0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Предупреждение - рубеола
« -: Март 28, 2007, 16:50:41 pm »
Момичета, искам да ви предупредя, че има епидемия от рубеола. Тези от вас, които са бременни, особено в ранните срокове на бременността, и не знаят серологичния си статус спрямо рубеола или знаят, че не са боледували от рубеола и не са ваксинирани, трябва много да внимават, да не влизат в контакт с болни от рубеола, да носят маски (знам, че не е прието у нас, но японците как могат!).


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Nina

  • *****
  • 2643
  • Понякога седя и мисля, понякога само седя...
Re: Предупреждение - рубеола
« Отговор #1 -: Март 28, 2007, 16:54:18 pm »
Д-р Мели, мерси за информацията.
Ако съм преболедувала рубеола, това означава, че съм с изграден имунитет и немога пак да се заразя или да се огледам за маска, тъй като съм в 24 г.с?
*
Re: Предупреждение - рубеола
« Отговор #2 -: Март 28, 2007, 16:57:06 pm »
Мели, мерси за предупреждението. Аз съм сигурна, че ми е бита ваксина срещу рубеола още в началното училище. Това е достатъчно, нали?
*
Re: Предупреждение - рубеола
« Отговор #3 -: Март 28, 2007, 17:38:11 pm »
 Мели, мерси много! Аз лично по много странен начин я изкарах два пъти??????Веднъж на 9-10 год. и после на около 19-20. Невероятно звучи, но наистина ми се случи така. И аз нямама обеснение :BangHead:
Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!
*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: Предупреждение - рубеола
« Отговор #4 -: Март 28, 2007, 18:31:24 pm »
Що бе, и аз съм я карала веднъж като дете, веднъж на 19 години. Втория път в инфекциозна болница ми казаха, че вируса бил мутирал и за тва ме хванал отново.
*

    Lali

  • *
  • 6277
  • Вярвам в чудесата!
Re: Предупреждение - рубеола
« Отговор #5 -: Март 28, 2007, 18:52:11 pm »
Има случаи при малки деца /както при моята дъщеря/ когато диагнозата се поставя малко на око, защото или се кара по-леко, или пък вече пъпките са позатихнали и според мен лекарите в тези случаи поставят грешна диагноза. Тоест  детето не е боледувало от рубеола, но майката остава с впечатление, че е.
Затова който със сигурност е боледувал с ярко изразени спимтоми, както и който е ваксиниран е почти сигурно защитен.
Има възможгност да си направите изследвания в лаборатория и със сигурност ще се знае имате ли имунитет.
*
Re: Предупреждение - рубеола
« Отговор #6 -: Март 29, 2007, 11:49:51 am »
Мели, благодаря ти за предупреждението.Искам да попитам, в коя възрастова група има най-много заболели?
Re: Предупреждение - рубеола
« Отговор #7 -: Март 29, 2007, 14:26:43 pm »
Мели,благодаря ти за информацията!Аз обаче чух ,че в детските градини (някои) има скарлатина,включително и в тази ,в която работи майка ми от няколко дни има група под карантина.
*
Re: Предупреждение - рубеола
« Отговор #8 -: Март 29, 2007, 17:56:45 pm »
Meли, благодаря за информацията, бих искала да те попитам относно варицелата какво се мисли и говори, чета доста противоречиви неща. В момента сьм в 5 г.с., от месеци в градината на сина ми вьрлува варицела, но тои упорито не се разболя, аз не сам я боледувала сьщо. В момента сам го спряла от градина, но практически не трябва и да го пускам тази година ако е вярно, че е опасно до 20 г.с. До 14 г.с. ли е опасно, до 20 ли или между 14-20????


ТОЙ - 06.11.2001 ; той - 03.12.2007
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Предупреждение - рубеола
« Отговор #9 -: Март 30, 2007, 15:31:44 pm »
От всички т.нар. шарки най-опасна за бременността е рубеолата. Затова предупреждаваме всички жени преди забременяване да проверят своя статус чрез изследване на имуноглобулини в кръвта и ако нямат антитела, да направят имунизация. Прекараната в миналото рубеола, както и направената ваксинация, не са гаранция, че жената има достатъчно напрегнат имунитет. Колкото по-ранен е срокът на бременността, толкова по-опасни са тези инфекции, както рубеолата, така и варицелата. Скарлатината, макар да протича като шарка, е бактериално, а не вирусно заболяване, не се изгражда траен имунитет след преболедуване и единствената защита е в добрите хигиенни мерки. От рубеола в момента боледуват малките деца в градините и началтото училище.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Предупреждение - рубеола
« Отговор #10 -: Март 30, 2007, 18:41:51 pm »
Мели, благодаря, аз имам имунитет към рубеолата, но болката в момента ми е варицелата. Пак бих искала да попитам до коя гестационна седмица има риск за бебето? БГ източници говорят до 20 г.с. като процента го дават 25%, т.е. прекалено висок, чужди статии се казва, че риска преди 14 е минимален, но между 14-20 е най-опасно.
http://www.cibalab.com/tests/Varicella_graviditas.htm

