0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    лили

  • *****
  • 2151
  • мързи ме да натискам шифт-а
Re: нк клетки и ендометриоза
« Отговор #20 -: Февруари 15, 2007, 11:03:14 am »
е та аз де. ти кво мислиш - че ще те пратя при някой невежа ли :lol:. аре ся - познаваме се 8)
ОСТАВЕТЕ СТЕФКА НА МИРА!
Re: нк клетки и ендометриоза
« Отговор #21 -: Февруари 15, 2007, 12:42:45 pm »
Лилиииииии,  :hug2:
Re: нк клетки и ендометриоза
« Отговор #22 -: Февруари 19, 2007, 11:13:37 am »
Лили, в книгата, която сега чета, се споменава нещо за имунологични причини за ендометриозата  8O, но не съм задълбала все още да ти пиша по-ясно, но само ти го казвам като информация.
Благодаря ти, Бени!







*

    лили

  • *****
  • 2151
  • мързи ме да натискам шифт-а
Re: нк клетки и ендометриоза
« Отговор #23 -: Февруари 19, 2007, 11:15:53 am »
ми логично е да се появява от нещо. нелогично е толкова време да не се знае от какво. и все пак нека сме благодарни че поне знаят как да я лекуват гадината. ако откриеш нещо интересно казвай :D
ОСТАВЕТЕ СТЕФКА НА МИРА!
Re: нк клетки и ендометриоза
« Отговор #24 -: Юни 26, 2008, 11:36:50 am »
Ето при мен какво е:

- ендометриоза
- луф синдром
- задържане на фоликули
- липса на овулация
- ИЯР
- повишени НК кленки

И аз четох преди доста време за имунитет и еднометриоза, може би в някаква степен има връзка между двете...следствена, може би
*

    kiara

  • *****
  • 1449
  • Това, което не ни убива, ни прави по-силни!!!
Re: нк клетки и ендометриоза
« Отговор #25 -: Юни 30, 2008, 12:01:03 pm »
Ето при мен какво е:

- ендометриоза
- луф синдром
- задържане на фоликули
- липса на овулация
- ИЯР
- повишени НК кленки,
 при мен е същото положение!!! :(


*
Re: нк клетки и ендометриоза
« Отговор #26 -: Юли 07, 2008, 10:16:38 am »
Ето при мен какво е:

- ендометриоза
- луф синдром
- задържане на фоликули
- липса на овулация
- ИЯР
- повишени НК кленки,
 при мен е същото положение!!! :(
и аз съм така за съжаление + Хашимото - ендометроза 4-та степен (лекувана) само за О. не съм много сигурна , ама май фоликулите се пукат много късно... :( :(
Re: нк клетки и ендометриоза
« Отговор #27 -: Ноември 20, 2008, 18:15:29 pm »
 На мен ми се струва , че има връзка между NК-клетките и ендометриозата или по точно , че NК са следствие от ендометриозата , но не е задължително след като имаш NК да имаш и ендометриоза , защото те може да са провокирани от друг инфекционен или автоимунен процес. В този ред на мисли всъщност ендометриозата какво заболяване е - автоиминно ли, гинекологично ли?
 В КИРМ има ендометриозен панел :
Ендометриозата е често срещано гинекологично заболяване, характеризиращо се наличието на ендометриална тъкан извън матката. Засяга приблизително 20-40% от жените с репрподуктивни проблеми. Съществуват голям брой доказателства, че имунологичните механизми играят важна роля в патогенезата и патофизиологията на ендометриозата. Имунологичните прояви при пациенти с ендометриоза са свързани с повишени В-, Т- и NK-клетъчни отговори. Промените в В-клетъчния отговор могат да бъдат установени, чрез повишените серумни нива на автоантителата, включително анти-фосфолипидни и анти-нуклеарни натитела, промените в Т-клетъчната активност  се измерва чрез ембриотоксичен тест (ЕТА) и активиран репродуктивен имунофенотип (aRIP). NK- клетъният отговор се оценява чрез повишена NK-клетъчната цитотоксичност. СА-125 също се използва като маркер за ендометриоза.

Панелът включва следните тестове:

  Антифосфолипидни антитела (АРА)
  Активиран репродуктивен имунофенотип (aRIP)
  Антинуклеарни антитела (АNА)
  Тест за ембриотоксичност (ЕТА)
  NК-клетъчна активност (NКа)
  СА-125


