0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie - бебета от 0 до 12 месеца
« Отговор #120 -: Ноември 12, 2007, 22:47:00 pm »
Здравейте д-р Бърди!
Тъй като бебенцето ми е от известно време със слуз в акото(яде НАН 1)и му правиха изследвания на акото за следните бактерии -стафилококи,салмонела и dyss(каквото и да означава това) и се оказаха отрицателни.Мен обаче продължава да ме гложди,че не са изследвали всички възможни бактерии.та мисълта ми е ако може да ми кажете кои са всички възможни бактерии,които трябва да се вземат впредвид при наличие на слуз в акото,за да мога да поискам повторни изследвания.Иначе бебето ми (5месеца и 20 дни) е жизнена,няма колики,обриви,ака веднъж на ден.Преди една седмица изби едното зъбче,а днес второ.Лигавеше отдавна.Някакви псредположения за тази слуз?Посъветвайте ме!Благодаря!
Забравих да кажа,че не е захранена още
Само от тези неща,които пишете, бих Ви препоръчал да оставите детето на спокойствие.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: Мнения на Birdie - бебета от 0 до 12 месеца
« Отговор #121 -: Ноември 13, 2007, 09:24:40 am »
Здравейте докторе!
Знам, че нейде из бг-мамата има поместена Вашата схема на захранване, но не мога да я намеря с търсачката. Моля вместо една мама, която не може да се оправя с нет-а, да ми дадете линк. Предварително благодаря!
Зравейте д-р Birdie
В събота вечерта (след следобед с необичайно много плач и спане), около 11 часа забелязахме ,че лявата ръка на 4 месечното ни бебе виси неестествено.
Не я движеше, нямаше хватателен инстинкт и беше абсолютно отпусната, докато с другата ръка извършваше обичайните движения.
Нямаше никаква болка (нито плач), включително при опипване на ставите, ставните връзки и цялата ръка. Но и никаква функционалност на ръката.
След около 9 часа от момента в който забелязахме проблема започна да си мърда леко пръстите на засегнатата ръка и  за още 2-3 часа състоянието и напълно се нормализира (да чукнем на дърво).
Предполагаме, че нито ние нито тя си е травмирала ръката (все още се обръща много рядко).

През ноща не успяхме да се свържем с педиатъра й, затова изчетохме в Интернет каквото можахме и основната ни надежда бе това да е ефект от полиомиелитната й ваксина.
На 09.10.07 и е поставена за втори път инжекционно ИМОВАКС ПОЛИО.
Проблемът възникна на 10.11, т.е. 31 дни след поставянето.

Утре сме на консултация и ще уведомим педиатъра, но предварително се консултирах в ХЕИ (Плевен) с лекарите, които се занимават с ваксините и  те казаха, че такива ефекти е имало с живата ваксина и то изключително рядко.

Утре би трябвало да ни поставят ИМОВАКС ПОЛИО за трети път.
От обща култура ми се струва, че дори и да има малък шанс временната парализа на ръката на бебето ни да е причинена от ваксината, не бива да се поставя - или най-малкото трябва да се отложи, но не знам колко.

ВЪПРОСИ:
1) Има ли описани такива случаи с тази или подобни ваксини с инактивирани полиомиелитни щамове?
2) Какви са препоръчаните в публикациите мерки - опасен ли е следващ прием, ако не - колко време да се изчака?
3) Какви консултации ще ми препоръчате (освен педиатъра ни при когото ще сме днес)
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie - бебета от 0 до 12 месеца
« Отговор #123 -: Ноември 13, 2007, 10:39:20 am »
За захранването:
Аз започвам с ябълка, круша (или смес) или с оризово бебешко брашно, като първа и единствена храна, давана в 16-17-18 часа на възраст 5.5 месеца. Може и от 6 месец, ако детето е на кърма и наддава добре на тегло. Плодовете ги даваме винаги пресни. Ябълката може да я печете на фурна... От сока (пелте) можете да подслаждате крушата или да слагате мъничко в оризовата каша, ако за първа храна изберете оризово брашно.
Всички останали хранения се запазват->> кърмене (адаптирано). Не слагате второ "външно хранене" преди да са минали 2 седмици с плодове. Опитвате от тези три възможни комбинации (ябълка, круша или смесено) към кое бебето ще прояви интерес в първият ден. С това продължавате 4-5 дена. От 6 ден можете да дадете сок от този същият плод. Не даваме кисели, сок от моркови и въобще нищо друго непознато като храна. Само един от предпочетените плодове! От 7 -8 ден можете да добавите мъничко ЧИСТО ОРИЗОВО БРАШНО (детско, специално!!!!, не крем на прах с мляко и оризово брашно) към плода за разнообразие. Оризовото брашно НЕ запича!! Така за две седмици бавно и търпеливо въвеждате тази първа храна. От изброените неща можете да правите комбинации. Ако му хареса оризовото брашно на 7-8 ден може да приготвим оризово брашно с кърма (или адаптирано).

