0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #360 -: Октомври 30, 2010, 20:25:51 pm »
Не знам какво му е на детето- дали е вирусно или инфекция.
От трета сливица едва ли е- все пак има и т-ра... значи е остро заболяване.

Може да е бронхиолит, може да е инфекция. Даването на КС орално ( медрол) е неразумно решение като ПЪРВА стъпка.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #361 -: Октомври 30, 2010, 22:27:07 pm »
Може да е бронхиолит, може да е инфекция. Даването на КС орално ( медрол) е неразумно решение като ПЪРВА стъпка.
В смисъл може да му навреди?
Аз започнах да давам АБ. Надявам се да се оправи. Дозата ни дали е коректна?
Има подобрение леко в кашлицата. Не е така кошмарна.
Температурата я поддържа 1-2 часа и падна сама. Явно е било моментно нещо.
Влачим сутрешната кашлица от близо 3 седмици, като имаше моменти на обостряне и подобрение. Но винаги сутрин се кашляше. Явно му е дошло време да си покаже хубаво, че е болно. Знаех си че няма да ни размине. Благодаря Бърди. Винаги си ни спасявал когато е било нужно. Този път не е така тежко както е било преди. Но се намерих в странна ситуация от различни мнения.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #362 -: Октомври 30, 2010, 22:42:11 pm »
Медрол е КС. Те подтискат имунитета и благоприятстват бързото развитие на една инфекция- тоест например един бронхит може за 8-12 часа да стане пневмония или усложнение. Затова даването на мощни КС трябва да е по строги показания и не "на сляпо".
Същото важи и за инхалаторните КС.

Температурата не е "моментно нещо" а част от клиничната картина.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #363 -: Октомври 30, 2010, 23:44:17 pm »
      Др. Бърди Ще се опитам да бъде кратка, защото предисторията е дълга. Детето ми е на 1.4г, след прекаран ентероколит на морето/август/, едновременно с него започна и страшна хрема с непрекъснато течащи бистри сополи, като водопади и запушен нос. Вече 3-ти месец детето е с хрема,правен му е носен секрет -чист! Изпробвахме всички видове капки, без ефект! Заключение алергия е пие Зиртек 2 пъти по 3капки, без ефект! Края на септември слагаме ваксината МПР, на 7-мия ден вдига 39.7 и така 3-дена, сополите вървят непрекъснато,заключение херп ангина, по-вероятно реакция от ваксината,три дена подържа висока Т., оправи се с хомеопатия. Сополите отново не спират, 10 дена по-късно пак висока температура, за да се застраховаме почваме Зинат, пак три дена Т,кръвните изследвания показват бактериална инфекция, пие антибиотик, почва зверска кашлица на 3-тия ден от започването на антибиотика, дави се докато спи, всичко е от сополите - заключението Остър ринофарингит. В момента правим инхалации с физиологичен разтвор, пие и сироп Мукосолван, втори ден, положението с кашлянето е овладяно/изписаха ни и Вентолин, но не посмях да го дам, пък и тя бързо се повлия от сиропа и инхалациите/, сополите са намалели, но ги има!Да поясня със сополи е вече 3-ти месец! Преди това е имала само два пъти лека хрема,която е минавала за по 3дена със Стеримар!

      Изписаха ни един правени капки и въпроса ми е свързан именно с тях,изчетах доста неща за тях, по-скоро за съставките им/никъде не открих инфо за тях,като цяло/ и искам да знам дали някой ги е ползвал и какъв е ефекта?- преди малко ги капнахме за първи път и носа и мигновенно, като че ли се отпуши/изписани са ни 3 пъти на ден по 3 капки/. Мъжът ми и и аз си капнахме от тях,да ги изпробваме, но много щипят в първите 2-3  но след тях си чувствахме, като нови носовете!Състава им е Коларгол, Ефедрин, Алергозан, Макситрол, Глицерин/ако правилно съм разчела/ и дестилирана вода. Попадах на различни мнения за действието на Ефедрина и Макситрола в детското носле и съм леко притеснена. Може ли да очакваме някакви странични ефекти от тях?И при положение,че съдържат Алергозан, може ли да си продължим с приема на Зиртек 2 пъти по 3капки?
      Предварително благодаря за отговора!
« Последна редакция: Октомври 30, 2010, 23:55:03 pm от heartbeat »
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #364 -: Октомври 30, 2010, 23:55:50 pm »
Това вероятно е синузит с налична "трета сливица".
Не е практика да се слагат тези неща в носа- ще спре за малко хремата, но може да се изгори лигавицата тежко.
Може да тетсувате с патч-тест, ако имате съмнение за алергичен ринит. Да, може да е алергичен ринит, но синузита е винаги възможен при тези обстоятелства.