В тази статия /на Цибалаб/ се говори за изследване за наличие на антитела, но гинеколог от Шейново ми каза, че за варицела те не могат да се изследват, само за херпес зостер, което е почти, но далеч не едно и също. Тревогата ми е голяма, та до коя г.с. е опасно? Благодаря!!


ТОЙ - 06.11.2001 ; той - 03.12.2007
*

    лили

  • *****
  • 2151
  • мързи ме да натискам шифт-а
Re: Предупреждение - рубеола
« Отговор #11 -: Март 30, 2007, 21:21:49 pm »
мели, след имонизация колко време трябва да се пазим
ОСТАВЕТЕ СТЕФКА НА МИРА!
*

    Lali

  • *
  • 6277
  • Вярвам в чудесата!
Re: Предупреждение - рубеола
« Отговор #12 -: Март 30, 2007, 21:54:59 pm »
Един месец.
Re: Предупреждение - рубеола
« Отговор #13 -: Април 02, 2007, 12:40:14 pm »
И на моята колежка синчето е с шарка, уж е Варицела, ама... А тя пък идва на работа. Ако е Варицела, мая няма проблем, ама знам ли, дали е?!!!
*
Re: Предупреждение - рубеола
« Отговор #14 -: Април 06, 2007, 19:23:53 pm »
И на моята колежка синчето е с шарка, уж е Варицела, ама... А тя пък идва на работа. Ако е Варицела, мая няма проблем, ама знам ли, дали е?!!!
Има проблем, ако не си я боледувала. В "другите" държави не се препоръчва аборт /но там има малко по-различна хуманност/, тук-да!!! Известен гинеколог и инфекционист бяха категорични, че първите месеци е опасно, само не мога да разбера до коя седмица.


ТОЙ - 06.11.2001 ; той - 03.12.2007
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Предупреждение - рубеола
« Отговор #15 -: Април 06, 2007, 21:24:17 pm »
Мели, благодаря, аз имам имунитет към рубеолата, но болката в момента ми е варицелата. Пак бих искала да попитам до коя гестационна седмица има риск за бебето? БГ източници говорят до 20 г.с. като процента го дават 25%, т.е. прекалено висок, чужди статии се казва, че риска преди 14 е минимален, но между 14-20 е най-опасно.

С уговорката, че не съм специалист в тази област, но това е грешка, не са 25%, а 2-5%, което е малък риск.

Конспектирано:
1. До 20 г.с. има малък риск за плода, както и за спонтанен аборт (от 2 до 5%, според някои източници дори 1-2%).
2. От 20 до 36 г.с. няма опасност за плода
3. След 36 г.с. - висок риск за раждане на дете с вродена варицела (средно към 25% до 50%), като рискът е по-висок с наближаване на термина.

Но си трябва гинеколог.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Предупреждение - рубеола
« Отговор #16 -: Април 06, 2007, 23:49:45 pm »
Извинявайте за тъпия въпрос, ама какво означава вродена варицела?
*
Re: Предупреждение - рубеола
« Отговор #17 -: Април 06, 2007, 23:51:13 pm »
Извинявайте за тъпия въпрос, ама какво означава вродена варицела?


ТОЙ - 06.11.2001 ; той - 03.12.2007
*
Re: Предупреждение - рубеола
« Отговор #18 -: Април 06, 2007, 23:52:35 pm »
Нещо не натиснах каквото трябва.....
вродена варицела - в този случай детето се заразява от майката преди раждането, но се ражда преди да е получило защитни антитела от нея (необходимо е време за да се синтезират защитни антитела в майката). След раждането, детето, което е с незряла имунна система не може да реагира на инфекцията.


ТОЙ - 06.11.2001 ; той - 03.12.2007
*
Re: Предупреждение - рубеола
« Отговор #19 -: Април 19, 2007, 14:44:42 pm »
Мели,ако детето ми е ваксинирано,има ли опасност да донесе зараза от градината?Личната ни лекакарка каза,че не е чувала за рубеола в момента.