0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Предупреждение - рубеола
« -: Март 28, 2007, 16:50:41 pm »
Момичета, искам да ви предупредя, че има епидемия от рубеола. Тези от вас, които са бременни, особено в ранните срокове на бременността, и не знаят серологичния си статус спрямо рубеола или знаят, че не са боледували от рубеола и не са ваксинирани, трябва много да внимават, да не влизат в контакт с болни от рубеола, да носят маски (знам, че не е прието у нас, но японците как могат!).


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Nina

  • *****
  • 2643
  • Понякога седя и мисля, понякога само седя...
Re: Предупреждение - рубеола
« Отговор #1 -: Март 28, 2007, 16:54:18 pm »
Д-р Мели, мерси за информацията.
Ако съм преболедувала рубеола, това означава, че съм с изграден имунитет и немога пак да се заразя или да се огледам за маска, тъй като съм в 24 г.с?
*
Re: Предупреждение - рубеола
« Отговор #2 -: Март 28, 2007, 16:57:06 pm »
Мели, мерси за предупреждението. Аз съм сигурна, че ми е бита ваксина срещу рубеола още в началното училище. Това е достатъчно, нали?
*
Re: Предупреждение - рубеола
« Отговор #3 -: Март 28, 2007, 17:38:11 pm »
 Мели, мерси много! Аз лично по много странен начин я изкарах два пъти??????Веднъж на 9-10 год. и после на около 19-20. Невероятно звучи, но наистина ми се случи така. И аз нямама обеснение :BangHead:
Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!
*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: Предупреждение - рубеола
« Отговор #4 -: Март 28, 2007, 18:31:24 pm »
Що бе, и аз съм я карала веднъж като дете, веднъж на 19 години. Втория път в инфекциозна болница ми казаха, че вируса бил мутирал и за тва ме хванал отново.
*

    Lali

  • *
  • 6277
  • Вярвам в чудесата!
Re: Предупреждение - рубеола
« Отговор #5 -: Март 28, 2007, 18:52:11 pm »
Има случаи при малки деца /както при моята дъщеря/ когато диагнозата се поставя малко на око, защото или се кара по-леко, или пък вече пъпките са позатихнали и според мен лекарите в тези случаи поставят грешна диагноза. Тоест  детето не е боледувало от рубеола, но майката остава с впечатление, че е.
Затова който със сигурност е боледувал с ярко изразени спимтоми, както и който е ваксиниран е почти сигурно защитен.
Има възможгност да си направите изследвания в лаборатория и със сигурност ще се знае имате ли имунитет.
*
Re: Предупреждение - рубеола
« Отговор #6 -: Март 29, 2007, 11:49:51 am »
Мели, благодаря ти за предупреждението.Искам да попитам, в коя възрастова група има най-много заболели?
Re: Предупреждение - рубеола
« Отговор #7 -: Март 29, 2007, 14:26:43 pm »
Мели,благодаря ти за информацията!Аз обаче чух ,че в детските градини (някои) има скарлатина,включително и в тази ,в която работи майка ми от няколко дни има група под карантина.
*
Re: Предупреждение - рубеола
« Отговор #8 -: Март 29, 2007, 17:56:45 pm »
Meли, благодаря за информацията, бих искала да те попитам относно варицелата какво се мисли и говори, чета доста противоречиви неща. В момента сьм в 5 г.с., от месеци в градината на сина ми вьрлува варицела, но тои упорито не се разболя, аз не сам я боледувала сьщо. В момента сам го спряла от градина, но практически не трябва и да го пускам тази година ако е вярно, че е опасно до 20 г.с. До 14 г.с. ли е опасно, до 20 ли или между 14-20????