Може също да е химичен ринит от безкрайната злоупотреба с капки за нос... или поне това да е съставка от целият проблем.
Може би ще е нужен МНОГО добър УНГ консулт от човек съвременно работещ и разбиращ от тази проблематика.
« Последна редакция: Октомври 31, 2010, 00:01:19 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #365 -: Октомври 31, 2010, 00:14:03 am »
Благодаря ви за бързия отговор !

Но все пак не разбрах, мислите ли, че ще е проблем ако и ги капем тези капки два пъти на ден по 2к/далеч съм от мисълта да  и ги капя 3 пъти по 3к., както ни бе изписано/ във всяка ноздра/притеснява ме този ефедрин и алергозан в тах/? Колко дена според вас можем да ги капем?.И можем ли да си продължим и със Зиртека? А в момента след втория прием на тези капки, детето ми спи спокойно и диша спокойно, буквално с две капвания и спряха сополите.

Преди да и сложим МПР и да вдигне температурите, я водихме при двама уж добри УНГ специалисти, плюс трима педиатри  :? всички заключваха алергия, такъв тип и били сополите - алергия,но към какво никой не ми каза, нито някой ми спомена за такъв патч-тест, ще трябва аз да проуча нещата! Вие да ми препоръчате някой УНГ специалист или да ме насочите към някоя клиника/София/?
« Последна редакция: Октомври 31, 2010, 00:19:59 am от heartbeat »
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #366 -: Октомври 31, 2010, 00:24:57 am »
Хремата спира защото изгарят лигавицата и няма какво да тече.
Но това не е подход- след като ги спрете какво ще стане?
Причината трябва да намерите, не да слагате "бомби" в нослетата.

Може да дадете Аериус - сироп ( вместо Зиртек) и междувременно да изследвате за "трета" сливица, да направите патч-тест и рентгенография на синуси за синузит.

Аз лично такива "коктейли" никога не съм ползвал и не ми се е налагало.
Не живея в Бг от повече от 13 години... .
« Последна редакция: Октомври 31, 2010, 00:26:56 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #367 -: Октомври 31, 2010, 00:33:51 am »
Много ви благодаря,за изчерпателния отговор, още от сега почвам да проучвам въпроса! А тези капки "Чудо" ни ги изписаха в една от най-реномираните болници в София, след като по спешност ходихме да я прегледат, тъй,като много кашляше, защото рецептата, която изписа нашата педиатърка не ми допадна изобщо!
« Последна редакция: Октомври 31, 2010, 00:35:47 am от heartbeat »
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #368 -: Октомври 31, 2010, 00:43:09 am »
Не е практика да се слагат в нослетата такива неща.
По принцип се работи много, много щадящо и не е въпроса да спрат секретите на "всяка цена" а да се намери причината за това,което се случва.

Ако е алергичен тежък ринит, "Сингюлер" в краен случай може да помогне много ( колкото и аз да не го давам и да го избягвам).
Също при алергичен ринит, назален Кромолин е доста ефективен, дълго употербяван и надежден препарат.
Може също да ползвате шпрей назален КС- Назонекс, или Бетаметазон.

Много решения има, извън "коктейлите".
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #369 -: Октомври 31, 2010, 01:07:14 am »
Не мога да Ви дам дозировки по Интернет за толкова малко дете. Съжалявам... .
Направете си и вие една посявка.
Докторе,не ви се сърдя,че не може да ми дадете дозировка по Интернет,прав сте.Попитах ,защото ми посочихте антибиотик, а не знам какво ли ще измъдри педиатъра.Евентуално може пак да ви притесня,когато той ми предпише лечение,за мнение.

Ние със съпругът ми носен или гърлен секрет да изследваме,или и двата?
Благодаря ви за отделеното време
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #370 -: Октомври 31, 2010, 01:16:10 am »
Цитат
"...Моля да ми препоръчате антибиотик..."
Вие ме попитахте кой АБ да изберете съобразно антибиограмата. Иначе находката, ако е вярна, е за незабавно лечение.
Носен и гърлен секрет. И двамата.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #371 -: Октомври 31, 2010, 07:53:11 am »
Преди да и сложим МПР и да вдигне температурите, я водихме при двама уж добри УНГ специалисти, плюс трима педиатри
Даже не толкова като лекар,но и като баща - това не е правилен подход. Доверете се на някой лекар. Или като вариант - преглед от 1 педиатър и 1 УНГ е предостатъчно. Повишаванета на броя лекари само ще Ви обърка.А пък като гледам писаното - някой сироп "не посмяхме" ,на другото дозата Ви се струва направилна - значи от петте мнения ще направите някакъв микс,та ще стане "мазало"
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #372 -: Октомври 31, 2010, 09:21:11 am »
beckich, прав сте!Но когато ни е изписан Вентолин по 5мл 3 пъти на ден за няма и 10кг дете, и когато го взимам от аптеката, аптекарката,  ми казва, че това е конска доза за такова малко дете и, че може да получи тахикардия, как да и го дам, без да се консултирам с още един лекар- кажете?
« Последна редакция: Октомври 31, 2010, 09:24:12 am от heartbeat »
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #373 -: Октомври 31, 2010, 09:40:59 am »
Birdie,здравейте!

