0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Здравейте, мили момичета!

Отдавна чета този форум и мисля, че наистина съдържа доста полезна и систематизирана информация относно проблемите по стерилитета.

Със съпругът ми правим опити за бебе от една година, за съжаление, на този етап безуспешни. Вчера той беше на спермограма и диагнозата е Хиповолемия и Олигоастенозооспермия.

Ето ги и резултатите от неговата спермограма:                                                                                                                                                    
обем на еякулата  1,4    мл
рН:   7,8
цвят :   нормален
вискозитет : нормален
време на втечняване (мин.):  20  (стайна температура/37ºС)
концентрация на сперматозоидите: 11  х 106    млн/мл
общ брой на сперматозоидите в еякулата:  15 400 000 млн
обща подвижност на сперматозоидите (%) :  50
% сперматозоиди с нормокинеза   36
% сперматозоиди с хипокинеза     14
% сперматозоиди с акинеза          50
брой нормокинетични сперматозоиди/мл :     3 960 000
общ брой нормокинетични сперматозоиди :     5 544 000
аглутинация на сперматозоидите (тип):  не
агрегация на сперматозоидите:   не
клетъчни елементи, различни от сперматозоиди (в зрително поле 10х40):
•Левкоцити      2-3
•епителни клетки  не
•еритроцити и др   не
желатинови конгломерати  не

Заключение :Hipovolemia.  Oligoаsthenozoospermia.

Спермограмата е правена при д-р Тачева.

Много ще Ви бъда благодарна, ако някой може да ми даде насоки в нейното тълкуване. Ние допълнително ще се ориентираме към специалист уролог-андролог за помощ.

Предварително Ви благодаря.
*
Диазгноза Олигоастенозооспермия
« Отговор #1 -: Май 12, 2005, 15:21:49 pm »
Мъжа ми също имаше поставена диагноза олигоастенозооспермия.
Пратиха го на изследване на хормони. От там се установи, че има леки отклонения в хипофизата.Пи 3 месеца лекарства.Спермограмата му се подобри около 2-3 пъти.Сега опитваме с инсеминации.
Според мен се обърнете към специалист той да каже какви изследвания допълнително да предприемете
Успех:))
Диазгноза Олигоастенозооспермия
« Отговор #2 -: Май 12, 2005, 15:40:49 pm »
Благодаря ти много!

Значи при всички положения отиваме на андролог.

Доста неочаквано ни дойде тази информация... Мъжът ми се чувства доста съсипан от тази новина.

Тази диагноза изключва ли възможността за забременяване по естествен път???
Диазгноза Олигоастенозооспермия
« Отговор #3 -: Май 12, 2005, 15:48:06 pm »
Здравей, според мен с тези показания шансовете за естествено забременяване са доста намалени. Като се прецени от какво може да е влошена сп-мата и се предприеме лечение, нещата ще се подобрят, така че не се отчайвайте!
И моят мъж, много изненадващо, се оказа, че е с олигоастенозооспермия. Показателите му бяха по-добри от тези, които пишеш. Той беше лекувал дълго време бактериална инфекция (простатит). Оказа се, че има и варикоцеле. Пи витамини в умерени дози, също чай от магарешки бодил, за варикоцелето променихме някои работи: боксери вместо слипове, временно ембарго на басейни, тангентори, никакъв лаптоп на скута. Откакто се лекува, показателите му вървят нагоре. При последната броят вече е в норма, само нормокинетичните са 48% при мин.50%, точно колкото си бяха и в началото де, ние имахме проблем основно с броя.

Така че, очаквайте подобрение, след като се заемете с проблема! На нас с първите сп-ми ни казаха - на границата сте между икси и инсе, а сега поотложихме и инсе-то, щото се надяваме да имаме шанс по естествен път - ще опитаме няколко месеца. Първият се оказа неуспешен :(

Успех!!
Благодаря ти, Бени!







