0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Донори и реципиенти-да си подадем ръка
« Отговор #740 -: Януари 13, 2014, 08:11:31 am »
Днес присъствах на конференцията "Дървото на живота" в х-л "Щератон". Това, което научих и мога да споделя с вас е следното. При заченати ембриони с ДЯ, голям процент от интелигентността на бъдещия индивид зависи от реципиентката, също така, до голяма степен какви гени ще се отключат също зависи от майката, която износва плода. Беше много интересно и полезно, поне за мен!

кой го каза това и с какво се аргументира???
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Донори и реципиенти-да си подадем ръка
« Отговор #741 -: Януари 13, 2014, 21:54:30 pm »
Една от темите беше посветена на генетиката, като беше водена от Д-р Хаджидекова от МБАЛ "Надежда". Всъщност в цялата конференция бяха застъпени множество теми и разбира се същите бяха само маркирани от съответните специалисти... По повод коментара ми, беше зададен въпрос от една посестрима по съдба - реципиентка, дали майката, която износва плода  участва в активирането на определени гени. Д-та каза, че сперматозоида и яйцеклетката са носители на многобройни гени вариации, но от майчиния организъм зависи точно кой комбинации ще се развият. Също така, че интелигентността до голяма степен зависи от реципиентката. Признавам си, че уроците по генетика в училище съм забравила, но ако и вие знаете нещо по въпроса, ще ми е интересно да дискутираме... Предполагам, че гените на ембриона се стараят да копират гени, подобни на майчиния организъм. Може би важи принципа "в Рима, като римляните", а може би говоря големи глупости... ;) Както и да е, намерих следната информация:
"......Някои от гените за изключени или потиснати. Всеки път, когато дадена клетка се дели и прави ново копие на своята ДНК, специални ензими закачат специфични “маркерни шапки” (caps) на определени места по дължината на ДНК. Тези caps правят невъзможно за клетката да прочете тези гени, към които те са прикачени. В резултат на това тези гени не могат да изградят съответстващите им белтъци. В тези случаи caps са прикачени само към едно от родителските копия на гена. Другото копие остава uncapped и може
Това родителско потискане е известно като генен импринтинг (gene imprinting). Оказва се, че то може да е много важно за нашето здраве. Мутации, които променят схемата на импринтинг, могат да предизвикат сериозни ефекти върху нашите тела. Например, ако дадена клетка не може да импринтне един от двата родителски гена, то тя ще притежава два гена продуциращи белтъка вместо само един. Така клетката ще произвежда два пъти повече копия на този белтък."
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Донори и реципиенти-да си подадем ръка
« Отговор #742 -: Януари 13, 2014, 22:20:53 pm »
имаше една огромна тема за сурогацията в бг-мама. та там по едно време се бистреше тезата, че сурогатната майка обменяла намкво си с плода и му придавала от своите гени. това е същото твърдение на практика. от школските си познания по генетика го намирам за безумно.

вродените неща как ще зависят от реципиентката? гените не могат да се стараят нищо и не могат да копират от средата. генетичната комбинация е факт в момента на зачеването, когато се смесват майчините и бащините хромозоми. не се променя в последствие.

нали не става дума за среда, възпитание, образование и прочие?

безкрайно съм изненадана от тия лекции, които са ви чели на тая конференция и се чудя, дали съответните лекари биха се осмелили да повторят същите твърдения пред аудитория от колеги?




« Последна редакция: Януари 13, 2014, 22:26:30 pm от jam »
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Донори и реципиенти-да си подадем ръка
« Отговор #743 -: Януари 13, 2014, 23:17:24 pm »
sevda, благодаря за споделеното, това което пишеш за мен е ново, но много интересно! Особено за намесата на ензими, които "закачат" специфични маркери по дължината на ДНК..... не бях чувала и за мен е провокация да потърся допълнителна информация по въпроса, за което ти благодаря.

