0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
CA 125 и ендометриоза
« -: Ноември 15, 2007, 17:51:41 pm »
Момичета, бихте ли се изказали по въпроса - при ендометриоза винаги ли е завишен туморен маркер CA 125. Знам , че най - достоверната диагностика е чрез лапароскопия, но моля момичетата с ендометриоза, които са си изследвали този маркер за мнение . Благодаря ви предварително
*
Re: CA 125 и ендометриоза
« Отговор #1 -: Ноември 15, 2007, 18:05:31 pm »
здравей танита7! доколкото знам не винаги е завишен туморният маркер. при мен беше доста завишен , но моята едндометриоза беше 4-та степен. Един съвет- не се подвеждай по туморния маркер...
*
Re: CA 125 и ендометриоза
« Отговор #2 -: Ноември 15, 2007, 18:48:58 pm »
При мене ендометриозата беше в доста напреднал стадий, а CA 125 беше малко над нормата. Лекар ми е казвал, че използват туморния маркер като помощно изследване при поставяне на диагнозата (примерно, ако се виждат кисти), но не е категорично показателен. Най-добре попитай лекаря си за мнение.
Re: CA 125 и ендометриоза
« Отговор #3 -: Ноември 15, 2007, 20:05:35 pm »
При мен имаше леко завишение.

lb2f
Re: CA 125 и ендометриоза
« Отговор #4 -: Ноември 15, 2007, 21:29:18 pm »
Не съм си правила туморния маркет, той се прави по-скоро за да се изключи, но ако гледате онзи панел за ендометриоза, НК клетките ми бяха в норма.
url=http://www.zachatie.org/drz2010][/url]
*
Re: CA 125 и ендометриоза
« Отговор #5 -: Ноември 16, 2007, 09:18:37 am »
При мен беше 155, но имах доста голяма киста 9см.
По време на лечението го проверявах беше 8 и преди няколко месеца беше 7.28.


*
Re: CA 125 и ендометриоза
« Отговор #6 -: Ноември 16, 2007, 11:22:53 am »
Мимичета, благодаря за отговорите. На мен ми предстои лапароскопия и там ще се види, но исках да получа повече информация за това какво да очаквам....
Успех на всички :goodluck:
Re: CA 125 и ендометриоза
« Отговор #7 -: Ноември 16, 2007, 16:36:58 pm »
Моят в продължение на 3 месеца, тестван 5 пъти, беше с резултати: 41, 16, 35, 155, 121. След това ме оперираха, ендометриоза първа степен. Доколкото знам в много случаи при ендометриоза е завишен. След операцията повече не съм го правила.


Re: CA 125 и ендометриоза
« Отговор #8 -: Ноември 25, 2007, 22:47:19 pm »
При мен беше 155, но имах доста голяма киста 9см.
По време на лечението го проверявах беше 8 и преди няколко месеца беше 7.28.
Моят бeше 56 (при норма 35 ) а кистата ми беше 13 см,,,,при всеки е различно!
*
Re: CA 125 и ендометриоза
« Отговор #9 -: Януари 07, 2008, 19:11:55 pm »
тук да отбележа и аз - туморен маркер с две единици под долната граница, проверен преди операция на киста.След операцията, диагноза карцином...ходене по мъките ииии...опровергана диагноза.пупупу.Обаче от всичкото следене на туморния маркер разбрах, а и по-късно и доктори потвърдиха,че приема на хормони, в това число и дуфастон повишават стойностите дори и над допустимите
*

    f4eli4kata

  • *
  • 24
  • Не идваш ли на този свят,за да прегърнеш едно дете
Re: CA 125 и ендометриоза
« Отговор #10 -: Февруари 01, 2008, 21:13:05 pm »
Здравейте и от мен!
Заинтригувах се от зависимостта CA 125-ендометриоза-Хормонални препарати,тъй като и моя CA 125 беше  съвсем малко над нормата.Имам киста на яйчника(около 5 см) и 3 миомни възела.Преди изследването няколко месеца бях пила Дуфастон,в резултат на което не само не се махна кистата,ами и се появиха въпросните възли.
На прегледа докторката ми сподели съмнение за ендометриоза,но след лапароскопията ще се разбере най-точно.Но ме изумиха думите и при огледа на кистата и възлите,както и туморния маркер:"Дано да е ендометриоза!" на което аз се притесних и апострофирах с:"Ама как "Дано",та това е лоша диагноза!",на което тя спокойно ми каза "Колко по-лоши неща има по яйчниците!" и аз съвсем се обърках.
Не знам какво да мисля!Лапароскопията ми е в края на февруари.