Диазгноза Олигоастенозооспермия
« Отговор #4 -: Май 12, 2005, 16:36:28 pm »
Хей, FreshBreeze, ти направо ме обнадеждаваш с тези думи.

Виждам, че си от София. Можеш ли да ми препоръчаш проверен андролог, при когото да отидем на преглед и консултация? Много се чудех дали още днес да не запиша час за д-р Тачева, но първо реших да се поровя в нета за допълнителна информация.

Задължително отиваме на преглед следващата седмица, няма повече време за губене.

А твоят мъж от колко време се лекува.... а правена ли му е операция за варикоцеле? От вчера толкова информация ми се струпа на главата, че ще имам нужда от време да я осмисля....

А за вас се радвам, че имате шанс и за естествено забременяване... От това по-хубаво наистина няма.
Благодаря за отговора и много, ама адски много успех!!!  :)
*
Диазгноза Олигоастенозооспермия
« Отговор #5 -: Май 12, 2005, 16:43:05 pm »
Д-р Милен Кацаров - Александровска болница, има и частен кабинет.
Диазгноза Олигоастенозооспермия
« Отговор #6 -: Май 12, 2005, 16:55:46 pm »
Благодаря, cygnus, още утре ще запиша час за частния му прием!

Благодаря, момичета, за всичко! Много сте отзивчиви!
Диазгноза Олигоастенозооспермия
« Отговор #7 -: Май 12, 2005, 17:07:26 pm »
Цитат на: mickey
Хей, FreshBreeze, ти направо ме обнадеждаваш с тези думи.

Виждам, че си от София. Можеш ли да ми препоръчаш проверен андролог, при когото да отидем на преглед и консултация? Много се чудех дали още днес да не запиша час за д-р Тачева, но първо реших да се поровя в нета за допълнителна информация.

Задължително отиваме на преглед следващата седмица, няма повече време за губене.

А твоят мъж от колко време се лекува.... а правена ли му е операция за варикоцеле? От вчера толкова информация ми се струпа на главата, че ще имам нужда от време да я осмисля....

А за вас се радвам, че имате шанс и за естествено забременяване... От това по-хубаво наистина няма.
Благодаря за отговора и много, ама адски много успех!!!  :)


Радвам се, че съм те обнадеждила, и дано при вас също нещата се подобрят бързо! При нас влошаването на показателите сигурно е било основно зарази хроничния простатит - изпи сума курсове антибиотици, докато изчисти тия бактерии :cry:  Повече от половин година. На андролог ходи за първи път във връзка с лечението на бактериите, прегледаха го - нямало му нищо друго. (Д-р Кацаров). После на мен ми се привидя нещо че не му е наред и пак го засилих - пак при същия доктор, пак му нямало нищо. С първата лоша сп-ма - пак при същия лекар, имал варикоцеле (!?!). Трите прегледа общо в рамките на година да бяха. От тук съдихме, че варикоцелето не му е чак толкова силно (въпреки написаното), щом не се е видяло предните пъти, и още не сме мислили за операция. При много мъже варикоцелето не влияе на оплодителните способности на мъжа, така че не винаги се налага операция. От многото прочетено все пак, д-р Кацаров е най-препоръчвания андролог, така че отидете при него все пак. Хормони моят мъж не е изследвал. Мина известно време, докато си проверя тръбите аз, пък при него постепенно нещата се подобриха. Това дали е възможно забременяване по естествен път никой не ни го е казал, ама ние решихме да си дадем още малко време, предвид това, че идва лято и клиниките така и така няма да работят. Дано не сме сбъркали и не изгубим ценно време! Иначе, не бих се поколебала да опитаме инсе, че ако трябва и инвитро/икси. Мъж ми спермограмите прави в клиниката на Щерев, правихме и една разширена с доста показатели.

Така че, място за отчаяние няма! Ще решите какво да правите съобразно възрастта (имате ли време за изчакване), какво е положението при теб и тн.

Много успех и на двамата!!
Благодаря ти, Бени!







