в какъв интервал от време трябва отново да ги пусна и въобще стойностите им само по време на прием на медикаменти ли се регулират? Защото аз имам подобно усещане :) Иначе ми е ясно кой кога трябва да се пуска като ден от цикъл ...
Всички искаме бебета нали ? :D
Аз си ги
« Отговор #41 -: Февруари 02, 2006, 00:48:52 am »
правя на около 3 месеца.
Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #42 -: Март 07, 2006, 17:06:09 pm »
НЕ ЗНАМ ДАЛИ МОГА ДА ТИ ПОМОГНА ПО СКОРО АЗ СЪЩО КАТО ТЕБ СЕ НУЖДАЯ ОТ ПОМОЩ И РЕШЕНИЕ НА ПРОБЛЕМА.
МНОГО ЛЕКАРИ - МНОГО МНЕНИЯ
ТРЯБВАЛО ДА СЕ УСПОКОЯ, ДА ПИЯ ДУФАСТОН/ ПИХ ГО 4 МЕС./,НО ИНТЕРЕСНОТО БЕШЕ ЧЕ ЛЕКАРСТВОТО МИ БЕШЕ ПРЕДПИСАНО САМО СЛЕД ОБИКНОВЕН АГ ПРЕГЛЕД БЕЗ ВИДЕОЗОН, КОЕТО МЕН МЕ ОЗАДАЧИ
НЕ ЧЕ НЕ ВЯРВАМ ПИХ ГО, НО РЕШИХ ВЪПРЕКИ ВСИЧКО ДА ОТИДА И ПРИ ДРУГ ЛЕКАР КОЙТО БЕШЕ КАТЕГОРИЧЕН- ОПЕРАЦИЯ
НЕ ЗНАМ КАКВО ДА ПРАВЯ
*

    neliso

Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #43 -: Март 11, 2006, 17:55:13 pm »
аз също съм с ПКЯ но досега никой лекар не ми е казвал да изследвам инсулин и кръвна захар нямям наднормено тегло вис съм 160 и 49 кг възможно ли е да имам инсулинова резистентност чувала съм че тези хора са с наднормено тегло
Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #44 -: Април 03, 2006, 10:28:26 am »
Аз пък съм напълно объркана от лекарите и техните мнения.
Едни казват,че имам ПКЯ,при условие,че съотношенито ми ФСХ/ЛХ=1,28 на 5ти ден
а на втори ден ФСХ/ЛХ=2
Имам висок пролактин,не съм с наднорменно тегло,кръвната ми захар е ниска.Лигавицата на матката ми нараства максимум до 10,6мм/някои казват,че е малко,други,че е достатъчно/На десният ми яйчник през 2-3 месеца се виждат 7-9 фоликула с размери 8-11мм,които изчезват 1-2 дена преди поредната М.А миналият месец(след доказано ову на ляв яйчник) имах по 4 фоликула и на 2та яйчника Едни казват ,че това било ПКЯ,други ,че това било нормално-имайки предвид множеството
фоликули отделяни ежемесечно от организма на жената.Отделно че ми откриха и нещо в лигавицата на матката с неизяснен произход-полип,миомен възел или остатък от предишната ми М.
 И така ровейки се из нета и проверявайки разни данни попаднах на едно лекарство.Искам да питам дали някой го е пил и има ли ефект,или аз ще съм първата експериментираща от сайта?
http://www.herbamedicabg.com/products/p15.htm
Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #45 -: Април 03, 2006, 16:14:30 pm »
Цитат на: iliyanas
...ФСХ/ЛХ=1,28 на 5ти ден
а на втори ден ФСХ/ЛХ=2
...

тези съотношения, как са ФСХ:ЛХ 1,28:1 и ФСХ:ЛХ  2:1 или обратно?
Вярвам, че всеки един от тук ще сбъдне мечтата си!

*

    Starlet

  • *****
  • 1937
  • Добротата ще спаси света!!!
Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #46 -: Април 03, 2006, 16:25:56 pm »
Цитат на: iliyanas
И така ровейки се из нета и проверявайки разни данни попаднах на едно лекарство.Искам да питам дали някой го е пил и има ли ефект,или аз ще съм първата експериментираща от сайта?
http://www.herbamedicabg.com/products/p15.htm


За равнеца момичетата бяха писали че не е хубаво да се взема през втората половина на цикъла. Макар че аз съм го срещала из билкарските книги без такива уточнения.
БЪДЕТЕ ОПТИМИСТИ, А НЕ ПЕСИМИСТИ!!!
Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #47 -: Април 05, 2006, 12:24:40 pm »
Zdraveite i az qvno  imam nqkakvi problemi s hormonite  no menstrualniqt mi cikal e normalen idva na vseki 28 dni s razlika ot 1-2 dena po- rano ili po kasno.Problemat mi e 4e sam mnogo okosmena.
*
Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #48 -: Април 05, 2006, 12:34:21 pm »
Цитат на: iliyanas
И така ровейки се из нета и проверявайки разни данни попаднах на едно лекарство.Искам да питам дали някой го е пил и има ли ефект,или аз ще съм първата експериментираща от сайта?
http://www.herbamedicabg.com/products/p15.htm


Като му чета съставките... същите почти са като тези билки дето аз сега съм се навила да ги пия.
Има турта, бял равнец, цариче (шапиче), ... Тези билки са известни като добри за женската система.
отделно от това пия едни други с клинавиче и още няколко други.. но сега не помня точно състава.  Те обаче са особен вид горчиляк.... :evil: .... явно от клинавичето... ама ще ги пия... и няма да се оплаквам.