Друг вариант за захранване и първа храна е каша->АМ+оризово брашно, която на 5-7 ден можем да обогатим с плод (ябълка или круша) и после да даваме посменно:
*чисто оризово брашно с АМ,
*плод/плод
*плод с оризово брашно
*плод+оризово брашно+АМ
*сок от плод (ябълка, круша).

Не бомбардираме детето с две или три чужди хранения едновременно, не даваме непрекъснато всеки следващ ден нови храни, не принуждаваме за хранене. Колкото иска-толкова. Можем да кърмим (адаптирано) после в добавка, разбира се за първите дни, докато се стабилизира количеството на изядената храна.
Внимателно изберете лъжичка-избягвайте железните. Опитайте както прави, така и с предната част под ъгъл. Пълнете лъжичката само в предната и част. Не я слагайте дълбоко в устата на бебето, а само "забърсвайте" храната в горната устна.
После (след 2-2.5 седмици плодове) следва втора храна в 12-13-14-първо морков с/или картоф-пюре...

Аз не захранвам със зеленчуци като първа храна. Не давам "кисели". Не се дават сокове от зеленчуци, преди да сте минали първият етап с плодове траещ 2-2.5 седмици. Не се "бомбардира"детето с чужди и непознати храни-захранва се стъпаловидно, постепенно, с постепенно обогатяване на храните.
Всичко зависи от това, какво качество намирате на пазара...
Гответе "от ръка", в къщи, простички и разнообразни ястия (впоследствие). Пасирайте и хранете с тях.

***************************
За бурканчетата:

Разбира се че ги отричам, не ги ползвам и не ги препоръчвам. Само за пътуване- и то плод.

Да, Бг мода е. И само!
Не може да срещнете в никоя Европейска страна педиатър да препоръчва бурканчета пред домашна кухня.
90% от ВСИЧКИ проблеми на Бг ките майки са предизвикани от тези бурканчета. Всякакви пъпки, обриви, подсичания, необясними ринити и ред други проблеми се предизвикват от този крайно порочен начин на детско хранене. Но това си има предистория...

Всъщност до 1989 в град не можеше да се намери нужното изобилие от качествени продукти за детско хранене. Кажете ми кой до 1989 можеше свободно да си купува телешко, заешко, пуешко месо за да приготвя детски храни?? Никой. До там ни бяха докарали червените кретени,че моркови даже нямаше. Само изсушени и потъмнели като мощите на светец. С размер на кутре.

Да не говорим също за сезонността и липсата на продукти извън сезон. Банани например само по Нова година имаше, круши и ябълки-само в сезон. Може ли някой да каже дали е пил нормално прясно мляко до 1989? (от онова в найлоновите опаковки)? Съмнявам се... Аз не бях пил. Всъщност, разбрах що е това "прясно мляко" след като излязох навън (емигрирах). Едно дете няма ли нужда от прясно мляко след 12 м възраст? Такова беше положението- трагично мизерно. Който не го е живял всичко това- към "висши класи" е принадлежал. Аз детството си го помня като страници на прочетена книга.

