0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Мнения на Birdie
« Отговор #520 -: Октомври 26, 2007, 19:15:47 pm »
Здравейте, докторе! Радвам се, че може да разчитаме на съветите ви макар и в друг форум :D.
Дъщеря ми е на 2 г. и 4м. От десет дни я мъчат кашлица, стичащ се секрет в гърлото и в началото и червено гърло. Няа тепература и е жизнена. Двама педиатри я гледаха и прецениха, че не е за антибиотик, лекуваше се със сиропа на доктор Тайс, Тантум Верде и капки Гаразон за нослето. Гърдите са й чисти. Да, ама десет дни се дави и се мъчи с кашлицата. Днес я заведох на специалист УНГ, който беше категоричен че носоглътката й е възпалена, че й се стича много силен секрет, коийто нямало как да мине без антибиотик. И сега се чудя какво да правя, да давам само зарди секрета или да изчакам да се оправи с другите следства. Взехме секрет от гърлото, който ще е готов обаче след 5 дни, лекарката УНГ обаче е категорична да почна още сега с антибиотика. Моля те, посъветвай ме какво да правя!
 
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie
« Отговор #521 -: Октомври 26, 2007, 19:28:50 pm »
@tzvetenze
1.Не
2.Не... режете на части.Съхранявате частите замразени. Сварявате само нужното-пасирате.
3. Една примерна схема е 1/4 след 2-3 дена 1/4, след 3 дена 1/2, след 3 дена 1/2, после цял->> три пъти седмично.

Няма такива "слепвания". Не съм виждал такова нещо за толкова години (както Ви и писах, доколкото си спомням). Говорихме се преди дни с една моя колежка, много добър АГ специалист, и тя ме изгледа доста учудено, когато заговорих как съм чел тема за това с 20.000 "мнения" кой как "отлепвал"... засрамих се... :oops:
« Последна редакция: Октомври 26, 2007, 19:30:51 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie
« Отговор #522 -: Октомври 26, 2007, 19:30:08 pm »
Здравейте, докторе! Радвам се, че може да разчитаме на съветите ви макар и в друг форум :D.
Дъщеря ми е на 2 г. и 4м. От десет дни я мъчат кашлица, стичащ се секрет в гърлото и в началото и червено гърло. Няа тепература и е жизнена. Двама педиатри я гледаха и прецениха, че не е за антибиотик, лекуваше се със сиропа на доктор Тайс, Тантум Верде и капки Гаразон за нослето. Гърдите са й чисти. Да, ама десет дни се дави и се мъчи с кашлицата. Днес я заведох на специалист УНГ, който беше категоричен че носоглътката й е възпалена, че й се стича много силен секрет, коийто нямало как да мине без антибиотик. И сега се чудя какво да правя, да давам само зарди секрета или да изчакам да се оправи с другите следства. Взехме секрет от гърлото, който ще е готов обаче след 5 дни, лекарката УНГ обаче е категорична да почна още сега с антибиотика. Моля те, посъветвай ме какво да правя!
 
Какви са секретите от нослето? гъсти, или?
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Мнения на Birdie
« Отговор #523 -: Октомври 26, 2007, 19:34:04 pm »
Здравейте, докторе! Радвам се, че може да разчитаме на съветите ви макар и в друг форум :D.
Дъщеря ми е на 2 г. и 4м. От десет дни я мъчат кашлица, стичащ се секрет в гърлото и в началото и червено гърло. Няа тепература и е жизнена. Двама педиатри я гледаха и прецениха, че не е за антибиотик, лекуваше се със сиропа на доктор Тайс, Тантум Верде и капки Гаразон за нослето. Гърдите са й чисти. Да, ама десет дни се дави и се мъчи с кашлицата. Днес я заведох на специалист УНГ, който беше категоричен че носоглътката й е възпалена, че й се стича много силен секрет, коийто нямало как да мине без антибиотик. И сега се чудя какво да правя, да давам само зарди секрета или да изчакам да се оправи с другите следства. Взехме секрет от гърлото, който ще е готов обаче след 5 дни, лекарката УНГ обаче е категорична да почна още сега с антибиотика. Моля те, посъветвай ме какво да правя!
 
