0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: има ли surrogate в бг или наоколо?
« Отговор #20 -: Декември 29, 2006, 13:57:57 pm »
Така е, сигурно си права и много силна, за да направиш такова нещо.
Re: има ли surrogate в бг или наоколо?
« Отговор #21 -: Декември 29, 2006, 14:48:14 pm »
силна - едва ли..
според мен въпрос на възгледи.
 :D
Re: има ли surrogate в бг или наоколо?
« Отговор #22 -: Декември 29, 2006, 15:32:56 pm »
Интересна е темата и е доста актуална-чувала съм че има жени с генетична предразположеност към спонтанни аборти, да не говорим за други неща и това не им позволява да станат майки дори да нямят проблеми със забременяването. Мисля си , че най-добре е уреден въпроса в САЩ от това което прочетох тук в темата. Ако можеш да помогнеш да се даде шанс за нов живот - това е велико и благородно дело, а и правиш щастливи и много други хора около себе си, какво повече от това. Аз също бих станала майка и на друго дете, или пък бих дала яйцеклетка, но разбира се искам да си имам и мое дете. Това си е въпрос на възгледи, но за да го решат този въпрос в щатите по този начин явно са направени нужните проучвания. Още не смеят да разрешат и клонирането ,поради ред други съображения,  а това звучи малко страшничко нали :balk_172:, но така или иначе и на там върви света. А на времето и инвитрото като метод за прилагане върху хора е имало не малко противници, както знаем :lol:


Когато искаш, намираш начин, когато не искаш, намираш оправдание
*

    bebe_13+15

  • *****
  • 2324
  • мама на две слънца
Re: има ли surrogate в бг или наоколо?
« Отговор #23 -: Декември 29, 2006, 15:54:21 pm »
Струва ми се, че вече имаше подобна дискусия преди време. Тогава си мислех, че не бих моглата да стана майка-сурогат. Но сега, след толкова време опити, знам колко боли да чакаш и да се надяваш... Може би бих се съгласила, след като родя своите деца, да направя това за някоя жена. Освен ако не се уплаша от така чаканата бременност и раждането  :lol: Дай Боже по-скоро да го преживея, че и аз да разбера -  страшно ли е, хубаво ли е, боли ли :balk_91:
Мисля, че е по-добре да не се познават биологичните родители и майката-сурогат. Така би било по-лесно и за двете страни.


Re: има ли surrogate в бг или наоколо?
« Отговор #24 -: Декември 29, 2006, 16:52:21 pm »
Ето вижте какво намерих, не искам да отчайвам Натали, но като гледам лесно може да достигне и до $50 000  :( 
http://www.creatingfamilies.com/Costivfe.HTML
А за съжаление няма гаранция, че бремеността ще бъде успешна  :(

Натали, ако можеш провери как е в Гърция, може да е по-лесно и по-евтино. Помисли дали имаш някоя близка приятелка, братовчедка, сестра, която би те разбрала и би го направила заради теб.

А мислила ли си за осиновяване? Бебчето няма да носи твоите гени, но пак ще си бъде твое. Поне е легално и няма да отнеме много време. Ако измисля още нещо, ще пиша.
Re: има ли surrogate в бг или наоколо?
« Отговор #25 -: Декември 29, 2006, 18:28:35 pm »
Аз мисля че цената може би е по взаимно споразумение, а и в щатите все пак стандарта е доста по-висок от този тук.
Ако тук не го третира закона, значи няма основание за да те съди  някой и като се уредат договорите от двете страни с правно заверени документи, самите адвокати ще си проучат и извършат нещата и не би трябвало да има проблеми. Макар , че то си е България и знае ли човек как биха се извъртяли нещата. Другото е действително да се отиде в някоя от съседните държави, където закона го позволява и там се уреди това. Може да се проучи в Македония или в Русия как е например, че са по-близки като разбиране и манталитет.
« Последна редакция: Януари 11, 2007, 12:36:12 pm от marina15 »


Когато искаш, намираш начин, когато не искаш, намираш оправдание
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: има ли surrogate в бг или наоколо?
« Отговор #26 -: Декември 29, 2006, 18:36:12 pm »
Не, няма как да се уредят по законен начин нещата между биологичната майка и сурогатната майка. Няма как майката, родила детето, да го даде на биологичната майка, освен да се откаже от детето и да го даде за осиновяване, но в този случай биологичната майка няма да има никакви права да го осинови. Трябва да се направи промяна в закона, само това е начинът.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: има ли surrogate в бг или наоколо?
« Отговор #27 -: Декември 29, 2006, 21:29:33 pm »
Не, няма как да се уредят по законен начин нещата между биологичната майка и сурогатната майка. Няма как майката, родила детето, да го даде на биологичната майка, освен да се откаже от детето и да го даде за осиновяване, но в този случай биологичната майка няма да има никакви права да го осинови. Трябва да се направи промяна в закона, само това е начинът.