Оттогава датира модата на бурканчетата- ОТ ВРЕМЕНАТА НА ПЪЛНАТА МИЗЕРИЯ и продължава и до днес. Купуваха ги с кашони тогава. Е, тогава имаше само Бг производство (лошо качество).

Кой нормален човек ще дава бурканчета, когато има пресни плодове, зеленчуци, месо? Никой. Тук (Гърция) така си стоят по рафтовете с месеци.

След 89 обаче друг проблем изникна-качеството на Бг храни на пазара е трагично. Липсата на контрол прави храните в Бг направо опасни- химията в производството им ги прави "аптека", а не храни. Пак избор към бурканчетата...
Къде Мустак... (фамозен "алерголог") е виждал алергии от ябълки? Само в Бг. Защото не е ябълка, а "аптека". Или алергии от портокали и/или мандарини, че да изключва "всички цитрусови"? Само в Бг. Тук, където е "родина" на портокали и мандарини и децата ги употребяват "с тонове", аз такива алергии не съм виждал. А и зависи от къде ги купуват за Бг пазар. Алергии от маслини? къде е виждал алергии от маслини? в Бг само- то не бяха маслини, а някакви бедни "сродници".
« Последна редакция: Ноември 13, 2007, 10:40:57 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie - бебета от 0 до 12 месеца
« Отговор #124 -: Ноември 13, 2007, 10:45:45 am »
Зравейте д-р Birdie
В събота вечерта (след следобед с необичайно много плач и спане), около 11 часа забелязахме ,че лявата ръка на 4 месечното ни бебе виси неестествено.
Не я движеше, нямаше хватателен инстинкт и беше абсолютно отпусната, докато с другата ръка извършваше обичайните движения.
Нямаше никаква болка (нито плач), включително при опипване на ставите, ставните връзки и цялата ръка. Но и никаква функционалност на ръката.
След около 9 часа от момента в който забелязахме проблема започна да си мърда леко пръстите на засегнатата ръка и  за още 2-3 часа състоянието и напълно се нормализира (да чукнем на дърво).
Предполагаме, че нито ние нито тя си е травмирала ръката (все още се обръща много рядко).

През ноща не успяхме да се свържем с педиатъра й, затова изчетохме в Интернет каквото можахме и основната ни надежда бе това да е ефект от полиомиелитната й ваксина.
На 09.10.07 и е поставена за втори път инжекционно ИМОВАКС ПОЛИО.
Проблемът възникна на 10.11, т.е. 31 дни след поставянето.

Утре сме на консултация и ще уведомим педиатъра, но предварително се консултирах в ХЕИ (Плевен) с лекарите, които се занимават с ваксините и  те казаха, че такива ефекти е имало с живата ваксина и то изключително рядко.

Утре би трябвало да ни поставят ИМОВАКС ПОЛИО за трети път.
От обща култура ми се струва, че дори и да има малък шанс временната парализа на ръката на бебето ни да е причинена от ваксината, не бива да се поставя - или най-малкото трябва да се отложи, но не знам колко.

ВЪПРОСИ:
1) Има ли описани такива случаи с тази или подобни ваксини с инактивирани полиомиелитни щамове?
2) Какви са препоръчаните в публикациите мерки - опасен ли е следващ прием, ако не - колко време да се изчака?
3) Какви консултации ще ми препоръчате (освен педиатъра ни при когото ще сме днес)
Да, прочетох и на "другото място"...
Това НЕ Е постваксинална реакция! Инактивираното полио ("Имовакс") НЕ дава такива странични ефекти!

Това, което описвате е много тревожно и е нужно спешно да обсъдите с педиатъра детето да се изследва пълно и подробно в болнична обстановка.

