0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Здравейте момичета,

какво представлява теста за съвместимост? Кръв ли се взима? Или секрет и от двамата партньори? Колко струва?
*

    Lali

  • *
  • 6277
  • Вярвам в чудесата!
За какъв тест по-точно става дума?
Тестове за съвместимост  има много.
Ако целувайки един мъж ти се подкосят коленете и полетиш на седмото небе, значи това е Той и тестът е положителен. :lol:
Нямах точно това предвид. Гинеколожката от клиника Щерев ми препоръча да си направим тест за съвместимост, но не ми обясни какво представлява.
*

    Lali

  • *
  • 6277
  • Вярвам в чудесата!
Шегувам се. Добре дошла.
Трябва да я попиташ нея какво точно е имала предвид.
*
За какъв тест по-точно става дума?
Тестове за съвместимост  има много.
Ако целувайки един мъж ти се подкосят коленете и полетиш на седмото небе, значи това е Той и тестът е положителен. :lol:
малко в страни от темата, ама не можах да се въздържа - Лали, страхотен тест. Моят е положителен
*

    Lali

  • *
  • 6277
  • Вярвам в чудесата!
И моят :lol:.
*

    adi

  • *****
  • 7710
  • УСМИХНИ СЕ И СВЕТА ЩЕ СТАНЕ ПО-КРАСИВ
 :D :D :хе хе Лали страхотен тест! :D
*

    adi

  • *****
  • 7710
  • УСМИХНИ СЕ И СВЕТА ЩЕ СТАНЕ ПО-КРАСИВ
А сега по темата..........

 Тест за съвместимост между двамата партньори.

Има два вида тестове - посткоитален и пенетрационен.

Най-правилно е изследването на посткоиталния тест да се съчетае по време и с изследването на цервикалния фактор при жената, т.е. изследването да стане в предовулаторната фаза, тъй като в друго време резултатите са почти винаги отрицателни. За тази цел трябва да се отиде (там където се ходи) в предовулаторната фаза (денят се определя въз основа на предварителните изследвания:), 4-6 часа след едно нормално полово сношение (предшествано от полово въздържание от 5-6 дни). И се изследва взетия от цервикалния канал секрет,за да се установи дали там има подвижни сперматозоиди.

Пенетрационния тест е т.нар. кръстосан тест. Поставя се върху предметно стъкло цервикална слуз от жената (взета в предовулаторна фаза), а непосредствено до нея се поставя сперма от чужд мъж с доказана оплодителна способност. Прави се изследване под микроскоп,като се следи дали сперматозоидите преминават границата между цервикалната слуз и спермата и дали навлизат в цервикалната слуз. При отрицателна проба сперматозоидите не навлизат в цервикалната слуз, а само се събират в по-голям брой на границата между слузта и спермата. При положителна проба се виждат значителен брой сперматозоиди,които са преминали границата и навлезли в цервикалната слуз, при това се вижда че движенията на сперматозоидите в слузта са по-бавни,отколкото в спермата.
На второ предметно стъкло се прави проба със спермата на съпруга и цервикалната слуз от жена с доказана способност за забременяване. Ако цервикалната слуз на пациентката не пропуска сперматозоидите на чуждия мъж с доказана оплодителна способност, причината за стерилитета лежи в в същата тази слуз и обратно,а ако сперматозоидите на съпруга не могат да влязат в цервикалната слуз на жена с доказана способност за забременяване, причината за неоплождането лежи в спермата на съпруга.
*
Ади, благодаря за изчерпателния отговор! Предполагам, че тези тестове са полезни само при двойки с шансове за естествено забременяване.
Аз имам две неуспешни икси-та: при първия опит ЧХГ 23 на 17-ти ден, възможно да е все пак от прегнил, макар и бит доста преди теста, но при втория с ЧХГ 104-без прегнил, два положителни уринарни и прокървяване преди да се види плоден сак-ок. 5-6 г.с. И при двата опита имаше по около 10 оплодени яйцеклетки, 6 трансферирани на 3-ти ден, но останалите не можаха да се замразят, тъй като спираха да се развиват на следващия ден. Задавам си въпроса, дали причината не е в несъвместимост и ако е така, как и къде може да се изследва. Да допълня, че съм правила имунологични -в Сф. и в Плевен, както и генетични.
Благодаря предварително за всякакви съвети и предположения!     
*

    adi

  • *****
  • 7710
  • УСМИХНИ СЕ И СВЕТА ЩЕ СТАНЕ ПО-КРАСИВ
Възможно е да става въпрос за..........бърз епруветъчен тест със центрофугиране (или аглутинационен тест при стайна температура и 37ºС) и индиректен антиглобулинов тест;..............................
но не съм сигурна,попитай твоя док.
Ади,
много благодаря за изчерпателния отговор. Пенетрационния тест ми се стори интересен. Очевидно има много видове тестове за съвместимост и наистина трябва да попитам лекарката си.
*
maria73 здравей. Ноември месец 2005 г. ни правиха тест за съвместимост, така нареченото имунологично иследване, така поне беше казал док. Взема се кръв венозно и се чака 1 месец да излязат резултатите. Не са при мен резултатите, за да ти кажа с точност какво пише и как се казва. А цената беше 320 лв.
*
Здравей Мария, в клиниката на Щерев правят т.нар. MAR тест - от жената се взима кръв, а от мъжа сперма. Може би лекарката е имала предвид него? Обикновено той се прави с разширена спермограма на партньора /така и така дава материал/, а и има отстъпка в цената.
When the things seem most hopeless - this is a prelude to when real opportunities begin



*
Мария, извинявай, ако разводнявам темата ти, но не разбрах дали тестовете, които коментирате трябва да се направят преди ин-витро, инсеминация или с цел търсене на причини за незабременяване по естествен път.
Преди да се направи инсеминация, защото мъжът ми има ниска подвижност на сперматозоидите.
Мария, извинявай, ако разводнявам темата ти, но не разбрах дали тестовете, които коментирате трябва да се направят преди ин-витро, инсеминация или с цел търсене на причини за незабременяване по естествен път.
И аз да попитам нещо - ако оплождане настъпва все пак по нормален начин, макар и в изкуствените условия на инвитро процедурата това означава ли че има съвместимост и всичко е нормално? Извинявам се за тъпия въпрос но нещо ми се размиват нещата тук който чета из форума.


Когато искаш, намираш начин, когато не искаш, намираш оправдание
*

    лили

  • *****
  • 2151
  • мързи ме да натискам шифт-а
за мене нормално оплождане е само това което настъпва в естествените условия на секса :D. всичко друго е арт :wink:.
ОСТАВЕТЕ СТЕФКА НА МИРА!
Въпроса ми беше друг - щом става оплождане в изкуствена среда означава ли че сме съвместими или пак трябва за всеки случей да се прови теста за съвместимост?


Когато искаш, намираш начин, когато не искаш, намираш оправдание
*

    лили

  • *****
  • 2151
  • мързи ме да натискам шифт-а
според мене е излишно след като сте с арт. мисля че има смисъл само ако разчитате на секс. не знам до колко и дали т. нар. съвместимост има отношение към износването. според мене съвместимостта има отношение към оплождането и ако се преодолее с арт после вече няма значение...ама аз не съм лекар и само ги предполагам тия неща.
ОСТАВЕТЕ СТЕФКА НА МИРА!
Ясно но мисля, че има май някакво значение, защото май понякога причината била май тези, поради което организма на жената изхвърля ембриона.


Когато искаш, намираш начин, когато не искаш, намираш оправдание