Искам да Ви попитам какво мислите за прилагането на прегнил след оперативно лечение на едностранен крипторхизъм?

Детето ми е на 2ги 6 месеца и преди месец беше успешно оперирано.Прегнила е назначен ,за да се стимулира развитието на тестиса,защото той все пак е доста по малък от другия.Много съм притеснена,защото все пак това си е хормонален препарат.Изписан ни е по 1500 единици  веднъж седмично за един месец.Много ще съм благодарна и за второ авторитетно мнение по въпроса.Безкрайно уважавам лекаря,който ни оперира,но се чудя необходима ли е наистина назначената медикаментозна терапия.

Благодаря Ви!

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #374 -: Октомври 31, 2010, 10:10:01 am »
Няма такива практики, и няма какво да се "стимулира". Тестисът е малък поради късно проведената операция- обичайната възраст за опериране е над 6м възраст. Следете с УЗ кръвоснабдяването и размера на засегнатия тестис- би трябвало след около 6месеца нещата да са наред.
Тестисите на деца в тази възраст са неактивни.

Хормоналното лечение при крипторхизъм е вече изоставено от много години.
« Последна редакция: Октомври 31, 2010, 10:11:35 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #375 -: Октомври 31, 2010, 10:13:40 am »
Преди да и сложим МПР и да вдигне температурите, я водихме при двама уж добри УНГ специалисти, плюс трима педиатри
Даже не толкова като лекар,но и като баща - това не е правилен подход. Доверете се на някой лекар. Или като вариант - преглед от 1 педиатър и 1 УНГ е предостатъчно. Повишаванета на броя лекари само ще Ви обърка.А пък като гледам писаното - някой сироп "не посмяхме" ,на другото дозата Ви се струва направилна - значи от петте мнения ще направите някакъв микс,та ще стане "мазало"
Типичното поведение на 60-70% от Бг популация.Разбираемо с оглед безобразното ниво на Бг Педиатрия и въпрос буквално на оцеляване е. Има цели райони в Бг където изобщо няма нито един свестен Педиатър- Бургас, Карнобат, например.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #376 -: Октомври 31, 2010, 11:05:50 am »
Цитат
"...Моля да ми препоръчате антибиотик..."
Вие ме попитахте кой АБ да изберете съобразно антибиограмата. Иначе находката, ако е вярна, е за незабавно лечение.
Носен и гърлен секрет. И двамата.
Благодаря ви
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #377 -: Октомври 31, 2010, 12:47:25 pm »
beckich, прав сте!Но когато ни е изписан Вентолин по 5мл 3 пъти на ден за няма и 10кг дете, и когато го взимам от аптеката, аптекарката,  ми казва, че това е конска доза за такова малко дете и, че може да получи тахикардия, как да и го дам, без да се консултирам с още един лекар- кажете?
Ми в този форум си има знаещ педиатър - Д-р Бърди отговаря бързо и точно .Иначе дозата вярно си е двойна на обичайната от 0,1 мг/кг на прием - т.е за 10 кг - 1 мг = 2,5 мл. Но в добавка на казаното за липсата на педиатри в областта,трябва да кажа,че ми се е налагало да лежа в Бургаската окръжна болница при една злощастна почивка на морето - не е липсата само на педиатри - и другите специалности са зле. А хирургията е пълна скръб. Ама пък всеки с повече мозък в главата вече е избягал. Кой в Гърция :-) , кой по-далеч.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #378 -: Октомври 31, 2010, 13:15:17 pm »
Здравейте д-р Бърди!
Дъщеря ми ,която е на 4г.и 9м. от сряда вечерта е с разстройство,като вечерта ака 2 пъти и след това в четвъртък,петък и събота все вечерта по веднъж на ден,като акото е воднисто, жълто ,съпроводено с болки в корема и гадене/но без да повръща/,но само по време на акането,през другото време не се оплаква от нищо. Давах й Смекта, Ентерол, на диета е,а от снощи й давам Хидрасек,компот от дренки, Лакторея. Не зная какво повече да правя, моля Ви дайте ми съвет!
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #379 -: Октомври 31, 2010, 13:19:14 pm »
Заведете детето да го прегледат. Или повикайте някой да го види у дома.
Това е моят съвет.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.