0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
CA 125 и ендометриоза
« -: Ноември 15, 2007, 17:51:41 pm »
Момичета, бихте ли се изказали по въпроса - при ендометриоза винаги ли е завишен туморен маркер CA 125. Знам , че най - достоверната диагностика е чрез лапароскопия, но моля момичетата с ендометриоза, които са си изследвали този маркер за мнение . Благодаря ви предварително
*
Re: CA 125 и ендометриоза
« Отговор #1 -: Ноември 15, 2007, 18:05:31 pm »
здравей танита7! доколкото знам не винаги е завишен туморният маркер. при мен беше доста завишен , но моята едндометриоза беше 4-та степен. Един съвет- не се подвеждай по туморния маркер...
*
Re: CA 125 и ендометриоза
« Отговор #2 -: Ноември 15, 2007, 18:48:58 pm »
При мене ендометриозата беше в доста напреднал стадий, а CA 125 беше малко над нормата. Лекар ми е казвал, че използват туморния маркер като помощно изследване при поставяне на диагнозата (примерно, ако се виждат кисти), но не е категорично показателен. Най-добре попитай лекаря си за мнение.
Re: CA 125 и ендометриоза
« Отговор #3 -: Ноември 15, 2007, 20:05:35 pm »
При мен имаше леко завишение.

lb2f
Re: CA 125 и ендометриоза
« Отговор #4 -: Ноември 15, 2007, 21:29:18 pm »
Не съм си правила туморния маркет, той се прави по-скоро за да се изключи, но ако гледате онзи панел за ендометриоза, НК клетките ми бяха в норма.
url=http://www.zachatie.org/drz2010][/url]
*
Re: CA 125 и ендометриоза
« Отговор #5 -: Ноември 16, 2007, 09:18:37 am »
При мен беше 155, но имах доста голяма киста 9см.
По време на лечението го проверявах беше 8 и преди няколко месеца беше 7.28.


*
Re: CA 125 и ендометриоза
« Отговор #6 -: Ноември 16, 2007, 11:22:53 am »
Мимичета, благодаря за отговорите. На мен ми предстои лапароскопия и там ще се види, но исках да получа повече информация за това какво да очаквам....
Успех на всички :goodluck:
Re: CA 125 и ендометриоза
« Отговор #7 -: Ноември 16, 2007, 16:36:58 pm »
Моят в продължение на 3 месеца, тестван 5 пъти, беше с резултати: 41, 16, 35, 155, 121. След това ме оперираха, ендометриоза първа степен. Доколкото знам в много случаи при ендометриоза е завишен. След операцията повече не съм го правила.


Re: CA 125 и ендометриоза
« Отговор #8 -: Ноември 25, 2007, 22:47:19 pm »
При мен беше 155, но имах доста голяма киста 9см.
По време на лечението го проверявах беше 8 и преди няколко месеца беше 7.28.
Моят бeше 56 (при норма 35 ) а кистата ми беше 13 см,,,,при всеки е различно!
*
Re: CA 125 и ендометриоза
« Отговор #9 -: Януари 07, 2008, 19:11:55 pm »
тук да отбележа и аз - туморен маркер с две единици под долната граница, проверен преди операция на киста.След операцията, диагноза карцином...ходене по мъките ииии...опровергана диагноза.пупупу.Обаче от всичкото следене на туморния маркер разбрах, а и по-късно и доктори потвърдиха,че приема на хормони, в това число и дуфастон повишават стойностите дори и над допустимите
*

    f4eli4kata

  • *
  • 24
  • Не идваш ли на този свят,за да прегърнеш едно дете
Re: CA 125 и ендометриоза
« Отговор #10 -: Февруари 01, 2008, 21:13:05 pm »
Здравейте и от мен!
Заинтригувах се от зависимостта CA 125-ендометриоза-Хормонални препарати,тъй като и моя CA 125 беше  съвсем малко над нормата.Имам киста на яйчника(около 5 см) и 3 миомни възела.Преди изследването няколко месеца бях пила Дуфастон,в резултат на което не само не се махна кистата,ами и се появиха въпросните възли.
На прегледа докторката ми сподели съмнение за ендометриоза,но след лапароскопията ще се разбере най-точно.Но ме изумиха думите и при огледа на кистата и възлите,както и туморния маркер:"Дано да е ендометриоза!" на което аз се притесних и апострофирах с:"Ама как "Дано",та това е лоша диагноза!",на което тя спокойно ми каза "Колко по-лоши неща има по яйчниците!" и аз съвсем се обърках.
Не знам какво да мисля!Лапароскопията ми е в края на февруари.