Какви са секретите от нослето? гъсти, или?
Почти няма секрети в нослето, ако видя нещо са по-скоро гъсти , само ако се разплаче потичат. Това го каза и лекарката УНГ, че й се стичат секретите отзад!
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie
« Отговор #524 -: Октомври 26, 2007, 20:26:16 pm »
За Антибиотик са нещата... и с тази продължителност.
Аугментин за 9 дена е добър избор, ако детето не е алергично.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie
« Отговор #525 -: Октомври 26, 2007, 20:30:25 pm »
Както много пъти съм писал, това е официалното и общовалидно схващане днес,по отношение Манту и ролята му като критерии за резултатността на една направена БЦЖ ваксинация:

http://www.thoracic.org/sections/publications/statements/pages/mtpi/tbadult1-20.html
"Diagnostic Standards and Classification of Tuberculosis in Adults and Children."
стр.1390

"There is no reliable method of distinguishing tuberculin reactions caused by vaccination with BCG from those caused by natural mycobacterial infections."

Това е тънка формулировка. Ако забелязвате, става въпрос за "natural mycobacterial infections".Под този термин "natural mycobacterial infections" се разбира възможен контакт, или заразяване, И с Микобактериални щамове, които НЕ СА туберкулозни, но също могат (фалшиво положително) да позитивират едно Манту. И какво излиза? Ако Мантуто, което правят за да "оценят" резултатността на едно БЦЖ излезе положително, на ваксина ли се дължи, на ТБЦ, или на други Микобактериални щамове?
От друга страна, негативно Манту по никакъв начин не значи че първата доза БЦЖ е била неуспешна. Именно затова практиките да се използва Манту като "критерий" за резултатността на една направена доза БЦЖ са неадекватни, неприемливи и грешни.

Друг е въпроса, че правенето на повече от една доза БЦЖ е абсолютно неприемливо.
Възникват в този аспект редица въпроси:

*щом като при редица деца отчитат "неефективност" на миналата доза БЦЖ (в родилния дом)чрез Манту (грешен подход, разбира се), защо правят тези дози из родилните домове? "За да предпазят децата"-казват. Да, но с Мантуто те сами се опровергават, щом толкова деца нямат нужния имунитет.
*Щом като наличието на белег приемат за друг критерий за резултатността на една БЦЖ (отново абсолютно погрешно) защо правят БЦЖ из родилните домове, щом е универсално известно, че при новородени не остава белег в повече от 40-50% от случаите? За да си намерят повод за втора доза БЦЖ?

Разбирате, колко са погрешни всичките тези неща...
« Последна редакция: Октомври 26, 2007, 20:38:54 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Мнения на Birdie
« Отговор #526 -: Октомври 26, 2007, 21:03:31 pm »
За Антибиотик са нещата... и с тази продължителност.
Аугментин за 9 дена е добър избор, ако детето не е алергично.

Благодаря ви от сърце! Лекарката изписа антибиоатик Далацин С. Колебаеше се с Аугентин, но според нея имала нещо бяло на гърлото, не мога да ви кажа какво, и не и5скаше да взаиодейства с пеницилина. Подходящ ли е според вас този избор? Благодаря ви от сърце!
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie
« Отговор #527 -: Октомври 26, 2007, 21:06:28 pm »
Не, Далацин... НЕ.
Това е особена група стратегически антибиотици. И "тежък".
Защо, щом като има по-добър избор...
И Аугментин, и Цефзил са подходящи също.

Лично мнение, разбира се.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    mecheto

  • ****
  • 753
  • на мама джудженцата
Re: Мнения на Birdie
« Отговор #528 -: Октомври 26, 2007, 21:13:06 pm »
Здравейте, д-ре!
От няколко дни изпражненията на Алекс са воднисти и имат леко кисел мирис, а на Сами са нормални. Кърмя ги, но понякога додавам и АМ.Също така преди се изхождаха по 4-5 пъти на ден, а сега по 2, по някога 3, но това е предходено с много напъване, пръцкане, гърчене и плач. На какво според вас се дължи това и имам ли повод да се притеснявам?
Благодаря ви!
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie
« Отговор #529 -: Октомври 26, 2007, 21:19:14 pm »
Първото се дължи на факта че детето приема повече от рядкото мляко в началото на кърменето.
Второто се дължи на естественото сгъстяване на изхожданията от АМ. Това от само себе си води до напъване и другите неща.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    mecheto