Къде бе поставена ваксината? в тази ръчичка, за която пишете? или?
Имаше ли локални странични ефекти?
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Мнения на Birdie - бебета от 0 до 12 месеца
« Отговор #125 -: Ноември 13, 2007, 11:04:24 am »
Здравейте д-р Бърди!
Тъй като бебенцето ми е от известно време със слуз в акото(яде НАН 1)и му правиха изследвания на акото за следните бактерии -стафилококи,салмонела и dyss(каквото и да означава това) и се оказаха отрицателни.Мен обаче продължава да ме гложди,че не са изследвали всички възможни бактерии.та мисълта ми е ако може да ми кажете кои са всички възможни бактерии,които трябва да се вземат впредвид при наличие на слуз в акото,за да мога да поискам повторни изследвания.Иначе бебето ми (5месеца и 20 дни) е жизнена,няма колики,обриви,ака веднъж на ден.Преди една седмица изби едното зъбче,а днес второ.Лигавеше отдавна.Някакви псредположения за тази слуз?Посъветвайте ме!Благодаря!
Забравих да кажа,че не е захранена още
Само от тези неща,които пишете, бих Ви препоръчал да оставите детето на спокойствие.
Каква друга информация ви трябва за да ми дадете съвет?Не мисля,че три месеца слуз в акото е нормална.Бяха се появили нишки кръв,които с 4 кутии Ал110 се повлияха,но си има слуз.Някъде из мрежата четох,че при бебенца са изолирани други типове бактерии и подходящо лечение дечицата са се оправили.Затова ми беше питането.
Re: Мнения на Birdie - Временна парализа на ръка
« Отговор #126 -: Ноември 13, 2007, 11:11:35 am »
Благодария Ви д-р Birdie за експресния отговор!
Втората инжекция Имовакс бе в лявото краче преди 1 месец (заедно с Инфанрикс).
При нея нямаше локални реакции и дори плача беше савсем малко.

Не съм сигурен дали Вие или друг специалист беше писал за възможни проблеми с имунната система на бебчето при подобен случай? В каква област да очакваме изследвания? С какви сециалисти трябва да се проведат консултации?

Писах, че не сме забелязали травматични въздействия преди тази временна парализа, но не можем да гарантираме.

Не знам какво ще ни посъветва педиатъра по отношение на планираната за днес ваксинация с Инфанрикс и Имовакс. Детенцето изглежда здраво и щастливо, но си мисля докато не мине малко време (и евентуално се поизяснят нещата) не е ли по добре да се отложи Имовакса? Вашето професионално мнение?

Още веднъж благодарности за професионалната Ви съшричастност!
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie - бебета от 0 до 12 месеца
« Отговор #127 -: Ноември 13, 2007, 11:33:13 am »
Моля незабавно да консултирате детето с опитен и знаещ педиатър, или да заведете в добро заведение, да опишете проблемите, и да се приеме детето за съответните изследвания. Това са толкова необичайни неща, че е нужно особено внимание в уточняването.

Било ли е детето в контакт с други деца, скоро ваксинирани с орално полио ваксината??
« Последна редакция: Ноември 13, 2007, 12:14:37 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Мнения на Birdie - Временна парализа на ръка
« Отговор #128 -: Ноември 13, 2007, 12:01:39 pm »
Контактите и с деца не са чести. Нямаме информация за ваксинация на децата, с които контактува -ще питаме.
Наша позната педиатърка по телефона каза, че е имала аналогични случаи (несвързани с ваксина) и независимо, че всички са били без последствие, винаги е изпращала децата при детски невролог.
Ще направим, каквото ни препоръчвате и ще пишем за информация (особено ако нещо се изясни).
Успехи в благородната Ви работа!
*

    berina

  • **
  • 70
  • Вече съм на 7мес.
Re: Мнения на Birdie - бебета от 0 до 12 месеца
« Отговор #129 -: Ноември 13, 2007, 12:41:14 pm »
Здравейте докторе.Радвам се че отновао мога да се допитвам до вас. :lol:
Регистрирах се и тук и искам да ви питам за графиката която ми пратихте,как точно се нанасят данните за обиколката на глвата,че не ми стана много ясно. :?
И другия месец ни предстои ваксинация с Пентаксим по препоръка на нашия педиатър.Какво е мнението ви за тази ваксина? :ask:

Моите слънчица -Берк и Ерай
*

    Nina

  • *****
  • 2643
  • Понякога седя и мисля, понякога само седя...
Re: Мнения на Birdie - бебета от 0 до 12 месеца
« Отговор #130 -: Ноември 13, 2007, 16:15:28 pm »
Всъщност до 1989 в град не можеше да се намери нужното изобилие от качествени продукти за детско хранене. Кажете ми кой до 1989 можеше свободно да си купува телешко, заешко, пуешко месо за да приготвя детски храни?? Никой. До там ни бяха докарали червените кретени,че моркови даже нямаше. Само изсушени и потъмнели като мощите на светец. С размер на кутре.