« Последна редакция: Януари 13, 2014, 23:29:38 pm от marsi »

*
Re: Донори и реципиенти-да си подадем ръка
« Отговор #744 -: Януари 14, 2014, 20:35:09 pm »
sevda, nadejda_sb, вие какво пиете за лигавицата и какви са негативите от това? Аз приемам Фемостон и засега нямам странични реакции.
Момичета, така беше само в началото, но с натрупване приема на Фемостон доведе до ред негативи: усещане за тежест и подутост, най-неприятното беше гадене- трудно пътувах с колата. Също качване на килограми, въпреки че си наложих строг режим на хранене.
След консултация с лекуващата ме лекарка, направих промяна в терапията. Схемата този месец е Естрофем х1т. до 15 ден от М.Ц., след това Дуфастон х2т. от 16 до 26 ден. При тази схема се чувствам много добре, дори свалих качените 2-3 килограма.

*
Re: Донори и реципиенти-да си подадем ръка
« Отговор #745 -: Януари 15, 2014, 08:31:41 am »
Здравейте момичета, пиша тук, защото съм по донорска програма в клиника Надежда, дано може някой да ми обясни. Вчера звъннах, за да си запазя час за проследяване на лигавицата на 10-ти ден. Обади ми се секретарката, всичко вървеше нормално, но след като си казах името, разбра че съм по донорска програма ми взе телефона и каза, че ще ми звънне, след като се консултира с лекарката. Може би днес ще ми се обади да ми определи час, но защо, при условие че на последния преглед, който беше за промивка след хистероскопия, лично лекарката ми каза да запиша час на10-ти ден. Вече след консултация с лекаря ли ще дават часове за донорските програми или това е временно заради форума, който се провежда в момента?
*
Re: Донори и реципиенти-да си подадем ръка
« Отговор #746 -: Януари 15, 2014, 18:59:05 pm »
Здравейте момичета, пиша тук, защото съм по донорска програма в клиника Надежда, дано може някой да ми обясни. Вчера звъннах, за да си запазя час за проследяване на лигавицата на 10-ти ден. Обади ми се секретарката, всичко вървеше нормално, но след като си казах името, разбра че съм по донорска програма ми взе телефона и каза, че ще ми звънне, след като се консултира с лекарката. Може би днес ще ми се обади да ми определи час, но защо, при условие че на последния преглед, който беше за промивка след хистероскопия, лично лекарката ми каза да запиша час на10-ти ден. Вече след консултация с лекаря ли ще дават часове за донорските програми или това е временно заради форума, който се провежда в момента?

Хъм.., ти при коя лекарска си. Аз вчера си записах час за проследяване и ме записаха.
« Последна редакция: Януари 15, 2014, 19:12:31 pm от sevda »
Re: Донори и реципиенти-да си подадем ръка
« Отговор #747 -: Януари 17, 2014, 22:33:30 pm »
Здравейте, от скоро съм включена в донорска програма за ДЯ и вече имам подходящ донор. Притеснявам се, че като чета по колко месеца се чака за Я, а на мен ми казват след само 3 месеца , че вече има. Да не би с тази кампания да са се увеличили донорите? Мислех , че не съм разбрала, но координаторката по програмата ясно ми каза, че има донор за мен. Вие какво мислите по въпроса?Възможно ли е толкова бързо да са намерили?И ако е така как се процедира от тук нататък? На мен какво ми предстои?
*
Re: Донори и реципиенти-да си подадем ръка
« Отговор #748 -: Януари 17, 2014, 22:44:43 pm »
Incredible, има известни разлики в отделните клиники, включително организацията е различна и най-дабре ще те упъти координаторката или твоя лекар. В коя клиника си?

Re: Донори и реципиенти-да си подадем ръка
« Отговор #749 -: Януари 18, 2014, 13:35:35 pm »
В клиниката на Владимиров съм. Днес ми казаха, че трябва да отида на 2-4 ден от цикъла за преглед, понеже миналия месец имах кисти на яйчника.
*
Re: Донори и реципиенти-да си подадем ръка
« Отговор #750 -: Януари 18, 2014, 14:40:56 pm »
Нямам наблюдение как протича процедурата при д-р Владимиров, посещавам друга клиника. Пожелавам ти всичко този месец да е наред и успех!