*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Диазгноза Олигоастенозооспермия
« Отговор #8 -: Май 12, 2005, 18:10:59 pm »
Цитат на: gybka
Мъжа ми също имаше поставена диагноза олигоастенозооспермия.
Пратиха го на изследване на хормони. От там се установи, че има леки отклонения в хипофизата.Пи 3 месеца лекарства.Спермограмата му се подобри около 2-3 пъти.Сега опитваме с инсеминации.
Според мен се обърнете към специалист той да каже какви изследвания допълнително да предприемете
Успех:))


гъбке, кои точно хормони му изследваха, помниш ли?
и какво пи?
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Диазгноза Олигоастенозооспермия
« Отговор #9 -: Май 13, 2005, 12:36:15 pm »
Сега точно не се сещам какви хормони му изследваха.Ще ти напиша по-късно.
А иначе пи Провирон, Бромокриптин, Л-карнитин и Вит. Е.
Днес лекаря е казал, че може да му бие няколко инжекции Прегнил.
След малко отиваме при него, защото пак пуснахме спермограма и да видим как са резултатите.Като се върна ще пиша:)
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Диазгноза Олигоастенозооспермия
« Отговор #10 -: Май 13, 2005, 12:57:00 pm »
Цитат на: jam
гъбке, кои точно хормони му изследваха, помниш ли?
и какво пи?


Джам, при мъжа се изследват същите хормони както при жената, като изключим естроген и прогестерон (FSH, LH, Prolactin, Testosteron, DHEA - S, T4, TSH, inhibin). А щом мъжът на Гъбка пие бромокриптин, вероятно е имал повишен пролактин.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Диазгноза Олигоастенозооспермия
« Отговор #11 -: Май 13, 2005, 13:08:57 pm »
Здравейте, д-р Кацаров ще отсъства от страната до 15.05., включва се телефонен секретар.

Чудя се, дали задължително трябва да имаме записан час за преглед в частния му кабинет или може да се пробваме да отидем и да видим дали ще има възможност да ни приеме. То всъщност мъжа ми сам ще ходи...

FreshBreeze, относно възрастта - не знам какви са критериите за възраст, според които се преценява дали имаш време или не. Ние досега сме правили само опити, без прегледи. Аз по принцип си ходя на гинеколог профилактично, но това е. Сега вече ми предстои преглед при специалист по стерилитет. Иначе от три месеца меря БТ, следя ЦС и си правя тестове за овулация. Всичко си е точно - овулацията ми се засича с графиката от ФФ.

Това е, човек трябва да се бори и да не се отчайва. Колкото повече се бориш за едно нещо, толкова повече ще го цениш в последствие. Така че горе главата и само положителни емоции...... :lol:
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Диазгноза Олигоастенозооспермия
« Отговор #12 -: Май 13, 2005, 14:30:36 pm »
Цитат на: Meli
Джам, при мъжа се изследват същите хормони както при жената, като изключим естроген и прогестерон (FSH, LH, Prolactin, Testosteron, DHEA - S, T4, TSH, inhibin). А щом мъжът на Гъбка пие бромокриптин, вероятно е имал повишен пролактин.


Благодаря ти, Мели!
Чудя се защо досега нито д-р Кацаров, нито д-р Протич са пратили мъжа ми за изследване на тия хормони... Дали да не го пратя аз и има ли смисъл?
Чела съм за лечение на мъже с Кломифен цитрат, но Прегнила за какво им помага?
и още едно питане - как, по дяволите, да се приема Л-Карнитина?
в упътването пише "вечер преди лягане на гладно". е кой си лега гладен, питам аз? :) дали не може сутрин?
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Диазгноза Олигоастенозооспермия
« Отговор #13 -: Май 13, 2005, 14:50:38 pm »
Мели, много те моля, би ли ми казала нещо за нашата спермограма?

Предварително ти благодаря...