За ефект ще мога да докладвам поне след 2 месеца.
Целта ми е да оправя тънката лигавица.
"Всичко идва навреме за този който умее да чака"


*

    rally_g

  • ****
  • 959
  • Искам да бъда добра!
Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #49 -: Април 05, 2006, 17:08:12 pm »
Цитат на: choklet
Zdraveite i az qvno  imam nqkakvi problemi s hormonite  no menstrualniqt mi cikal e normalen idva na vseki 28 dni s razlika ot 1-2 dena po- rano ili po kasno.Problemat mi e 4e sam mnogo okosmena.


Шоколадче, как така разбра, че имаш проблем с хормоните само от това, че си окосмена? Дори и така да е, проблемът се диагностицира на основата на изследвания.  Пусни си хормонални изследвания на съответните дни.  3-5 ден от МЦ - ЛХ, ФСХ.  7-ми ден след доказана овулация - прогестерон.  Мисля (но не съм сигурна), естрадиол, пролактин и тестостерон се изследват по всяко време на цикъла.  Пусни си и изслед.за хормоните на щитовидната жлеза.  Порови се във форума, момичетата дискутираха наскоро тези хормони. Успех:)
ЗА КООРДИНАТИТЕ НА ИЗПИТАНИ СПЕЦИАЛИСТИ ПО РЕПРОДУКЦИЯ ВИЖТЕ http://www.zachatie.org/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=6
*

    skrita

  • ***
  • 226
  • Обичам послушни бебета
Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #50 -: Април 05, 2006, 17:19:01 pm »
Аз имам ПКЯ Когато пия Диане не правя кисти.Зимата са ми задължителен спътник.Не знам дали "благодарение" на тях не мога да забременея, но това е факт вече 3 година.Не се занимавам с лекари, хомеопати, билки и подобни защото вече ми ПИСНА!Като си правих изследване на хормоните/през пръсти естествено!!!/ ми изписаха Дуфастон.Пих, пих ...и нищо.Не знам.Чесно казано не съм сигурна, че СПКЯ може да окаже чак толкова голямо влияние?Защото аз имам поликистоза от малка/тогава дори не знаех какво е секс/, но преди 5 години забременях.
Така че...НАПРЕД
*
Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #51 -: Април 05, 2006, 17:25:36 pm »
Цитат на: skrita
Аз имам ПКЯ Когато пия Диане не правя кисти.Зимата са ми задължителен спътник.Не знам дали "благодарение" на тях не мога да забременея, но това е факт вече 3 година.Не се занимавам с лекари, хомеопати, билки и подобни защото вече ми ПИСНА!Като си правих изследване на хормоните/през пръсти естествено!!!/ ми изписаха Дуфастон.Пих, пих ...и нищо.Не знам.Чесно казано не съм сигурна, че СПКЯ може да окаже чак толкова голямо влияние?Защото аз имам поликистоза от малка/тогава дори не знаех какво е секс/, но преди 5 години забременях.
Така че...НАПРЕД


Скрита, а прави ли изследването за инсулинова резистентност.
Не това за кръвна захар, различно е от това за инсулинова резистентност
Ако не си го направи.
Чела съм че при много момичета със СПКЯ това се е оказало проблема.
УСпех. :)
"Всичко идва навреме за този който умее да чака"


*

    skrita

  • ***
  • 226
  • Обичам послушни бебета
Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #52 -: Април 06, 2006, 09:39:35 am »
Въобще не са ми назначавали никакви изследвания.Само веднъж на хормони, вече дори и не си спомням на кои и толкова.Прогестеронът ми е нисък и ме тъпчат с Дуфастон
*
Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #53 -: Април 06, 2006, 13:36:01 pm »
Цитат на: skrita
Въобще не са ми назначавали никакви изследвания.Само веднъж на хормони, вече дори и не си спомням на кои и толкова.Прогестеронът ми е нисък и ме тъпчат с Дуфастон


Добре де... ама това в голяма степен зависи и от теб.
Има няклко варианта
1. Можеш да изискаш от лекаря да ти назначи хорм. изследваня, като искаш и инсулиновата резистнентност.
2. можеш сама да отидеш и да ги изслеваш, но после с изследването ще трябва пак при лекар да отидеш да ти го разчете....
3. можеш да продължаваш да се тъпчеш с хормони, без да имаш хормонални изследвания, без да е ясна точно диагнозата и причината защо е така.... и естествено както виждаш и самата ти.... без да има ефект от този вариант.
Ти си избираш.