ТОЙ - 06.11.2001 ; той - 03.12.2007
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Предупреждение - рубеола
« Отговор #9 -: Март 30, 2007, 15:31:44 pm »
От всички т.нар. шарки най-опасна за бременността е рубеолата. Затова предупреждаваме всички жени преди забременяване да проверят своя статус чрез изследване на имуноглобулини в кръвта и ако нямат антитела, да направят имунизация. Прекараната в миналото рубеола, както и направената ваксинация, не са гаранция, че жената има достатъчно напрегнат имунитет. Колкото по-ранен е срокът на бременността, толкова по-опасни са тези инфекции, както рубеолата, така и варицелата. Скарлатината, макар да протича като шарка, е бактериално, а не вирусно заболяване, не се изгражда траен имунитет след преболедуване и единствената защита е в добрите хигиенни мерки. От рубеола в момента боледуват малките деца в градините и началтото училище.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Предупреждение - рубеола
« Отговор #10 -: Март 30, 2007, 18:41:51 pm »
Мели, благодаря, аз имам имунитет към рубеолата, но болката в момента ми е варицелата. Пак бих искала да попитам до коя гестационна седмица има риск за бебето? БГ източници говорят до 20 г.с. като процента го дават 25%, т.е. прекалено висок, чужди статии се казва, че риска преди 14 е минимален, но между 14-20 е най-опасно.
http://www.cibalab.com/tests/Varicella_graviditas.htm

В тази статия /на Цибалаб/ се говори за изследване за наличие на антитела, но гинеколог от Шейново ми каза, че за варицела те не могат да се изследват, само за херпес зостер, което е почти, но далеч не едно и също. Тревогата ми е голяма, та до коя г.с. е опасно? Благодаря!!


ТОЙ - 06.11.2001 ; той - 03.12.2007
*

    лили

  • *****
  • 2151
  • мързи ме да натискам шифт-а
Re: Предупреждение - рубеола
« Отговор #11 -: Март 30, 2007, 21:21:49 pm »
мели, след имонизация колко време трябва да се пазим
ОСТАВЕТЕ СТЕФКА НА МИРА!
*

    Lali

  • *
  • 6277
  • Вярвам в чудесата!
Re: Предупреждение - рубеола
« Отговор #12 -: Март 30, 2007, 21:54:59 pm »
Един месец.
Re: Предупреждение - рубеола
« Отговор #13 -: Април 02, 2007, 12:40:14 pm »
И на моята колежка синчето е с шарка, уж е Варицела, ама... А тя пък идва на работа. Ако е Варицела, мая няма проблем, ама знам ли, дали е?!!!
*
Re: Предупреждение - рубеола
« Отговор #14 -: Април 06, 2007, 19:23:53 pm »
И на моята колежка синчето е с шарка, уж е Варицела, ама... А тя пък идва на работа. Ако е Варицела, мая няма проблем, ама знам ли, дали е?!!!
Има проблем, ако не си я боледувала. В "другите" държави не се препоръчва аборт /но там има малко по-различна хуманност/, тук-да!!! Известен гинеколог и инфекционист бяха категорични, че първите месеци е опасно, само не мога да разбера до коя седмица.


ТОЙ - 06.11.2001 ; той - 03.12.2007
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Предупреждение - рубеола
« Отговор #15 -: Април 06, 2007, 21:24:17 pm »
Мели, благодаря, аз имам имунитет към рубеолата, но болката в момента ми е варицелата. Пак бих искала да попитам до коя гестационна седмица има риск за бебето? БГ източници говорят до 20 г.с. като процента го дават 25%, т.е. прекалено висок, чужди статии се казва, че риска преди 14 е минимален, но между 14-20 е най-опасно.

С уговорката, че не съм специалист в тази област, но това е грешка, не са 25%, а 2-5%, което е малък риск.

Конспектирано:
1. До 20 г.с. има малък риск за плода, както и за спонтанен аборт (от 2 до 5%, според някои източници дори 1-2%).
2. От 20 до 36 г.с. няма опасност за плода
3. След 36 г.с. - висок риск за раждане на дете с вродена варицела (средно към 25% до 50%), като рискът е по-висок с наближаване на термина.