Освен ако в акта за раждане не бъде записан биологичният баща и сурогатната майка се откаже от родителски права. Не знам дали това би сработило, просто разсъждавам ... тук в този форум четох, че това било практика при осиновяване за да не си чакаш реда, а да си платиш. Така, като детето си е твое, бащинството дори може да се докаже.

А ето един линк в Уикипедия
http://en.wikipedia.org/wiki/Surrogate_mother

Там има много полезна информация, включително и цени, както и много други линкове.
« Последна редакция: Декември 29, 2006, 22:14:27 pm от jul4e »
*
Re: има ли surrogate в бг или наоколо?
« Отговор #28 -: Декември 29, 2006, 21:37:45 pm »
Нещо малко встрани от темата... Мъчно ми е и  ме притеснява неразбирането от хората, на които споделям, че обмислям варианта и на чиято морална подкрепа разчитам.

Просто исках да го споделя. Защо хора, които нямат проблема и не ги касае директно са готови и дори бързат да осъждат и отсъждат? :?
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: има ли surrogate в бг или наоколо?
« Отговор #29 -: Декември 29, 2006, 22:52:16 pm »
Просто не всички хора са добри.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: има ли surrogate в бг или наоколо?
« Отговор #30 -: Декември 30, 2006, 14:39:07 pm »

Освен ако в акта за раждане не бъде записан биологичният баща и сурогатната майка се откаже от родителски права.
Да. и според мен това е начина
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: има ли surrogate в бг или наоколо?
« Отговор #31 -: Декември 30, 2006, 15:02:18 pm »
Ако обаче майката е омъжена, май няма начин да се впише друго име в акта за раждане, освен това на съпруга.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: има ли surrogate в бг или наоколо?
« Отговор #32 -: Декември 30, 2006, 15:06:15 pm »
Има, но е много сложно.
Подобно на случая в Биг Брадър.
Между другото на деня на репродуктивното здраве в Плевен, Аз и адв. Костакиева обсъждахме темата с Д-р. Щерев. Темата остана открита, като Д-р. Щерев предложи да се видим и да продължим.
« Последна редакция: Декември 30, 2006, 15:08:40 pm от Диана »
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: има ли surrogate в бг или наоколо?
« Отговор #33 -: Декември 30, 2006, 15:07:45 pm »
Аз понеже не го гледам и не знам за какво става въпрос.



"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: има ли surrogate в бг или наоколо?
« Отговор #34 -: Декември 30, 2006, 16:55:00 pm »
И аз доколкото знам ако е омъжена майката, автоматично се вписва съпруга като баща в акта за раждане, дори при развод, когато раждането е няколко месеца след развода (не знам точно колко).
« Последна редакция: Декември 30, 2006, 16:58:23 pm от jul4e »
*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: има ли surrogate в бг или наоколо?
« Отговор #35 -: Декември 30, 2006, 17:07:43 pm »
Извадки от Семейния кодекс

ПРОИЗХОД ОТ МАЙКАТА

Чл. 31. (1) Произходът от майката се определя от раждането. Това важи и когато детето е заченато с генетичен материал от друга жена.
(2) Произходът от майката, установен с акт за раждане, може да бъде оспорен с иск, предявен от детето, от жената, посочена в акта като майка, от нейния съпруг, от жената, която претендира, че е майка на детето, и от мъжа, който претендира, че детето е родено от неговата съпруга.
(3) Като страна по делото се призовават и съпругът на майката, съпругът на другото лице, което оспорва произхода, и във всички случаи детето.


ПРОИЗХОД ОТ БАЩАТА

Чл. 32. (1) Съпругът на майката се счита за баща на детето, родено през време на брака или преди изтичането на триста дни от неговото прекратяване.
(2) Ако детето е родено, преди да са изтекли триста дни от прекратяването на брака, но след като майката е встъпила в нов брак, за баща на детето се счита съпругът на майката от новия брак.
(3) В случай на обявено отсъствие на съпруга предположенията по ал. 1 и 2 не се прилагат, ако детето е родено след изтичането на триста дни от датата на последното известие за съпруга, а при обявена смърт - от датата на предполагаемата смърт.