Re: Донори и реципиенти-да си подадем ръка
« Отговор #751 -: Януари 18, 2014, 16:37:01 pm »
Благодаря на всички момичета които са решили да дарят яйцеклетки  :bighug: щастието което ще дарите е безценно.
Аз съм в списъка на чакащите  :oops:
Ако тук има някоя мама,която има възможност и желание да помогне , моля да ми пише!
« Последна редакция: Януари 18, 2014, 18:17:46 pm от mina13 »
*
Re: Донори и реципиенти-да си подадем ръка
« Отговор #752 -: Януари 20, 2014, 11:00:28 am »
Incredible, можеш само да се радваш, че има донорка за теб :). Следвай това, което ти казват от клиниката, обаждай се, ако нещо те притеснява. Пожелавам ти успех!
Re: Донори и реципиенти-да си подадем ръка
« Отговор #753 -: Януари 21, 2014, 01:58:36 am »
Аз ще кажа защо не бих дарила-защото ще я мисля тази яйцеклетка. Може би бих дарила на приятели, роднини, защото ще ги познавам. Но от друга страна ще ми е тежко да гледам и детето отстрани. За мен лично е по-ненатоварващо да си некомерсиална сурогатна майка на ембрион, който не носи твой (или на мъжа ти) генетичен материал, отколкото да дариш яйцеклетка.

От друга страна, мъжа ми преди години е дарявал сперма (нееднократно) и вярва в доброто дело (по-скоро го е забравил :). За мен трудността не е в процедурата, а всамия акт на даряване, защото това не е даряване на кръв напр.

Мисля че, законодателството в България е идеално, защото трябва да е анонимно и некомерсиално, но би трябвало и клиниките да таксуват по един и същи начин независимо дали е с материал на родителите или донорски.
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Донори и реципиенти-да си подадем ръка
« Отговор #754 -: Януари 21, 2014, 06:47:40 am »
Incredible, аз мисля, че има положителна промяна по отношение на дарителството
и ние от Зачатие направихме не малко в тази посока.
Моето наблюдение се основава на споделените успешни процедури тук в темите
и инициативите на Сдружението, които имат отношение към този благороден акт.

И ще споделя нещо лично което отдавна ме мъчи, винаги съм искала да имаме още едно дете,
само и единствено невъзможността да даря поради фактор възраст
ме спряха да направя още една процедура.
За което ще съжалявам винаги, защото смятам, че това е най-висшия акт на себеотдаване.
Възхищението ми към дарителките е огромно, защото когато се "случи" тази дарена частица,
ще бъде целия свят за друг, който мечтае за това!
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Донори и реципиенти-да си подадем ръка
« Отговор #755 -: Януари 21, 2014, 06:55:44 am »
хора разни, разни чувства
какво точно й мислиш на тази яйцеклетка- нима това е твое дете, ако се зачене с твоята яйцеклетка, която всеки месец "изхвърляш"?
дали ще дариш кръв, яйцеклетка, сперматозоиди, орган- винаги правиш едно- даряваш ЖИВОТ
от друга страна, аз пък не бих осиновила дете, не заради самото дете, за щото ме е яд на родителите, които са имали това невероятно щастие да заченат нов живот, от който доброволно се отказват, а има хиляди, които ежедневно се молят това щастие да ги споходи
Incredible, мисля че трябва да се чувстваш късметлийка, успех и дано се похвалиш с положителен резултат в края на процедурата
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Re: Донори и реципиенти-да си подадем ръка
« Отговор #756 -: Януари 21, 2014, 11:04:47 am »
хора разни, разни чувства
какво точно й мислиш на тази яйцеклетка- нима това е твое дете, ако се зачене с твоята яйцеклетка, която всеки месец "изхвърляш"?
Напълно съм съгласна. Да добавя още от гледна точка на реципиент с риторичен въпрос. Дали си имаш на представа през какво е минала жената (двойката), която ще приеме твоята яйцеклетка, колко го е искала това дете и какво ще означава  появата му? Респективно какво усилие и желание за най-доброто за него няма да се стреми да направи и даде от себе си, та дори и непознати. На приятели не можеш да дариш по закон, също   не и на  всякакакави роднини. Това, че не можеш да познаваш реципиента не го прави по-малко качествен родител от роднината .
Нямам думи с които да мога да кажа "благодаря" на донорката,  от чиято яйцклетка след часове ще се роди нов живот, дай Боже всичко е ОК. Само чувство и сълзи от благодарност. И ще намеря начин ТЯ да знае, без да се познаваме.
След това което написах мисля, че везните изхвърлена - дарена яйцеклетка осезаемо биха наклонили в благородното намерение. А самото намерение е твърде лично и не е за всеки.
На 23.01.2014 в 10,49 Нора пое първата си глътка въздух.
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Донори и реципиенти-да си подадем ръка
« Отговор #757 -: Януари 21, 2014, 11:25:08 am »
Момичета, моля да внимавате да не залитнете в крайности по темата и да не се стига до взаимни обвинения кой какво чувства, може или не може да даде. Всеки има право да има своето мнение по въпроса, нека го уважаваме! Това, че някой не е готов да бъде донор, не ни дава право да сочим с пръст, да обвиняваме и да критикуваме, независимо какви са причините му. За някой са маловажни, но за този, взимащ решението са най-важни! Все едно да седнем да критикуваме някого, че не иска да осиновява. Това са лични решения и избори и всеки ги взима за себе си. Укори и намеци не са уместни. Вярвам тук сме събрани интелигентни жени, нека сме на ниво!
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Донори и реципиенти-да си подадем ръка
« Отговор #758 -: Януари 21, 2014, 12:10:24 pm »
но би трябвало и клиниките да таксуват по един и същи начин независимо дали е с материал на родителите или донорски.