Дали има някакъв шанс с тези показатели?
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Диазгноза Олигоастенозооспермия
« Отговор #14 -: Май 13, 2005, 15:41:19 pm »
Цитат на: jam
Дали да не го пратя аз и има ли смисъл?
Чела съм за лечение на мъже с Кломифен цитрат, но Прегнила за какво им помага?
и още едно питане - как, по дяволите, да се приема Л-Карнитина?
в упътването пише "вечер преди лягане на гладно". е кой си лега гладен, питам аз? :) дали не може сутрин?


Прати го, защо не. През касата.

Ама не му назначавай хормонално лечение. Поне не преди изследванията.

На гладно значи да не се приема с храна, по време на хранене. А иначе може по всяко време на денонощието. Пък и що да не си ляга гладен, м? :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Диазгноза Олигоастенозооспермия
« Отговор #15 -: Май 13, 2005, 15:45:18 pm »
Цитат на: mickey
Мели, много те моля, би ли ми казала нещо за нашата спермограма?

Предварително ти благодаря...

Дали има някакъв шанс с тези показатели?


Шанс, разбира се, има. Няма защо да е съсипан, нали има сперматозоиди.  Но защо са лоши показателите - това трябва да се изясни. И след това да се мисли за лечение или пък за асистирана репродукция, ако не може да се лекува.

Успех! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Lali

  • *
  • 6277
  • Вярвам в чудесата!
Диазгноза Олигоастенозооспермия
« Отговор #16 -: Май 13, 2005, 15:46:38 pm »
Цитат на: jam
...как, по дяволите, да се приема Л-Карнитина?
в упътването пише "вечер преди лягане на гладно". е кой си лега гладен, питам аз? :) дали не може сутрин?

Ми, Джам, ляга си гладен, изпива Л-карнитина, а ти му носиш вечерята в леглото по жартиери :wink:
Диазгноза Олигоастенозооспермия
« Отговор #17 -: Май 13, 2005, 16:00:31 pm »
Meli написа: "Шанс, разбира се, има. Няма защо да е съсипан, нали има сперматозоиди.  Но защо са лоши показателите - това трябва да се изясни. И след това да се мисли за лечение или пък за асистирана репродукция, ако не може да се лекува.

Успех!"

А след адекватно лечение дали може да се надяваме на забременяване по естествен начин или просто от сега да се настройваме за по-сложните методи? Тук като чета по форумите историите на другите момичета, виждам, че лечението е бавен и продължителен процес.

Първо отиваме на лекар и после изводите.... Оффф....

Място за отчаяние няма....
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Диазгноза Олигоастенозооспермия
« Отговор #18 -: Май 13, 2005, 16:07:05 pm »
Цитат на: Lali
Цитат на: jam
...как, по дяволите, да се приема Л-Карнитина?
в упътването пише "вечер преди лягане на гладно". е кой си лега гладен, питам аз? :) дали не може сутрин?

Ми, Джам, ляга си гладен, изпива Л-карнитина, а ти му носиш вечерята в леглото по жартиери :wink:


Лали, ше ме скъсаш от смех...  :lol:  :lol:  :jump12:
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Диазгноза Олигоастенозооспермия
« Отговор #19 -: Май 13, 2005, 16:56:54 pm »
Върнехме се от лекар.Резултатите са се влошили.Щяхме да правим четвърта инсеминация, но този месец лекаря каза, че няма смисъл.А защо са се влошили не се знае. Сега му изписа Л-Карнитин, Вит. Е, Прегнил и Бромокриптин. Искаше Провирон, но вече не го внасяли.Ще се опитаме да ни го пратят от чужбина.
Много се отчаяхме. Не запомних точните показатели от спермограмата, а само някои приблизително
Количество-3,5 мл.
Общ брой-52 млн.
Активноподвижни-15%
Слабоподвижни-27%
Неподвижни-58%
с нормална морфология 70%
Отново диагноза Олигоастенозооспермия.

Чудя се дали да не се насочваме вече към ин-витро?