Да не говорим също за сезонността и липсата на продукти извън сезон. Банани например само по Нова година имаше, круши и ябълки-само в сезон. Може ли някой да каже дали е пил нормално прясно мляко до 1989? (от онова в найлоновите опаковки)? Съмнявам се... Аз не бях пил. Всъщност, разбрах що е това "прясно мляко" след като излязох навън (емигрирах). Едно дете няма ли нужда от прясно мляко след 12 м възраст? Такова беше положението- трагично мизерно. Който не го е живял всичко това- към "висши класи" е принадлежал. Аз детството си го помня като страници на прочетена книга.

Оттогава датира модата на бурканчетата- ОТ ВРЕМЕНАТА НА ПЪЛНАТА МИЗЕРИЯ и продължава и до днес. Купуваха ги с кашони тогава. Е, тогава имаше само Бг производство (лошо качество).

Аз съм се родила 3200 в далечната 78г. /именно по тези времена.../ и на 3 месеца съм тежала 3800 - постоянен плач и безсънни нощи, така казва мама. Защо - тя няма кърма, у нас няма сухо мляко - е има, ама не за всички. Купува ми краве мляко в плик, кваси и ми дава - е да, ама с вода не се живее. Тя си спомня, че за три месеца само веднъж съм била спокойна - когато една приятелка и уредила една кутия Хумана. Тогава. И след това намерили жена, която гледа крава, носила ни мляко и ми давали домашно подквасено, едва тогава съм започнала да наддавам. Баща ми е плакал в Кореком, за качествено сухо мляко - ама с левчета неможе, само с долари, а ако имаш долар - започва кошмара. Как обиконовен човек ще има долари. Преди няколко години ядях бананова каша - бях голяма, на 14-15 години, малко след 89г. Защото си спомних, впрочем спомних не е точната дума - а НИКОГА не забравих, че неистово ми се ядеше бананова каша като бях малка, когато даваха на сестра ми, а на мен даваха само да обирам и ако случайно има повече /рядко/. Все пак тя беше бебе, а не аз. И така на голяма си купувах бананова каша и ядях като невиждала.
Докторе, а знаете ли една култова детска песничка - "мандарините у нас, идват само с дядо Мраз...."
И друг път баща ми е плакал в Кореком, когато аз съм се радвала на витрината, а той е предлагал двойна и тройна цена, ама в левчета, ама не би. Аз не съм настоявала, само се радвах на витрината, а после го питах - "тати, а ти защо имаш дъжд на очите...."

Аз ще направя всичко възможно на Кристина да и готвя, независимо, че днешните стоки не са толкова добри и много са "аптека", при всички положения е по-добре готвено у дома, от колкото бурканче. Ако имате готови рецепти - предложете ни, за всякакви пюренца, ако не, ще си импровизирам.
Поздрави и успешна седмица.

П.С. Нещо като прочетох този ви постинг и на мен ми стана "тъжно по български" и по детски...
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie - бебета от 0 до 12 месеца
« Отговор #131 -: Ноември 13, 2007, 16:47:44 pm »
Здравейте докторе.Радвам се че отновао мога да се допитвам до вас. :lol:
Регистрирах се и тук и искам да ви питам за графиката която ми пратихте,как точно се нанасят данните за обиколката на глвата,че не ми стана много ясно. :?
И другия месец ни предстои ваксинация с Пентаксим по препоръка на нашия педиатър.Какво е мнението ви за тази ваксина? :ask:
Добре дошли! мама на Берк и на ... (?) :)
Нанасяте см (обиколка на главата)за съответната възрасат, когато е направено измерването. Следите в динамика измерваните точки крива къде образуват... правим изводи.