 Моят док. има съмнения за ендометриоза и на фона на имунологията ми се чудя първо този панел ли да направя и да се пощадя малко или лапарото , което ще даде окончателната присъда?
 Имам задържани фоликули последните два цикъла , късна ову, този цикъл преждевременна лутеинизация на фоликулите - ановулаторен , въпреки стимулацията за инсе, NK, антифосфолипидни и т.н.
*
Re: нк клетки и ендометриоза
« Отговор #28 -: Ноември 20, 2008, 22:56:18 pm »
Фаталче , а СА-125 пуска ли ?
Re: нк клетки и ендометриоза
« Отговор #29 -: Ноември 20, 2008, 23:11:17 pm »
Фаталче , а СА-125 пуска ли ?
Още не съм пускала нищо от ендометриозния панел.
*
Re: нк клетки и ендометриоза
« Отговор #30 -: Ноември 20, 2008, 23:13:23 pm »
Фаталче , а СА-125 пуска ли ?
Още не съм пускала нищо от ендометриозния панел.
според мен е най-добре като за начало да го пуснеш!
Re: нк клетки и ендометриоза
« Отговор #31 -: Ноември 20, 2008, 23:25:07 pm »
Фаталче , а СА-125 пуска ли ?
Още не съм пускала нищо от ендометриозния панел.
според мен е най-добре като за начало да го пуснеш!
Да. Това мисля да направя в понеделник. Някакви изисквания за изследването има ли  - на кой ден от МЦ, на гладно , жадно , без кафе ?
*
Re: нк клетки и ендометриоза
« Отговор #32 -: Ноември 20, 2008, 23:33:49 pm »
Фаталче , а СА-125 пуска ли ?
Още не съм пускала нищо от ендометриозния панел.
според мен е най-добре като за начало да го пуснеш!
Да. Това мисля да направя в понеделник. Някакви изисквания за изследването има ли  - на кой ден от МЦ, на гладно , жадно , без кафе ?

най-добре е на глдно. няма значение кой ден на МЦ (най -добре е след МЦ) .
Re: нк клетки и ендометриоза
« Отговор #33 -: Ноември 21, 2008, 10:33:52 am »
 Защо тогава да е най - добре да се направи маркера? На мен ми се пада към края на МЦ... :?Струва ли си да го правя в такъв случай?
*
Re: нк клетки и ендометриоза
« Отговор #34 -: Ноември 21, 2008, 13:24:15 pm »
Абе момичета когато са завишени тези нк-клетки не е ли признак на някакъв автоимунен процес  :ask: Аз имам Хашимото и нк-клетки и сега се замислям дали пък не е и ендометриоза  :ask:
*
Re: нк клетки и ендометриоза
« Отговор #35 -: Ноември 22, 2008, 02:15:33 am »
Защо тогава да е най - добре да се направи маркера? На мен ми се пада към края на МЦ... :?Струва ли си да го правя в такъв случай?
извинявай грешката е моя! Няма значение кога , важно е да не кървиш ...исках да кажа!
*
Re: нк клетки и ендометриоза
« Отговор #36 -: Ноември 22, 2008, 02:16:37 am »
Абе момичета когато са завишени тези нк-клетки не е ли признак на някакъв автоимунен процес  :ask: Аз имам Хашимото и нк-клетки и сега се замислям дали пък не е и ендометриоза  :ask:
и аз имам Хашимото и нк-клетки + ендометриоза :( Незнам дали имат връзка тези неща...
Re: нк клетки и ендометриоза
« Отговор #37 -: Ноември 22, 2008, 10:50:21 am »
Абе момичета когато са завишени тези нк-клетки не е ли признак на някакъв автоимунен процес  :ask: Аз имам Хашимото и нк-клетки и сега се замислям дали пък не е и ендометриоза  :ask:
Вероятността да имаш ендометриоза е 50/50. Може да имаш , но може и да нямаш.
Оставам с впечатлението , че не е изяснен произхода на заболяването. В сайта на КИРМ го определят като гинекологично заболяване , но произхода му може да бъде и от автоимунен процес...
*
Re: нк клетки и ендометриоза
« Отговор #38 -: Ноември 22, 2008, 13:37:55 pm »
Малко да си изясня въпроса - ако имаш ендометриоза може ли да забременеещ ? Ако е "не" то аз имам един мисед и един спонтанен, значи ли, че нямам това животно ?
Нямам оплаквания относно М, освен, че преди кюртажа цикъла ми беше по-обилен и по болезнен (търпимо), а сега е направо супер - няма болка и не е обилен вече ...
*
Re: нк клетки и ендометриоза
« Отговор #39 -: Ноември 23, 2008, 20:40:02 pm »
Малко да си изясня въпроса - ако имаш ендометриоза може ли да забременеещ ? Ако е "не" то аз имам един мисед и един спонтанен, значи ли, че нямам това животно ?
Нямам оплаквания относно М, освен, че преди кюртажа цикъла ми беше по-обилен и по болезнен (търпимо), а сега е направо супер - няма болка и не е обилен вече ...
мисля ,че има случаи , в които момичета са забременяли с ендометриоза...но са много малко! Аз си мисля по-скоро ,че ендометриозата всияе най-вече на качеството на яйцеклетките и имплантирането на ембриончетата!