  • ****
  • 753
  • на мама джудженцата
Re: Мнения на Birdie
« Отговор #530 -: Октомври 26, 2007, 21:30:11 pm »
Първото се дължи на факта че детето приема повече от рядкото мляко в началото на кърменето.
Второто се дължи на естественото сгъстяване на изхожданията от АМ. Това от само себе си води до напъване и другите неща.
В такъв случай трябва ли да изцеждам малко преди кърмене?
А по въпроса с изхожданията, да разбирам ли че е въпрос на време за адаптация към АМ?
Още едно въпросче: Докато кърмя Алекс и с ръката си усещам как булбука стомахчето му. Това нормално ли е като се има впредвид че той е доста лаком?
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie
« Отговор #531 -: Октомври 26, 2007, 21:37:11 pm »
Да, ако е възможно.
Да.
Напълно нормално...

"и с ръката си усещам как булбука стомахчето му..."
п.с. Ето при Перденцето същото се случва, пък тя се притеснява... ;)
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Мнения на Birdie
« Отговор #532 -: Октомври 26, 2007, 21:52:17 pm »

"и с ръката си усещам как булбука стомахчето му..."
п.с. Ето при Перденцето същото се случва, пък тя се притеснява... ;)

Ми че то и ние докато ядем ни бълбука коремчето.
Re: Мнения на Birdie
« Отговор #533 -: Октомври 26, 2007, 22:06:31 pm »
Здрявейте,доктор Бърди!Много ценя Вашето мнение и ще задам няколко въпроса,относно които чувам противоречиви отговори:
 1.Как трябва да се слага новороденото  да спи-по гръб или на една страна?
 2.Грешно ли е капките Вигантол да се капват директно в устата?
 3.Помагат или вредят проходилките?
 4.Кога трябва да започне приучаването на гърне?
 5.Трябва ли замразената кърма,преди да се даде,да се пастьоризира?(мнение на педиатър)
 6.Трябва ли да се спира нощното хранене на бебето и на каква възраст?
 7.Трябва ли да се прави гимнастика на бебето,за да се научи да се обръща или се изчаква то само да го направи?
 Не получавам адекватни отговори на тези въпроси.Разчитам на Вас!Благодаря Ви предварително!


*
Re: Мнения на Birdie
« Отговор #534 -: Октомври 26, 2007, 22:34:31 pm »
@tzvetenze
2.Не... режете на части.Съхранявате частите замразени. Сварявате само нужното-пасирате.

Да, аз точно така исках да направя, но може би не съм се изразила ясно - за съжаление ми носят заека вече замразен (просто няма как да се получи иначе във времето). А аз знам, че не е хубаво веднъж размразено месо да се замразява повторно. И затова се чудя как да процедирам с този замразен  цял заек.

Колкото до слепвания - да, и аз си спомням, че така ми писахте.
Ще Ви обобщя как беше при нас (просто за информираност, споделям)- наистина имаше един участък, където бяха като слепени, с времето този участък взе да се процепва малко по малко, без никаква болка и сега вече всичко е нормално. Можех и въобще да не го забележа всичко това, просто сега съм много по-стриктна в почистването след уроинфекцията. Но мисълта ми е, че искаха да правят външни "корекции" за нещо, което очевидно не беше необходимо.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie
« Отговор #535 -: Октомври 26, 2007, 22:39:57 pm »
@nimikra

1.По-гръб. В първите 25-30 дена непосредствено след нахранване и оригване е добре да поставяте на  дясната страна за около 10-15 минути. След това по гръб.
2.Да.
3.Нито помагат, нито вредят (освен риск от травма, който е голям при определени обстоятелства). Играчка е, подвижно столче. И нищо повече. Определено има благоприятно въздействие върху психо-моторното развитие според мен.
4. Когато детето може само да изкачва стълби.
5. Не.
6. Не, не трябва. Детето само си спира ненужните хранения. Насилственото спиране на нощните хранения води до водички нощем и безкрайни мъки. Само е нужно последното хранене да е 23-00.
7.Не разбира се. Масажче след баня-да. Разпъване, както и Христос не са разпъвали? естествено НЕ. Никаква гимнастика не може едно дете да го накара да се обръща, ако:
*няма анатомична зрялост
*няма съответната регресия на архаичните рефлекси
*има неврологичен проблем, хипертонус, хипотонично, или други проблеми.
(Ако тук четат колеги, нека хвърлят поглед върху една от последните Case report NEJM "Хипотоничното новородено". Статията е безпрецедентно фантастична.)