Да, може да ползвате "Пентаксим".
« Последна редакция: Ноември 13, 2007, 16:55:22 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie - бебета от 0 до 12 месеца
« Отговор #132 -: Ноември 13, 2007, 16:52:08 pm »
@Nina

Моите спомени от детството са същите. С тази разлика, че майка ми бе Фармацевт... :) Търсен човек, с други думи. Тогава от лигнин се правеха дамски превръзки,например, и се търсеха очни КС капки срещу катаракта, и се работеше в събота.
Много от по-големите мами тук може би си спомнят тези времена... .
« Последна редакция: Ноември 13, 2007, 19:57:33 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Мнения на Birdie - бебета от 0 до 12 месеца
« Отговор #133 -: Ноември 13, 2007, 17:36:12 pm »
 :( Помним и още как. Надявам се моите деца никога да не преживеят този копнеж по банани (що рев съм изревала за тях), шоколад, портокали...А за кризата с лигнина не ми се мисли, за сгънатите парцали вместо дамски превръзки.  :x Била съм късметлийка, че винаги съм имала хубаво мляко. Положението с млякото не се е променило, да не кажа, че се е влошило. Продават се някакви разредени нишестени странни течности с етикет "прясно мляко", ужас!
 
Докторе, на едното оче (това, което почти не сълзи) от вътрешната страна на долния клепач има една мъничка точица (като отворче), на другото сълзящото оче това го няма. Е, та това ли е слъзния канал?
« Последна редакция: Ноември 13, 2007, 17:38:56 pm от Lan »
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie - бебета от 0 до 12 месеца
« Отговор #134 -: Ноември 13, 2007, 17:37:30 pm »
:( Помним и още как. Надявам се моите деца никога да не преживеят този копнеж по банани (що рев съм изревала за тях), шоколад, портокали...А за кризата с лигнина не ми се мисли, за згънатите парцали вместо дамски превръзки.  :x Била съм късметлийка, че винаги съм имала хубаво мляко. Положението с млякото не се е променило, да не кажа, че се е влошило. Продават се някакви разредени нишестени странни течности с етикит "прясно мляко", ужас!
 
Докторе, на едното оче (това, което почти не сълзи) от вътрешната страна на долния клепач има една мъничка точица (като отворче), на другото сълзящото оче това го няма. Е, та това ли е слъзния канал?
Да... .
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie - бебета от 0 до 12 месеца
« Отговор #135 -: Ноември 13, 2007, 17:48:39 pm »
Атопичният дерматит е често детско заболяване с много характерна картина, точни критерий за диагноза, но значителна и широка диференциална диагноза (т.е мимикрира широк кръг невинни детски екземи или други кожни заболявания). Връзката на атопичният дерматит с алергия към определени храни или алергични фактори се отнася до по-малко от половината от случаите. В останалите случаи причина са широк кръг от фактори от перилни препарати до инфекции,като "алергията" НЕ играе никаква роля.
Или казано накратко,в огромното болшинство от случаи, причините за атопичният дерматит са НЕИЗВЕСТНИ, и опитите ВСЯКО дете да се слага на диети или да се тестува за чувствителност към алергени, особено ако майката не забелязва връзка с определени храни е порочна и грешна. Още по порочно и грешно е за обикновени детски екземи и АД децата да се поставят на "диети" или на специални млека, като "Фризопеп" или "Алфаре", например.

Много рядко има наистина значение безспорно да се определи причиняващият фактор, но в ПОВЕЧЕТО случаи това е МНОГО трудно, и търсенето "на всяка цена", особено при леки форми е безпредметно и води до безсмислени "лечения".

По принцип, тестуването при повечето деца с АД, ако не се касае за тежки, генерализирани случаи, НЕ Е ИНФОРМАТИВНО защото:

* децата често проявяват чувствителност към десетки алергени, факт който често няма никаква връзка с фазите на изостряне на атопичният дерматит, поради което не може да се направи никаква смислена връзка между двете. Често децата проявяват кръстосани реакции при тези тестове-т.е дете с чувствителност към домашен прах е чувствително едновременно към домашни кърлежи и птичи продукти. И какво заключаваме от това?-много от майките и не подозират преди тестуването за наличие на чувствителност, защото детето е без никакви или минимални симптоми.