*
Re: CA 125 и ендометриоза
« Отговор #11 -: Февруари 02, 2008, 12:44:23 pm »
здравей! обикновено ендометриозните кисти дават отклонение при туморният маркер , но те не са 100% -тен начин за установяване на ендометриоза!според мен наистина е най-добре да се подложиш на лапароскопия , защото ендометриозата може да бъде доказана на 100% само по този начин! ( а и ще те отърват от кистата и възелчетата) не губи надежда и не си мисли , че е нещо непоправимо! тук във форума има много момичета които са се преборили успешно с тази болест и сега се радват на своите пораснали коремчета или на своите дечица!успех! ако нещо по-конкретно те интересува - тук е мястото да попиташ! :bighug:
*

    f4eli4kata

  • *
  • 24
  • Не идваш ли на този свят,за да прегърнеш едно дете
Re: CA 125 и ендометриоза
« Отговор #12 -: Февруари 05, 2008, 20:07:47 pm »
Здравей,rossy, :D
Благодаря ти за отговора!Да,няма смисъл да гадая евентуалната си диагноза преди лапароскопията,но се стремя да чета и се осведомявам.Времето наближава,а мен все повече ме дострашава.Каквото и да кажат лекарите,ние сме с мъжки фактор,а като гледам и моите неща хич не са розови.Подготвяме документи за осиновяване(останаха само още 2-3 бележки) и този факт ме държи в кондиция и усмихната.След операцията, като се изяснят нещата за евентуална инсеминация или инвитро,ще се радвам да имаме още едно дете,а ако ли не-пак ще си осиновим(ние още едното не сме,ама аз ...) :)
Та...въпроси ще задавам май по-нататък,както и ще ви пиша какво става с нас.
Пожелавам на всички ви да прегърнете своето дете!


*
Re: CA 125 и ендометриоза
« Отговор #13 -: Февруари 05, 2008, 20:42:54 pm »
няма страшно! винаги има изход! бъди силна и дано скоро да прегърнеш ВАШИТЕ ДЕЧИЦА! ще видиш , че чудесата се случват! :wink:
Re: CA 125 и ендометриоза
« Отговор #14 -: Март 27, 2008, 12:50:22 pm »
Здравейте, аз съм нова тук но от дълго време чета.имам едно въпросче ако някой може да ми помогне, пуснах си туморния маркер CA 125 резултата ми е 15,5, искам да добавя че преди 4 години бях оперирана от ендометриоза 4 степен, после се лекувах със Золадекс 7 месеца, означавали че сега с този резултат от маркера съм излекувана.
Re: CA 125 и ендометриоза
« Отговор #15 -: Март 27, 2008, 12:56:12 pm »
Означава че в момента нямаш ендометриозни огнища и всичко е наред. Ендометриозата може да я няма 10 години и после да се появи пак, но щом вече 4 години нещата са наред, значи нямаш за какво да се притесняваш. А опитвала ли си да забременяваш междувременно през тези 4 години?


Re: CA 125 и ендометриоза
« Отговор #16 -: Март 27, 2008, 13:00:01 pm »
да 4 години опити и нищо на края, иначе тръбите са ми проходими. сега се подготвям за инвитро, и ме притеснява това ако има някакви огнища останали да не пламне ендометриозата.
Re: CA 125 и ендометриоза
« Отговор #17 -: Март 27, 2008, 13:08:34 pm »
Нямаш кисти явно щом те подготвят за инвитро, предполагам и огнища нямаш щом маркера е ок. Смело напред и се настройвай положително за инвитрото. В коя клиника ще ти го правят, и кой доктор препоръча инвитро?


Re: CA 125 и ендометриоза
« Отговор #18 -: Март 27, 2008, 13:16:01 pm »
При д-р Владимиров, защото чета , че не може много да се вярва на маркера. А д-р Владимиров на прегледа имаше съмнения за ендометриозна киста, но не беше сигурен. Гледах се на 4D,но не се виждаше нещо да има.
Re: CA 125 и ендометриоза
« Отговор #19 -: Март 27, 2008, 13:26:30 pm »
Верно е, че не може много да се вярва на маркера, но в повечето случаи той е погрешно повишен, а не погрешно понижен. Сигурна съм, че д-р Владимиров не би предприел инвитро без първо да се убеди, че нямаш ендометриозна киста. Интересно ми е как може да има "съмнения" за ендометриозна киста. Това дали означава, че имаш киста, но не се знае дали е функционална или ендометриозна? Няма как той да вижда нещо и да не знае какво е...  :?
Стискам палци всичко да е наред!