ОСПОРВАНЕ НА БАЩИНСТВО

Чл. 33. (1) Съпругът на майката може да оспори, че е баща на детето, като докаже, че то не е могло да бъде заченато от него. Този иск може да бъде предявен до изтичането на една година от узнаване на раждането.
(2) Майката може да оспори, че съпругът й е баща на детето, като докаже, че то не е могло да бъде заченато от него. Този иск може да бъде предявен до изтичането на една година от раждането.
(3) В случая на чл. 32, ал. 2, ако оспорването от страна на втория съпруг бъде уважено, за баща на детето се счита първият съпруг, който може да предяви иск за оспорване на бащинството до изтичане на една година от узнаването на решението, но не по-късно от три години от влизането му в сила.
(4) Не се допуска оспорване на бащинство, когато майката с писмено съгласие на съпруга си, дадено пред управителя на съответното заведение, е оплодена изкуствено или е родила дете, заченато с генетичен материал от друга жена
*
Re: има ли surrogate в бг или наоколо?
« Отговор #36 -: Януари 03, 2007, 11:19:07 am »
Съжалявам момичета, че малко късно видях темата...
ето линк със статия по въпросът, от гледна точка на БГ законодателство:
http://legalworld.bg/show_issue.asp?issueToViewMonth=2&issueToViewYear=2006
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: има ли surrogate в бг или наоколо?
« Отговор #37 -: Януари 03, 2007, 11:46:57 am »
Бубе, а предвижда ли се промяна в закона или пък писане на нов закон, някакво движение изобщо в тази насока?


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: има ли surrogate в бг или наоколо?
« Отговор #38 -: Януари 04, 2007, 18:15:03 pm »
Пита - пита - дава зор за отговор - получи каквото трябва и вече не сте и нужни - е това е голата истина :(
Поне темата ще е интересна за други


Спрете Земята, искам за сляза
*
Re: има ли surrogate в бг или наоколо?
« Отговор #39 -: Януари 05, 2007, 10:58:40 am »
Чак сега виждам темата и само да добавя още един „приятен“ щрих към нея. Проблемът със сурогацията не е съвсем неуреден у нас. Ако беше напълно неуреден – проблемът щеше да е по-малък.

При едно формално и тясно тълкуване назакона, от 2004 година, лекарите, които извършват подобни манипулации биха могли и да носят наказателна отговорност:
Чл. 182а. (Нов - ДВ, бр. 26 от 2004 г.) от НК
(1) Който с цел имотна облага склонява родител чрез дарение, обещание, заплаха или злоупотреба със служебно положение да изостави свое дете или да даде съгласие за осиновяването му, се наказва с лишаване от свобода до една година и глоба до две хиляди лева.
.....
(3) Който с цел противозаконна имотна облага посредничи между лице или семейство, желаещо да осинови дете, и родител, желаещ да изостави свое дете, или жена, приемаща да износи в утробата си дете с цел да го предаде за осиновяване, се наказва с лишаване от свобода до две години и глоба до три хиляди лева.
(4) Ако деянието по ал. 3 е извършено повторно, наказанието е лишаване от свобода до три години и глоба до четири хиляди лева.

Какво имам предвид: Представете си следната ситуация - две жени плюс лекар се уговарят, едната да износи дете с генетичен материал на другата и съпругът й. Това се налага, защото втората жена иска да има дете, но не може да го износи, нейна приятелка се съгласява да и помогне. Доверие между двете има, поне първоначално, дговор не би могъл да бъде подписан, а дори и да бъде, той няма да произведе правно действие. 

Според закона, както сте видели по-горе,  за майка се приема , жената, която носи и роди плода. За да се изпълни уговорката между двете, единствения начин е родилката да се откаже от род. си права и да даде детето за осиновяване (тук ще ви спестя юр. подробности, защото в бг и това няма да е просто, първо трябва да се мине праз непълно осинов. и т.н, изобщо мътна и кървава)


Да обаче да девет месеца нещата се променят и първата жена отказва да даде детето за осиновяване. Каквоправим тогава - другата жена я натиска, докторът вика - ама нали се разбрахте, в крайна сметка родилката подава жалба до прокуратурата с-у доктора по цитирания член

Яко, а?
« Последна редакция: Януари 05, 2007, 11:13:38 am от Fussii »
В очакване ....