Пример->Майка чието здраво досега 4 мес. дете е във фаза на остра атопична екзема тестува детето си и получава (+) резултат към домашен прах и кърлежи например. Но детето е в в досег с тези алергени месеци, и досега няма никаква реакция към това. Как изведнъж то става чувствително и изразява внезапно екзема? Защо по рано при първият,вторият, третият контакт детето не е реагирало?
Това показва, че е много трудно да се свържат резултати от тестуване с клиничното състояние, освен, ако не се касае за група известни храни, даващи внезапни и лесно отдаващи се на тях екземи: яйчен белтък,пчелен мед, ягоди,риба, ядки, шоколад,овесени ядки,сусам, протеини на кравето мляко. Но майките знаят за това и вече са забелязали връзката и сами отбягват тези храни.
Ябълките НИКОГА, НИКЪДЕ не са предизвиквали каквато и да а е алергична реакция в огромното мнозинство от децата, освен ако не са пръскани с пестициди.
В много случаи след кожни тестувания, поради изключително мощните алергични дразнения децата се влошават с месеци, или се провокират тежки астматични пристъпи.

Атопичният дерматит е СРАВНИТЕЛНО добре протичащо заболяване,чието значение се ограничава само по отношение на възможността за проява на астма или алергичен ринит в по-късна възраст -около 80% от децата са склонни, но този процент не е всеобщо приет и изобщо не се касае за "присъда". Широко разпространените в Бг схващания за задължителни "преходи" на един АД в астма или алергични ринити са нонсенси.

Основата на лечението на АД са:
*борба със сухата кожа и предизвикваният сърбеж.Това е основното и най-важното! Постига се с използване на ЕДИН само хидратантен крем от добър и реномиран производител (Авеено,А-Дерма,Еуцерин,Авене,Фройка). Д-р Тайс, "цинкови пасти", "Нахткерцен", "Нивеа" и други подобни НЕ СА подходящи. Внимателното подбиране на кремчето, съобразно отговора на кожата на детето, е от ключово значение.
*В стадиите на изостряне на АД единствено местното приложение на кортикостероидни кремове приготвени с ДРУГИ СЪСТАВКИ ЗАЕДНО, А НЕ САМИ, овладява бързо симптомите и ликвидира рецидива за дни. При деца КС кремове се правят в база (носител), а не се слагат направо върху кожата. Този начин на приготвяне (в база)позволява кремчето да се ползва често,върху лице, без странични ефекти.
Често е необходима и добавка на антибиотичен крем (Фуцидин е най-добрия избор) към кортикостероида, тъй като почти всички екземи от този тип са с вторична бактериална инфекция, без лечението на която НЯМА ДА ИМАТЕ НИКАКЪВ ТРАЕН РЕЗУЛТАТ.

Без използване на КС кремове при от средно-тежки случаи и нагоре, НЯМА изход! Глупавата позиция "аз не ползвам КС кремове" е плод на липса на опит, информация и безсмислено упорство. Такава позиция осъжда детето на месеци страдания, предизвикани от силния сърбеж, може потенциално да увреди кожата от насложената върху мократа екзема хронична инфекция, и може да предизвика "букет" други усложнения. Елокон НЕ Е най-добрия избор на КС кремче по мой собствен опит.

Даването на Калциев глюконат пер.ос е АБСОЛЮТНО ЗАБРАНЕНО при деца (в която и да е била детска възраст,освен по две, най-много-три показания, нямащи нищо общо нито с кожни ,нито със заболявания на Дихателната система)-той сам може да предизвика тежък рецидив.