*
Re: CA 125 и ендометриоза
« Отговор #11 -: Февруари 02, 2008, 12:44:23 pm »
здравей! обикновено ендометриозните кисти дават отклонение при туморният маркер , но те не са 100% -тен начин за установяване на ендометриоза!според мен наистина е най-добре да се подложиш на лапароскопия , защото ендометриозата може да бъде доказана на 100% само по този начин! ( а и ще те отърват от кистата и възелчетата) не губи надежда и не си мисли , че е нещо непоправимо! тук във форума има много момичета които са се преборили успешно с тази болест и сега се радват на своите пораснали коремчета или на своите дечица!успех! ако нещо по-конкретно те интересува - тук е мястото да попиташ! :bighug:
*

    f4eli4kata

  • *
  • 24
  • Не идваш ли на този свят,за да прегърнеш едно дете
Re: CA 125 и ендометриоза
« Отговор #12 -: Февруари 05, 2008, 20:07:47 pm »
Здравей,rossy, :D
Благодаря ти за отговора!Да,няма смисъл да гадая евентуалната си диагноза преди лапароскопията,но се стремя да чета и се осведомявам.Времето наближава,а мен все повече ме дострашава.Каквото и да кажат лекарите,ние сме с мъжки фактор,а като гледам и моите неща хич не са розови.Подготвяме документи за осиновяване(останаха само още 2-3 бележки) и този факт ме държи в кондиция и усмихната.След операцията, като се изяснят нещата за евентуална инсеминация или инвитро,ще се радвам да имаме още едно дете,а ако ли не-пак ще си осиновим(ние още едното не сме,ама аз ...) :)
Та...въпроси ще задавам май по-нататък,както и ще ви пиша какво става с нас.
Пожелавам на всички ви да прегърнете своето дете!


*
Re: CA 125 и ендометриоза
« Отговор #13 -: Февруари 05, 2008, 20:42:54 pm »
няма страшно! винаги има изход! бъди силна и дано скоро да прегърнеш ВАШИТЕ ДЕЧИЦА! ще видиш , че чудесата се случват! :wink:
Re: CA 125 и ендометриоза
« Отговор #14 -: Март 27, 2008, 12:50:22 pm »
Здравейте, аз съм нова тук но от дълго време чета.имам едно въпросче ако някой може да ми помогне, пуснах си туморния маркер CA 125 резултата ми е 15,5, искам да добавя че преди 4 години бях оперирана от ендометриоза 4 степен, после се лекувах със Золадекс 7 месеца, означавали че сега с този резултат от маркера съм излекувана.
Re: CA 125 и ендометриоза
« Отговор #15 -: Март 27, 2008, 12:56:12 pm »
Означава че в момента нямаш ендометриозни огнища и всичко е наред. Ендометриозата може да я няма 10 години и после да се появи пак, но щом вече 4 години нещата са наред, значи нямаш за какво да се притесняваш. А опитвала ли си да забременяваш междувременно през тези 4 години?


Re: CA 125 и ендометриоза
« Отговор #16 -: Март 27, 2008, 13:00:01 pm »
да 4 години опити и нищо на края, иначе тръбите са ми проходими. сега се подготвям за инвитро, и ме притеснява това ако има някакви огнища останали да не пламне ендометриозата.
Re: CA 125 и ендометриоза
« Отговор #17 -: Март 27, 2008, 13:08:34 pm »
Нямаш кисти явно щом те подготвят за инвитро, предполагам и огнища нямаш щом маркера е ок. Смело напред и се настройвай положително за инвитрото. В коя клиника ще ти го правят, и кой доктор препоръча инвитро?


Re: CA 125 и ендометриоза
« Отговор #18 -: Март 27, 2008, 13:16:01 pm »
При д-р Владимиров, защото чета , че не може много да се вярва на маркера. А д-р Владимиров на прегледа имаше съмнения за ендометриозна киста, но не беше сигурен. Гледах се на 4D,но не се виждаше нещо да има.
Re: CA 125 и ендометриоза
« Отговор #19 -: Март 27, 2008, 13:26:30 pm »
Верно е, че не може много да се вярва на маркера, но в повечето случаи той е погрешно повишен, а не погрешно понижен. Сигурна съм, че д-р Владимиров не би предприел инвитро без първо да се убеди, че нямаш ендометриозна киста. Интересно ми е как може да има "съмнения" за ендометриозна киста. Това дали означава, че имаш киста, но не се знае дали е функционална или ендометриозна? Няма как той да вижда нещо и да не знае какво е...  :?
Стискам палци всичко да е наред!