Съветвам те да вземеш по-акнивна позиция, да се изясни картинката с хормоните и тогава вече ще може да се приложи адекватно лечение.
Важна точка от всичко това е и да попаднеш на добър специалист.
Успех
"Всичко идва навреме за този който умее да чака"


Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #54 -: Юни 01, 2006, 15:59:45 pm »
Zdraveit na men minaliq mes po to4no ve4e po minaliq:) mi praviha hormonalno izsledvane i se okaza 4e imam visok Testosteron i malko po visok Prolaktin:( oba4e sega si smenih lekarq i tui kato be6e minalo ve4e po4ti mes ot izsledvaneto napravih dnes novo sega si 4eta online rezultatite i napravo padnah Testosterona e normalen,Prolaktina su6to,samo  DHEA-s e visok 347.9 pri ref stoinosti 98.0-315 Ne moga da povqrvam 4e Tetostreona e vuzmojno bez ni6to da se normalizira za 1 mes :( i ve4e ne znam na kvo da vqrvam:(( Kaza mi su6to taka lekarq 4e imam Polikistozni qi4nici,,,,nqmala sum ovulaciq i taka.
*

    Starlet

  • *****
  • 1937
  • Добротата ще спаси света!!!
Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #55 -: Юни 03, 2006, 17:33:25 pm »
Цитат на: dimianki
Zdraveit na men minaliq mes po to4no ve4e po minaliq:) mi praviha hormonalno izsledvane i se okaza 4e imam visok Testosteron i malko po visok Prolaktin:( oba4e sega si smenih lekarq i tui kato be6e minalo ve4e po4ti mes ot izsledvaneto napravih dnes novo sega si 4eta online rezultatite i napravo padnah Testosterona e normalen,Prolaktina su6to,samo  DHEA-s e visok 347.9 pri ref stoinosti 98.0-315 Ne moga da povqrvam 4e Tetostreona e vuzmojno bez ni6to da se normalizira za 1 mes :( i ve4e ne znam na kvo da vqrvam:(( Kaza mi su6to taka lekarq 4e imam Polikistozni qi4nici,,,,nqmala sum ovulaciq i taka.


Здравей dimianki!!! Първо ще те помоля да пишеш на кирилица!!!!!!!!!! Ако нямаш такава инсталирана на компютъра си ползвай бутона кредор. И така по въпроса ти: така като ти чета постинга си мисля ,че вторите ти изследвания са правени в Цибалаб!? Ако е така с чиста съвест мога да ти кажа че не може да им се довериш като достоверни изследвания. При повишен тестостерон няма как да стане да се нормализира без лечение за един месец. Пролактина е възможно да варира, защото той се влияе от много странични фактори (включително и стрес и напрежение). Съвета ми е да потретиш изследванията в трета лаборатория. Поне при мен случаят беше същият и така практикувах по въпроса. Успех ти желая!!! :)
БЪДЕТЕ ОПТИМИСТИ, А НЕ ПЕСИМИСТИ!!!
*

    mad_witch

Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #56 -: Юни 23, 2006, 13:05:34 pm »
Много мнения изчетох в тези форуми за ПКЯ и съвсем се обърках. Искам да си направя тест за инсулинова резистентност. Това стандартен кръвнозахарен профил ли е или е някакъв по-особен тест. Обадих се в Кандиларов и там амй не бяха чували за такъв тест
*
Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #57 -: Юни 23, 2006, 17:12:40 pm »
Този тест се прави с 3 вземания на кръв и се изследва кр. захар и инсулин на гладно:
0 минута- 1ва проба ,пие се глюкоза за 5 мин и след 1 час -2ра проба кръв се взима, след 2 часа - 3та проба.

Аз го правих тук:

"МЕД-ДИА"ЛАБОРАТОРИЯ - ул. Солунска  № 36, ет. 2 тел.9801519

Може май и в Цибалаб, попитай там.

Успех!
Re: Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #58 -: Октомври 30, 2007, 15:33:49 pm »
Аз съм на сиофор вече година и 4 месеца.
Резултат- редовен цикъл, овулация според Бт, три бременности, завършили неуспешно.
пила съм Диане- не ми понесе- постоянно кървих с много силни болки, но това е индивидуално.

Здравей, "wa-wa"!
Моля те кажи ми кой е твоят доктор и ти доволна ли си от него?
Благодаря Ти предварително!
Re: Обмяна на опит/СПКЯ
« Отговор #59 -: Ноември 09, 2007, 23:54:02 pm »
Този тест се прави с 3 вземания на кръв и се изследва кр. захар и инсулин на гладно:
0 минута- 1ва проба ,пие се глюкоза за 5 мин и след 1 час -2ра проба кръв се взима, след 2 часа - 3та проба.
Само да допълня ,че се приема на гладно поне 200мл глюкоза под лекарско наблюдение.За да се разгради е необходимо панкреаса да започне да работи на по-бързи обороти и да отделя по-голямо количество инсулин.Затова се нарича и инсулиново обременяване.