Аериус и/или Зиртек може да се използват (само единият от двата препарата, не двата заедно, нито посменно) САМО ПРИ упорит сърбеж на мястото на екземата, но иначе нямат НИКАКВО Влияние върху хода на екземата-особено ако Вашият случаи на атопичен дерматит не е на алергична "основа". Курсовете със Зиртек ИЛИ Аериус са допустими за няколко дена само, но ако изберете добре приготвен кортикостероиден крем детето ще се подобри за дни-следователно Зиртек и Аериус НЕ СЕ ДАВАТ С МЕСЕЦИ. Избягването,страха от кортикостероидните препарати за кожно приложение, и особено неправилната им употреба Ви лишават от бързо облекчение и Ви осъждат на месеци мъчения. Често леки форми на атоп.дерматит отзвучават за 1 седмица само с хидратантен крем, докато Зиртек и Аериус Ви карат да мислите,че те подобряват състоянието ...
« Последна редакция: Ноември 14, 2007, 15:30:15 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Мнения на Birdie - бебета от 0 до 12 месеца
« Отговор #136 -: Ноември 13, 2007, 18:01:14 pm »
Здравейте Бърди, намерих Ви и тук!!! :D :D :D
Аз съм VAVA от старото място.
Бебка е вече на 8 месеца и половина. След проблемите с хипертонуса и снимките с пълзящото бебе, които Ви изпратих по имейла, тя вече се изправя сама в креватчето. Още не седи много стабилно, но тя и не иска да седи. От седмица иска непрекъснато да се изправя и "виси" на решетката на леглото.
Сега обаче имам нова грижа. От около месец забелязах засилване на окосмяването по венериния хълм. Няма подуване по гърдичките и окосмяване под мищниците и на други места.
Направихме изледвания и резултатите са:
   No   Показатели   Резултати   Мерна единица   Реф. стойности

   1   LH            < 0.5            U/l            < 0,5

   2   FSH              4,42            U/l            < 6

   3   Estradiol       54            pg/ml            < 20-53
Имам час при ендокринолог чак следващата седмица и не зная как ще спя до тогава.

Пропуснах да отбележа, че позвам бебешката козметика на Мустела (много рядко БОЧКО и отскоро)и не мисля, че това може да е причина за окосмяването.



 
« Последна редакция: Ноември 13, 2007, 18:05:31 pm от VA-VA »
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie - бебета от 0 до 12 месеца
« Отговор #137 -: Ноември 13, 2007, 18:12:09 pm »
Помня,помня :)

Кърмите ли още?

"...и не зная как ще спя до тогава."
->Защо? изследванията са добри...
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    denito

  • *
  • 1007
  • моята сбъдната мечта
Re: Мнения на Birdie - бебета от 0 до 12 месеца
« Отговор #138 -: Ноември 13, 2007, 19:03:32 pm »
@Nina

Моите спомени от детството са същите. С тази разлика, че майка ми бе Фармацевт... :) Търсен човек, с други думи. Тогава от лигнин се правеха дамски превръзки,например, и се търсеше очни КС капки срещу катаракта, и се работеше в събота.
Много от по-големите мами тук може би си спомнят тези времена... .

Насълзиха ми се очите като четях написаното от Вас, от Нина и от Lan-чето. Спомних си какво ми е било и на мен като дете докато съм мечтаела да изям един банан и какво символизираше Нова Година - освен подаръците, че ще има банани, портокали.
Не че това е най-важно на света, но понякога за едно дете означава много и оставя спомени за цял живот  :(
« Последна редакция: Ноември 13, 2007, 19:05:04 pm от denito »


Re: Мнения на Birdie - бебета от 0 до 12 месеца
« Отговор #139 -: Ноември 13, 2007, 19:13:26 pm »
Благодаря за бързия отговор! :D
Не знаех как ще спя защото стойността на Estradiol надвишава референтната стойност, а на LH e на границата. Не съм достатъчно компетентна сама да очертая общата картина.
За съжаление не съм кърмила изобщо, защото имах много сериозни проблеми преди и след раждането и ми спряха кърмата още в родилния дом. Бебка е на Nestle All 110-безлактозно. Няколко пъти пробвах да премина на АМ и все се подрисква. Може би най-сетне ще трябва да направя консултация с гастроентеролог.