*
Re: CA 125 и ендометриоза
« Отговор #20 -: Март 31, 2008, 23:55:16 pm »
Здравейте момичета! При мен доктора се съмнява за ЛУФ-синдром, но все повече като чета във форума се замислям по какво може да се разбере дали една киста е функционална или ендометриозна? Аз също имам киста 22 мм. - задържан фоликул и ако не се махне с марвелон отивам на лапароскопия!
*
Re: CA 125 и ендометриоза
« Отговор #21 -: Юни 11, 2008, 18:32:35 pm »
При мен с 6 см. киста на единия яйчник и 2 см. на другия маркера беше 10 пъти над нормата. Дори се съмняваха за рак. Слава богу, оказа се ендометриоза. След това го следих в продължение на година след операцията и винаги е бил в норма.
Re: CA 125 и ендометриоза
« Отговор #22 -: Юли 25, 2008, 23:43:50 pm »
При мен туморният маркер беше завишен 2 пъти над нормата. Кистата ми беше около пет сантиметра. Изследването направих в лаборатория Кандиларов за 25лв. Резултатът от изследването беше основанието на моята гинеколожка да предположи диагнозата "ендометриоза". Лапаротомията, която ми направиха през април 2007г. потвърди предположението. Съжалявам, че не направих това изследване през 2004г., когато имах 7 сантиметрова киста на левия и 5 см на десния яйчник и загубих 2 год. за лечение с Диане 35/заради завишен тестостерон/. По време на лечението кистите изчезнаха, но след 1 год. без хапчета кистите се появиха отново, а тестостеронът беше още по-висок. Според мен СА 125 е добър индикатор за откриване на ендометриозата, няма да ви навреди, ако направите това изследване, може само да ви даде някаква насока.
Re: CA 125 и ендометриоза
« Отговор #23 -: Май 18, 2009, 12:36:59 pm »
  Мога ли да изследвам туморния маркер CA 125 сега при положение , че имам 6 ретенционни фоликула ? Втори цикъл след неуспешно ИКСИ е.
 Често имам задържани фоликули. Схемата при мен е стимулация - противозачатъчни - задържан/и фоликули.
Док. на няколко пъти е изказвал съмнение за ендометриоза , но не ме е насочвал към нищо конкретно и си караме стимулациите.
 А по време на прием на противозачатъчни мога ли да го изследвам ?
Re: CA 125 и ендометриоза
« Отговор #24 -: Май 18, 2009, 15:41:09 pm »
Най-добре е да го изследваш в цикъл, в който не си на противозачатъчни или блокираща инжекция. Също може да е фалшиво повишен по време на цикъл (кръвотечение). По време на стимулация може, той не се повишава от стимулация, ако нямаш ЕМ. Най-добре между 6-ти и 28-ми ден, задължително без блокираща инжекция.


*
Re: CA 125 и ендометриоза
« Отговор #25 -: Юни 18, 2009, 12:23:58 pm »
съссигурност знам,че хормоните оказват влияние на туморния маркер СА 125.
за момичетата,които са от София искам дакажа,че в лабораторията на ракова болница изследването е 10 лв. Знам го от опит.Имаше предиод,в който давах кръв на всеки два месеца та знам.
Re: CA 125 и ендометриоза
« Отговор #26 -: Октомври 30, 2009, 14:22:55 pm »
Здравейте, момичета. Искам съвет от вас. Става въпрос за майка ми която е на 44 години, направиха и изследване СА 125. А резултатите от него са 5.62. Има ли нещо за притеснение. За първи път се сблъсквам с такива изследвания и много се притеснявам.Моля споделете! :(
*
Re: CA 125 и ендометриоза
« Отговор #27 -: Октомври 30, 2009, 15:19:46 pm »
krisitoo Референтните стойности са от 0 до 35. При мен беше 155 когато ми откриха шоколадова киста. Около година след операцията и лечението беше около 8 не помня точно. А защо са го изследвали?
« Последна редакция: Октомври 30, 2009, 15:21:39 pm от Малина »


Re: CA 125 и ендометриоза
« Отговор #28 -: Ноември 09, 2012, 07:26:25 am »
Здравейте, моля за мнение. Откриха ми първо една киста на яйчника, следващия месец вече бяха вече 2, пратиха ме на туморен маркер, резултата е 344. Още не съм го показала на лекаря, но съм силно притеснена, на 33 съм, не съм раждала... Рак ли е?