за съжаление, това не е възможно.

около набирането на донори има доста разходи, които някой трябва да поеме - разходи за многобройните изследвания на донора, разходи по неговите прегледи, регистрация и документална обработка, разходи по медикаментозната стимулация на донорката на яйцеклетки, разходи за замразяване (на донорската сперма), разходи за транспорт, престой и обезщетяване на донора за понесени неудобства и отсъствие от работа (предвидени в закона) - кой друг да плати всичко това, ако не реципиентът?

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Донори и реципиенти-да си подадем ръка
« Отговор #759 -: Януари 21, 2014, 13:57:18 pm »
Sixsens, разбира се всеки има право на мнение. В случая обаче се усеща това, че мнението е формирано при липса на опит и информираност, повече емоционално, затова е необективно и има нужда от допълнително разяснение, което много правилно направиха mini и avallon. По пътя на асистираната репродукция мечтата за дете се постига по-трудно, този път е по-дълъг и вървейки го, се научаваме да бъдем по-сдържано емоционални (поне за пред хората) и много  по-информирани. Та, на базата на това и не, за да засегна  az_yana, а с цел информиране, аз също искам да попитам какво има да и мислиш на тази яйцеклетка!!! Нали всеки месец изхвърляш с цикъла си поредната нереализирана я. На практика в своя живот от всичките стотици яйцеклетки, които жената формира в организма си, ще се реализират 1-2-3, колкото деца роди, останалите организма ги изхвърля. Мислиш ли ги тези яйцеклетки? Не случайно законодателно е разрешено донорството на я., но  е забранено донорството на ембриони. В репродуктивната медицина има дълъг път докато една я. се превърне в ембрион(спермални показатели и обработка на еякулат, начин на оплождане-работата на ембриолозите и т.н.) и много дълъг път докато този ембрион стигне до правилно развитие (подготовка на лигавица и проследяването и' от репродуктивния специалист, имплантация...) и т.н.
Относно цената на процедурата. Най-общо тя е резултат от множество изследвания и прегледи, стойността на медикаментите за стимулация, медикаменти за подготовка на лигавицата, пункция, работа на ембриолозите, трансфер...може и да изпускам нищо. При донорската процедура се работи едновременно и с донорката и с реципиентката, което сумарно означава много повече прегледи, изследвания и др. манипулации. Освен това донорката се компенсира за пътни и др. разходи. Някой трябва да поеме тези допълнителни разходи.
Вярвам, че не съм засегнала az_yana, единствено апелирам към информираност. Желая на всички много здраве и радост в този хубав слънчев ден!  :)