Но си трябва гинеколог.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Предупреждение - рубеола
« Отговор #16 -: Април 06, 2007, 23:49:45 pm »
Извинявайте за тъпия въпрос, ама какво означава вродена варицела?
*
Re: Предупреждение - рубеола
« Отговор #17 -: Април 06, 2007, 23:51:13 pm »
Извинявайте за тъпия въпрос, ама какво означава вродена варицела?


ТОЙ - 06.11.2001 ; той - 03.12.2007
*
Re: Предупреждение - рубеола
« Отговор #18 -: Април 06, 2007, 23:52:35 pm »
Нещо не натиснах каквото трябва.....
вродена варицела - в този случай детето се заразява от майката преди раждането, но се ражда преди да е получило защитни антитела от нея (необходимо е време за да се синтезират защитни антитела в майката). След раждането, детето, което е с незряла имунна система не може да реагира на инфекцията.


ТОЙ - 06.11.2001 ; той - 03.12.2007
*
Re: Предупреждение - рубеола
« Отговор #19 -: Април 19, 2007, 14:44:42 pm »
Мели,ако детето ми е ваксинирано,има ли опасност да донесе зараза от градината?Личната ни лекакарка каза,че не е чувала за рубеола в момента.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Предупреждение - рубеола
« Отговор #20 -: Април 19, 2007, 16:45:30 pm »
Щом е ваксинирано, няма проблем.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Предупреждение - рубеола
« Отговор #21 -: Април 19, 2007, 17:05:45 pm »
 :thankyousign: :thankyousign: :thankyousign:
*

    Tamara

  • *****
  • 1662
  • Ако спориш с идиот, вероятно същото прави и той.
Re: Предупреждение - рубеола
« Отговор #22 -: Април 27, 2007, 16:16:32 pm »
А къде в София може се прави ваксина срещу рубеола. Аз питах личната лекарка, но тя ми каза, че имало само ваксина срещу рубеола, морбили и... забравих. Само тази за бебетата. Ама понеже съм боледувала от морбили и не можело да ми се сложи.
Аз обаче нещо не й вярвам. Лошото е, че няма кого другиго да попитам.
А и пазенето после от един месец сигурно ли е, че е толкова, защото аз бях чела за три.
№1 - 18 г.
№2 - 13 г.
Re: Предупреждение - рубеола
« Отговор #23 -: Декември 28, 2008, 22:29:10 pm »
Момичета помагайте. Бременна съм в началото на 4 месец и на сестра ми детенцето се разболя от рубеола а аз бях 3 дни в непрекъснат контакт с него. Сега съм страшно притеснена. На 4 ден пуснах изследване и резултата е IgG + (полож.) и IgM - (отр.) Притеснява ме това ,че от лабораторията не излязоха никакви числени и референтни стойности само + и - . Док. каза ,че всичко е наред , но някъде четох , че трябва изследванията да се правят на всеки 7 дни за да се докаже скорощна зараза. 8O
*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: Предупреждение - рубеола
« Отговор #24 -: Декември 29, 2008, 05:42:16 am »
Момичета помагайте. Бременна съм в началото на 4 месец и на сестра ми детенцето се разболя от рубеола а аз бях 3 дни в непрекъснат контакт с него. Сега съм страшно притеснена. На 4 ден пуснах изследване и резултата е IgG + (полож.) и IgM - (отр.) Притеснява ме това ,че от лабораторията не излязоха никакви числени и референтни стойности само + и - . Док. каза ,че всичко е наред , но някъде четох , че трябва изследванията да се правят на всеки 7 дни за да се докаже скорощна зараза. 8O

Щом имаш положителни ИгГ антитетала, това означава, че имаш изграден имунитет и не можеш да се заразиш отново.
Re: Предупреждение - рубеола
« Отговор #25 -: Декември 29, 2008, 18:11:43 pm »
Благодаря ти ,ladi_11 дано всичко да е наред . А на всички вас Весели празници