Най-често какво правят в Бг? Понеже болшинството изобщо не познава стадиите на психо-моторното развитие, смята, че едно дете започва да се обръща на 3 месеца. Да, ама не. И почват "гимнастики". Мъка ден, след ден. Когато се стигне възраст за обръщане, и са минали месеци, казват "Ето, гимнастиката помогна!" Нищо не помогна... дойде си времето детето да се обръща. Ако изначално знаеха, кое и кога, щяха да спестят на родителите мъките. ВСЯКАКВИ ГИМНАСТИКИ НА ЗДРАВИ ДЕЦА са изключително болезнени, поради факта че крайниците насилствено се разгъват (те нормално са във флексия)упражнявайки сила срещу физиологичното им състояние. Затова междувпрочем и плачат по-малките деца, когато ги обличате ;).

Огромната трагедия тук е че, болшинството от практикуващите Педиатрия в Бг изобщо не са наясно с темата за моторното развитие, изследването на децата до 12м възраст, и това кое и как трябва да се следи (т.нар. red flags и milestones). Ако не познаваш физиологичното, как можеш да кажеш кое е патологично?

Друг проблем са "патентите", тоест всеки (контра на всичко утвърдено) САМ да си определя, кое е физиологично и кое, не. Резултат от това? колкото Педиатри, толкова мнения (по "съвпадение"-все грешни). "Имаме право на второ мнение!" крещят алчни, когато им посочиш истината... Да, стига да не е грешно. Ако е, не се брои ;).

В тази сфера бяха и споровете ми с наглия Господин, самоопределил си Визитата на 50Е ... 8O
« Последна редакция: Октомври 26, 2007, 23:01:52 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie
« Отговор #536 -: Октомври 26, 2007, 22:53:39 pm »
@tzvetenze

Добра идея е следното-когато размразявате, за да приготвите за първи път, нарежете на парчета и всичко останало поставете обратно в камерата. Гответе само това, което е за днес.

Моите уважения и респект за това, че в толкова трудни условия правите толкова много. Една от причините да се включвам е разбирането КОЛКО трудно е да си гледаш децата в тази абсурдна обстановка.
Описвайки тези неща ме върнахте много назад... Перденце? и към теб е това, и към всички други...
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Мнения на Birdie
« Отговор #537 -: Октомври 26, 2007, 22:58:08 pm »
Огромната трагедия тук е че, болшинството от практикуващите Педиатрия в Бг изобщо не са наясно с темата за моторното развитие, изследването на децата до 12м възраст и това кое и как трябва да се следи (т.нар. red flags i milestones). Ако не познаваш физиологичното, как можеш да кажеш кое е патологично?
:( Абсолютно вярно! Хем си знам, че ми е малко още детето, но ми трепери под лъжичката като ми каже педиатърката: "Ама той защо още не се обръща от корем по гръб, защо не посяга с ръчички!" Ами отказвам да се притеснявам, точно се бях притеснила за това, че не се вглежда в играчки и няма и след няколко дни започна да ги следи...въбще може инфаркт да ти докарат тукашните лекари. :(
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Мнения на Birdie
« Отговор #538 -: Октомври 26, 2007, 23:00:46 pm »
докторе,

прочетох отговора Ви, че е неправилно да се капе Вигантол направо в устата. защо е неправилно и какъв е правилният начин? по кое време на деня, колко преди хранене? в кои сезони и до каква възраст?
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    manhattan

  • *****
  • 1439
  • Друго нe трябва, три думи само: "Добре съм, мамо."
Re: Мнения на Birdie
« Отговор #539 -: Октомври 26, 2007, 23:05:31 pm »
а, именно и аз се запитах защо не в устата :(
та тези 1-2 капки ще си останат по лъжичката...
е, то аз не давам вече, но така ги давах.